Elokuva: Sukellusvene K-19: The Widowmaker vois katsoa tänään jos vielä kovaa pakkasta on niin Haarautuvan Rakkauden Talo
Elokuva: Sukellusvene K-19: The Widowmaker vois katsoa tänään jos vielä kovaa pakkasta on niin Haarautuvan Rakkauden Talo
Katsoin tossa eillen Starship Troopers 2:n ja 3:n perätysten. Huh huh mitä kuraa
Mutta kun oli Blu-ray:nä niin pitihän se katsoa.
Kävin myös katsomassa Avatarin 3D:nä. Oli hieno visuaalisesti, elokuvaa varten oli luotu hieno ja kaunis maailma. Toteutus oli hyvä ja elokuvan sanoma hyvä, noinhan se on mennyt alkuperäiskansojen kanssa ja menisi myös jossain uudellakin planeetalla. Kuitenkin juoni oli melko ennalta-arvattava ja perinteinen, joten hieman miinuksia siitä. Mutta voi suositella.
The Hangover - Kauhea kankkunen
Oli ihan hauskaa settiä.
"Palstapyöräily on yksi vaativimpia pyöräilyn alalajeja, ellei peräti se kaikkein vaativin." © kanttiinin tollo
Frankestein Junior - Aivan klassikko. Tuli eilen telkusta. Liekko jo tusinan kertaa katsonut. Aina yhtä hyvä...
”Mitä enemmän somessa seuraa muiden elämää, sitä vähemmän ehtii elää omaansa…..”
Wallander: Kuriiri
Eastwoodin elokuvapari:
Isiemme liput
Kirjeitä Iwo Jimalta
nooh, katsoihan nuo...
Eilenillalla Paavo pesusienen jouluspeciaali (pojan valinta) ja Harry Potter & viisasten kivi (oma valinta)![]()
Ilo ilman pyörää on teeskentelyä..
Ei oo leffa, mutta joulupukin tuoma Battlestar Galactica complete season boksi tuli kahlattua läpi. Aikamoista hurlumheita, hyvinä hetkinä erinomainen, huonoinakin hyvä. Koukeroisia juonikuvioita, yhteiskunnallista kritiikkiä, filosofista pohdintaa. Ja mukana action figuuri.
Kuulentojen historia. Ihan asiallinen dokumentti, jossa itse astronautit pääsi ääneen. Michael Collins ja Al Bean ovat oikeasti tappohauskoja.
Oikealta nimeltäänhän tuo siis on On the Shadow of the Moon eli siis tämä http://www.imdb.com/title/tt0925248/
apartanen muokkasi tätä : 04.01.2010 at 22.19
Public enemies
Postia Pappi Jaakobille, koskettava, tosi hyvä.
Pyöräilyä jo vuodesta 2007
Telkkarista tuli Night at the Museum.
....melkoista shittiä.
[ylläoleva viesti saattaa sisältää sarkasmia, off-topikkia tai sissimarkkinointia]
Pilvilinna,joka romahti.
Hupinsa kullakin!
Overcoming (se csc tiimipläjäys) eilen deeveedeeltä. Ei ollu kovin hyvä mun mielestä.Alko jo tehdä pahaa sen kiropraktikonkin niksauttelut siinä kun näyttivät niitä tuhat kertaa ainakin. Näin ekaa kertaa nyt vasta tuon. No, menee ergolla ajaessa kuitenkin. Ja nyt muistaa miltä Riis näyttää läheltä. Kamera oli kokoajan zoomattuna niin lähelle että pystyi kattoo minnesuuntaan nenäkarvat oli missäkin otoksessa.
Avatar 3D jälleenAijai kun on hieno elokuva
![]()
Still rides with 26er
Kunniattomat paskiaiset. Parempaa kyllä odotin. Liian pitkät kohtaukset ja juoni oli vähän... no.. outo.
