HephaGarminGiantElectrobike
Sivu 1 / 97 1 2 3 11 51 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 1 - 30 / 2881

Aihe: Maastopyöräily Oulussa - MTB Oulu

  1. #1
    Liittynyt
    04/2008
    Viestit
    215

    MTB Oulu - Maastopyöräily Oulussa



    MTB Oulu on kaikille Oulun alueella maastopyöräileville suunnattu riippumaton foorumi. Kyseessä ei ole yhdistys, eikä mikään muukaan virallinen entiteetti.

    http://www.facebook.com/group.php?gid=20845491043
    http://www.lauhaa.com/mtbo/

    Viikottaiset yhteislenkit

    Ma - Höyhtyän ostoskeskus - 17:30 - 19:30
    Ke - Linnanmaan liikuntahalli - 17:30 - 19:30
    La - Linnanmaan liikuntahalli - 12:00 - 14:30 (kesäaikana 15:00 - 17:30)
    Su - Oulun halli - 10:00 - 14:00 (talviaikaan, Kiirin lenkki, korkeampi rasitustaso / kuntoilulenkki*)

    Jos porukallasi on jonkin säännöllinen ajankohta ja paikka, jolloin teillä on tapana käydä lenkillä, ettekä pidä pahana, että sinne tulisi uusia polkijoita, niin ilmoita siitä tähän topiikkiin, niin lisään sen ylläolevaan listaan. Ideana on koota kaikkien eri lenkkiporukoiden lenkkiajankohdat ja paikat, täten mahdollisimman moni pystyy osallistumaan yhteislenkeille. Lenkin tyyppi (kuntoilu / kruisailu) ja kesto on niin ikään hyvä ilmoittaa.

    Lenkeillä (ma, ke ja la) ajetaan vauhtia, jossa aloittelijoilla ei ole ongelmia pysyä mukana. Taukoja pidetään riittävästi, eikä ketään jätetä polun varrelle. Jos osallistujia on paljon, voidaan porukka jakaa erinopeuksisiin ryhmiin.

    *Tuo huomio Kiirin (http://pyoraily.kiiminginriento.fi/) lenkin korkeammasta rasitustasosta on kokemusperäinen näkemykseni, eikä välttämättä millään tavalla kuvasta Kiimingin riennon kantaa.

    Huollosta ja mahdollisista vakuutuksista jokainen vastaa lenkeillä itse. Lenkeille osallistuminen on näin myös tietysti täysin maksutonta.

    Tarkoitus on, että jokainen voi vapaasti informoida omista lenkeille lähtemisistään tässä topiikissa, siten niille voi mahdollisesti löytää myös seuraa. Ilmoita siis maastopyöräilemään lähtiessäsi aika, paikka, suunniteltu kesto ja lenkkityyppi tänne.

    Tänne on tarkoitus laittaa niin ikään gps-jälkiä ja kuvia ajetuista lenkeistä.
    forlon muokkasi tätä : 07.11.2010 at 23.47

  2. #2
    Liittynyt
    04/2008
    Viestit
    215
    Ensi viikolla kinokset näyttäisivät (http://www.foreca.fi/Suomi/tasmasaa/Oulu) taas paksuuntuvan ja polut umpeutuvan, joten tänään ja huomenna sunnuntaina pitää hyödyntää niitä polkuja, jotka ovat auki. Tänään siis klo 12 Linnanmaan liikuntahallille.

  3. #3
    Liittynyt
    10/2007
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    544
    Onkos huomenna tulossa lenkille lähtijöitä liikuntahallille? Vois lähteä lenkille pienen tauon jälkeen taas.

  4. #4
    Jep jep.

    En oikein tiiä mihin pitäisi kirjuutella, vai pitäisikö ollenkaan. Ettei mene toisten hiihdot sekaisin...

    Kävinpä kuiteski varovaisella maastontutkimisreissulla eilen tuossa eteläpuolella. Kyllähän siellä pääsee ajamaan, mutta guraista on ja koiran p¤skoja saa kierrellä. Pikkusen oli upottavia kohtia ja isoja lammikoita joita ei edes yritetty kiertää. Ja olo olikin ihan just sen mukainen.

