Alkujaan tämän lähetti mkpaa
Katso viesti
Schwalbe Marathon Plus
Collapse
X
-
Panaracer T-Serv 28mm ainakin pyörinyt takana sepelipyöräteillä 150km hienosti puhkeamatta, 285g, HIgg
Alkujaan tämän lähetti luonto Katso viestiOstin itse Kendan Kwest K-Shield Plussan takarenkaaksi työmatkoille, tappajasepeliä vastaan. 25e. Annankadun fillariliikkeestä, paino ~500g.
En tiedä miten vertaa Schwalben Plussiin...
Comment
-
Oho jopas on kevyt verrattuna marathon plussaan mikäli nuo kestää! Muistelen että omat 28mm painaa 750g.Alkujaan tämän lähetti higgins Katso viestiPanaracer T-Serv 28mm ainakin pyörinyt takana sepelipyöräteillä 150km hienosti puhkeamatta, 285g, HIgg
Comment
-
On kevyt joo.. Paljonko sulla on painoa ja paljonko pidät paineita?Alkujaan tämän lähetti higgins Katso viestiPanaracer T-Serv 28mm ainakin pyörinyt takana sepelipyöräteillä 150km hienosti puhkeamatta, 285g, HIgg
Huom, toi Kendan K-Shield on 35mm
Comment
-
No piti se renkaan mukana tullut pahviläpyskä hakea autotallin roskista: Sorry paino onkin 290g, malli TServ W/O700x28. Painetta sai muistaakseni 7bar laittaa, ja sen taisin alle laittaa.Korostan sitä, että poljettuna se 150km, kerron heti jos ei ilmat pysy...Alkujaan tämän lähetti luonto Katso viestiOn kevyt joo.. Paljonko sulla on painoa ja paljonko pidät paineita?
Huom, toi Kendan K-Shield on 35mm
Tikkurilan ajomiehestä, eikä halpaa, muttei ehkä huonoakaan. Kuulemma pyöräläheteillä näitä saattaa alla nähdä, Higg
Comment
-
No itse 82kg, ja fillari 10kg sekarengastuksella (edssä nasta, takana pistosuojattu), ja reppu minullakin messissä.Alkujaan tämän lähetti luonto Katso viestiJooh, mä en usko että meikäläisen painolla 28mm 5-7bar paineilla kestäisi, painan 95kg ja usein vielä reppu ja lukko mukana, eli helposti 10-15kg lisäpainoa + fillari 10kg -> 115-120kg yhteispaino...
Ei muuten ole uskonasia, eikä taida kuskin paino hirveästi vaikuttaa. Pahempihan noissa kapeammissa renkaissa on se liian alhainen paine, Higg
Comment
-
Tämän palstan innoittamana tilasin Marathon Plussat, kun kevään ekoilla lenkeillä sain jo pari rengasrikkoa viikon sisään. Kumit sain tänään ja ähellyksen/temppuilun jälkeen, aika nopeasti kuitenkin, vanteille.
Eikun kokeilemaan tien päälle... ekan kilometrin jälkeen piti oikein pysähtyä ja kokeilla että muistinko kiristää renkaiden mutterit. Tuntui kuin takapyörä olisi mennyt ihan omia polkujaan. Eturengaskin oli jotenkin huojuva. Ihan kuin ei olisi ollut renkaat kiinni ollenkaan.
Onko nämä Marathon Plussat tosiaan näin huonot ajettavat vai teenkö jotain väärin? Liian vähän painetta, liikaa painetta? Onko noiden pyörimissuunnalla väliä. Vai johtuuko tuo käytös vain sepelin määrästä tiellä. Pyörätiellä pääasiassa ajoin.
Pyöränä on Crescentin fitness/hybridimalli ja rengaskoko 37-622.
Meno oli välillä pelottavaakin, kun alamäkeen rullattessa tuntui kun takarengas olisi lähdössä eri suuntaan kuin eturengas. Raskaatkin nuo oli polkea.
Comment
-
Itselläni on täsmälleen samat renkaat hybridissä. Kokemukseni on ollut päinvastainen. Mielestäni maratoonarit kulkevat paljon paremmin kuin fillarin ensiasennusrenkaat.Alkujaan tämän lähetti arsi Katso viestiTämän palstan innoittamana tilasin Marathon Plussat, kun kevään ekoilla lenkeillä sain jo pari rengasrikkoa viikon sisään. Kumit sain tänään ja ähellyksen/temppuilun jälkeen, aika nopeasti kuitenkin, vanteille.
