Kiitos vaan! Tuo kohdan viisi(5) selostus oli se mitä hain.
Kompaktirattailla (50/34) säätö on hiukan tarkempaa.
Kysymys oli Rival-vaihtajasta.

Hyvä että tämä tulee perusteellisesti.
Pitää vaan tehdä kaikki entistäkin huolellisemmin.

Lainaus Alkujaan tämän lähetti Pekka L Katso viesti
Onhan noita ohjeita netissä. Tässä kuitenkin.
1. Katsot että häkki on 100% yhdensuuntainen eturattaiden kanssa.
2. Väännät häkkiä (joissain on uutena sellainen muovipalikka vipujen välissä, ettei asentaessa tarvi vääntää) ylöspäin siten että häkin ulkoreuna on keskellä isoa ratasta. Häkin ulkoreunan alareunasta rattaan piikkeihin tulisi olla 1-2mm. Säädä korkeutta tarvittaessa ja tarkista taas suoruus suhteessa rattaisiin. Uusissa shimanon vaihtajissa on sellainen läpinäkyvä tarra jossa on tuo väli on konkretisoitu.
3. Ketju paikalleen ellei ole jo. Pienin vaihde päälle.
4. Säädä alaruuvi siten että häkin sisäreuna on 1mm päässä ketjusta.
5. Vaijeri kiinni. Vaihtajasta pieni päälle ja vedät sormin löysät pois. Vaijeri saa olla hiukan löysä pienellä eturattaalla, ei tarvi hulluna repiä siitä vaijerista. Siis "löysä" tarkoittaa sitä sormikireyttä, ei tarvi eikä mielestäni edes saa soida. Ruuvi kireälle.
6. Vaihda ketju isolle eturattaalle ja paina vaihtajasta ylöspäin ja säädä samalla yläruuvi niin, että häkki ei mene liian ylös ja pudota ketjua isolta rattaalta. Häkin pitää kuitenkin päästä liikkumaan pidemmälle kuin mitä se isolla rattaalla on, jotta vaihtaa hyvin.

Pitäisi toimia koko kesän pitelemättä. Pidempään ei tarvi.