above_forum

Collapse

Millainen lukko pyörään?

Collapse
X
 
  • Aika
  • Show
Clear All
new posts
  • PPP
    Vakiovieras
    • 02/2003
    • 363

    #121
    Kuin olisi tällainen design pultti...




    ...ei se kyllä estä pyörän nyysimistä, mutta kiusa se on pienikin kiusa.

    Muuta käyttöä aivan toisissa kohteissa tuollaisille kyllä keksisin heti

    Even with the best of locks, pieces of your bike can still be snatched up by enterprising hoodlums. So for years the only way to achieve complete peace of mind was to bring your bike inside.
    Se ainoa oikea ja alkuperäinen - PPP

    Nyt kelpaisi kolmipyöräinen taas, kun jalka alkaa jo painaa ...

    Comment

    • elasto
      Palstajyrä
      • 12/2000
      • 3448

      #122
      Sori jos on ollut jo jossain puhetta täällä, mutta onko kellään kokemuksia tästä Kryptoniten New York Fahgettaboudit ketjulukosta?

      http://www.kryptonitelock.com/Pages/...PNumber=999492

      Onko kukaan muuten nähnyt tuota 150cm versiota missään myynnissä? Itse olen törmännyt verkkokaupoissa vaan siihen metriseen noin sadan euron hinnalla. Mietin vaan jos tuo 150cm malli riittäisi kiertämään kummankin kiekon läpi lukiten fillarin rungon takakolmiosta samalla tolppaan. Yksi vaihtoehto voisi tietenkin olla ostaa se metrinen ja siihen sitten se lisäkaapeli, jonka kiepauttaa vielä kiekkojen läpi. Vai onko siinä tapauksessa järkevämpää ostaa vaan järeä U-Lukko + tuo kaapeli, eikä tuollaista ketjulukkoa?

      Tähän mennessä käytössä on ollut joku 180cm Kryptoniten aika heppoinen kaapelilukko, jolla tuo kiepautus onnistuu kevyesti. Lukon painolla ei ole mulle mitään merkitystä, koska se jää lukkoon yhden tolpan ympärille johon fillarin aina lukitsen duunipaikan fillariparkissa.
      "Palstapyöräily on yksi vaativimpia pyöräilyn alalajeja, ellei peräti se kaikkein vaativin." © kanttiinin tollo

      Comment

      • Halloo halloo
        Aktiivijäsen
        • 06/2011
        • 1703

        #123
        Itse uskon kahden lukon taktiikkaan, toinen Abus Bordo ja toinen muovilla päällystetty vaijerityyppinen lukko. Varas tarvitsee kahdenlaiset välineet varkauden yritykseen, kaksi lukkoa saattaa nujertaa yrityksen jo alkuunsa.

        Comment

        • reargear

          #124
          Hei. Onko mitään tuoreita suosituksia lukoksi? Mites mitä tarkoittaa vakuutusyhtiön hyväksymä lukko?

          Comment

          • jinku

            #125
            Ääni Abus Bordolle. Ittellä lähti muutama kuukausi sitten lukittu filllari jonkun matkaan. Perusvaijerilla oli kaiteessa kiinni suoraan rungosta. Eipä Pohjola mitään kysellyt mikä lukko oli. Jostain sitä silloin lueskelinkin, että se on sellainen "poistuva" käsite koko hyväksyntä. Eivät pysty mitenkään koordinoimaan kaikenmaailman lukkoja ja antamaan hyväksyntöjään niille... Samapa tuo mikä lukko se on. Se viedään kuitenkin jos joku sen haluaa, varsinkin jos on ammattikaveri Perusvaijeria paremmalla luulis normijantteri pysähtyvän, ainakin hetkeks...

            Comment

            • mhelander
              Aktiivijäsen
              • 11/2012
              • 1431

              #126
              Joo, nojarissa on vähän vaikee tuo lukkopuoli kun ei pahemmin ole rungossa suljettuja silmukoita. Maasto täpäriin piti oikein tehdä sellanen etuhaarukan eteen...

              Lukkona mulla on Abloy riippulukko ja IKH:n 1.8m:n vaijeri, sellanen 8mm muovitettu jossa keltaset niiden lenkkien puristeiden kohdalla, eikä maksanu paljoa (olikohan 6,90 €). Yhdellä pärjää työmaan parkissa ja toisen otan kaveriksi jos pitää jättää värkki ihmisten ilmoille.

              Mikään lukko ei estä tosivarkaita viemästä kalustoa. Tämäkin lukitus, kunhan vaijerilla on laitettu pysyvään rakenteeseen kiinni, hidastaa tarpeeksi että varas saattaa vaihtaa kohdetta. Ajamallahan tuskin kovin moni pääsis tällä veks vaikka jättäis lukitsematta...
              -Mika :: http://goo.gl/7OtRW

              Tekeleet: Off-road täpäri @ 2012, Vendetta kopio @ 2012
              Kaupalliset: MetaPhysic 700c @ 2011, M5 CrMo lowracer @ 2010

              Comment

              • idänihme

                #127
                Mullakin olisi lukon valinta edessä että uskaltaisi viedä oman uuden pyörän ulos talosta yhtä aikaa, mutta eri suuntiin vaimon pyörän kanssa. Ideana olisi hankkia kestävä mutta helppokantoinen (verratttuna vaimon kryptonite evolutioniin, johon olemme yleisesti varsin tyytyväisiä) lukko. Mikä on forumistien fiilis abus bordo lukoista? Wigglen kommenteissa valittelivat että ei ole välttämättä paljonkaan kaapelilukkoa vahvempi. Tämän vuoksi kallistuisin U-lukkoihin tai ketjulukkoihin, vaikka ne ovatkin hankalampia kuljetettavia.

                Hiplock lukot (esim tämä http://www.wiggle.co.uk/hiplok-bicyc...k-version-150/) vaikuttivat varsin käteviltä vaihtoehdoilta perinteisille U- ja ketjulukoille, mutta onko yhdeksänmillinen kettinki jo vähän heikko verrattuna yli kymenmillisiin U-lukkoihin? Vahva, mutta mitoiltaan pieni U-lukko olisi tietty yksi vaihtoehto. Olisi kevyt ja kestävä, mutta kantamiseen tarvitsisi kassin/taskun/telineen ja lukituspaikan valintaan menisi aina vähän pidempään. Onko näiden pienempien u-lukkojen (esim Kryptonite Evolution Mini 7) kanssa kovinkin paljon normilukkoja hankalampi löytää lukituspaikkaa johon saisi jommankumman kiekon ja rungon kiinni? Lukittavana olisi hiilarimaantiepyörä, joten ei ole läskiä rengasta, mutta runkoputket on toki vähän paksumpaa kuin teräspyörissä.

                Comment

                • ilaiho

                  #128
                  Alkujaan tämän lähetti idänihme Katso viesti
                  Mullakin olisi lukon valinta edessä että uskaltaisi viedä oman uuden pyörän ulos talosta yhtä aikaa, mutta eri suuntiin vaimon pyörän kanssa.

                  Lukittavana olisi hiilarimaantiepyörä, joten ei ole läskiä rengasta, mutta runkoputket on toki vähän paksumpaa kuin teräspyörissä.
                  Ei liene kovin hyvä idea jättää sellaista peliä mihinkään yleiselle paikalle vartioimatta, vaikka olisi mikä lukko. Asiointikäyttöä varten on muut pyörät.

                  Jos välttämättä haluaa, niin sitten kai kannattaa käyttää sekä järeää U-lukkoa että järeää ketjua. Varas joutuu kuljettamaan silloin kahta erillistä, raskasta työkalua niiden murtamiseen. Sinälläänhän ei ole kovinkaan rationaalista ajaa hiilikuitupyörällä samalla kun raahaa mukana kilokaupalla karkaistua terästä sen lukitsemiseen.

                  Comment

                  • idänihme

                    #129
                    Alkujaan tämän lähetti ilaiho Katso viesti
                    Ei liene kovin hyvä idea jättää sellaista peliä mihinkään yleiselle paikalle vartioimatta, vaikka olisi mikä lukko. Asiointikäyttöä varten on muut pyörät.

                    Jos välttämättä haluaa, niin sitten kai kannattaa käyttää sekä järeää U-lukkoa että järeää ketjua. Varas joutuu kuljettamaan silloin kahta erillistä, raskasta työkalua niiden murtamiseen. Sinälläänhän ei ole kovinkaan rationaalista ajaa hiilikuitupyörällä samalla kun raahaa mukana kilokaupalla karkaistua terästä sen lukitsemiseen.
                    Ei se nyt ihan noinkaan mene etteikö hiilaripyörällä voisi järkiajoa ajaa. Kyllähän nuo hipsterien fiksitkin helposti toista tuhatta euroa maksaa, usein sisältäen yksittäisiä helposti pöllittäviä kalliita osia. Puhumattakaan sitten 29:ereistä, crossareista, nojapyöristä, mopoista tai autoista, joita myös käytetään hyötyajoon. Pitkänpuoleisilla työmatkoilla (etenkin kun voi lähteä lenkille suoraan töistä käymättä välillä kotona) tai retkillä maantiepyörä on sen verta paljon kivampi, että mieluummin altistan varastamiselle sen kuin jonkin halvemman pyörän.