    Joskos sitä jo Wapun jälkeen olisi jo niin kuivaa, että pystyisi ajamaan ilman märkäpukua...

  5. #5

    Le MTBO c'est Moi!

    Jeez,

    Itsekin tuota tahkis-maikkulan vakioreittiä kiertelin eilen ja maanantaina. Eilen vähän nihkeemmin, mutta ajettavahan tuo on. Mites pohjosessa, esim se motarin varsi / kuivasjärven tienoo? Kalimenojan varteen lienee vielä turha läheä?

    Tilanne mielestäni vaatii Superviralliset Kesäkauden Aloitusajot, koska kaikkihan tietää, ettei Oulussa voi sitä ennen maastopyörällä ajaa. Ihmiset haluaa kesän lähestyessä varmasti jo pyöräilemään, mutta valitettavasti se ei onnistu ennen kuin kausi on Virallisesti avattu.

    Joten sukset kokkoon, ja kiertämään joku Oulunseudun Megalenkki, kunhan tontti on sula? Vaikka pohjoisen ja etelän reitit putkeen?
    Ja mitäs niitä kesän ajotapahtumia onkaan? Ajattelin, että nyt ehkä sellaseenkin tohtis lähteä katselemaan - varsinkin jos ei ole tarkoitus lähteä veren maku suussa paahtamaan.
    drko muokkasi tätä : 23.04.2009 at 19.28

  6. #6
    Liittynyt
    10/2007
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    544
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti ePa Katso viesti
    Joskos sitä jo Wapun jälkeen olisi jo niin kuivaa, että pystyisi ajamaan ilman märkäpukua...
    Kyllä sitä varmaan pitää ensi viikolla käydä joku lenkki heittämässä ihan ennen wappua. Sen verran polttelee, kun on tuo pyöräänkin tullut laitettua kesägummit alle.

    Kesän ajotapahtumistahan TahkoMTB:n on jo ilmoittauduttu ja mökki varattu

  7. #7
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti mikkox Katso viesti
    Kesän ajotapahtumistahan TahkoMTB:n on jo ilmoittauduttu ja mökki varattu
    Mjoo.Vuokatti polttelee kanssa. Lohjalle tulee kanssa lähdettyä, mutta tuskin ajamaan asti ehtii. Ainakaa fillarilla

  8. #8
    Liittynyt
    04/2008
    Viestit
    215
    Voisi tosiaan siinä vaiheessa, kun polut kauttaaltaan auki, vaikkakin vielä osittain märkiä, lähteä tekemään tuon koko Oulun kierroksen.

  9. #9
    Liittynyt
    08/2005
    Viestit
    94

    Kumpi sivusto on aktiivisessa käytössä?

    Oulu MTB ja Lenkinvälttelyjorinat ajavat samaa asiaa vai onko toinen jo kuopattu? Kumpaako kannattaa seurata?

    Kaupungilla kerrotaan, että joku on ostanut oikein kalliin maastopyörän, oikein muovista tehty. Mikähän se on?

  10. #10
    Jepjep.

    Kumpikohan topikki pysyy elossa vai pysyykö kumpikaan. Samaa jaaritteluahan molemmissa tuntuu olevan ja samat naamat. Hiihtäjillä ja maantiepenoilla on omat juttunsa, joihin ei uskalla kommentoida

    Kevään aloituksen pitkä lenkki voi jäädä itseltä väliin. Voi olla vielä sen verran rapakunto, ettei kannata haukkaamaan liian suurta palaa. Ajatuksena kyllä olisi houkutteleva. Ehkä syksymmällä sitten...

    Ja kaikenmoisia huhuja sitä kaupungilla pyöriikin. Mistä lie lähteneet liikkeelle. Ehkä kesällä tulee vastaan lenkeillä.

  11. #11
    JOOH.

    Solis lauantaille luvassa aika epic keli. Vink, vink.

    Itsehän ajattelin tuosta Supervirallisesta Megalenkista sellaista fiilistelyreissua makkaroineen. Suorittamiset sitten syssymmällä.

