above_forum

Collapse

Hiihto: voitelu

Collapse
X
 
  • Aika
  • Show
Clear All
new posts
  • Kaneli
    Vakiovieras
    • 02/2021
    • 229

    #1921
    Rex ei suosittele harjausta muuten kuin ihan puhtaaseen sukseen. Muu harjaaminen painaa vain epäpuhtaudet syvemmälle sukseen.

    Comment

    • Opulus
      Aktiivijäsen
      • 10/2022
      • 1911

      #1922
      Jos ylläoleva oli kommentti edelliseen, niin one-linerina voisi vastata että toisaalta Rex myy messinkiharjaa, joka sen mukaan soveltuu luistopintojen puhdistamiseen joko voiteenpoistoaineen kanssa tai ilman.

      Vähän vakavammin: näissä voiteluneuvoissa on usein ongelmana se että annetaan tarkka ohje jostain yksityiskohdasta niin sanotusti ilman kontekstia eli antamatta koko kuvaa tai mainitsematta asioita joita pitää itsestäänselvinä, mutta jotka eivät välttämättä kaikille sellaisia ole tai joista voi olla erilaisia käsityksiä ellei jopa koulukuntaeroja.

      Comment

      • tikola
        Jäsen
        • 07/2009
        • 830

        #1923
        Alkujaan tämän lähetti Opulus Katso viesti
        .... oikeastaan kokenut luiston parantamista tarpeelliseksi kohdallani
        Tämän allekirjoitan täysin ja se mitä täällä keskustellaan menee minulta yli hilseen. Jos hiihto on kuntoilua, niin mitäs väliä sillä luistolla on? En tarkoita, että ehdoin tahdoin pitää huonoa luistoa tavoitella, mutta kannattaako siihen viimeiseen viiteen prosenttiin satsata älyttömästi vaivaa. Voitelee suksen kuntoon ja hiihtää - toisinaan se luistaa enemmän ja toisinaan vähemmän - tärkeintä että hiihtää. Huonommalla kelillä riittää lyhempi lenkki ja paremmalla sitten pidempää. Kisakäyttö, jossa mitataan sekunteja on sitten toinen tarina, jossa tuolla haetaan kilpailuetua, mutta lenkin voi kyllä hiihtää ilmankin maksimaalista luistontavoittelua.

        Pito on sitten vähän eri juttu - perinteisen hiihdosta pitämättömällä suksella ei tule oiken yhtään mitään.

        Comment

        • F. Kotlerburg

          #1924
          ^eiköhän se ole jokaisen oma asia mihin haluaa aikansa käyttää. Tuolla laduilla näkee niin kilpailuhenkisiä menijöitä välillä, että heidän mielestään varmaan kannattaa. Itse olen sillä linjalla, että suksen pitää luistaa riittävästi, mutta sitä huippuluistoa ei jaksa tavoitella kuntohiihtäjänä ja en jotenkin ymmärrä niitä jotka jaksaa fluorinappien, -pulverien ja pinnoitteiden kanssa venkslata. Eipä se toisaalta minulta ole pois ja onhan se luistamattomalla suksella hiihtäminen perseestä.

          Comment

          • tikola
            Jäsen
            • 07/2009
            • 830

            #1925
            Nyt ollaan aika samoilla linjoilla, eli voitelenhan minäkin lenkkejä varten, mutta sitä vastustan, että kuviohionnat, jäykät Kuzmin terässiklit ja erilaiset pinnoitteet olisivat jotenkin keskeisiä - tai edes tarpeellisia, kuin siellä kisatasolla. Tuo 75% suksesta ja loppu muista on minun vuosikymmenten (myös kilpa)hiihtokokemuksella todellakin edelleen lähellä totuutta ja jos sitä ensimmäistä 75% ei ole oikealla suksella hoitanut kuntoon, niin lopputemput ovat sitten kosmetiikkaa. Toki kyllähän kosmetiikkaankin joku laittaa rahaa, eikä se ole minulta pois, mutta minä en laittaisi, kun on muutakin rahanmenoa - vaikkapa ne kauniit polkupyörät.

            Comment

            • F. Kotlerburg

              #1926
              Niin. Toki siinä voi olla taustalla samanlainen hifistelyn ja viilailun sekä kokeilemisen halu kuin ylihintaisten kuituosien ruuvaamisessa fillariin, joiden niidenkin hyöty kuntoilijalle on hyvin kyseenalainen. Eipä sitäkään voi silleen suoraan tuomita.

