Kyllä näin hyvin ajaa, kun oli toinen kypärässä ja toinen tangossa, mutta näen ajaa ihan hyvin jo 1 Fenixillä tangossa, mutta kun piti päässä toista fenixiä niin näki ajaa ihan tarpeettoman hyvin, joten käytän vain tangossa yhtä fenixiä.
Kyllä näin hyvin ajaa, kun oli toinen kypärässä ja toinen tangossa, mutta näen ajaa ihan hyvin jo 1 Fenixillä tangossa, mutta kun piti päässä toista fenixiä niin näki ajaa ihan tarpeettoman hyvin, joten käytän vain tangossa yhtä fenixiä.
Itellä kiinni kypärässä Fenix P3D Q5 ja hyvin toimii ja näkee varsinkin talvella kun/jos on lunta avittamassa. Syksyn märässä metsässä tuttujen polkujen ajelu onnistuu mutta uudet jää löytymättä..
Kiinnityksen hoidin pehmeällä vyökotelolla, joka tuli lampun mukana, ja muutamalla nippusiteellä. Lampun oikean korkeuden saa säädettyä laittamalla kotelon ja kypärän väliin esim. tankoteippiä sopivankokoiselle rullalle.
Alkujaan tämän lähetti kaakko
Varmaan yksikin riittää, mutta kun ovat niin halpojaAlkujaan tämän lähetti Nappulakenka
voit käyttää telineen kanssa tai ottaa remmit irti ja kehitellä omia.
Still rides with 26er
Betty 7 tuli hommattua. Totesin, että tulee halvemmaksi ostaa suoraan kunnollinen valo kuin kasata hyllylle monta ei riittävän tehokasta. Mutta akun kiinnityksessä meinaa tulla ongelma, kun ei meinaa mahtua 2008 fuel ex9 runkoon. Siinä putket ovat paksut ja vaijerit kulkevat ikävästi vaakaputken alla, mikä ei yhtään auta asiaa. Nyt johto ylettää juuri ja juuri, mutta pelottaa ajatus, että tanko pyörähtää esim. kaatuessa yli 90 astetta vasemmalle ja hajottaa jotain. Akku jää siis liian taakse. Onko kellään vastaavia kokemuksia? Jatkojohtoa ei alle 10 sentin takia tahtoisi virittää. Ongelma onneksi häviää kun kunnon talvi tulee ja otan jäykkäperäisen taas alle.
Lähinnä noin miten jusba_84 sanoi..
Eivät anna niin paljon sivuvaloa, joten se hankaloittaa niitä uusien polkujen löytämistä. Tutut polut muuttavat haastaviksi ja se on plussaa. Pysyy mielenkiinto kun tulee lisää haastettaAlkujaan tämän lähetti jusba_84
Viime talvesta itselläni ei ole polku kokemusta, mutta toivottavasti tulevana talvena niitäkin saan alle
![]()
Still rides with 26er
Ledivalo on niin eri sävyinen kuin halogeeni, että Sigman Evot alkavat näyttää kellertäviltä tuikuilta kun silmä mukautuu valkoiseen valoon. Kombinaatio ei tunnu läheskään yhtä toimivalta kuin EVO tangossa+ suunnistushalogeeni kypärässä.
Mikään ei estä kokeilemasta miten sopivalla kirkkaus/ keilan leveys säädöllä voi löytää tasapainon valojen välille. Kypärävaloon mielellään laittaisin leveän keilan, jolloin näkee paremin kulmissa.
tulli.fi sivuilla oli joskus laskuesimerkki: ALV Suomessa on 22%. Jos ALV summasta (tavara+rahti) on alle 10 euroa, niin alvia ei peritä. Samoin tullimaksulle, jos sekin jää alle 10 euron. ALV ja tullia katsellaan kumpaakin erikseen sen 10 euron täyttymisessä.
22% 45 eurosta tekee 9,90 euroa, joten tullia ei peritä. Samoin tullimaksut useimmissa tavaroissa ovat luokkaa 3% ... 8%, vaatteissa enemmän, ja niissäkin kai riippuu materiaalista.
