above_forum

Collapse

Parannusehdotuksia kisoihin

Collapse
X
 
  • Aika
  • Show
Clear All
new posts
  • noniinno

    #61
    Manuaalisessa ajanotossa auttaa esim. Webscorer. Lähtölistat ja tulokset saa myös helposti nettiin.

    Comment

    • TheMiklu
      Aktiivijäsen
      • 04/2011
      • 1224

      #62
      Webscoreria ollaan käytetty kisoissa, mutta se tosiaan vaatii aktiivista käyttöä. Ellei Kiinasta hommmaa rfid-tsydeemejä. Haluaisin automaagisen systeemin kuitenkin. Tai vaikka sellaisen jossa kilpailija itte merkkaa ittensä lähteneeks ja maaliin saapuneeksi.
      Vrt. ne iltarastit. Tietty jos suunnistajat lainais vehkeitä.

      Kiva iltaskaba jossa sais käydä luukuttamassa. Ne muutki ku wattikampiset
      Raahe Cycling Club - www.facebook.com/raahecc - www.raahecc.fi

      Comment

      • noniinno

        #63
        Alkujaan tämän lähetti TheMiklu Katso viesti
        Haluaisin automaagisen systeemin kuitenkin. Tai vaikka sellaisen jossa kilpailija itte merkkaa ittensä lähteneeks ja maaliin saapuneeksi.
        Vrt. ne iltarastit. Tietty jos suunnistajat lainais vehkeitä.
        Eipä nuo rfid ja nfc -lukijat ja kortit/tägit kiinassa hirmu kalliita ole. Jos keksit jonkin hyvän systeemin, niin jaa toki [emoji106].

        Comment

        • TheMiklu
          Aktiivijäsen
          • 04/2011
          • 1224

          #64
          Alkujaan tämän lähetti noniinno Katso viesti
          Eipä nuo rfid ja nfc -lukijat ja kortit/tägit kiinassa hirmu kalliita ole. Jos keksit jonkin hyvän systeemin, niin jaa toki [emoji106].
          Onhan niitä tullu tsekattua mutta toivoin pääseväni valmiiseen pöytään
          Raahe Cycling Club - www.facebook.com/raahecc - www.raahecc.fi

          Comment

          • Tassu
            Aktiivijäsen
            • 09/2009
            • 1032

            #65
            Alkujaan tämän lähetti paskalokki Katso viesti
            Pakollisella mittarilla saisi perseaukiset ja muut aloittelijat pois tieltä kuleksimasta.
            vmp

            Comment

            • JaKon
              Vakiovieras
              • 03/2011
              • 89

              #66
              Alkujaan tämän lähetti TheMiklu Katso viesti
              Toinen mikä vois olla jännä ois stravaskabat tjms.
              Muutama sopiva segmentti ja vaikkapa viikon aikana nopein ajaettu voittais. Vai löytyykö Stravasta virtuaalikisat tjms. Tuloksia näkyvin ja ehkä joku pieni palkintokin jakoon.
              Sillä saisi vähemmän sosiaalisetkin kuskit esiin
              Strava-kisojen järjestämiseen Ride Manager vaikuttaa aika kätevältä.

              Comment

              • -MSa-

                #67
                Joissain MTB kisoissa, ainakin Korso ja Finlandia, ensin lähtee pitkänmatkalaiset ja 10min perään puolikkaan ajajat. Ei mene montaa kilometriä kun nopeimmat puolikkaat saavat pitkän viimeiset kiinni ja hullu ohitus rumpa alkaa, josta ei tykkää kukaan. Pitkän ajajat saa kokoajan kytätä koska tulee nopeempia takaa ja taas puolikkaan kärki ajaa palkinnoista ja niillä ottaa kupoliin kun joutuu ryysii ohi hullun lailla.

                Reilusti tunti väliä lähtöjen väliin niin ohitus tarve pienenee kummasti

                Comment

                • Pete Riemu
                  Jäsen
                  • 04/2014
                  • 652

