above_forum

Collapse

Suosi suomalaista - nettikaupat ja kivijalat

Collapse
X
 
  • Aika
  • Show
Clear All
new posts
  • Mr_W
    Jäsen
    • 02/2017
    • 608

    #1

    Suosi suomalaista - nettikaupat ja kivijalat

    Mieluusti ostaisi kotimaisista kivijaloista ja nettikaupoista, mutta mistä kannattaa ensin katsoa ja missä kaupoissa on hyvä valikoima ja kohtuullinen hintataso? Suosi suomalaista ja kotimaista -tyyliin.

    Paikallisista kivijaloista tietysti saa tuotteita ja niitä kannattaa tukea, jos haluaa palveluiden säilyvän ja vaihtoehtoja massiivisille ja keskittyneille konglomeraateille, mutta entä nettikaupat? Mistä kotimaisista nettikaupoista kannattaa ensin katsoa ennen kuin siirtyy mahdollisesti ulkomaille, mikäli tarjontaa ei vain ole?

    En ole kovin hyvin perillä kotimaisista nettikaupoista, mutta ainakin Hi5Bikes, Bikeshop ja Suomen urheilupyörä vaikuttavat hyviltä vaihtoehdoilta. Verkkokauppa.comissa on joitakin tuotteita, vaikka pyöräilykauppa ei olekaan. XXL:iä ja muita isoja ketju-urheilukauppoja on, mutta mieluummin tukisi pienempää ja kotimaista. Ei-niin-keskittynyt ja paikallinen on kaunista.

    Mistä siis katsoa ensin ja tukea kotimaista kauppaa? Muita suosituksia tai ajatuksia?
  • Vivve
    Aktiivijäsen
    • 05/2016
    • 1128

    #2
    Edellä mainittujen kauppojen lisäksi olen katsonut Velobian ja Veloshopin valikoimia. Satunnaisesti olen jotain tilannutkin mutta se nyt on selvää mistä tilaan kun osat maksaa Saksassa kolmanneksen siitä mitä kotimaisessa kivijalassa. Ja se valikoima on tietty toinen juttu.

    Comment

    • Mr_W
      Jäsen
      • 02/2017
      • 608

      #3
      ^ Saahan toki ulkomailta halvemmalla ja olen itsekin tilaillut, mutta ajattelin nyt siirtyä ensisijaisesti tukemaan kotimaista. Paikallinen talous, paikalliset ihmiset. Ylenmääräistä keskittymistä vastaan, kotimaisia vaihtoehtoja tukien. Erikoistilanteissa voin vielä tilailla ulkomailta, mutta lähikauppa on lähikauppa.

      Comment

      • Vivve
        Aktiivijäsen
        • 05/2016
        • 1128

        #4
        Eihän siinä mitään jos saldo riittää.

        Comment

        • Mr_W
          Jäsen
          • 02/2017
          • 608

          #5
          Eiköhän; itselleni tästä tuli jonkinlainen arvostuskysymys, kun huomasin että (kulutus)valinnoilla voi kuitenkin vaikuttaa. En vain ollut kiinnittänyt tähän kotimaisuusulottuvuuteen aiemmin huomiota, niin tilailin mistä sattuu.

          Comment

          • SBIAN
            Jäsen
            • 10/2018
            • 844

            #6
            Ajan saatossa tämäkin asia on kääntynyt nurinkuriseksi. Aina on kehoitettu suosimaan Suomalaista mutta päättäjien kautta yhä enenevässä määrin tästä ollaan tekemässä lähinnä tyhjänpäiväinen hokema jota kukaan ei oikesti edes noudata muuta kuin äärimmäisessä tapauksessa.

            Jopa Suomalaisia tuotteita on edullisempi ostaa ulkomailta niin eikö silloin asiassa ole todella paljon mätää.

            Suomalainen kivijalka /nettikauppa pärjää vain sillä jos sinä pidät siitä huolta mutta toivottavasti kauppias ymmärtää pitää myös sinusta huolta, on liian paljon kauppoja joissa asiakas on yhden tekevää vaikka sen menettävät mutta eivät muista että 1 asiakas vie mennessään usein 10 muuta. Hinnalla ei Suomi kauppiaat pärjää mutta palvelulla ja maltillisella hinnoittelulla. Uskon että moni on valmis maksamaan pienen Suomi lisän jos palvelu on ensiluokkaista.

            Comment

            • m-52
              Aktiivijäsen
              • 09/2018
              • 1068

              #7
              Oululaisista liikkeistä tulee osteltua, mutta jos on akuutti tarve, niin ostan nettikaupasta, etupäässä Saksasta. Nytkin on suunnitelmissa ostaa täysjousto, jonka todennäköisesti ostan Oulusta. Vielä se, että asiakaspalveluun pitää panostaa pyöräliikkeissä. Minulla on monta Oulussa asuvaa tuttua, joilla on negatiivisia kokemuksia paikkakunnan joistakin liikkeistä. Itselläni on vain positiivisia. Ilmeisesti vakioasiakas saa parempaa palvelua.