  12. #12
    Liittynyt
    03/2008
    Paikkakunta
    oulu
    Viestit
    48
    Makkara kyllä maistuisi, mutta ite pitää vielä ainakin ens viikonloppuun odottaa, että saa tikit pois selästä. Sitten saa taas kirmata vapaasti.

    Vai että muovinen pyörä. Se kyllä menee sitte varmaan täysiä.

  13. #13
    Liittynyt
    10/2007
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    544
    Tuommoinen Oulun kierros lenkki olisi kyllä poikaa, mutta sitten vasta kun ei tarvitse kahlata polviamyöten tuossa mävössä mitä siellä nyt on

    Ensi lauantaina vois kyllä lähteä lenkille. "Virallinen" lenkki olis klo 15, mutta ainakaan minä en siihen pääse, vaan pitää varmaan lähteä aikaisemmin liikkeelle, kun on illalla menoa. Voisin olla vaikka puoleltapäivin lauantaina liikuntahallilta lähdössä, kunhan ei mene tuo wapun päivä ihan överiksi

  14. #14
    JOOH.

    Niin tosiaan, en tarkoittanut että _NYT_ pitäis megalenkille vielä lähteä. Lauantaina puoleltapäivin vois vähän lähteä katsastelemaan kylläkin noita pohjoosen maastojen kuntoa.

  15. #15
    Liittynyt
    04/2008
    Viestit
    215
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti vekuli Katso viesti
    Kaupungilla kerrotaan, että joku on ostanut oikein kalliin maastopyörän, oikein muovista tehty. Mikähän se on?
    Tuossa titaanirunkokuitukiekkopelissä (http://www.flickr.com/photos/2779126...n/photostream/) on osin muovinen (komposiittinen) takavaihtaja, mutta onko se sitten kuitenkin ollut joku GT STS, kun niissähän oli thermoplasticia. Eräs oli kuitenkin kuvannut tuota ajamaani kavereilleen. Voivat tosiaan ottaa yhteyttä, jos kiinnostuneet kyseisen vauhtipelin omistamaan.

    Jos sitä tälle päivää ehtisi saada ilmaussetin, niin voisi järjestää Epicin taas ajokuntoon ja lauantain lenkille.

    Muuten: Syy tämän topikin perustamiselle oli pitkälti se, että noiden toisten topiikkien ensientryihin ei kukaan päivittänyt noita ajankohtia ja muitakaan tietoja. Sitten nimenhän on topiikilla kätevä olla kikkailemattoman yksiselitteinen ja värittymätön, kaikille avoin.

  16. #16
    Liittynyt
    08/2005
    Viestit
    94

    Onko i:llä alkavia pyöriä olemassa ja kuinka monta?

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti ePa Katso viesti
    Jepjep.

    Kumpikohan topikki pysyy elossa vai pysyykö kumpikaan. Samaa jaaritteluahan molemmissa tuntuu olevan ja samat naamat. Hiihtäjillä ja maantiepenoilla on omat juttunsa, joihin ei uskalla kommentoida

    Kevään aloituksen pitkä lenkki voi jäädä itseltä väliin. Voi olla vielä sen verran rapakunto, ettei kannata haukkaamaan liian suurta palaa. Ajatuksena kyllä olisi houkutteleva. Ehkä syksymmällä sitten...

    Ja kaikenmoisia huhuja sitä kaupungilla pyöriikin. Mistä lie lähteneet liikkeelle. Ehkä kesällä tulee vastaan lenkeillä.

  17. #17
    Insera
    Intense
    Ibex
    Ibis
    Iron Horse
    Ideal
    Identiti Bikes
    If Bikes
    Ionic
    Isaac
    Isla bikes

    Onkai niitä muitakin.
    ePa muokkasi tätä : 30.04.2009 at 23.44 Syy: lisätty pari lisää

  18. #18
    Olikos sitä huomenna lenkille lähtijöitä puolilta päivin? Vai pitääkö siirtää myöhäisemmäksi?

    Voisi lähteä tarkastamaan pohjoisen polkuja.

