Näytä tavallinen näkymä : Viimeisin hankintasi, vol II
Minä vahingossa hiilikuitukiekot..
Colo-sinkulan tilasin - tullee toivottavasti ensi viikolla.
Junaliput itselle ja fillarille Kemijärvelle & back.
^jaahas, sinneköhän se lähti?
tempokisu
30.06.2017, 16.30
^ mitä enempi sitä varoo ja yrittää kaikin keinoin välttää ettei vaan tule syöpä, niin sitä varmemmin se tulee. Jos taas ei vähää välitä, niin ei tule.
Juotavaa kävin ostamassa.
mitä mitä, syöpäkortilla pelataan vaikka muistelen että olet tulella innokas ruokaa valmistamaan.... haistettavissa lievää kaksinaismoralismia ;)
Kai sitä saa itse valita karsinogeeninsä?:) Luonnollinen käriste ei voi olla
yhtä turmiollinen verrattuna muovijohdannaiskäristeeseen.
Tympäännyin noihin pinnoitettuihin kyllä muutenkin, kuten myös rouva.
Jopotuinen
30.06.2017, 18.17
voi hitto, sitten mua on huijattu montakymmentä vuotta.
*nips - nips*
no, vakavasti puhuen, millä vaan liedellä onnistuu meikäläiseltä ruoanlaitto, nyt on keraaminen, sitä ennen "valurautalevyt",
*nips - nips*
ehkä en käy tarpeeksi hienoissa paikoissa syömässä, mutta paremmat pihvit noilla paistelen kun paikallisissa ravintoloissa tarjoavat. *nips*
- olet oikeassa! :D
- rautaliesi menee ihan siinä missä keraaminen, mutta keraaminen on sitä hifistelyä :rolleyes:
- ehkäpä ne ei vaan käytä tefloneita :seko:
Induktio liesi vanhenevan väestön liesi turvaratkaisujensa ansiosta, ei ole hifistelyä siinä mielessä
kuovipolku
30.06.2017, 19.13
Kai sitä saa itse valita karsinogeeninsä?:)
Se lienee niitä viimeisiä meillä ns Risikogesellschaftissa eläville jäljelle jääviä valinnanvapauksia! Mutta kyllähän siitä on vaikea yli päästä että vähentääkseen syöpäriskiään todella merkittävästi pitäisi melkein ensimmäisenä heti asbestin, tupakan ja viinan jälkeen luopua punaisesta lihasta ja etenkin sen paistamisesta.
Mä hankin 20 kg ruokaa Matsmartista (eli jossain välissä pääsen taas postaamaan pakettiketjuun). Tai "tilavuuspainoltaan" 20 kilon verran (eli sen verran kuin yksillä toimituskuluilla saa). Tilavuuspaino on tässä "kuljetusteollisuudessa käytetty käsite, joka ilmoittaa tuotteen painon suhteessa sen tilavuuteen".
PS Matsmart on ruotsalainen muodikkaasti ruokahävikin pienentämisellä ratsastava nyt "Suomeenkin rantautunut" verkkokauppa. En laita linkkiä niin ei ehkä pidetä sissimarkkinointina...
^ Ainakin hissukseen lämmitys kuumaksi ensin, Muurikan silavaa voi käyttää apuna.
Marttaliitto:) mm. antaa hyviä vinkkejä rasvapolton ja käytön osalta. Käytön jälkeen
oikeastikin pesu kuumalla vedellä, kuivaus levyllä ja kevyt rasvaus (auringonkukkaöljyä käytän)
Valuraudan kanssa maltti on valttia. Onnea "käännynnäisyyden" uralla.
Leivinuunin hiilloksella puhdistin aikoinaan äidin mummon lättypannun taas ehoksi.
Auto vaihdetaan pienempään. Tuli koeajettua ja hybridi rokkaa.
https://t1-cms-4.images.toyota-europe.com/toyotaone/fifi/hinnastot_esitteet_Auris_TS_H_555x249_tcm-3018-417536.jpg
MacKonte
30.06.2017, 21.05
^Useiden erikokoisten, eri tehoisten ja eri merkkisten autojen jälkeen meille kotiutui vuosi sitten saman merkin Prius. Hybridiin kun tutustuu, ei tavallisella halua enää ajaa.
Onnea hyvälle hankinnalle!
Prius oli meillä kakkosena listalla. Kalliimpi hinta ja pienempi pyöränkuljetustila jättivät sen hopealle, vaikka se onkin tyylikkäämpi.
