above_forum

Collapse

Suuri Fatbike-rengaskeskustelu.

Collapse
X
 
  • Aika
  • Show
Clear All
new posts
  • Hissitolppa

    #211
    Jep jep. Ei siis mitään hiomista ja useampaan kertaan liimojen laittamista kerroksittain. Täytyypä tuo tuubiliima tosiaan pistää korvan taakse jos ei nyt viikonlopun aikana jonkin sortin ratkaisua löydy noihin omiin vanteisiin.

    Comment

    • elasto
      Palstajyrä
      • 12/2000
      • 3449

      #212
      Alkujaan tämän lähetti Hissitolppa Katso viesti
      Varsin mauton "typo" muuten täysin asiallisessa viestissä. Hämmentävää.
      Sori, ei ollut tarkoitus loukata. Kunhan hassuttelin.
      "Palstapyöräily on yksi vaativimpia pyöräilyn alalajeja, ellei peräti se kaikkein vaativin." © kanttiinin tollo

      Comment

      • mutanaama

        #213
        " täytyypä tuo tuubiliima tosiaan pistää korvan taakse"

        Ja juu niin, taas on tilaa boksissa.

        Comment

        • Hissitolppa

          #214
          Alkujaan tämän lähetti elasto Katso viesti
          Sori, ei ollut tarkoitus loukata. Kunhan hassuttelin.
          No problem. Tekstistä perus vinoilun tai naljailun hahmottaminen on hieman hankalampaa. En mitään hassuttelua kummempaa sen odottanutkaan olevan. Ite oon huomannut sen, et jokaisen lauseen perässä mitä tulee ite raapustettua pitäs melkein olla merkki. Tuskin sekään ihan ääliön leimalta pelastaisi.

          No mutta itse asiaan. Tulipahan jumppailtua renkaitten kanssa tänään ja nyt on edessä ja takana vannenauhat takaisin paikallaan. Huomattavasti pidempään pysyi vanteella kumi noitten kanssa, kun lähti paineita laskemaan vanteesta kannatellen, ilman mitään paineluja tai muita kosketuksia rengas putosi jossain 0,3-0,5bar kieppeillä vanteelta. Nyt on edessä ja takana 0,6bar paineet ja testilenkille lähden välittömästi, kun käsi kestää.

          Ensi viikolla on tulossa köykäsemmät sisurit sekä Schwalben digimittari jolla mitata paineita ni saa hieman tarkempaa tietoa niistäkin noihin nykyisiin mittareihin verrattuna, tai siis ainakin data on silloin aina samasta mittarista. Täytyy silloin muistaa vielä kokeilla vaihtaa kumit päikseen niin näkee käyttäytyykö ne samalla tavalla.

          Tänään tuli myös kokeiltua 2,5" leveää Minionia tuohon vanteelle ja vannenauhan kanssa se nousi jossain siellä 2,5-3bar välissä, kun ilman vannenauhaa lopetin 3bar kohdalla eikä ollut vielä noussut. Niin monen monta kertaa taas tänään tuli noi Floaterit nostettua ja laskettua vanteelta ja joka kerta se mittari on siinä 2,5bar nurkilla, kun viimeinen lumpsaus renkaasta kuuluu sen asettuessa paikoilleen. Mitään liukasteita ei ollut käytössä muita kuin talkki, jota oli vähän joka puolella (kun lisäsin sitä aika huolella ennen liimausta) ja rengasta tuli aseteltua ties mihin asentoon ja ohjailtua ilmaa lisätessä. Mä en edelleen usko, että toi olis niin tekniikka laji etten sitä ois kertaakaan edes vahingossa onnistunut kikkailemaan oikein. Ei ole kummiskaan ensimmäinen pyöräni eikä myöskään ihan ensimmäinen rengas jota vanteelle kuin vanteelle asentelen vaikka jutuista näin voi varmaan ajatellakin. Eniten tässä edelleen kauhistuttaa se hetki, kun pitää alkaa pienellä käsipumpulla nostamaan vanteelle jossain korvessa. Täytyy vissiin alkaa sovittelemaan jotain pientä aggregaattia/auton akkua ja kompuraa reppuun.

          Comment

          • Hissitolppa

            #215
            Hah mikä kuva tuli vastaan MTBR:n ketjussa. Läskit paikkaillaan hieman eri tavalla näköjään:


            Varmasti monelle hyvin tuttua kauraa kyseinen ketju mutta laitetaan silti linkki. Upeita maisemia ja maastoja http://forums.mtbr.com/fat-bikes/dai...ad-646442.html

            Comment

            • mutanaama

              #216
              Mitenköhän sugru toimis tuossa??

