Lainaus Alkujaan tämän lähetti hunvo Katso viesti
Isoja muutoksia ei siis ole tiedossa ja hyvä niin. Onko tänä vuonna tulossa alkumatkalle pahoja "pullonkauloja"? Niin kuin oli se viime vuoden mattopätkä pehmeän kohdan yli.
Sai aika kauan seisoskella ennen kuin siitä pääsi. Ei sillä kyllä siellä on ihan koko päivä aikaa, mutta saattaisin kuitenkin vähän passailla paikkaani letkassa.
Rettihän on tänä vuonna todella nopea ja kuiva, Helmilän jälkeinen purupätkä on hieman oikaistu ja kovapintaista soraa (tietä), "matto" on korvattu hieman pehmeämmällä soralla ja kilometri Tuulivaaran huollon jälkeen ollut kosteikko on kostea mutta kovapohjainen eli keskeltä vaan yli. Reittiennätys rikkoutuu varmasti, sen verran hyvässä kunnossa reitti on. Itsellä tavoitteena vain päästä toiselle kierrokselle ja siinäkin on tekemistä