Kyseessä lähes kulttuuripyöräily, sillä matkan varrelle osuu ainakin Weberin piste, Aulangon graniittilinna, Hämeen linna, Parolan panssarimuseo ja Sattulan kylätie. Matkaa noin 200 km ja keskinopeustavoite suunnilleen 30+/-2 km/h. Pizza-tauko Parolassa.
Lähtö Kaukajärven Mäkkäriltä klo 10:00. Jos kiinnostaa, niin laittakaa jotain vastausta.
Huomenna ajetaan perinteinen Seitsemän kirkon pyörälenkki pitkänä maantielenkkinä. Sääennuste lupaa hyvää aurinkoista ajokeliä ja jonkin verran tuulta.
Lähtö Tampereelta Pyöräkauppa Keskiön edestä klo 8. Tästä ajetaan Sääksjärvelle Hervantaan menevän risteyksen liikennevalojen kautta kohti Metsäkansan kirkkoa, josta haetaan kupongit. Sitten Viiala, Kylmäkoski, Urjala, Akaa, Sääksmäki ja Valkeakoski. Matka on noin 160 km, joka ajetaan tasaisella rasituksella vajaata kolmeakymppiä. Jokaisella kirkolla pysähdytään hakemaan leimat. Akaassa pysähdytään syömään. Tervetuloa mukaan!
14 ajajaa ajoi Seitsemän kirkon pyörälenkin Tampereelta. Aurinko paistoi ja lämmintä oli noin 15 astetta, tuulta lounaasta. Tuuli ei suurimmaksi osaksi haitannut, mutta Kylmäkoski-Urjala -välillä oli kyllä melko tiukkaa vastatuuleen. Onneksi tuuli suoraan vastaan, niin pientareella pystyi peesaamaan. Keskinopeus oli välillä 27-28 km/h Keskiöltä Keskiölle, matka oli noin 165 km.
Pari rengasrikkoa sattui ja saman verran ketjujen putoamisia. Kerrataan tärkeimmät:
Vanhalla kolmostiellä Valkeakoskelta Ideaparkille jono harmillisesti katkesi enkä huomannut tätä ajoissa. Kaksi ajajaa jäi tämän seurauksena ajamaan muiden jäljessä. Pahoittelut tästä! Vastaisuuden varalle kun on pitkähkö jono, niin sen perällä on aika raskasta ajaa ja kannattaakin tulla melko eteen peesaamaan. Tällöin pääsee paljon helpommalla kun kiihdytys/jarrutussyklit jäävät pois.
Tiukkaa vastaista oli teillä kyllä kun teidän ajoryhmän näin, itse kiersin Urjalan asemalle toisinpäin, silloin on kyllä jyrkkää ylämäkeä jäi hienot allamäet pois.
Letkan viimeisellä alkoi olemaan tiukat ajat tosiaan siinä Ideaparkin paikkeilla.
Koitin tästä viestiä laittaa ketjun kautta, mut tuuli tais viedä viestin mukanaan.
Jäin sitten saattelemaan hänet perille asti, kun nitkahdus vaikutti totaaliselta.
Keskiöllä hän totesikin, että jalat on aivan tyhjät.
Eipä siinä muuta draamaa, eikä henkisiäkään vaurioita, sanoi Pirkkaan tulevansa ilman muuta.
Eli hyvä reissu. Kiitokset kipparille.
Sain vanhalla kolmostiellä viestiä, että jonon perällä on jojoa. Tuossa mainitsin, että jos tuntuu raskaalta niin kannattaa tulla jonon etupäähän, jossa meno on kevyempää. Kevensin vetoa melko pitkäksi ajaksi tuossa kohdassa, mutta harmillisesti ei ollut helppoa katsella taakse ja varmistaa mitä siellä tapahtui. Tämän jälkeen ei kuulunut muuta ja ajattelin asioiden olevan ok. Vanha kolmostie oli melko suoraan sivutuuleen ajoa ja pientareella ei silloin oikein saa hyvää peesiä. Ehkä paras tapa löytää peesi on, että joka toinen ajaa pientareen vasemmassa laidassa ja joka toinen oikeassa. Tällöin saa hieman parijonomaista peesihyötyä. Myös 14 ajajaa kannattaa jo jakaa kahteen ryhmään, koska sillä saa vähennettyä jojoefektiä.
Aina välillä olen kokeillut lenkeillä tätä ehkä armeijastakin tuttua luvun laskua. Se yleensä herättää sen verran hilpeyttä, että se kokonaislukumääräkin sieltä yleensä tulee takaisin joidenkin armeijamaisten sutkautusten kera. Sitten kun vaan muistaisi alussa kanssa laskea montako meitä oli.
Huomenna on tarjolla muiden maantielenkkien lisäksi adventure road biking (= cyclo?) -lenkki Pälkänevuorelle ja vähän muuallekin. Matkaa reilu satanen, kahvit Kyläkauppa Nikkilässä (+ Kaivannon keitaalla, jos tarvetta). Pyritään melko tasaisen rasituksen kiireettömään PK-menoon. Startti klo 10 Pyöräkauppa Keskiöltä.
Comment