Lainaus Alkujaan tämän lähetti vetooo Katso viesti
Tästä olen pitkälti samaa mieltä. Tämä Landis-uutinen tuli pienenä yllätyksenä jos se pitää paikkansa (=WADA konkurssin partaalla).
Landis-oikeudenkäynti maksoi Wadalle miljoonia. Ei ehkä konkurssin partaalla, mutta niiden pitää ihan oikeasti valkata taistelunsa huolella. Valitettavasti tämä tarkoittaa sitä, että isoihin kuvioihin ei lähdetä ellei tapaus ole aivan selvä.

Jos mä olisin sellaisen proffatiimin puikoissa, joka haluaa olla puhtaan urheilun keulakuva, niin mä en päästäisi ketään sellaisia henkilöitä tiimini lähelle, jotka ovat olleet haastettuna oikeuteen doping-tapauksessa. Vaikka tapaus olisikin sovittu oikeussalin ulkopuolella, niin uskottavuus siinä kärsii. Muutenkin satsikuvioissa ryvettyneet voisivat pysyä kaukana. Tulokset saattaisivat kyllä olla vähän vaatimattomampia.