              Comment

              • miku80

                #217
                Aamukasteisessa metsässä kun tänään liukastelin VeeRubbereilla niin heräsi mielessä kysymys löytyisköhän sitä parempia läskitassuja näihin syyskeleihin.. Liukasteluna en tarkoita mitään pientä ja "hienovaraista" lipsumista vaan nuo VR:t lähtee juurakossa alta ku jalka saippualta.. Onkos porukalla kokemusta esim HuDu:sta? Vai olisko jotain parempaa ja huom laihaan läskiin?

                Comment

                • mutanaama

                  #218
                  Endomorph .

                  Comment

                  • Shimaani
                    Yöhöpisijä
                    • 08/2003
                    • 12055

                    #219
                    Alkujaan tämän lähetti miku80
                    ... Vai olisko jotain parempaa ja huom laihaan läskiin?
                    Knardi ja/tai Nate.
                    Kyllä Suomessa pitäisi jokaiselle olla oma liikenne

                    Comment

                    • miku80

                      #220
                      kattelin aikasemmin tuota endoakin ja jotenkin skeptinen olen kuvion ja koon perusteella, mutta ehkä olen vaan ennakkoluuloinen.. Husker Du:ta sais kivijalasta läheltä, heti, nopeesti ja varmasti ja tuota nyt ainakin kehaistiin ulkomaan foorumeilla..

                      Mites tuo Nate ilmatilan puolesta toimii? kuulemma hemmetin hyvä pito joskaan ei rullaa juurikaan..

                      Comment

                      • Shimaani
                        Yöhöpisijä
                        • 08/2003
                        • 12055

                        #221
                        Nate hyvä, osta ja nauti. Rullailu on turhaa, siksi pyörissä on ne kammet ja polkimet...
                        Kyllä Suomessa pitäisi jokaiselle olla oma liikenne

                        Comment

                        • miku80

                          #222
                          mut ripakinttu ei pysty nauttiin ellei voi vällillä vähän rullaillakkin

                          Comment

                          • kooki

                            #223
                            Mie ajelin kaksi vuotta ihan tyytyväisenä Nate+Nate setupilla ja laitoin tuossa kesän lopuilla nyt Knardin taakse. Rullaa se vähän paremmin joo mutta ei kuiten vettä viiniksi muuta. Nate on huippugummes ja niin tuo Knardikin tuntuu olevan. Runko menossa vaihtoon, joten jotain muuta sitten alkutalveen alle vielä. Tubeleksena kaikki tietenni...

                            Comment

                            • HC Andersen
                              G-Äiti (CCG)
                              • 08/2007
                              • 3472

                              #224
                              Jos haluaa pitävän matala kuvioisen renkaan laihaläskiin niin suosittelen Knardia tai Endoa (sitä ei vaan saa enään mistään), Larryssä ei ole mikään loistava vetopito, Hüskeria olen kokeilut vaan talvella. Polkuimureista Nate on huomattavasti parempi kun Floater joka on käsittääkseni märällä hieman liukas.
                              Pinna löystyy kun ketju kiristyy.

                              Comment

                              • HenB
                                Nöösi
                                • 04/2011
                                • 27

                                #225
                                Omat Natet rullailee 90mm UMA-kehillä niin kivasti, että viikonlopun testiajojen jälkeen päätin jopa laittaa kapeammat UMAt ja Husker Du:t myyntiin. Kuuden kuukauden läskittelytauon jälkeen Natet tuntuivat jopa entistä muhkummilta ja pikainen tönäritutkimus viittasi jopa 9mm paisumiseen sitten ensiasennuksen! Liekö syynä tähän ovat tubelessina ja varsin korkeilla paineilla ajetut kevättalven nopeat polut. Siinä ohessa on saattanut päästä hieman nakki venymään..

                                Natetkin saa kyllä halutessaa lipsahtelemaan aamuniljaisessa juurakossa, mutta yleisesti niiden ajotuntuma miellyttää. Itsekin pohdin tuota rullaavuutta ennen kuin kaupan kassa kilahti, mutta ensilenkin jälkeen ei ole kaduttanut hetkeäkään.
                                HuDuissakaan ei mtn vikaa sinänsä ole, mutta leveille kehille ne ovat liian kaposet ja pelkästään HuDujen takia ei viitsi pitää kahta kiekkoparia hyllyssä.

                                Retro Endot odottelee autotallin ylisillä sopivaa tilaisuutta päästä ajoon. Ollakseen niinkin "kömpelöt" ja old schoolit, ne ovat kyllä kivat, pitävät ja rullaavat renkaat. Jos jollekulla semmoiset kaupan hyllyltä eteen tupsahtaa, voin suositella harkitsemaan moisen hankintaa.. takarenkaaksi siis.


                                Comment

                                Working...