Kiitos. Nämä yli kovemmille pakkasille. Bokserit ovat hyvät nolla keleillä.
Talvivaatetus?
Collapse
X
-
Mä olen verkkohousumies ja ehdotan: https://www.brynje.no/super-thermo-longs-w-windcover
Toisaalta mä olen jo vanheneva ja kylmänarka mies joten minusta tuulisuojatut bokserit + pitkät alushousut (mielellään merinovillaverkkoa nekin, esim: http://www.aclima.no/products/woolne...net-long-pants) voivat olla oikein toimiva yhdistelmä. Lämpätilan ja tuulikertoimen mukaan sitten valitaan sopivat päällihousut.
PS Pearl Izumi -miehenä tosin ei talvifillaroinnissakaan tuulisuojattuja alushousuja juuri kaipaa sillä AmFIB Elitet ovat erinomaisen hyvin tuulisuojattuja. (Vanhenevan miehen ongelmaksi jää kylmimmillä keleillä satulan kautta munaskuihin pyrkivä kylmyys, mutta siihen ei tuulisuojaus auta).
Comment
-
Hyvä etenkin kun uskoo sen olevan hyvä. Tarpeita ja kokemuksia on varmasti erilaisia eli joistakin ohuet eli kevyet merinovilla-asut (Aclimalla Lightwool) toimivat paremmin.
PS Ei liity ehkä mitenkään pyöräilykäyttöön, mutta teeveestä tutulla sankarierävaeltaja Lars Monsenilla on oma nimikkomallisto.
Comment
-
-
Mulla on kanssa käytössä Acliman merinoverkkoja sekä paitana, että housuna. Fillari käytössä tosin alapää tarvii talvi bibsien alle merinoa vasta jossain -10C ja sitä kylmemmässä lämpötilassa. Merinoverkko on siitä jännä, että se toimii samallalailla +5C asteesta aina -15C asteeseen asti, verkko pysyy esimerkillisen kuivana softshellin tai hyvin hengittävän kuorivaatteen alla, joten yllättävän kevyellä kerrastolla tarkenee melko kylmässäkin kelissä.
Oon itse myös kokenut perus merinokerraston hieman "liimautuvaksi" jos sitä pitää hikiliikunnassa suoraan ihoa vasten, tämä verkko pysyy puolestaan ilmavampana/kevyenä päällä myös kovassa rasituksessa. Aluskerrastosta muodostuu todella lämmin kun tuo verkko on suoraan ihoa vasten ja sen päällä on vielä toinen "perus" merinokerrasto eristeenä, pinta kerrokseen sitten vaan takkia/housua kelin ja tyylin mukaan.
Teknisiä kerrastoja tulee nykyisin käytettyä todella vähän, kun ei tuota pyykkiäkään jaksa ihan joka päivä olla pesemässä. Toisinaan bibsien alle tulee tosin laitettua teknistä kamaa, kun merino kestää hankausta kuitenkin huomattavasti teknisiä materiaaleja huonommin. Tosin kyllä mulla on merino kerrastotkin kestäneet +3 vuotta, eli kyllä nämäkin ihan mukavasti kestää, etenkin kun kulutukselle altistuvia merinohousuja en itse käytä pyöräillessä kuin vasta todella kylmällä kelillä.
Viimeksi eilen kävin 5 tunnin CX-lenkillä, jossa pysähdyin vielä lounastauolle laavulle. Laavulla vedin untuvatakin päälle ja oikein ihmettelin, kun merinoverkkopaita oli aivan kuiva, vaikka tuohon mennessä olin tuutannut jo todella kovalla rasituksella 3 tuntia runsas lumista metsätietä eteenpäin. Tauon jälkeen untuvatakki vaihtui takaisin softshelliin ja 10min ajon jälkeen sain taas ihmetellä kuinka sopiva olo oli kropassa, aivan kun olisi juuri vaihtanut uudet kamat niskaan.
Aivan hiton kalliitta nää merinoverkot kyllä on, mutta pois en antaisi ja uudet ostan heti tilalle kun näistä aika jättää.Speksausta ja Pyöräilyä.
||| Road: Canyon - Ultimate CF (Custom) || MTB: Trek Fuel EX 8+ || Gravel: Kona Private Jake
Comment
-
Pyöräilijän talvipukeutumista tuoreella videolla: https://www.youtube.com/watch?v=9d31...fOVHbnr17iZ2LxPyöräilyvideoita * Vuoden pyöräilyteko 2015 * www.velogi.com * www.youtube.com/velogi
Comment
-
http://www.bike-discount.de/de/kaufe...2029/wg_id-188Alkujaan tämän lähetti HPee Katso viestiNo niin nyt olisi hyvä takki haussa talvikeleillä. Yksi Craftin 'budjettimalli' ollut käytössä nyt reilun kuukauden. Mutta kyllä kai se totuus pitää edelleen paikkansa, että markalla saa markan tavaran..... Eli nyt sitten rohkeasti kertomaan parempia vaihtoehtoja#fillarifoorumi @ IRCNet
Comment
-
http://www.bike24.com/1.php?content=...1000,18,64;mid[29]=1;pgc[11396]=11399;pgc[1710]=1712;orderby=2
Tommonen itellä ihan ok ja mahtuu allekin vielä tavaraa kun ei oo ihan aero.
Comment
-
Alkujaan tämän lähetti paskalokki Katso viesti
Jokin tämän tapainen takki olisi takuulla riittävä kovillekkin pakkasille omaan käyttöön. -5 asteeseen asti on riittänyt pelkkä ohut tuulitakki ja merinopaita. Tuo tuulitakki on kyllä ollut tähän mennessä ehdottomasti paras pyöräilyvaate, jonka olen hankkinut. Toimii työmatkalla ja maastoajelussa sateellakin.
Tätät mavicin takkia olen myöskin mietiskellyt -5 asteesta alaspäin. Kukahan maviccia myy helsingissä?
Comment
-
Amer sports brand store http://www.amersports.com/contacts/a...ts-brand-storeAlkujaan tämän lähetti paaton Katso viestiTätät mavicin takkia olen myöskin mietiskellyt -5 asteesta alaspäin. Kukahan maviccia myy helsingissä?
http://www.mavic.co.uk/apparel-men-r...-thermo-jacket
Comment
-
Täytyypä piipahtaa paikanpäällä. Velosportillakaan ei näyttänyt ainakaan nettisivujen mukaan olevan mavicin takkeja.Alkujaan tämän lähetti marco1 Katso viestiAmer sports brand store http://www.amersports.com/contacts/a...ts-brand-store
Comment
-
Hei!
Osaisiko joku vinkata toimivaa takkia suomen syksyyn. Hakusessa siis tuulenpitävä takki joka HENGITTÄÄ HYVIN. Vaatekaapista löytyy jo esim icepeakin hikipussitakkia ja sadesäähän gore-tex active shell ajopukua, joten hengittävyys/tuulenpitävyys syksyn ja talven kylminä päivinä on tärkein ominaisuuscombo. Pieni vedenhylkimiskyky ei haittaa, mutta ilman compromissia hengittävyydessä. Mielellään kyseessä takki, joka irtoaa kaupasta siedettävällä hinnalla. Kiitos avusta ja omasta kalustosta voisi jakaa vähän käyttökokemustakin.
Comment








Comment