"Pilvilinna joka romahti" eilen.
trilogian huonoin, mielestäni.
Tällä kertaa oli tyttöystävä mukana ja hän piti myös elokuvastaNykyään tulee aika harvoin elokuvia joita jaksaa katsoa uudestaan, mutta Avatarissa on niin paljon pieniä yksityiskohtia ja ympäröivä maailma elää omaa elämäänsä eli katsomista löytyy ja kokemus on tavallaan aina uusi.(toki se on katsojasta myös kiinni, että osaako löytää uusia asioita elokuvasta)
Oli muuten ensimmäinen elokuva, jonka olen käynyt katsomassa uudestaan teatterissa. Ja pääsi myös yllättämään se ettei missään vaiheessa tullut sellaista fiilistä, että kohta tapahtuu näin ja näin ja tuolta tulee tuo ja tuo, vaan ihan kuin olis nähnyt koko elokuvan uudestaanNyt tässä jo vähän odottellaan, että milloin kyseinen leffa saapuu kauppoihin
![]()
Still rides with 26er
Olisi muuten mullekin ensimmäinen kerta kun kävisin katsomassa juuri näkemäni elokuvan uudelleen. On se varmaan mentävä, siksi voimallinen oli ensimmäinen katselukerta. Dvd:tä täälläkin odotellaan...
Coenin veljesten viimeisin, eli "A Serious Man". Aika vinksahtanut mutta mainio leffa, joskin juonen mahdolliset piilomerkitykset menivät aika täydellisesti ohi.
Lähes 600 ihmisen elokuvateatterissa oli noin 30 katsojaa, mikä ihmetytti hieman.
Reaktor Stanga Racing | #fillarifoorumi @ IRCnet
"Kautokeinon kapina" eilen telkkarista. Yllättävän toimiva. Ja hienot Pohjoisen™ maisemat...
Joo... en ole ihan varma minäkään ymmärsinkö kaikkea. Juutalaisuus* on erikoista hommaa, näemmä
Se on vaikea. Eikä kanavaa voi vaihtaa.Lähes 600 ihmisen elokuvateatterissa oli noin 30 katsojaa, mikä ihmetytti hieman.
*tähän voi toki vaihtaa haluamansa uskontokunnan, pätee kaikkiin.
Tuota myös eilen aloittelin, mutta pikkasen kyllä tökki pitkäveteisyys .. jäi enempi puolet vielä katsomatta ..
sitä ennen katsoin State Of Play -leffan .. joka oli varsin seurattava jännäri
-- not fast but furious --
Katsoin eilen Departed kun sitä täällä kehuttiin. Oli hyvä ja vangitseva elokuva. Kunniattomia paskiaisia yritin katsoa viikonloppuna, ei ollu mun leffa. Mieskään ei jaksanut katsoa sitä loppuun.
Festival Express eilen illalla telkkarista. Kai tuo voidaan elokuvaksi laskea. Mielenkiintoista nähdä mm. The Band ja Grateful Dead keikalla vuonna 1970 (vai oliko se 71?). Yhdessä junanvaunukohtauksessa The Bandin Rick Danko oli varmaan kuuden promillen kännissä ja näytti juuri siltä. Ei Janis Joplinkaan ihan selvin päin ollut.
Sitä edellinen oli Tyttö ja helmikorvakoru samoin telkkarista viikonloppuna. Hieman häiritsi Scarlett Johansonin jatkuva mykkä suu auki toljottelu, vaikkei hän roolissaan vähämielistä esittänytkään. No, kaipa ohjaaja oli sen hyväksi katsonut.
Kunniattomat paskiaiset
Koukkusormi. Tuli eilen. Ei mikään hyvä. Kunhan illantäytteeksi kattelin.
Pasolini - Mamma Roma
En oikein lämmennyt Pasolinin kansainväliselle läpimurrolle, ei tuosta saanut minkäänlaista otetta.
Materiel et Technik
Kirjanmerkit