Lainaus Alkujaan tämän lähetti JH1 Katso viesti
Noin suuri lämpötila on kyllä aivan liikaa ledille. Ledien junction-maksimilämpötila on yleensä puolijohteille tyyppilliset n. 140 astetta, mutta noilla sun lukemilla ledin puolijohde on ollut siellä 200 asteen nurkilla. .
Kyseessä oli testi, jossa katottiin, voiko sukelluslampun valoja käyttää sellaisenaan pinnanpäällä videovalona sekä kauan lämpeneminen kestää. Ei voinu, mutta samainen valopää on kuitenkin edelleen täysin toimintakuntoinen. Siilellä varustettuna polttoaika taisi olla noin 10min.

Lainaus Alkujaan tämän lähetti JH1 Katso viesti
Spekseissä saattaa lisäksi lukea montako sekuntia saa käyttää ilman jäähdytystä ja paljonko ledin metallilevyn lämpötila saa maksimissaan olla..
Juu, ja ne tuli ylitettyä roimasti

Lainaus Alkujaan tämän lähetti JH1 Katso viesti
Korkeassa lämpötilassa ledin hyötysuhde on huonompi kuin normaalisti ja lämpö vanhentaa lediä vauhdilla. Siksi käytännössä kannattaa välttää noita maksimiarvoja. Voipa koko ledi hajota osiin, kun paikat pehmenevät tai ainakin ledin keltainen loisteaine alkaa saamaan ruskeaa sävyä ja valoteho katoaa.
Tuota.. kyllä ne ensin muuttuu siniseksi, ja jos ei sittenkään lopeta ajoissa, niin hiipuvat kokonaan
Lainaus Alkujaan tämän lähetti JH1 Katso viesti
Siispä kunnon jäähyä kehiin. Sellaiset 60 astetta on hyvä maksimilämpötila ledin jäähylle. Viisaammat valaiskoon lisää.
Juu, tähän en väitä vastaan ollenkaan.