Kuntoilija
30.06.2017, 22.19
Äsken ostin Canyon Ultimate CF SL 9.0
Ja talvella puolison "painostuksen" vuoksi, kun Yaris on kauhea ajaa Porvoon motarilla tuollaisen Hydrid farkku Auriksen. Molemmat on tyytyväisiä ja Porvoon motarilla on nyt hyvä ajaa. Ei se ihan niin pienellä kulje mitä luvataan, mutta lyhyessä nurkka-ajossa 5 litraa satasella on ihan ok, kun Yaris vei kelistä riippuen 6-8 l.
MacKonte
30.06.2017, 22.27
^^Meillä painoi Priuksen puolelle ulkonäkö ja vetokoukku - saa fillaritelineen koukkuun ja tarvittaessa peräkärrin. Vuosi sitten ei Aurikseen saanut koukkua, saako nyt?
^Vaimo käy Priuksella töissä 20km suuntaansa 3.5l/100km. Motarilla menee viitisen litraa satasella, taajamassa pääsee helposti alle kolmen.
Kuntoilija
30.06.2017, 22.42
On saanut jo vuodesta 2013 hybrid farkuun koukun. Vetokyky vaan on pieni 345 kg.
Shimaani
01.07.2017, 00.11
Salaattiin täytettä
http://www.k-ruoka.fi/contentassets/c9b01899341a42d28967ed3c4d2aecef/image.jpg?preset=350x350at1
^heh, myös minä ostin tänään vuohenjuustoa...kun ei joka päivä osta niin olkoon sitten "hankinta" [emoji2]
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170630/336378e95c0aede98096db2189bdef23.jpg
Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
Blackborow
01.07.2017, 10.20
Hybridiin kun tutustuu, ei tavallisella halua enää ajaa.
Mä oon käynyt kolmesti koeajolla Toyotan hybridillä (2x Auris ja 1x CH-R), mutta ei vaan iske. Paluu oman bensamanuaalin rattiin oli joka kerta oikein miellyttävä. Ei vaan toi kuminauhatunnelma ja suorituskyvyttömyys iske.
Ymmärrän mitä jäsen Blackborow kirjoittaa. Itse myönnyin puolison ostotoiveeseen vasta, kun olin kokeillut Power Modea. Tarvittaessa auto vastaa hiukan paremmin kaasun painallukseen. Kun se kuitenkin on hybridi, voi huijata itseään säästäväisyydellä ja ekologisuudella. Testiajo tehtiin Vantaalta Hämeenlinnaan ja takaisin, osin vanhaa tietä ja osin kaupunkialuetta, myös Power Modea käyttäen. Keskikulutus oli 4,9 l/100 km.
Tämä siis edelleen ontopic, en ole tullut hankittua niin mitään eilisen puolenpäivän jälkeen.
Blackborow
01.07.2017, 12.47
Pitäisi käydä tuota 2,5 bensakoneeseen perustuvaa hybridivoimalinjaa kokeilemassa, josko se ratkaisisi ongelman, mutta maasturia en halua ja Lexukseen ei pinkka ole riittävän paksu.
MacKonte
01.07.2017, 13.13
Power mode ei välttämättä edes lisää kulutusta, mutta parantaa herkkyyttä kaasun painallukseen. Vaimo ajelee Normal modella, minä Power modella. Ei ole tähän asti jäänyt Prius muiden jalkoihin. Kiihtyvyys riittää, myös ohituksissa. Kokemusta ei tosin ole tykeimmistä autoista kuin 3.6l V6, joka olisi ehkä saattanut pärjätä Priukselle...
- Huomiokeltainen putkikaulahuivi sekä
- Jalkapumppuun eri venttiileihin sopivia välikappaleita
Nyt löytyy huomiokeltainen ajopaita, huomiokeltainen kypärän sadesuoja, huomiokeltainen putkikaulahuivi. Miksi kukaan ajaisi muun värisissä vaatteissa? Turvallisuus ennen kaikkea.
Ei ole tähän asti jäänyt Prius muiden jalkoihin. Kiihtyvyys riittää, myös ohituksissa. Kokemusta ei tosin ole tykeimmistä autoista kuin 3.6l V6, joka olisi ehkä saattanut pärjätä Priukselle...
Ei kai toi Prius nyt kuitenkaan lähde kuin hauki rannasta vai miten on kiihtyvyys numeroina?
Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
Ei kai toi Prius nyt kuitenkaan lähde kuin hauki rannasta vai miten on kiihtyvyys numeroina?
On ne yllättävän ripeitä vehkeitä sähkömoottorin väännön ansiosta. Olin kerran hätää kärsimässä yhdellä päättyvällä kaistalla liikennevaloista lähtiessä kun vieressä oli Lexus CT200h, auto jota pidin jonain tavallisena pikkukippona mutta jälkeenpäin asiaa selvitettyäni opin että sepä perhana olikin hybridi. Lähti valoista sen verran hätäisesti että alkuperäinen suunnitelma sen helposta jättämisestä siihen jonoa vetämään ja ykköspaikan ottamisesta meni vähän uusiksi, otin kyllä sen ykköspaikan mutta sai siinä antaa 2,3l turbokoneelle leipää ihan kunnolla että onnistui - toki se Lexus oli kevyempi kuin oma iso farmari mutta silti. Vauhdin kasvaessa hybridin etu vähenee nopeasti mutta paikaltaan lähtiessä kannattaa miettiä kaksi kertaa lähteekö haastamaan.
Blackborow
03.07.2017, 12.09
Jokaisen hybridikuskin suusta kuultu lause "että ei sillä jalkoihin jää" :)
On-topic: Shimano XT Trail pedals
Jokaisen hybridikuskin suusta kuultu lause "että ei sillä jalkoihin jää" :)
[emoji1]. Kuuklailin hieman eikä noi +10 sekuntiset nollasta sataan lukemat säväytä. Liisarinokivasarani näyttäisi menevän alle kahdeksaan sekuntiin...
Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
Kuuklailin hieman eikä noi +10 sekuntiset nollasta sataan lukemat säväytä.
Kyllä jotkut helvetin painavat 7 paikkaset perhe-suv-hybridit vähän nopeemminkin voi kiihtyä kuin +10sec... Kaikilla ei jää jalkoihin.
Blackborow
03.07.2017, 13.19
Kyllä jotkut helvetin painavat 7 paikkaset perhe-suv-hybridit vähän nopeemminkin voi kiihtyä kuin +10sec... Kaikilla ei jää jalkoihin.
Joo mutta jos puhutaan näistä tavallisten taaperoiden hybrideistä.
Kyllä jotkut helvetin painavat 7 paikkaset perhe-suv-hybridit vähän nopeemminkin voi kiihtyä kuin +10sec... Kaikilla ei jää jalkoihin.
Juu mutta Prius. Eihän toki Volvon megatykkihybridillä jäädä käytännössä kenenkään jalkoihin.
Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
Nippu majoituksia ympäri Pohjois-Norjaa ensi viikoksi.
sähköläski
04.07.2017, 13.22
Powerbank puhelimelle ja tabletille gigantista (verkkokauppa). 15€, ovh 30€. -> Click <- (https://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/tarvikkeet-tabletit-ja-ipad/IFIGP2BK0/zagg-ignition-pro-12600-mah-varavirtalahde-musta)
Seuraavaksi menen "oletko vastaanottanut paketin" -threadiin odottamaan.
(https://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/tarvikkeet-tabletit-ja-ipad/IFIGP2BK0/zagg-ignition-pro-12600-mah-varavirtalahde-musta)
Valoa kansalle: Lumonite Air 1500+lisäakku.
Lisäksi pitää näpertää Fenixin hyvästä valaisimesta liitin yhteensopivaksi Lumoniten akkujen kanssa.
Jami2003
04.07.2017, 18.46
Valoa kansalle: Lumonite Air 1500+lisäakku.
Lisäksi pitää näpertää Fenixin hyvästä valaisimesta liitin yhteensopivaksi Lumoniten akkujen kanssa.
Off topic: selvä merkki että päivä alkaa lyhenemään on että fillari palstalla aletaan väsäämään pyöriin valoja :)
Läskimasa
04.07.2017, 22.41
Jokaisen hybridikuskin suusta kuultu lause "että ei sillä jalkoihin jää" :)
En ainakaan minä tuollaista suustani päästä. Mokomat variaattorivehkeet ei säväytä suorituskyvyllään eikä oikein muutenkaan.
Meni maku hyprideihin, ostin pari vuotta sitten 2010 Priuksen vaimolle/kakkosautoksi. Plaah, karmee rengasmelu ja muutenkin nitisi ja natisi. Tilat ok, kulutus ok, alle 5.
Myin sen velipojalle ja ostin 2014 Auris hybridin alle 4 tkm ajettuna. Oli nahkapenkkiä, xenonia ja lasikattoa. Plaah, kittana kuin mikä. Ei sovi pikkujantteritkaan takapenkille kun ei sovi talvipopot etu- ja takapenkin väliin. Kulutus maantie-/matka-ajossa n. 90-105 km/h n. 6.0-6.3 l/100 km! Pienemmässä seka-ajossa 5.3-5.5. Täysin turha kampe hintaisekseen, eikä hybridillä säästä mitään vs. pikkudiesel. Sain onneks myytyä eteenpäin pikku tappiolla, hankalaa tosin oli.
Vaimo tosin jäi kaipaamaan automaattia. Tai siis variaattoria näissä tapauksissa.
Mieluummin ottaisin Toyotalta 1.2 bensaturbon kuin hybridin.
The flying Chocobo
05.07.2017, 11.22
Pikkuturboilla tuntuu pääsevän aika samoihin kuin hybrideillä, maantiellä vie vähemmän, kaupungissa enempi.
Mutta on topic; Uusi kypärä, ajolasit ja -hanskat + kasvusäkki ja 25l kanankakkaa ("luonnonlannoite"). Lisäksi rouva yllätti iloisesti roudaamalla kotiin 65l työkalupakin ("hyvää syntymäpäivää, tunge tuonne niitä fillarinhuoltoromujas ettei loju nurkissa")
Pari Schwalben 35 millistä G-Onia Tonilta ja CRC:stä minipumppu, renkaanpaikkaussarja, sisureita läjä ja Timen xPresso maantiepolkimet. Lisäksi maastokenkiin ehkä milli pari lisää pelivaraa pikkuvarpaille.
maalinni
05.07.2017, 21.19
Vaimolle uusi fillari Cube Traverse EXC https://www.cube.eu/en/2017/trekking/travel/cube-travel-exc-blackngrey-2017-z/
Vihdoin mahtuu kunnon nastarenkaat. Vanha Tunturi RX700 (2014) kohta fillaritorille myyntiin...
Malamuutti
06.07.2017, 14.56
Uusi napadynamolla varustettu etukiekko tilaukseen, eilen ajaessa alkoi napadynamosta (hyvin todnäk) kuulua RRRRk - Rrrrrk - rrrrk ----- RRRRk - jne ääntä, joka tosin loppui noin 15 kilometrin ajon jälkeen. Tien päällä tsekattuna ei tuntunut löysiä enkä saanut ääntä käsin pyörittämällä kuulumaan, mutta ääni kuulosti hyvin ikävältä (eivätkä tuonkaltaisten äänien aiheuttajat realistisesti ajatellen itsekseen korjaudu). Tulipa joka tapauksessa pieni osapäivitys, leveämpi kehä kuin entinen ja nyt pitäisi sitten olla kiekko valmiiina (toivottavasti) odottamassa, jos/kun tuo napadynamo sanoo lopullisesti työsopimuksensa irti.
Panasonicin G80. Loistava kamera, liian hyvä kaltaiselleni aloittelijalle. Mutta 4K-laatuinen kuvaaminen oli vaatimus kameralle, niin tähän tuli päädyttyä.
Shell Perfect Tornado -pesukoodeja 3 kpl Shellin verkkokaupasta. Kyllä kiiltää taas! Toi on kyllä pornoin automaattipesu missä olen käynyt. Varsinkin kun itse pesukone lienee tuolla käyttämälläni asemalla suht uusi.
Joo, yleensä käyttänyt aina käsinpesussa autojani, mutta käyttämäni pesijä on ollut nyt pitkään sairaslomalla loukattuaan ittensä pahasti. Siksi näitä Shellejä.
Shell Perfect Tornado -pesukoodeja 3 kpl Shellin verkkokaupasta. Kyllä kiiltää taas! Toi on kyllä pornoin automaattipesu missä olen käynyt. Varsinkin kun itse pesukone lienee tuolla käyttämälläni asemalla suht uusi.
Joo, yleensä käyttänyt aina käsinpesussa autojani, mutta käyttämäni pesijä on ollut nyt pitkään sairaslomalla loukattuaan ittensä pahasti. Siksi näitä Shellejä.
Ihanan kallista. Nuukana pesen omalla pihalla, itse ja murto-osan kustannuksilla tuosta. Takuupuhdasta tulee niinkin.
Puolen vuoden piilarit, 3D-tulostin ja ajohanskat
Sent from my iPhone using Tapatalk
Taimo M.
07.07.2017, 19.08
Ketjuliittimiä, ketjut mtb:n, Boran ajopaita ja uus satula.
