above_forum

Collapse

Suomalaiset semiprot ja junnut maailmalla

Collapse
X
 
  • Aika
  • Show
Clear All
new posts
  • kuovipolku

    #331
    Jaakko Hänninen laittaa satunnaisesti ajojaan Stravaan kaiken kansan töllisteltäväksi. Viime sunnuntaina ajamansa kisan hän oli nimennyt tai otsikoinut "Voittoa odotellessa..." eikä sitä sitten kauan tarvinnutkaan odottaa...

    PS Kisakin on jo activityna: "Tulihan se sieltä!"
    Last edited by Vieras; 24.09.2018, 17.55.

    Comment

    • häggens
      Vakiovieras
      • 08/2011
      • 200

      #332
      Jaakko Hänninen hienosti MM-kisoissa U23 kolmas!!! Mahtavaa.

      Hopeakin oli erittäin lähellä, mutta kiri lähti vähän liian aikaisin.

      (Löytyy Youtubesta)

      Comment

      • FatBrolin
        Vakiovieras
        • 07/2012
        • 43

        #333
        Sauli Pietikäinen siirtyy mukavasti menneen kauden jälkeen Ranskaan. Sama joukkue, missä Jaakko ajoi viime kaudella. https://www.twd.fi/?x118281=461798

        edit. Muokataan samaan rahaan vielä pientä huhuilua, eli Jaakko ilmeisesti neuvottelee parhaillaan AG2R:n kanssa.
        Last edited by FatBrolin; 03.10.2018, 11.11.

        Comment

        • TunkkiPuolikas

          #334
          Alkujaan tämän lähetti FatBrolin Katso viesti
          Sauli Pietikäinen siirtyy mukavasti menneen kauden jälkeen Ranskaan. Sama joukkue, missä Jaakko ajoi viime kaudella. https://www.twd.fi/?x118281=461798
          edit. Muokataan samaan rahaan vielä pientä huhuilua, eli Jaakko ilmeisesti neuvottelee parhaillaan AG2R:n kanssa.
          Viidestä tallista oli käyty poikaa kyselemässä majapaikasssa kisan jälkeen. 🤗

          Comment

          • MakeK
            Jäsen
            • 05/2004
            • 761

            #335
            Suomalaiset semiprot ja junnut maailmalla

            Alkujaan tämän lähetti TunkkiPuolikas Katso viesti
            Viidestä tallista oli käyty poikaa kyselemässä majapaikasssa kisan jälkeen. [emoji847]
            Toivottavasti ylsi kyselijöistä olisi FDJ. Uskoisin että Jaakolla olisi hyvä kehittymisen sauma proffa tasolle Jussin ”suojissa”.


            Sent from my iPhone using Tapatalk
            www.tahkomtb.fi
            www.kuopys.fi

            Comment

            • TunkkiPuolikas

              #336
              Alkujaan tämän lähetti MakeK Katso viesti
              Toivottavasti ylsi kyselijöistä olisi FDJ. Uskoisin että Jaakolla olisi hyvä kehittymisen sauma proffa tasolle Jussin ”suojissa”.


              Sent from my iPhone using Tapatalk
              Täysin samaa mieltä 👍

              Comment

              • kuovipolku

                #337
                Ranskassa on uutisoitu AG2R:n olevan muita talleja edellä ja/tai hyvin lähellä sopimusta Jaakko Hännisen kanssa. Hollannissakin Hänninen on saman ranskalaisuutisen perusteella nostettu ammattilaissopimuksen tehneiden ajajien listalle.

                Toisaalta ei ole tietoa pukeeko Hänninen AG2R - La Mondialen paidan päälleen heti ensi kauden alusta vai vasta 1. elokuuta alkaen eli aloittaako hän silloin "stagiairena" ja prokuskina vasta 2020. Siis jos uutinen pitää paikkansa.


                Mielestäni ruskeapöksyt olisivat ehkä paras mahdollinen World Tour -talli Hännisen urakehityksen kannalta, mutta ei esimerkiksi Groupama-FDJ:kään huono vaihtoehto olisi - eikä jokin kärkipään Pro Continental -joukkuekaan. Ja sekin voisi olla hyvä tilanne, että vielä ensi kauden alkupuolen ajaisi amatööripaidassa ja olisi sitten elokuussa entistäkin valmiimpi avaamaan ammattilaisuraansa.

                Comment

                • pulmark

                  #338
                  Eiköhän Hänninen ole AG2R miehiä, hänen nykyinen seuransa (EC Saint-Étienne Loire) toimii AG2R kasvattajaseurana. Yhteistyökuviot on jo valmiina.

                  Mielenkiintoisena yksityiskohtana mm. Aleksander Vinokurov ja Tanel Kangert ovat aikoinaan ajaneet Hännisen seuran paidassa.

                  Hännisen seuran tilastot tältä vuodelta:

                  Fiche équipe de EC Saint-Etienne Loire : coureurs, classement Challenge BBB-DV, mutations, staff, contact, résultats...

                  Comment

                  • kuovipolku

                    #339
                    Tuota yhteyttä en tuntenutkaan, tiesin vain että Chambéry CF on se AG2R:n varsinainen kasvatusallas josta protalli hakee uudet kuskinsa. Tämän kauden joukkueessahan on ei enempää eikä vähempää kuin yhdeksän nimenomaan Chambérysta tullutta ajajaa, tunnetuimpina Romain Bardet ja Pierre Latour.

