Lainaus Alkujaan tämän lähetti EIN Katso viesti
Arvon 08-lenkkiläiset!

Voisitteko auttaa mieltäni nyt askarruttavan asian selvittämisessä? Aloitin pyöräilyn aktiiviharrastuksena nyt kesällä ja aloittaessani kunto oli heikko. Kesäkuun alusta olen kuluttanut maanteitä noin 1600 km ja harjoituskertoja on kertynyt 2-3 viikossa (reilu 3 h/vko). Keskisyke on lenkeillä ollut 125-145 välillä. Alkukesästä kävin yhden "08 goes to Yli-kiiminki" -lenkillä ja silloin jalat meni totaalisesti hapoille ja pääsin hädin tuskin kotiin. Nyt sunnuntaina uskaltauduin uudestaan lenkille ja nyt jaksoin jo paljon paremmin. Mutta mutta, Oulunsaloon tultaessamme keskisyke oli 1,5 h ajon aikana 160 Tästä on pk-lenkki kaukana. Jätin lenkin loppuosan ajamatta ja poljin omaa hiljaista vauhtia kotiin ja hyvin jaksoin.

Kysymykseni teille kovakuntoisimmille ja kokeneimmille ajajille on, että onko kesän harjoitteluni mennyt mönkään? Omasta mielestä ei ole voinut mennä ihan mönkään kun jaksoin tuolla sykkeellä ajaa noinkin kauan ilman jalkojen sippaamista Olenko tehnyt joitain tosi aloittelijamaisia virheitä? Vai onko yksinkertaisesti kyse siitä, että mulla vaan on niiiiiin pitkä matka vielä "huippukuntoon"? Miten mun kannattaa jatkaa harjoittelua jotta viimeistään ensi kesänä jaksan 08-lenkit sippaamatta ja pk-tasolla? Ainakin tuo Petterin lähettämä artikkeli antaa joitakin vinkkejä mutta mitä muuta?

-Erik
Kyllähän nuo lenkkisykkeesi (160) viime sunnuntain 08-lenkillä kuulostavat aika korkeilta. Pk-taso on tietysti eri ihmisillä vähän erilainen, mutta ei nyt sentään aivan noin korkea.

Eli, jos tavoitteena on kehittää peruskuntoa, niin silloin vauhti on lenkillä ollut liian kova. Mikään ei ole ehtinyt sinulla mennä mönkään, mutta kohta menee, jos jatkat noilla sykkeillä neljän tunnin sunnuntailenkkejä. Keho ei yksinkertaisesti ehdi palautua rasituksesta ennen seuraavaa lenkkiä. Siitä seuraa krooninen väsymys ja ylikunto.

Ehdotan sinulle pitkiä rauhallisia lenkkejä, jos tähtäimessä on ensi kesänä Vätternin ajaminen. Sellainen leppoisa porinavauhti sopii parhaiten tähän tarkoitukseen. Noin 3 lenkkiä viikossa on varmasti riittävä määrä kohottamaan kuntoa. Viikonloppuna ne pitemmät lenkit ja arki-iltoina ne lyhemmät lenkit.

Se, miten peruskuntosi kohottaminen onnistuu 08-lenkillä, on keskustelemisen arvoinen asia. Veikkaan, että moni muukin lenkkikaveri ajaa liian kovaa omaan kuntotasoonsa nähden. Yksin ajaisi hiljempaa, mutta porukassa ei kehtaa jäädä muista jälkeen. Siinä vain kinnaa väkisin välin kiinni.
Ehdotin joskus aiemmin rauhallista alkuvauhtia 08-lenkille. Vauhdin kiihtymisen jälkeen porukka voisi jakaantua kahteen ryhmään. Tämä ryhmäjako saattaisi olla joskus kokeilemisen arvoinen asia.

Toisaalta mieleen tulee esim. ne belgialaiset kisakuskit, jotka ajelivat meidän mukana toissa talvena. Pojat vähensivät ilmat minimiin omista renkaistaan, jotta saivat lisää tehoa omaan ajamiseen. Tälläkin tavalla voi säädellä rasitusta...

Hienoa, että otit asian esille. Nyt on hyvä keskustella asiasta.