              Comment

              • tikola
                Jäsen
                • 07/2009
                • 830

                #1927
                Alkujaan tämän lähetti F. Kotlerburg Katso viesti
                .....Eipä sitäkään voi silleen suoraan tuomita.
                Se mitä tällä kommentoinnillani koetan sanoa on se, ettei kukaan tarraa täällä liikkuvien puheiden perusteella tuohon hionnan välttämättömyyteen ja autuaaksitekevyyteen. Sama pätee siihen siteen siirtelyyn. Kaikella saa aikaiseksi jotain, mutta 75% tulee päätettyä sillä sekunnilla kun sen suksen itselleen ostaa ja se on fakta vaikka mitä temppuja tekisi. Ja onko se tarkka prosenttilukema 60 vai 80% on sitten jokaisen oman uskon asia. Kuten lentopallokaverini aina sanoo, kun pohditaan järjestyksen muuttamista paremman pelin takia - "Ei paska pöyhimällä parane". Eli temppuja voi tehdä jos haluaa, mutta perusasioiden pitää olla kunnossa ja se suksipuolella tarkoittaa juuri itselle sopivaa suksiparia. Jos se on melkein sopiva ei se sopivaksi millään tempulla muutu. Lentopallossa ja muissa pallopeleissä se tarkoittaa sitä, että jos pelaajat ovat huonoja ei niitä millään valmennuksen mahtikäskyllä hyviksi muuteta vaan joukkueen taso on se mitä pelaajat sattuvat olemaan.

                Comment

                • Opulus
                  Aktiivijäsen
                  • 10/2022
                  • 1911

                  #1928
                  Alkujaan tämän lähetti F. Kotlerburg Katso viesti
                  ^eiköhän se ole jokaisen oma asia mihin haluaa aikansa käyttää.
                  Totta hitossa on! Sehän on sanomattakin selvää - ja sen pitäisi kai olla erityisen sanomatta selvää fillarifoorumilla

                  Enkä minä(kään) jonkun selvästi paremmin luistavilla suksilla hiihtävän ohittaessa minut ajattele että tuokin paskiainen tuhlaa aikaansa voiteluun ihan vaan pelkästään saadakseen tuntea olevansa kovempi hiihtäjä kuin onkaan. Vauhti yksinkertaisesti on kiva juttu niin hiihtäessä kuin fillaroidessa ja niin voiteluun käytetty aika ja raha kuin rullaavampien renkaiden ja aeromman ohjaustangon speksailu voi olla paitsi mielekästä ja palkitsevaa puuhaa myös täysin perusteltua harrastuksen kiinnostavuuden kannalta.


                  Mutta jos palataan nyt puheena olevaan ongelmaan, niin sen ydin taitaa tosiaan olla siinä että jostain syystä voideltu pohja kerää poikkeuksellisen nopeasti ja/tai paljon likaa. Molybdeenia muistan kehutun sen likaahylkivyyden takia. Ehkä kokeilemisen arvoista?

                  (Omaa kokemusta ei ole kuin Startin Black Magic -pitovoiteista ja niistä olen tykännyt sekä ainoana voiteena että viimeistelyyn käytettynä.)

                  Comment

                  • F. Kotlerburg

                    #1929
                    Alkujaan tämän lähetti tikola Katso viesti
                    Se mitä tällä kommentoinnillani koetan sanoa on se, ettei kukaan tarraa täällä liikkuvien puheiden perusteella tuohon hionnan välttämättömyyteen ja autuaaksitekevyyteen. Sama pätee siihen siteen siirtelyyn. Kaikella saa aikaiseksi jotain, mutta 75% tulee päätettyä sillä sekunnilla kun sen suksen itselleen ostaa ja se on fakta vaikka mitä temppuja tekisi. Ja onko se tarkka prosenttilukema 60 vai 80% on sitten jokaisen oman uskon asia. Kuten lentopallokaverini aina sanoo, kun pohditaan järjestyksen muuttamista paremman pelin takia - "Ei paska pöyhimällä parane". Eli temppuja voi tehdä jos haluaa, mutta perusasioiden pitää olla kunnossa ja se suksipuolella tarkoittaa juuri itselle sopivaa suksiparia. Jos se on melkein sopiva ei se sopivaksi millään tempulla muutu. Lentopallossa ja muissa pallopeleissä se tarkoittaa sitä, että jos pelaajat ovat huonoja ei niitä millään valmennuksen mahtikäskyllä hyviksi muuteta vaan joukkueentaso on se mitä pelaajat sattuvat olemaan.
                    No tuohan on itsestään selvää.

                    Se on ihan sama asia kuin tällä foorumilla annetaan mielikuva ettei maantielenkkiä voi ajaa kuin 105/Ultegra tai paremmilla osilla varustetulla pyörällä ja graveliin 2500 euron Envet on välttämättömät jne.

                    Comment

                    • tikola
                      Jäsen
                      • 07/2009
                      • 830

                      #1930
                      Alkujaan tämän lähetti Opulus Katso viesti
                      Mutta jos palataan nyt puheena olevaan ongelmaan, niin sen ydin taitaa tosiaan olla siinä että jostain syystä voideltu pohja kerää poikkeuksellisen nopeasti ja/tai paljon likaa. Molybdeenia muistan kehutun sen likaahylkivyyden takia. Ehkä kokeilemisen arvoista?
                      No kun tästä olen täsmälleen eri mieltä. Nyt olen mennyt melkein satasen joulun alla halvimmalla sinisellä Rambovahalla voidellulla perinteisen suksella enkä ole huomannut sen mitenkään hiipuvan tai olevan huonompi kuin muilla kanssahiihtäjillä. Pikemminkin parempi kuin kanssahiihtäjillä se tuntuu koko ajan olevan. Tuo ongelma on jotenkin suksi&voitelu&keli&lumiriippuvainen asia ja likaisella lumella nimenomaan noita molybdeenejä voi kokeilla. Se ei minun kokemuksen mukaan pidä paikkaansa, että voideltu suksi yleisesti keräisi poikkeuksellisen paljon likaa verrattuna voitelemattomaan. Minun kokemus on täsmälleen päinvastainen - eikä se minunkaan suksi enää mitään priimaa ole.

                      Toki myönnetään, että itselle on nyt viime viikkoina sattunut koko ajan sitä sinisen rexin keliä, eli selkeää pakkasta ja sillä kelillä tuollaiset ongelmat ovat vähäisempiä.

                      Minun väite on, että sitä paremmin suksi toimii mitä enemmän/useammin sitä on voideltu. Se millä se on voideltu ei niin kauhean nuukaa ole, kuin ainoastaan siinä huippuluiston hakemisessa. Tätä näkemystä olen neljäkymmentä vuotta kerännyt enkä siitä ole ihan valmis siirtymään mihinkään toiseen näkemykseen, kun mikään oma käytännön kokemus ei mitään muuta kerro. Yhdessä vaiheessa hoidin luistovoitelut lenkille pelkällä huoltovahalla kelistä riippumatta ja hyvin sekin pelasi. Nyt käytän hinnan takia Rambovahan tuotteita, koska niissä se kelivoide on jokseenkin saman hintaista huoltovahaan verrattuna.

                      Toki myönnän, että minulla on päässä naksahtanut tuon rahan säästämisen suhteen, eli haen koko ajan valintaa, jossa saan mahdollisimman hyvän tuloksen mahdollisimman vähällä rahalla. Toisilla voi olla toisenlaisia päähänpinttymiä, joka meille jokaiselle suotakoon.

                      Comment

                      • Opulus
                        Aktiivijäsen
                        • 10/2022
                        • 1911

                        #1931
                        Täsmennettäköön että tarkoitin voidellulla pohjalla nimenomaan, vain ja ainoastaan kysyjän suksen pohjaa niillä voiteilla ja sillä käsittelyllä mikä niissä on ollut.

                        Muuten uskallan pitää kiinni siitä käsityksestäni että voitelematon pohja kerää vähemmän likaa kuin voideltu - mutta silloin voitelemattomalla pohjalla tarkoitetaan esimerkiksi Kuzminin siklillä käsiteltyä suksea.

                        En ole kysyjän kaltaista kokeilua tehnyt enkä menisi väittämään että huomaisin kympin tai kahden lenkillä voidellun suksen luiston heikkenevän, mutta uskon esimerkiksi kuvauksiin missä voitelemattomilla hiihtänyt Vaasa-hiihtäjä kertoo miten hänen suksiensa luisto parani loppua kohden muiden suksiin verraten.

                        Comment

                        • F. Kotlerburg

                          #1932
                          Alkujaan tämän lähetti tikola Katso viesti
                          Minun väite on, että sitä paremmin suksi toimii mitä enemmän/useammin sitä on voideltu.
                          Onhan se varmaan noin, kun varsinkin se kuumavoitelu poistaa myös sitä likaa pohjasta.