                    Tanel Kangertin muistan kyllä AG2R - La Mondialin paidassa, hän ajoi tallissa pari kautta (2008-2009) mutta kärsi loukkaantumisista ja polvivaivoista eikä saanut jatkosopimusta, joten hän joutui palaamaan amatööriksi ja ajoi kauden EC Saint-Étienne Loiressa ennen siirtymistään sieltä Astanaan.

                    Seuraava Hännisen seuran ajaja joka on ne kuuluisat vakuutusyhtiön väriset housut jalkaansa onkin Clement Russo, joka ajoi stagiairena elokuusta 2017 alkaen muttei jatkanut tallissa vaan siirtyi Fortuneo-Oscaroon, nykyisen Fortuneo-Samsiciin, eli Pro Continental -tason joukkueeseen.

                    Hännisen seurasta AG2R - La Mondialeen nousseita ja siellä ammattilaisena ajaneita kuskeja varmasti on, mutta silloin mentäneen jo viime vuosituhannelle. Eikä sellaisia tietenkään voi mahdottoman monta ollakaan, koska harvoistakin vain harvat pääsevät ammattilaisiksi.

                    Comment

                    • pulmark

                      #340
                      ^ Ohessa tarkemmin Vinokourovin historiasta. Eurooppaan siirtyessä ajeli yhden kauden amatöörinä ECSEL 1997 ennen siirtymistä Casino-AG2R 1998-1999. Mas ja Lavenu siirtojen takana. Samat herrat vaikuttavat nykyisessä AG2R.



                      Yksi AG2R nykyisistä sporttipäälliköistä, Dessel työskentelee myös ECSEL.

                      Cyril Dessel devient DS chez les pros : Cyril Dessel retrouve AG2R La Mondiale, cinq ans après avoir arrêté sa carrière, cette fois en tant que directeur sportif. Il...

                      Comment

                      • josku
                        Jäsen
                        • 08/2007
                        • 520

                        #341
                        Kuuluiskohan tämä uutinen tänne ketjuun. Hieno kauden alku, taisi olla toinen kisa, jos olen oikein seurannut.

                        Comment

                        • Sanna04
                          Jäsen
                          • 06/2011
                          • 566

                          #342
                          Myös Vainionpään Laura on ajanut viikonloppuna ihan mukavasti kermesse-kisoissa: eilen (vai mikä päivä se nyt oli, tällä viikolla kuitenkin) oli kolmas ja tänään toinen. Tämän päivän kisasta Lauran sivuilta: Fast change to the plans after they cancelled Omloop van de Westhoek due to the extreme wind (it was dangerous). I drove straight to Ooike for the kermesse as it was still going on. I knew the peloton would break into pieces as the wind was really crazy so I started to push straight from the start and it happened. We were with 5, then with 3 and later on couple more came. Then i got away with Jolien around 1.5 lap to go and she dropped me on the last corner (&#128514, definitely not easy to beat her! Didn’t lose for a bad rider, and I’m happy the way my race went today.

                          Tulokset: https://cycling.vlaanderen/uitslagen/detail.html?date=10%2F03%2F2019&key=289&year=2019& fbclid=IwAR0eF1BybTRX8rE8IJazWXSgeQ6UW03vhuTlZPgHf q07po0juLe1EgTcmfM

                          Jaakko Hänninen ja AJ Juntunen ajoivat myös tänään kisaa, Jaakko 9 ,AJ 41.
                          Tulokset: https://www.directvelo.com/actualite...kOthgVh6rZDkMs

                          Sari Saarelainen ajanut Turkissa kisaa (okei, tää ei nyt ehkä mee semiprosta eikä junnusta, mutta en nyt jaksa moneen eri ketjuun postailla): https://www.procyclingstats.com/race...we/2019/result

                          Tosiaan tänään piti olla Belgiassa useampiakin kisoja, joissa mm. Vainionpään molempien sisarusten piti ajaa, mutta voimakkaiden myrskytuulien vuoksi on ainakin neljä kisaa peruttu.

                          Comment

                          • callahan
                            Aktiivijäsen
                            • 05/2018
                            • 1002

                            #343
                            Catlin voitti olympiahopeaa Rion kisoissa vuonna 2016 sekä maailmanmestaruudet vuosina 2016–2018.


                            Pyöräilyn maailmanmestari Kelly Catlin on kuollut 23-vuotiaana.

                            Comment

                            • OJ
                              Veteraani
                              • 03/2003
                              • 5369

                              #344
                              Tossa Ooike kermiksessä oli näkojään myos Antonia Grondahl viivalla ja ajoi 14. sijalle.
                              6.7 WTF/kg

                              Comment

                              • FatBrolin
                                Vakiovieras
                                • 07/2012
                                • 43

                                #345
                                Aika nostella ketjua, nimittäin Veeti Vainio ajaa parhaillaan Etelä-Koreassa etappikisan voitosta. Vainio tällä hetkellä siis GC:n kärjessä samalla ajalla jenkkijunnun kanssa. Yksi etappi jäljellä, joten huomenna ratkotaan sitten todennäköisesti bonus sekunneilla kisan voittaja. Jokatapauksessa kerrassaan hieno veto jo tähän mennessä



                                Muutama noista hollantilaista on siirtymässä Jumbo-Visman uuteen U23-joukkueeseen, joten tasokin täällä on vähintään kohtuullinen. Laskin että joku kahdeksan UCI-kisan voittoa noilla muilla kuskeilla yhteensä. Go Veeti!

                                Tuloksia voi selailla täältä : https://firstcycling.com/race.php?r=...&k=stages&e=04

                                Comment

                                Working...