Alkujaan tämän lähetti Samuel72
Katso viesti
Talvipyöräilyhousut
Collapse
X
-
Singletrackit tuli, M-koko natsas aika hyvin 173cm laihaläskille.
Ihan mukavan tuntuiset pökät. Leikkaus sopii mulle, ja vyötärö on mukavan korkea.
Tunti tänä aamuna testattu, nollan tietämissä oli lämpötila ja ohkaiset tekniset pitkät kalsarit alla. Just hyvä.
Comment
-
Castellin ja Assoksen pöksyissä riittää lahkeen mitta. Näitä olen käyttänyt, farkut 36"/36".Alkujaan tämän lähetti Hippo04 Katso viestiLöytyykös jostain housuja pitemmille kavereille 190+ cm? En ole vielä löytänyt housuja joissa olisi eri kokoja lahkeen pituuden mukaan. Pari housut löytyy mutta nimenomaan lahkeet voisivat olla pitemmät (lahkeen pituus väh 34").
Castellin pitkistä housuista käytössä koko XXL, joka tosin on hieman turhan löysä lantiosta, käyttökelpoinen kuitenkin. Lahkeen pituus riittää hyvin. Kesähousuista koko XL on sopivan napakka. En tiedä paljonko lahje lyhenee saman kokoisessa talvihousussa.
Castellin Sorpasso Windillä tai Polarella voisi ajella ehkä hieman pakkasen puolella.
Assoksen LL Bonka ilman pehmustetta on sopiva XLG kokoisena. SS mille S7 on XLG kokoisena vähän turhan löysä lantiosta. Pienemmän koon lahkeen mitasta ei tietoa. Molempien XLG koossa pituus riittää mainiosti.
PI Elite Amfit XL on vähän turhan lyhyt ja menee turhan suureksi muutenkin. Pienempi koko on jo selvästi liian lyhyt. Hyvät, jopa erinomaiset talvihousut muuten.
Assoksen LL Bonkat on kyllä istuvuuden kannalta täydelliset ja riittänevät pehmusteettomina irtolahkeiden ja kesäbibsien kanssa reilusti pakkasen puolelle, ilman irtolahkeita hieman pakkasen puolelle. Omat on vanhempaa vetoketjullista mallia.
Last edited by pätkä; 12.10.2016, 18.36.
Comment
-
Enduran singletrackit hain just postista. Mulle 173/84cm ja 67 kg nää M-kokoiset tuntuu hyvältä. Toiveissa oli hiukan iäkkäille Haglöfsin Winsdstoppereille kaveriksi saada kohtuuhyvin räntäsadetta sietävät muttei ihan niin tiiviit kuin mun myös vanhat Vauden peruskuoret.
Taskut tuntuu järkeviltä ja kun olen nelisen tuntia pakertanut einiinlämmintä tallia pikkasen suvisemmaksi ynnä sisällä ollut niin aikas hyvältä nää tuntuu.
Monesti yleiskäyttöön tehdyt kamppeet ei pyöräillessä kovin hyvin toimi mutta fillarivaatteet ovat usein muussakin elämässä hyvin pelaavia.
Pientä löytöretkeilyä tais olla yläfemmalla housujen toimitus, laitan toki samalta puulaakilta ens viikolla tilaukseen yhen takin.
Edit. Kiitos Brilleaux kokovinkistä!
Comment
-
Mikä firma tekee pyöräilyhousuja, jotka sopii pitkille ihmisille? Siis sellaisia joilla mitoitus ei ole nykytyyliin, jos olet pitkä olet myös lihava. En ole löytänyt sellaisia jotka muuten on sopivat, mutta joissa lahkeet eivät nousisi ajoasennossa polviin asti. Kuvassa omistamani Haltin ikivanhat housut (jotka ovat täydelliset mitoitukseltaan) ja Löfflerin widstopperhousut, molemmat siis muuten sopivat mutta noiden Löfflereiden lahkeenmitta on yli 10 cm lyhempi.
Sent from my iPhone using Tapatalk-Olen periaatteen mies. Mutta jos jokin periaate ei satu minua miellyttämään, olen valmis vaihtamaan sen.-
Comment
-
Veikkaisin, että lähin valtuutettu Trek-kauppias osaa auttaa.Alkujaan tämän lähetti tinke77 Katso viesti^ No mutta siinähän ne on, mitä oon talvipyöräilyyn kaivannut. Saakohan noita kotimaasta mistään?
Vaikuttaa kyllä hyviltä.
Comment
-
Heh, noissa on vähän samaa, kuin eri firmojen softshell kiipeily/vuoristohousuissa. Ite olen ajanut jo pari talvea The North Facen ja Arcteryxin kiipeilyhousuilla. Toimii hyvin ja ennen kaikkea lahkeet menee talvikengän varren päälle. Ei valu lumi ja roiskeet kenkään ja nilkka pysyy lämpimänä. Irtohenkseleillä olen saanut housut pysymään ylhäällä.Alkujaan tämän lähetti Ski Katso viestiTämmösillä ajelu vajaa 300km ja hei, toimii. Sisältää integroidut lumipussit. Taskuja.
http://www.trekbikes.com/us/en_US/ap...-pant/p/13457/
Yleisesti ottaen noissa kiipeilyhousuissa saisi olla selkeästi korotettu vyötärö selän puolella, kiinteät henkselit ja ehkä vähän enemmän tilaa reisilihakselle. Myös saumojen paikka haaroissa kannattaa katsoa, ettei paksun kankaan erittäin paksu sauma jää juuri istumaluun kohdalle.
Comment
-
Aattelin vaan, että jos miunkii pyörä kulkis sit kovaa [emoji1]. Tuo lahjehomma olis hyvä.Alkujaan tämän lähetti Blackborow Katso viestiVeikkaisin, että lähin valtuutettu Trek-kauppias osaa auttaa.
Vaikuttaa kyllä hyviltä.
Comment
-
Tilasin tuollaiset, kun alennettu hinta on vain 20 euroa. Kuvassa ainakin aivan hirveän näköiset, mutta jos ei sovi pyöräilyyn, käytän vaikka lumitöissä. L- ja XL-kokoja enää yhdet varastossa.
Comment









Comment