Lainaus Alkujaan tämän lähetti vetooo Katso viesti
Mikel Astarlozan B-näyte on myös osoittautunut positiiviseksi. Ennen Ranskan ympäriajoa otettu näyte sisälsi EPO:a. Ainakaan tässä jutussa ei puhuta CERA:sta, mutta jollain sivustolla huhuttiin B-näytteen sisältäneen myös CERA:ta. En ole "ainetohtori", joten viisaammat voivat kertoa miksi CERA:ta ei ole näkynyt, mutta "tavallista" EPO:a kylläkin näissä Astarlozan näytteissä.

Tässä vielä Universalsportsin juttu: http://www.universalsports.com/ViewA...CLID=204789782
en oo mikään ravivalmentaja, mutta mulla on käsitys että eri aineille on doping testeissä positiivisen tuloksen pitoisuusrajat, mm menetelmien epävarmuustekijöihin liittyen (cut off point). Siis jotta tulos ilmoitetaan positiiviseksi sen pitää ylittää tietty pitoisuusraja.

Jos A näytteessä on juuri ja juuri päästy tuon rajan yli, ja on varastoitaessa helposti hajoava (pitoisuus pienenee) aine, saattaa tulos olla alle positiivisen tuloksaen rajan b- näytteessä. Ja käry käy vain jos molemmmat näytteet on yli määritysrajan.