above_forum

Collapse

Pyöräilyhousut

Collapse
X
 
  • Aika
  • Show
Clear All
new posts
  • ranttis
    Vakiovieras
    • 03/2016
    • 427

    #1396
    Alkujaan tämän lähetti Liivi Katso viesti
    Nyt näyttää olevan taas XXL sunnuntain alessa castellin free aero bibsejä alennuksessa.
    99€ ei ole kyllä paha hinta noista.
    Pitänee hintalupauksesta ruinata parikymppiä takasin kun edellisestä 25% alesta sai noita 119 ja risat eurolla.

    Comment

    • VesaP
      Ei mikään tavis
      • 10/2003
      • 7935

      #1397
      Alkujaan tämän lähetti Liivi Katso viesti
      Varmaan samaa kokoa kuin parisen vuotta vanha malli?
      Laitoin tilaukseen L koon.
      FA uudistui täysin kaudelle 2015 ja 2015 (ja sitämyöten varmaan myös tämä 2016 malli mistä itsellä ei vielä ole kokemusta kun ovat postissa tulossa vasta) ovat pienempiä mitoitukseltaan mitä kauden 2014 (tai aikaisemmat) FA:t. Jos 2014 vuoden L koko on aivan siinä ja siinä että sopiiko jalkaan vai ei tai epäilee että puristavat jo liikaa, 2015/2016 L tuskin sopii, mutta toisaalta, XL voi olla jo liian iso.

      Toivottavasti omat L-koon pöksyt on iskemättömät mitkä tulee... En halua että joku on niitä hanuriinsa hieronut edes testimielessä ennenkuin ne saapuu VesaP:n vaatekaappiin.

      Comment

      • ketti

        #1398
        Alkujaan tämän lähetti VesaP Katso viesti
        niitä hanuriinsa hieronut
        Nypit vaan käkkäräkarvat pehmusteesta pois ennen käyttöä ja ajoa.

        No joo, postin tuotua samanlaiset sovitan niitä juuri tuosta syystä kalsarit jalassa ja jos on sopivat, heität bibsit ja kyseiset kalsarit pesukoneeseen ennen käyttöä.

        Comment

        • JohannesP
          Aktiivijäsen
          • 07/2011
          • 2390

          #1399
          Piti alkujaan napata Lielahden myymälästä yhdet L-koon pöksyt mukaan, mutta puistatti ajatus kun yksi pari oli jäljellä ja sekin laitettu alennusrekkiin sen näkösenä et joku olis jo hanuriaan hieronu niihin. Tilasin sit netistä ja toivon saavani ihan originaalipakkauksessa.

          Comment

          • JackOja
            Moottoriturpa
            • 01/2006
            • 21341

            #1400
            Alkujaan tämän lähetti JohannesP Katso viesti
            ...yksi pari oli jäljellä ja sekin laitettu alennusrekkiin sen näkösenä et joku olis jo hanuriaan hieronu niihin....
            Hahaa, ne niciltämainitsemattoman KTM-kuskin käytetyt housut ovat siis tulleet kuitenkin myyntiin! Vaikka foorumin xxl-agentti vakuuttikin, ettei tuollaista tapahdu

            Comment

            • VesaP
              Ei mikään tavis
              • 10/2003
              • 7935

              #1401
              XXL:n housunosto-ohje:

              1. Osta housut muualta. Käännä säämiskä ulospäin niistä. Puhalla keuhkot tyhjäksi. Laita nenä säämiskään (X2 tekstin kohdalle, siihen sukupuolielimen kohdalle). Vedä keuhkot täyteen nenän kautta suu kiinni pitäen. Paina mieleen mitkä oli hajutuntemukset.

              2. Osta housut meiltä. Toista kohdassa yksi ollut proceduuri. Jos hajutuntemukset oli samat --> voit käyttää housujasi. Muussa tapauksessa, suosittelemme ennen ensikäyttöä desinfiointiaineen ja jonkun Hemohesin käyttöä säämiskän puhdistamiseksi.

              Hyviä kilometreja!

              Comment

              • JohannesP
                Aktiivijäsen
                • 07/2011
                • 2390

                #1402
                Kieltämättä mietin ensin varovaista nuuhkasua, mutta onneksi palasin järkiini ja jäi vain ajatustasolle. Vieläkin muistissa nuo mielikuvat kertaalleen ajetuista housuista mitkä eräs henkilö palautti kevyen pesun jäljiltä. Ja sit vielä kun jostakin syystä olivat poistossa 130€ alennuslapulla ja pehmuste ei näyttänyt yhtä ryhdikkäältä kuin varmasti käyttämättömissä. XXL pitäisi vaihtaa nuo Castellin hakanneulat johonkin kiinteisiin josta ainakin näkisi jos hintalappu on irroitettu tai laskea pyöräilyhousut samaan kategoriaan kuin uimahousut ja alushousut.

                5min tämän jälkeen kävelin saman rekin ohi ja housut olivat lähteneet jonkun onnellisen matkaan. Suosittelen pesua ennen käyttöä.

                Comment

                • ranttis
                  Vakiovieras
                  • 03/2016
                  • 427

                  #1403
                  Alkujaan tämän lähetti ranttis Katso viesti
                  Pitänee hintalupauksesta ruinata parikymppiä takasin kun edellisestä 25% alesta sai noita 119 ja risat eurolla.
                  Vastaus tuli jo että suorittavat hyvityksen 20,25e.

