Lainaus Alkujaan tämän lähetti mantis Katso viesti
Terve,
tää kysymys on varmaan toistunu tässä marathon-säikeessä monta kertaa mutta kysytään silti kun koko ketjua ei jaksa lukea läpi.

Jos tämän hetken tekniikalla pitäisi kasata 100-200e hyvä DIY-valo niin mistä osista tekisit sen? Ja laturin sekä akun tulisi mahtua tuohon budjettiin. Päästäänkö edes lähelle Lupinen tasoista valaisinta?

Onnistuuko tommosen kasaaminen ilman metallisorvia ja hitsausromppeita? Kolvi ja PCB-asema on käytössä tarvittaessa jos sillä on mitään merkitystä.
Alle 200 eurolla saa halutessaan vaikka tehokkaamman ja pidempään palavan lampun, sikäli kun ei koe tarpeelliseksi, että esimerkiksi akun tai laturin pitäisi olla merkkituotteita. Omista kädentaidoista taas riippuu, mikä on oman lampun rakenteiden taso. Mutta jos joitain Lupineitten koteloitakin joutuu sadelenkkien jälkeen raottelemaan jotta sisään mennyt vesi kuivuisi (kuten olen lukenut), niin ei se niiden rakenteellinenkaan laatu mitenkään ylittämätön ole. Hieman vaivaa joutuu kyllä näkemään.