    Tänään tuli käytyä Neiti-e:n kanssa etelässä kokeilemassa. Lunta oli varjopaikoissa, mutta eipä ne haitanneet, kuten ei haitannut mävölätäkötkään. Ellinmaan CX-stadionilla ajokoiran näköinen kaveri veti leveetä baanaa pitkin pari kierrosta ja hävisi yhtä nopeasti näkyvistä kuin ilmestyikin.

    Sillä aikaa me puuskutettiin (räpellettiin) polkua pitkin. Oli melko pehmeää paikka paikoin... seliseli, ei vaan kulje.

  19. #19
    Puolelta päivin aattelin ite olla liikkeellä

  20. #20
    Liittynyt
    10/2007
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    544
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti ePa Katso viesti
    Olikos sitä huomenna lenkille lähtijöitä puolilta päivin? Vai pitääkö siirtää myöhäisemmäksi?

    Voisi lähteä tarkastamaan pohjoisen polkuja.
    Nyt on waput juhlittu, joten vois sitä vaikka lenkille lähteä taas vaihteeksi. Tänään Klo 12.00 Linnanmaanliikuntahallille siis, pohjoisen polkuja valloitamaan.

    Tosin ihan pohjoisimmat, kuten kalimeenoja kannattaa varmaan jättää väliin toistaiseksi. Ovat varmaan sen verran kosteita edelleen... tai tiedä sitä sitten.

  21. #21
    Liittynyt
    04/2008
    Viestit
    215
    En vielä saanut käsiini Maguran ilmaussettiä ja eikä tuollakaan viitsi lähteä noille poluille etenemään, vaikka muuten loistava onkin: http://www.flickr.com/photos/2779126...7617584710280/

    Ilmassa näköjään tahtoa vaihtaa lauantain lenkille sama ympärivuotinen aika, klo 12. Itse näkisin ajankohdan jäädyttämisen tuohon niin ikään hyväksi. Muutanko suoraan tuonne ylös vai onko eriäviä mielipiteitä?

  22. #22
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti forlon Katso viesti
    Ilmassa näköjään tahtoa vaihtaa lauantain lenkille sama ympärivuotinen aika, klo 12. Itse näkisin ajankohdan jäädyttämisen tuohon niin ikään hyväksi. Muutanko suoraan tuonne ylös vai onko eriäviä mielipiteitä?
    Eläpä nyt hötkyile. Käy vaikka lenkillä.

    Kun klo 15 lenkki ei tällä päivää sopinut esim. mikkoxille ja mulle niin päätimme mennä varjolenkille jo puolilta päivin. Olipas kyllä muuten mukava ajella. Vähän oli märän puoleista Lettoniemen suunnalla, mutta eipä se haitannut. Mettätöitäkin olivat kurjat tehneet ja muutama polku ainakin toistaiseksi piloilla.

    Sää oli kyllä aivan loistava.

  23. #23
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti forlon Katso viesti
    En vielä saanut käsiini Maguran ilmaussettiä ja eikä tuollakaan viitsi lähteä noille poluille etenemään, vaikka muuten loistava onkin: http://www.flickr.com/photos/2779126...7617584710280/
    Tulkitsinko oikein, että tuo olisi hieman niinkuin myynti-ilmoitus tuosta ysäripyörästä? Vai haluanko vain ymmärtää väärin?

  24. #24
    Liittynyt
    10/2007
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    544
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti ePa Katso viesti
    Eläpä nyt hötkyile. Käy vaikka lenkillä.

    Kun klo 15 lenkki ei tällä päivää sopinut esim. mikkoxille ja mulle niin päätimme mennä varjolenkille jo puolilta päivin. Olipas kyllä muuten mukava ajella. Vähän oli märän puoleista Lettoniemen suunnalla, mutta eipä se haitannut. Mettätöitäkin olivat kurjat tehneet ja muutama polku ainakin toistaiseksi piloilla.