              Comment

              • Mr_W
                Jäsen
                • 02/2017
                • 608

                #8
                Mielenkiintoista olisi myös tietää mitkä Suomessa majailevat nettikaupat kannattaisi tsekata ensin, jos painottaa esim. kotimaisuutta, hintatasoa ja firman kokoa (pienempi parempi). Nyt on listalla ainakin Hi5Bikes, Bikeshop, SUP, Velobia ja Veloshop. Onko kaikkia tai useimpia tai suositeltavia kotimaisia pyöräilykauppoja listattu jossain? Tätä osiota selailemalla löytää ainakin osan. (Vähän harjaanjohtaviakin on kuten Bikester.fi, jossa ei varmaan ole muuta kotimaista kuin verkko-osoite ja ehkä osa asiakaspalvelijoista.)

                Comment

                • SBIAN
                  Jäsen
                  • 10/2018
                  • 844

                  #9
                  Suomesta ei montaa pyöräkaupaa löydy joka palvelisi harrastajaa joka on hiukankin syvemmällä pyöräilyharrastuksessa kuin tavan Nishki tai Nakamura.

                  Parhaassakin kaupassa tarjonta ei ole lähelläkään Saksan tarjontaa. Tosin niissä muutamassa liikkeessä Suomessa on valikoima pystytty tärkeimpien komponettien osalta pitämään järkevänä kun liikkeessä on töissä pyöräilyä harrastavia ja tämä onkin yksi seikka mikä on välttämätön jos aikoo myynnin olevan vähänkin tehokasta jolloin myynnissä olevat tavarat on juuri niitä joita harrastajat tarvitsevat.

                  Pyöräilyssä kokonaisvaltainen osaaminen myynnin oheella on huolto ja oikeiden pyörämerkkien valinta sekä hintataso joka vastaa Suomessa harrastajien ostokykyä eli kyse on lähestulkoon erikoisliikkeestä ja niitä ei taida Suomesta löytyä muutamaa enempää.

                  PS: Yksi vakava asia vaivaa Suomalaisia nettikauppoja, he eivät osaa tehdä netti sivuja, ne on siis aivan surkeita, ottaisivat Saksalaisista malli niin huomaisivat varman myynnissä selvää parannusta. Huonot nettisivut on huonoa palvelua ja asiakkaan aliarvioimista mutta antaa myös kuvan millainen liike on kyseessä.

                  Comment

                  • Sambolo
                    Palstajyrä
                    • 06/2016
                    • 4736

                    #10
                    Lisäisin tähän ainakin bas shopin malmilta josta saanu hyvää palvelua ja tarvittavia tuotteita. Myös nettikauppa löytyy. Mountain bike shopista stadista hain viimeks rengasta kun hinta oli liki sama kuin ulkomaillakin, ihan hyvää palvelua sielläkin saanut.

                    Comment

                    • JohannesP
                      Aktiivijäsen
                      • 07/2011
                      • 2390

                      #11
                      Ihan tuotekohtaista ja varsinkin liikekohtaista tuo hintaero. Osan tuotteista saa erittäin maltillisella suomilisällä ja osan jopa edullisemmin mitä ulkomailta. Yleensä sitä houkuttelevampia hintojen puolesta mitä pienemmällä liiketilalla ja henkilökunnalla pyörittävät toimintaa sekä tilasta ei ole lähdetty tekemään isolla rahalla erityisen fiiniä ja muodikasta. Esim Signature, Foxcomp ja Veloshop mielestäni ihan kohtuu hintataso ja asiakaspalvelu ainakin huippua.

                      Itse haen tyytyväisenä kivijalasta jos hintaero jää esim johonkin 10% luokkaan. Omalla tavalla kuitenkin kiva käydä paikanpäällä juttelemassa ja hypistellä tuotteita ja maksaa sen pienen erotuksen siitä ilosta. Tosin tunnustettava, että oma mielenkiinto enemmän käytetyssä tavarassa ja sen verran erikoisemmissa mitä ei löydy valikoimista niin pakosti aika harvoin tulee vierailtua. Huollot kuitenkin tullut ulkoistettua.

                      Comment

                      • harald
                        Palstajyrä
                        • 05/2018
                        • 3045

                        #12
                        ^^Suosittelen myös bas-shop.fi

                        Comment

                        • Mohkku
                          Palstajyrä
                          • 06/2016
                          • 3165

                          #13
                          Suositukset bikeshopille. Toki monissa tuotteissa hintataso on 30...50 % kovempi kuin Saksasta tilattaessa ja valikoima huomattavasti suppeampi, mutta vastaavasti monissa tuotteissa täysin kilpailukykyinen.

                          Nettikatalogien selailuun tottuneiden kuluttajien kannattaa kuitenkin bikeshopin kohdalla muistaa kysyä, jos jotain tuotetta ei verkkokaupassa ole. Itse olen useamman kerran saanut tarvitsemani tällä tavalla. Se on asia, jota osaa arvostaa viimeistään silloin, kun bike24- yms. sivustojen kahlaaminen tuottaa pelkkää tyhjää ja fiilis, mikä kannattaa kokea.

                          Comment

                          • Jami2003
                            Palstajyrä
                            • 07/2004
                            • 3450

                            #14
                            Bikeshopissa on sama vika kuin monessa muussa suomalaisessa nettikaupassa. Tuotteen speksit muista tiedoista puhumattakaan ovat huonosti esillä netissä.

                            Itse toiminta on kyllä sitten nopeaa..

                            Comment

                            • LJL
                              Vanha jäärä
                              • 05/2010
                              • 11422

                              #15
                              Mcrabon eli Mravut on erittäin hyvä suomalainen kauppa
                              -L.

                              Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

                              Comment

                              Working...