Nyt on ollut puhetta, että tullittoman paketin raja nousisi 3-kertaiseksi joulukuun alussa, joten ilmeisesti on kyseessä 30 euron maksurajasta. Sehän tietää jo 3 x 45 euroa eli 135 euron pakettia, tähän pitää jo sisältyä postikulut.
Ilmeisesti USA:sta tilauksista puhutaan, joten kannattaa arvioida US$:n vielä nousevan valuuttana eli jättää vähän pelivaraa tuohon ylärajaan.
Tulli ei usko paketteihin kijoitettuja "gift", "sample" yms. höpinöitä. Itse kun tilasin hiukan yli 1000 taalan paketin USA:sta keväällä, niin tulli pyysi ottamaan kauppalaskun mukaan.
Muistaakseni soittivat kovasti odottamani paketin saapumisesta minulle.
Sanoin, että ei minulla mitään kauppalaskua ole, mutta ehkä paketissa on sellainen. Sanoin että löytyy vain rahansiirtotosite PAYPAL:sta, joka on kytketty Visaani.
Tullipostissa selvisi, että paketin päällä oli jonkinlainen muovitasku, johon lähettäjä oli laittanut automaattisesti, ilman että pyysin, tavaran arvon johonkin USA:n vientilomakkeeseen. Siinä luki muistaakseni tavaran arvo 500 taalaa. Tullin täti oli fiksu, ja jouduin maksamaan sen korkeamman mukaan, koska mukanani oli valokopio PAYPALIN tiliotteestani josta selvisi maksun saaja ja se korkeampi 1000 taalan veloitus.
Siis jos joku jaksaa kaivaa Suomen tullin nettisivustoa, niin sieltä pitäisi varmaan olla lisätietoa uudesta korkeammasta tullausrajasta. Itse en heti löytänyt tuota tietoa. Korkeampaa rajaa oli tarkoitus soveltaa joulukuun 2008 alusta. Mihin tämä tieto on piilotettu, vai onko muutos vedetty takaisin? Ainakin se 45 euroa on voimassa nyt.
Kaupan estettä EU:n toimesta, kts. tätä
http://www.tulli.fi/fi/01_Ajankohtai...news_12756.jsp
Ei noissa vesiskoottereissa varmasti mitään kummaa teknistä huonommuutta ole, mutta Euroopasta pitää saada moninkertaisesti katetta ja eri maahantuojien katteet "kohdalleen".
ari_kroolaa muokkasi tätä : 10.11.2008 at 23.26 Syy: - virhe -
Muija nalkuttaa ja appi heristelee!
Noihin vesiskoottereihin viitaten.
Suomessa on ihme touhua joskus. Laittomaksi ja vaaralliseksi riittää se, ettei sitä ole tarkastettu.
Hyvänä esimerkkinä voisi laukaista että, Pienitalo preerialla ohjelma on suomessa kielletty alle 18 vuotiailta. vain siksi ettei elokuvatarkastamo ole sitä tarkastanut. Kuitenkin varmaan jokainen tietää millaisesta ohjelmasta on kyse.
Joten noudattakaapa lakia, ja valvokaa ettei lapsenne katso sitä ohjelmaa Ylen kanavilta aamulla![]()
Nöösikysymys valoista. saa vinoilla
Tuottaako esim. 2 x 500lm lamppua 1000lm vai onko se kuin c°? Ts. 2 x 20c° lämpöpatteria ei tuota 40c°
"Kaikista seksuaalisista poikkeavuuksista siveys on kaikkein omituisin"
Anatole France
Mikset laita akkua stemmin alle?
Itse ostin Wilma 6:n. Eilen ekalla testilenkillä laitoin lampun ja akun kypärään kiinni, vähän painavahko setti entiseen Dinotteen verrattuna, mutta yllättäen maastoajossa ei häirinnyt yhtään. Helvetin hyvä valo, ei todellakaan kaivannut ohjaustankoon lisävaloa.