    Sää oli kyllä aivan loistava.
    Joo ei tuota lauantain lenkki aikaa kannata muuttamaan lähteä. Normaalisti tuo klo 15 on varmasti parempi, niin ehtii käydä kaupungilla aamupäivällä jos on tarvetta. Vaikka uutta osaa ostamassa

    Lenkki sää oli kyll mitä mahtavin, vaikka hieman meressä pitikin ajella välillä.. kiitos lenkin vetäjän Mahtava kesäkauden avaus lenkki.

    ePa laitappa GPS jälkeä, niin näkee missä sitä tuli eksyttyä tänään

  25. #25
    Liittynyt
    04/2008
    Viestit
    215
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti ePa Katso viesti
    Tulkitsinko oikein, että tuo olisi hieman niinkuin myynti-ilmoitus tuosta ysäripyörästä? Vai haluanko vain ymmärtää väärin?
    Eikun kauniita kuvia kauniista ysäripyörästä. Ostamista en lähde kehottamaan, kun täällähän se on kiellettyä.

    Vähän ristiriitaiset ovat tunteet tuosta luopumisen suhteen. Nythän tuossa on alla nuo sliksit ja ylipäätänsä pyörä on osoittautunut sen verran mukavaksi kaupunki-/kauppa-/lenkki-ajeluun, ettei oikein tiedä löytääkö sitä koskaan enää yhtälailla rullaavaa monikäyttöpyörää.
    forlon muokkasi tätä : 02.05.2009 at 16.30

  26. #26
    Liittynyt
    10/2007
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    575
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti forlon Katso viesti
    Eikun kauniita kuvia kauniista ysäripyörästä. Ostamista en lähde kehottamaan, kun täällähän se on kiellettyä.

    Vähän ristiriitaiset ovat tunteet tuosta luopumisen suhteen. Nythän tuossa on alla nuo sliksit ja ylipäätänsä pyörä on osoittautunut sen verran mukavaksi kaupunki-/kauppa-/lenkki-ajeluun, ettei oikein tiedä löytääkö sitä koskaan enää yhtälailla rullaavaa monikäyttöpyörää.
    Mut silti päätit pitää myyntipuheen ja kaupata kokoajan tavaraa tossa sigussasi...

  27. #27
    Liittynyt
    04/2008
    Viestit
    215
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti simojoki Katso viesti
    Mut silti päätit pitää myyntipuheen ja kaupata kokoajan tavaraa tossa sigussasi...
    Jos joku kysyy jotakin, niin eikö se ole fiksu vastata ja jos vastauksesta voi sitten päätellä jotakin, niin minkäs sille voi. Ihan aitoja kokemuksia tuon pyörän suhteen. Tuo vanha signaturekin on nyt päivitetty.

  28. #28
    Liittynyt
    10/2007
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    544

    Maanantai lenkki klo 17.30 höytyän ostari

    Huomenna maanantaina vois korkata tuon maanantai lenkin ja samalla käydä katsastamassa etelän polkuja. Itse kun niitä on känyt viimeksi ajelemassa lumella.

    Eli Höyhtyän ostarille klo 17.30

    Nyt vain pitäisi ilmata etujarru, kun sitä saa painaa aivan pohjaan että saa jotain tehoa ja silloinkaan se ei oikein pelitä.

  29. #29
    Voispa kyllä.

    Jos sitä ens lauantaina uskaltautuis huutilammen ja kalimenojan seutuakin koluamaan, kerran kelitkin (jos nyt tässä vaiheessa voi mitään sanoa) näyttäis asijallisilta. Tuskin siellä eilistä merenrannan maisemareittiä märempää on =)

  30. #30
    Liittynyt
    10/2007
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    544
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti drko Katso viesti
    Voispa kyllä.

    Jos sitä ens lauantaina uskaltautuis huutilammen ja kalimenojan seutuakin koluamaan, kerran kelitkin (jos nyt tässä vaiheessa voi mitään sanoa) näyttäis asijallisilta. Tuskin siellä eilistä merenrannan maisemareittiä märempää on =)
    Joo ei varmasti ole sen märempää Kalimenojalla, että pyörä uppoaa napoja myöten keskellä polkua

    Tuli jarrut ilmattua ja nyt tuntuis toimivan loistavasti. Mitäköhän olivat säätäneet tehtaalla takajarrua kootessa, kun tuli jarruletkusta semmoiset köntit ja moskat, että on kyllä ihme että ovat toimineet.

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •