GiantGarminElectrobikeHepha
Näyttää tulokset 1 - 30 / 2881

Aihe: Maastopyöräily Oulussa - MTB Oulu

Threaded View

Edellinen viesti Edellinen viesti   Seuraava viesti Seuraava viesti
  1. #11
    Liittynyt
    04/2008
    Viestit
    215
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Mika K Katso viesti
    Ompas taas kokeneempien porukkalenkkeilijöiden todella hauskaa kattoa, kun tiettyjen reaalimaailmasta otteen kadottaneiden tahojen pitää aina säätää kaiken maailman hienoilla omilla "säännöillä" sen maalaisjärjen pettäessä ja homma on valamis leviämään käsiin.

    Laitetaan tämä nyt vielä kerran: Porukkalenkki etenee aina ryhmän hitaimman mukana olevan vauhdilla ja ryhmän keulilla ei harrasteta mitään irtiottoja tai sprinttejä tjsp ellei näistä ole erikseen sovittu ja kaikille on reitti, sekä k-pisteet täysin selvät. Jos tämä ei kelpaa, niin ryhmä voidaan jakaa pienemmiksi tai sitten kiireisimmät voivat aina lähteä tahkoamaan omia polkujaan.
    Kannattaa tulla lenkille katsastamaan tunnelmaa. Kuten sanottua, porukka on jaettu nyt useampiinkin osiin ja mukavasti on edetty. Mitään kisasprinttailua ei tuolla nopeammassakaan porukassa ole harrastettu, joskus jossain haastavassa paikassa on vauhti vähän kiihtynyt ja sitten heti onkin kevennetty, jotta homma pysyy kasassa ja hitainkin ei vain kestä, vaan viihtyy mukana menossa. Oli siis väärin puhua sprinteistä. Näistä porukkalenkeistä vieraantuneena kannattaa tosiaan tulla aistimaan tunnelmaa, rennossa ilmapiirissä on edetty. Ainoa paikka mistä todella tuntuu kitkaa löytyvän, on sitten tämä verkkoympäristö. Tuo KD:n alkuperäinen huomio tosiaan osoittaa sen, että jos taidokas ajaja ajaa kokemattomien takana, niin hienoista turhautumista voi tapahtua, mutta esim. jos hitaammassa porukassa halutaan ajaa kokemattomat aina edessä, niin mikäs siinä.

    Joka tapauksessa kun jokainen vain noudattaa tuota mainittua risteys- ja seis-politiikkaa, niin kukaan ei yksinkertaisesti vain voi eksyä, olivat polkijat järjestäytyneet jonoon sitten miten tahansa.
    forlon muokkasi tätä : 23.07.2010 at 15.23

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •