PDA

Näytä tavallinen näkymä : Pyörän polkeminen muuttuu ajoittain erittäin raskaaksi polkea.



Keijo K
30.05.2024, 13.55
Eli kuten otsikkokin kertoo pyörän polkeminen muuttuu ajoittain raskaaksi polkea. Isoimmilla vaihteilla ilman sähköä ei jaksa pitkää matkaa polkea. Mitään hankaavaa ääntä ei kuulu kun "vika" menee päälle. Vika ei häviä ottamalla sähköt pois avustamasta. Jotenkin tuntuu, että jalkajarrun painaminen välillä auttaisi asiaan ja polkeminen muuttuisi taas kevyeksi. Oman tulkinnan mukaan "jäykkyys" tulisi keskiöstä tai taka-akselilta. Olettaisin, että kun pyörää työnnät parkista taaksepäin, niin siitä sähkömoorista kuuluisikin kuulua pientä naksetta? Mistä ongelmaa kannattaisi lähteä selvittämään?

Puörä on uusi ja ensimmäisen n.50km aikana ongelmaa en havainnut. Kyseinen pyörä kyseessä ja linkistä näkee pyörän osat, jos auttaa asiaa. https://www.helkamavelox.fi/tuoteosastot/sahkopyorat/helkama-e-jaakari-7v/

pyorahullu
30.05.2024, 14.25
Itte ottaisin yhteyden myyjäliikkeeseen.

YocceT
30.05.2024, 14.42
Vauhti nousee yli 25 km/h -> sähköavustus lakkaa -> polkeminen tuntuu raskaammalta?

Zykkel
30.05.2024, 15.11
Voisit tarkistaa onko takapyörän pinnamagneetti suorassa ja kohdallaan?

Marsusram
30.05.2024, 15.24
Jalkajarru mahdollisesti laahaa. Kaipaa säätöä, eli hieman lisää vapaaliikettä ennen tarttumista. Liikkeessä osaavat tehdä kun kiinnittää huomiota.

Keijo K
30.05.2024, 22.09
Kiitoksia vastauksista.
Joo eli pyörässä on takuuta jäljellä, niin itse en ala purkamaan osia, mutta ajattelin ensin kysäistä olisiko tuohon joku yksinkertainen säätöjuttu mitä en ole vaan tajunnut. :)
Tuo takapyörän pinnamagneetti oli n.3cm liian ylhäällä. Pitää siirtää se oikeaan kohtaan ja testata. Epäilisin tuota jarrujen laahaamista, koska ongelma toistuu myös, vaikka pyörässä ei ole sähköt päällä.