                  #68
                  Alkujaan tämän lähetti TuAn Katso viesti
                  Mitä katsojille tarjottaisiin? Mitä katsojat tulisivat tapahtumaan katsomaan? Tulee mieleen moni muu laji, jossa kaikki tapahtuu paljon pienemmällä alueella joten lajia voi seurata paremmin. Pyöräilyssä kilpailukeskus usein hiljenee pitkäksi aikaa, kunnes ohi suhahtaa pyöräilijäjoukko ja taas odotellaan...
                  Millähän konstilla yleisöä voisi parhaiten viihdyttää kilpailualueella? Screeni ja livelähetys olisi tietysti hubaa, mutta toteutus maksanee ihan vähän enemmän kuin paljon. Jotain oheistoimintaa? Mitä? Antti Tuisku esiintymään? Moni katsoja saattaa tulla kilpailun lähtöä katsomaan, mutta sen jälkeen kyllästytään ja lähdetään pois. Jos odotetaan että maalissa odottaisi valtava yleisömeri, pitäisi se yleisö saada pysymään alueella jollain konstilla. Pitäisikö yleisölle suunnattua oheistoimintaa alkaakin tarjota vasta lähempänä maaliintuloa ja jättää se lähtö vähemmälle huomiolle?
                  MTB XC-puolella paras ratkaisu tähän on XCO! Yleisöä on helpompi houkutella paikan päälle, kun taatusti on katsottavaa koko ajan. Mutta kuinka saisi houkuteltua vieläkin enemmän katsottavaa eli kuskeja mukaan myös XCO-kisoihin?
                  Last edited by Pete Riemu; 21.03.2017, 06.51.

                  Comment

                  • Pete Riemu
                    Jäsen
                    • 04/2014
                    • 652

                    #69
                    Uskaltaisikohan vielä puuttua hintapolitiikkaan..... No sen verran, että mielestäni kuukausia etukäteen maksetut kilpailumaksut maastokisoihin ovat liian kalliita. Meille jälki-ilmoittautuneille on ihan oikein, että joudumme maksamaan reilummin. Maantiepuolella pari kymppiä on ollut sopiva hinta ja tuplamaksu jälki-ilmosta. Haluttu ennakkoilmoittautuneiden määrä kasvaisi nimekkäissä tapahtumissa kun ei haittaa, vaikka pari kymppiä jäisikin järjestäjille kaniin poisjääntitapauksissa. Ihan jo kannatuksen vuoksi voisi ilmoittautua rohkeasti hyvissä ajoin, kun omaisuuden menettäminen olisi vain vähäistä

                    Comment

                    • Pete Riemu
                      Jäsen
                      • 04/2014
                      • 652

                      #70
                      ^Tahkon tyyppisissä jätti tapahtumissa ymmärrän, että hinta pitää nostaa korkealle kun osallistujamaksimit paukkuvat punaisella. Hinnalla on tällöin (varmaan/ehkä?) jo pakko säännöstellä osallistujien määrää.

                      Nyt alkaa jo olla hirmuinen hinku päästä kisailemaan hyvässä seurassa: Hinnalla millä hyvänsä! Huhtikuulle kisoja!

                      Comment

                      • Jami2003
                        Palstajyrä
                        • 07/2004
                        • 3450

                        #71
                        Onhan nuo hinnat nykyään suolaiset. 35 eur kisasta tuntuu jo halvalta vaikkei siihen sisälly kisan lisäksi mitään. Mulla alkaa menemään 50 eur tietämillä raja. Sen yli pitää olla kyllä jotain hienoa, legendaarista tai ainakin kuulua pakettiin vaikka mitä että viitsii maksaa.

                        Comment

                        • Jami2003
                          Palstajyrä
                          • 07/2004
                          • 3450

                          #72
                          Ja parannusehdotus: läskeille pitäisi saada omia kisoja off seasonille etelä- ja keskisuomeen. Jos vaikka tulee ensi syksynä sellainen hankittua

                          Comment

                          • Superkompensaatio

                            #73
                            Hienojen pokaalien sijaan voisi panostaa tavarapalkintoihin, kuten sisureihin, juomapulloihin, sukkiin jne.

                            Comment

                            • Pete Riemu
                              Jäsen
                              • 04/2014
                              • 652

                              #74
                              Kesäloma alkaa maanantaina. Maastokisoja sattuu loma-ajalle vain kaksi: Tahko ja Tampere. Nekin yhtä aikaa. Kivaa! Sitten kun painetaan töissä, on kisoja vaikka kuinka paljon (toki hyvä, että on silloinkin).

                              Comment

                              • JackOja
                                Moottoriturpa
                                • 01/2006
                                • 21339

                                #75
                                Alkujaan tämän lähetti Pete Riemu Katso viesti
                                ... Maastokisoja sattuu loma-ajalle vain kaksi: Tahko ja Tampere. Nekin yhtä aikaa. ...
                                Eiks Tampere peruttu.

                                Comment

                                Working...