                    Lähinnä tässä on tarkoitus ottaa itseään niskasta kiinni varkaudenestoasioissa. Noita halvempia pyöriä on kadonnut aivan liian kovaan tahtiin, kun en ole varustanut niitä riittävän hyvillä lukoilla. Puolisolle on riittänyt yksi kalliimpi pyörä paremmalla lukolla varustettuna.

                    Erityisesti haluaisin herättää keskustelua akselilla ketjulukko, U-lukko, Bordo. Sen olen jo havainnut että vaijerilukko ei riitä edes vähää alusta. Se kun ei välttämättä riitä suojaksi vaikka vaijerilla tolppaan lukitun pyörän vieressä olisi arvokkaampia pelkällä runkolukolla lukittuja pyöriä enemmän kuin varkaiden pakuun mahtuu.

                    Comment

                    • rjrm
                      Aktiivijäsen
                      • 07/2010
                      • 2066

                      #130
                      http://www.pinkbike.com/news/Gone-in...ideo-2012.html

                      Tuossa on videota keskustelun herättäjäksi.
                      On tehnyt mieli pitkään tehdä testi, jossa sahaan rautasahalla lukkoja poikki tai katkon voimapihdeillä.
                      En vaan omista hyvää videokameraa, enkä viitsi tuhota kalliita lukkoja.

                      Comment

                      • Marsusram
                        Veteraani
                        • 10/2005
                        • 5623

                        #131
                        Miksiköhän ei kukaan ole kehittänyt skunkkilukkoa?
                        Lukkoon integroidaan merkkiainetta sisältävä letku, jonka rikkominen roiskauttaa pahat hajut rosvon (ja fillarin) päälle.
                        Mikä mahtaisi olla sopiva hajuste? Pitäisi olla niin vahva, että pyörän pois kuljetus aiheuttaa rosvolle pahoinvointia ja jättää seurattavan jäljen. Silti neutraloitavissa jollakin menettelyllä n. vuorokaudessa, jotta omistaja voi jatkaa käyttöä rosvon hylättyä kohteen.
                        Love the Ride!

                        Comment

                        • kaakku
                          Aktiivijäsen
                          • 07/2010
                          • 1776

                          #132
                          Ideoita mahdollisimman kevyeksi lukoksi? Tarvitsisin sellaisen kun pitemmillä lenkeillä tarvitsee/tekee mieli ajoittain pysähdellä ja pyörää ei aina voi pitää näköetäisyydellä.

                          Edit: kuljetus repussa. Ei tarvitse olla kovinkaan murtovarma, kunhan senverta pitelee ettei pyörää voi ajaa/kantaa pois.

                          Comment

                          • miku80

                            #133
                            miten olis kryptoniten mini -malli... painoa tais olla alta kilon..

                            Comment

                            • Fuuga
                              Aktiivijäsen
                              • 07/2011
                              • 2319

                              #134
                              Minä sain pihinä miehenä hiplockista idean. Ostin kryptoniten evolutionin mukana tulleeseen vaijeriin oman lukon ja ompelin pikalukon (http://www.savottastore.fi/cat/produ...ails.php?p=184) niin, että vaijerin saa helposti ja nopeasti vyötäisille. Vyötäisillä lukko kulkee takin alla lähes huomaamatta kolisematta ja kilisemättä. Pitänee ottaa joskus kuva setupista.
                              "Sinunkin tulisi tietää, että pullot tehdään puhaltamalla, reiät ampumalla, mutta työt vie oman aikansa."

                              Comment

                              • pätkä
                                Aktiivijäsen
                                • 08/2012
                                • 2485

                                #135
                                Millainen lukko pyörään?

                                Alkujaan tämän lähetti kaakku Katso viesti
                                Ideoita mahdollisimman kevyeksi lukoksi? Tarvitsisin sellaisen kun pitemmillä lenkeillä tarvitsee/tekee mieli ajoittain pysähdellä ja pyörää ei aina voi pitää näköetäisyydellä.

                                Edit: kuljetus repussa. Ei tarvitse olla kovinkaan murtovarma, kunhan senverta pitelee ettei pyörää voi ajaa/kantaa pois.
                                Rautakaupasta pätkä muovipäällysteistä ohutta vaijeria, sakkelit päihin ja pieni riippulukko.

                                Comment

                                Working...