Lainaus Alkujaan tämän lähetti Felony Katso viesti
Tervehdys auttakaas tyhmee ois tarkotus vaihella pyörään 1x 10 koska ei tarvetta nykysiin vaihde määriin, ja mistee kannattas hommata osat.
Autetaan nyt kädestä pitäen alkuun. Pikaisesti vilkaistuna vaikuttaa siltä, että kaikki muut menee vaihtoon paitsi kammet kun kerran aiempi setti on 9-vaihteinen. Valmiita "upgreidaus"-settejä on tarjolla useissa ulkomaan kaupoissa, jotka on tarkoitettu juuri tähän tarkoitukseen.

Nythän on Shimanolla tarjolla sekä 10-vaihteista, että 11-vaihteista optiota suunnilleen samassa hintaluokassa. Ehkä olisi sama vaihtaa suoraan 11-vaihteiseen, niin saa hieman tasaisemmat välit vaihteiden välille ja tarpeen mukaan myös tuon ison 46t takarattaan.

Kenties 11-vaihteisen SLX-sarjan tarjonta olisi riittävän laadukasta ja kevyttä tarpeisiisi, ottaen huomioon nykyisin käytössä olevat komponentit. Samalla hinta-laatusuhde pysyy oikein mainiona. Muutaman kympin voi säästää vielä ottamalla 10-vaihteisen, heikompaa luokkaa olevan osasarjan, mutta Shimanolla on pakoissa tarjolla vain max. 42t takaratasta.

Esimerkkinä 11-vaihteisia "upgreidaus"-settejä - tarvitset vielä lisäksi 104 BCD Narrow Wide -eturattaan
Bike-components.de: Shimano SLX 1x11-speed Upgrade Kit
Bike-discount.de: Shimano SLX 1x11-speed Upgrade-Kit with 11-46 (Best Price Inquiry - saa tingattua samaan jos jossain muussa kaupassa on halvemmalla)

Esimerkkejä sopivista Narrow Wide eturattaista:
Hyvä ovaali
Hyvä pyöreä