                  Alkujaan tämän lähetti ranttis Katso viesti
                  Tampereen Kalevan myymälässä on yksi XXXL nyt hyllyssä.
                  Nämä housut olivat vieläkin Kalevan alerekissä viime viikon lopulla. Ja olen sovittanut niitä kalsarit jalassa Kalevan myymälässä un hain netistä tilatut tuotteet. Sitä en tiedä onko joku muu sovitellut jälkeenpäin alasti niitä Nuo menee alerekkiin sen takia kun housulle ei ole normirekeissä paikkaa koska tuota ei saa lisää tilattua varastolta liikkeisiin. Suomen kiintiöt on siis käytetty. Varasto on Suomen ja Ruotsin osalta Ruotsissa ja niin kauan kuin Ruotsin varastolla on tuotetta voi sitä netistä tilata.

                  Castellin hakaneulakiinnitys tosiaan mahdollistaa käytön ja uutena palautuksen pesun jälkeen. Käytettyähän ei virallisesti palauttaa voi vaan sen voi vaihtaa toiseen tuotteeseen samalta osastolta.

                  Comment

                  • akvavitix

                    #1404
                    Castellin (mallista en ole ihan varma, XXL:stä ostin viime kesän lopulla) housut kuluivat puhki alle 2000km ajon aikana. Tästä tympääntyneenä suuntasin katseeni muualle ja päätin ottaa riskin hankkimalla One Way Premio bib shortsit eilen. Sovittaessa tuli sellainen fiilis, että kotimainen One Way osaa sentään tehdä asusteensa suomalaiselle miehelle sopivaksi toisin kuin italialaiset merkit.

                    Kävin polkaisemassa vajaat 80km eilen myöhään illalla viileässä kelissä. Puin siis pitkät housut bibsien päälle. Matkan varrella tunsin molemmissa reisissä nipistystä. Ajattelin, että lahkeensuun grippi tarttui ihokarvaan. Satula-alueen osalta One Wayt olivat selvästi Castellia mukavammat. Castellit aiheuttivat pientä hankausta nivusissa, mutta nyt ajaminen oli tuolta osin nautinnollista.

                    Kotiin päästyä karu totuus valkeni. Lahkeensuun gripin reuna on ilmeisesti niin terävä, että se oli hiertänyt molemmissa sisäreisissä ihon rikki?!? Sovitettaessa gripit tuntui mukavilta, joten tämä oli todella ikävä yllätys. Reisissä on nyt sellainen vähän niin kuin siimalla aiheutettu ihan ohut hiertymä, missä iho on tosiaan kunnolla rikki. Housut ovat muuten niin mukavat, että pohdin pitäisikö siihen reunaan ommella jokin sitä terävyyttä pehmentävä tere esim. heijastinnauhasta, vai pitäisikö vaan marssia takaisin kauppaan ja reklamoida..? Oletteko muut tuunanneet uusia housuja vastaavalla tavalla?

                    Comment

                    • VesaP
                      Ei mikään tavis
                      • 10/2003
                      • 7935

                      #1405
                      Alkujaan tämän lähetti akvavitix Katso viesti
                      kotimainen One Way osaa sentään tehdä asusteensa suomalaiselle miehelle sopivaksi toisin kuin italialaiset merkit.
                      Tosi hyvin tuntui osaavan kun yhdellä lyhyellä lenkillä on jalat verillä housujen takia.

                      Comment

                      • paaton
                        Moottoriturpa
                        • 05/2015
                        • 17450

                        #1406
                        Tykkään kyllä uusien aerojen pidemmästä gripistä. Pehmuste taas tuntuu alkuun tosi paksulta, mutta kai tuohonkin tottuu. Nämä ovat lämpimämmät mitä vanha valko-mustat aerot, mutta itselleni tuo sopii. Käytän helteillä vanhaa mallia.

                        L-koko on juuri sopiva 72kg/178 mitoilla.

                        Comment

                        • akvavitix

                          #1407
                          Aikani mietittyäni taidan mennä palauttamaan housut ja etsiä uudet tilalle... Harmi kun yksi yksityiskohta pilaa muuten todella hyväntuntuiset housut.

                          Comment

                          • VesaP
                            Ei mikään tavis
                            • 10/2003
                            • 7935

                            #1408
                            Alkujaan tämän lähetti akvavitix Katso viesti
                            taidan mennä palauttamaan housut
                            Yeah! Jossain on sit alessa kohta uudenkarheat OneWayt!

                            Comment

                            • paaton
                              Moottoriturpa
                              • 05/2015
                              • 17450

                              #1409
                              Alkujaan tämän lähetti VesaP Katso viesti
                              Yeah! Jossain on sit alessa kohta uudenkarheat OneWayt!
                              Tuskinpa järkevät kauppiaat noin tekevät. Palauttaisin nuo itsekkin, sillä housuissahan on selvä vika, jos ne syövät ihon rikki.

                              Comment

                              • akvavitix

                                #1410
                                Tällaista jälkeä saivat aikaiseksi. Täytyy vissiin pitää päivä tai pari taukoa parantelemiseksi...

                                Comment

                                Working...