Lainaus Alkujaan tämän lähetti Jari Kulmala Katso viesti
Jos edelläsi oleva nousee varomattomasti putkelle, pyörän ja kuskin painopiste siirtyy pyörään nähden noin 10 cm eteenpäin ja saman verran lyhenee välimatka takana ajavaan.
10 cm on vielä aika vähän. En nyt ole mittanauhaa mukana pitänyt, mutta melkoisia hyppyjä on tullut katseltua, ja väittäisin, että ne on lähempänä puolta metriä kuin kymmentä senttiä.

Mitä tulee kaarreajoon ja keskipakoisvoimiin, niin ulomman kaistan helpompi pidon menetyshän pätee vain jos ulompi kaista yrittää väkisin säilyttää suhteellisen asemansa sisemmän kaistan kanssa. Jos molemmat kaistat sen sijaan ajavat mutkaan samaa vauhtia, ulompi kaista menettää 90 asteen mutkassa noin pyöränmitan tai puolitoista matkaa, ja pito-ongelmat siirtyvät sisäkaistalle. Käytännössä toki näkee, että ulkokaistalla jopa kiihdytetään mutkassa ettei suhteellinen asema heikkenisi. En osaa sanoa mikä on paras tapa. Kaatua ei kuitenkaan kannata, siinä voi mennä rikki sekä kalusto että kuski.