Eikun kokeilemaan tien päälle... ekan kilometrin jälkeen piti oikein pysähtyä ja kokeilla että muistinko kiristää renkaiden mutterit. Tuntui kuin takapyörä olisi mennyt ihan omia polkujaan. Eturengaskin oli jotenkin huojuva. Ihan kuin ei olisi ollut renkaat kiinni ollenkaan. --
Raskas ajettavuus yhdistettynä muihin oireisiin viittaisi liian alhaiseen rengaspaineeseen. Paljonko muuten laitoit? Schwalben ohjeen mukaan 37 milliseen painetta pitäisi laittaa 4,5 baria. Schwalben sivuilla käsketään käyttämään aina mittaria, koska peukalotuntumalla ilmanpaine jää liian alhaiseksi, eikä riitä renkaan "spesiaalikonstruktiolle". Tämä viittaisi siihen, että rengas toimii huonosti alhaisilla paineilla.
Pyörimissuunnallakin on väliä näissä renkaissa, renkaan sivulta löytyy nuoli ja muistaakseni teksti "drive" osoittamassa oikeaa pyörimissuuntaa. Tosin pyörimissuunnalla taitaa olla enemmän merkitystä kulumiselle kuin ajettavuudelle.
Ja onhan kaikki muut renkaan asennuksen perusvirheet eliminoitu? Kuten rengas epätasaisesti vanteella tai sisäkumi "rullalla"...
Comment
-
Runsas irtohiekka asfaltin päällä tietty tuntuu hölmöltä ajaa jo sinänsä, mutta veikkaan oireista että liian vähän painetta. Nuo vaativat reilusti painetta, kannattaa noudattaa kylkeen painettua ohjepainetta, ja jos ei keksi mitään syytä olla laittamatta maksimia niin maksimi.Alkujaan tämän lähetti arsi Katso viestiOnko nämä Marathon Plussat tosiaan näin huonot ajettavat vai teenkö jotain väärin? Liian vähän painetta, liikaa painetta? Onko noiden pyörimissuunnalla väliä. Vai johtuuko tuo käytös vain sepelin määrästä tiellä. Pyörätiellä pääasiassa ajoin.
Comment
-
Joo no 8 baria maantierenkaaseen ei yleensä saa huoltoasemalta, mutta tuon 4,5 baria 47-milliseen Maraton Plussaan taas saa.Alkujaan tämän lähetti Kal Pedal Katso viestiPaineita lisää hyvällä pumpulla. Täytyy muistaa että huoltamoiden paineilma harvoin riittää fillarille.
Maraton Plussan ongelma ilman mittaria on se ettei sen pintaa hipelöimällä ole mitään havaintoa että mikä paine siellä on, kun se on niin paksu.
Comment
-
Uskoisin että enemmänkin sillä on merkitystä sadekelillä jolloin renkaan kuvio ohjaa veden pois renkaan ja tienpinnan välistä. Jos kuvio on väärinpäin niin tuo ei toimi.Alkujaan tämän lähetti Kosti K. Katso viestiTosin pyörimissuunnalla taitaa olla enemmän merkitystä kulumiselle kuin ajettavuudelle.
Comment
-
Kävin sitten töistä kotiin tullessa ostamassa Biltemasta pumpun missä on painemittari. Tähän asti olen peukalotuntumalla ilmoja lisäillyt.Alkujaan tämän lähetti Kosti K. Katso viestiRaskas ajettavuus yhdistettynä muihin oireisiin viittaisi liian alhaiseen rengaspaineeseen. Paljonko muuten laitoit? Schwalben ohjeen mukaan 37 milliseen painetta pitäisi laittaa 4,5 baria. Schwalben sivuilla käsketään käyttämään aina mittaria, koska peukalotuntumalla ilmanpaine jää liian alhaiseksi, eikä riitä renkaan "spesiaalikonstruktiolle". Tämä viittaisi siihen, että rengas toimii huonosti alhaisilla paineilla.
Heti kotiin päästyäni kokeilin ja mittari näytti että olin eilen saanut täytettyä vajaaseen kolmeen baariin peukalotuntumalla. Lisäsin sitten tuon mittarin mukaan 4.5baariin. Kokeilin samalla pumpulla myös pojan pyörää, johon samalla tavalla olin aikaisemmin paineita lisäillyt. Sen renkaissa Bilteman pumppu näytti neljää baaria.
Eli ilmeisesti nuo renkaissa olevat pistosuojat haittaa peukalotuntumaa...
No, ajoin sitten saman lenkin kuin eilenkin ja ero tuntumassa oli kuin yöllä ja päivällä. Nuohan toimi. Parin kilometrin pätkä pyörätietä oli jo harjattu sepelistä ja taitaa olla niin että en kesäksi viitsi muita kumeja vaihtaa.
Kovasta vastatuulesta huolimatta kulku oli kevyttä. Eiliseen verrattuna olen todella tyytyväinen.
Olisin tietenkin itsekin joskus tajunnut että paineita täytyy olla lisää... olisi tosin voinut vaatia pari iteraatiokierrosta vanhojen kumien takaisinvaihdolla ja vertailulla. Mutta, kiitos nyt kuitenkin.
Comment










Comment