                          Comment

                          • tikola
                            Jäsen
                            • 07/2009
                            • 830

                            #1933
                            Alkujaan tämän lähetti Opulus Katso viesti
                            mutta uskon esimerkiksi kuvauksiin missä voitelemattomilla hiihtänyt Vaasa-hiihtäjä kertoo miten hänen suksiensa luisto parani loppua kohden muiden suksiin verraten.
                            Jollain kelillä minäkin tämän uskon. Eli olikohan se Thunder Bay tai joku muu MM hiihdot silloin muinoin, niin siellähän pistetiin voiteenpoistorättejä kakkosnelosiin ja niiden yli sitten hiihdeltiin kisan aikana. Eli lian pitäminen poissa suksesta on tärkeää ja varmaan on kelejä, jossa voitelematon ottaa vähemmän likaa kuin voideltu. Mikään yleispätevä sääntö se ei ole vaan on kelejä ja toisenlaisia kelejä ja niissä parhaaksi ratkaisuksi osoittautuu erilaisia vaihtoehtoja. Minä uskon voiteluun ja nimenomaan siihen kuumavoiteluun, muunlaisia en käytännössä teekkään luistopuolelle, jos ei jotain satunnaisia nestehommia lasketa. Ehkä alkuperäiseen kysyjään merkittävä ero on minulla, että en käytä voiteenpoistoja kuin liisterille ja muille sotkuille. Luistelusuksia en voiteenpoistolla putsaile kuin korkeintaan kauden päätteeksi - jos silloinkaan riippuen siitä onko jotain likaa sotkeutunut suksiin.

                            Olen vanhan koulukunnan hiihtäjä, jossa suksien pohjustus tarkoitti kahtakymmentä kuumavoitelua ja voiteenpoistoa pelättiin hullun lailla sen kuivattavan/pohjustuksia pilaavan ominaisuuden takia. Eli se mitä minä tekisin alkuperäiseen kysyjään nähden toisin olisi se että jättäisin voiteenpoistot ja muut clenerit pois ja toistaisin vain kuumavoitelua useammin. Itse olen järkeillyt, että se suksen harmaantuminen on aina merkki lisävoitelun tarpeesta, eli sitten kun ne eivät pääse harmaantumaan lenkillä on voideltu tarpeeksi ja voide on kestänyt koko lenkin.

                            Tässä koulukunnassa luistelusuksen puhdistus tarkoitti käytännössä kuumavoitelua ja sen päällee siklausta kuumana pois - siinä kuulemma lähtee epäpuhtaudet ja siihen olen uskonut jo vuosikymmeniä.

                            Comment

                            • J_P_P
                              Nöösi
                              • 01/2023
                              • 20

                              #1934
                              Jos haluaa kuntoilla, niin miksipä hakea seinäpitoa? Työntelee tasatyöntöä lyhyemmän lenkin. Miksi tarkistaa rengaspaineita pyörästä? Polkee lyhyemmän lenkin. Jne.

                              Onhan siinä järkyttävä ero lenkin nautittavuudelle, jos hiihtäessä tulee kesken lenkin esimerkkini ~20% ero luistossa. Vähän se sylettää, kun alkumatkasta alamäessä luistaa paremmin kuin lenkkikaverilla, viiden kilsan päästä ollaan tasoissa ja lopulta ollaan tilanteessa että joudun pukkaamaan tasuria että pysyn kaverin perässä alamäessä.

                              Luiston aikaansaaminen ei siis ole ollut mikään ongelma. Pohjilla pari kerrosta lf rexiä. Kelinmukaista rcf:ää pintaan, kunnon harjaus ja luisto on huippu. Onko ongelma tuo rcf? Nyt tuli mieleen että miksiköhän olen vain hakannut päätä seinään enkä ole kokeillut pelkällä sulatetulla lf voiteella...

                              Likaa tuossa esimerkissäni ei ollut suksen pohjassa yhtään. Glide cleanerilla ei irronnut yhtään mitään. Pohjat menevät vain aivan harmaiksi painealueilta. Laittaisin kuvan, mutta eipä jostain syystä suostunut uploadaamaan albumiin. Harmaus ei ole aivan tasaista vaan laikukasta. Siklatessakin huomasi, että suksien pohja ei ollut kovinkaan tasainen. Nyt on. Lähden tästä kokeilemaan alkaen täysin voitelemattomista. Kerrosvoitelua testaan vaiheittain. Seuraavalle lenkille laitan pelkkää glide cleaneria, seuraavalle lf:ää, seuraavalle lisään rcf:ää. Jne.

                              Comment

                              • hcf
                                Palstajyrä
                                • 11/2015
                                • 4439

                                #1935
                                Tuntus että kovan alustan suksella hyytyy toi luisto helposti.
                                Paitsi kovalla alustalla ja suht vanhalla lumella.[emoji4]

                                Ja tietenki kostealla kelillä hyytyy heleposti suksi ku suksi

                                Comment

                                Working...