Toisena vaihtoehtona oli uusi Tesla, mutta päädyin Wilmaan, kun Teslan valokeila oli ainakin kuvien perusteella aika paljon kapeampi. Ja onhan Wilmassa hieman enemmän valotehoakin.
rautalankaa:
Markus Kajo leikitteli ajatuksella säästääkseen lämmityskustannuksia että yksi lämpöpatteri +20c° voidaan korvata 4:llä +5c° patterilla joiden lämmittäminen haluttuun tasoon olisi halvempaa. Samalla logiikalla; mun tankoon ja kypärään voisi sijoittaa ehkä 6 vimpainta (ja akut peräkärryyn) kysymys kuuluu:
150lm+150lm+400lm+150lm+150lm+150lm=1150lm
Onks mulla silloin parempi kuin Lupinen värkit?
"Kaikista seksuaalisista poikkeavuuksista siveys on kaikkein omituisin"
Anatole France
Kyllä on. Siis ainakin lamppu on tehokkaampi, värkistä en tiedä.
Eikö tosiaan mahdu tuossa tangossa heikosti näkyvä teline yllämainittuihin pyöriin? Ainakin linkin takana olleeseen pyörään mahtui vielä ne jarrukahvatkin...
Lumenien laskennassa on sudenkuoppansa. Osa valmistajista ja useat kotipolttajat kertovat paljoko lumeneja ehkä lähtee niistä itse emittereistä ulos lampun sisällä silloin, kun akkujen jännitteet on tapissa ja jos kaikki ledit sattuisi hirmu tsägällä olemaan bininsä yläpäästä. Osa valmistajista taas kertoo paljonko lumeneja oikeasti tulee lampusta ulommaisesta lasista ulos vähintään. Nyrkkisääntönä noin kolmasosa valosta jää lampun syövereihin. Eli jos hommaat kolme halpis max 150 lumenin lamppua, saat paperilla 450 lumenia. Mutta tuo kombinaatio häviää aika satavarmasti valotehossa reilusti esim Petzln Ultralle josta lähtee 350 lumenia. Aluksi (kun ei ne kuitenkaan kaikki 150 oikeasti anna) 400 vs. 550 (petzlin emitterilumenit varovasti arvioituna) ja jos fikkareita ei ole kunnolla reguloitu niin parinkymmenen minuutin jälkeen 275 vs. 550, eli yllättäen paperilla heikompi onkin tuplasti tehokkaampi.
Tulipa sitten tilattua forumissa käytyjen keskustelujen perusteella työmatkoja varten valoa syksyyn:
Led-taskulamppu: http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.12325
Suojatut akut: http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.5790
Laturi: http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.4151
Pidike: http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.792
Tässä arviot kamoista, jos jollekulle olisi vaikka avuksi:
Lamppu on loistava, näkyvyys parani viisinkertaisesti, vertailukohtana CatEye Micro Halogen HL-500II. Laturi on varsin arveluttavan tuntuinen ja mitään käyttöohjetta ei seurannut mukana, joten ilmaisinledien sanoma täytyy arvata. Pistoke oli jenkkimallia, mutta tuohon kävi laitejohto vanhasta radiosta.
Pidike on vallan mainio idealtaan, mutta valitettavasti materiaalipuoli on aivan kuraa. Kiristysruuvi on muovia joka menettää kierteensä jo 1Nm väännöstä. Löin kylmästi kontaktiliimaa väliin ja puristin tankoon kiinni.
Tavarat tulivat viikossa tilauksesta ja koko homma tuli maksamaan 49 euroa. Valitin laturin merkkivaloista ja siitä että toinen akku ei käsittääkseni latautunut. Sain sitten viikon päästä uudet akut korvauksetta. No, laturi toimiikin ok ja minulla on nyt sitten neljä toimivaa akkua. Akun kestosta ei ole kokemusta, pisin lenkki on ollut 1,5h eikä silloin osoittanut väsymisen merkkejä.
~petteri
No en kyllä nylock-muttereilla tuota meinannut minnekään pistää kiinni
Alunperin puhe oli fenixin bikemountista, mikä ei kyllä mahdu muualle, kuin ihan peruspyörään. -> http://www.fenixvalaisimet.fi/ffbm.htm <-
Myönnettäkööt voisi quoteta tarkemmin...
Kirjanmerkit