Pari ketjuliitintä että saa ketjusta päättymättömän ja pääsee taas ajelemaan:)
cyclomiha
10.07.2017, 20.51
Paukkuliivit hydrostaattisella laukaisimellla. Laukaisimessa vuosiluku 2022 jolloin vaihdettava, aiemmin jos ilmaisin vaihtuu vihreästä punaiseksi tai laukaisin täyttää liivit. Toivotaan ettei laukea..
Sent from my iPhone using Tapatalk
- lennot Bremeniin
- liput Werder Breminin peliin
- liput MB:n tehdasvierailulle
- hotellimajoitusta reissun ajaksi
kuovipolku
11.07.2017, 07.55
^ Petri Pasasen, Otto Rehhagelin vai vihreävalkoisen pelipaidan syytä?
Kaksi litraa (sellaista punaista jota ei juo kuin ehkä siksi että haluaa tehdä jotain "äijää") maitoa, litran iskukuumennettua kevytmaitoa ja kaksi desilitraa Valion Bulgarianjogurttia.
Kotijogurtin valmistukseen, kaapissa oli ennestään rasvatonta maitojauhetta.
MacKonte
11.07.2017, 10.47
DNA:n puhelinliittymä, Continental GP4000SII 25mm rinkulat maantiekulkimeen ja muotisuunnittelijapyöräilijä Paul Smithin pikeepaita. Joitakin rintamuksen PS-logo vaivaa, luulevat PerusSuomalaiseksi...
^ Petri Pasasen, Otto Rehhagelin vai vihreävalkoisen pelipaidan syytä?
Kaksi litraa (sellaista punaista jota ei juo kuin ehkä siksi että haluaa tehdä jotain "äijää") maitoa, litran iskukuumennettua kevytmaitoa ja kaksi desilitraa Valion Bulgarianjogurttia.
Kotijogurtin valmistukseen, kaapissa oli ennestään rasvatonta maitojauhetta.
Bremen on mielestäni kustannustehokas paikka käydä katsomassa bundesia. Unohdit listalta Moisanderin ja Pasi Rautiaisen :D
kuovipolku
15.07.2017, 11.45
Roskasähköä 24 kuukaudeksi.
Myyntikärrystä hetken mielijohteesta. Vai pitäisikö vanhempana keski-ikäisenä miehenä arvella tai peräti tunnustaa että syynä taisi sittenkin olla se että myyjät olivat nuoria neitosia (https://pbs.twimg.com/media/DBtJrnAXUAA9hQE.jpg) kuten ennen sanottiin? No, itähelsinkiläisenä pyöräilijänä asiaan vaikutti varmaan sekin että miltei joka lenkillä näkee sen Vantaan Energian sinisen jätevoimalan Långmossenissa.
PS ^En unohtanut; en vain pitänyt Moisanderia pelaajana ja Rautiaisen lyhyttä aikaa seurassa semmoisina seikkoina jotka olisivat tehneet kenestäkään seuran kannattajaa tai pitämään seuraa suosikkinaan Bundesliigassa.
Vitossarjaa:
OnePlus 5 ja Garmin fenix 5X
Cyclocrossi tuli hommattua. Kolme vuotta vanha mutta täysin uuden veroinen.
Lähetetty minun GT-I9506 laitteesta Tapatalkilla
Kalasammio jalustoineen. Sattui saamaan paikkakunnalta sopivasti.
Ei tarvinnut lähteä Haaparannalle, kun oli vähän kiire asian kanssa...
Tuon kanssa on nut tullut pari päivää ährättyä (rouvan kanssa toki).
http://www.rocketaquatics.co.uk/images/cached_thumbs/222/Juwel-Rio-180-Black-Aquarium-and-SBX-Cabinet-0.jpg
2 x Continental Cyclocross Speed renkaita, ainoasta paikasta mistä löysin niitä, eli Tampereelta. Ei, Kalasatamassakaan ei ollut.
Ja kiitos T&T:lle parista lisämillistä ajokenkään. :)
Vihree ED ja Valion sokeriton "mansikkainen" proteiinimaitojuoma. Tuossa jälkimmäisessä vielä lähes tuplat kalliimpi litrahinta mitä tuossa ensimmäisessä. :eek:
Edit: Ainiin, ja Oakleyn lukulasit. Ohennetut ja joitain muitakin fiitsereitä sisältävillä linsseillä. Jumbon Instrusta. Kaikki ajolasit ja siviiliarskat on Oakleytä niin eihän sitä muuta viittinyt tässäkään asiassa harkita.
Budgetsportin alelaarista Yokon sormettomat ajohanskat, sillä löytyi sopiva koko. Kryptoniten pienimmän vaijerilukon. Lisäksi pari päivää sitten alennuksesta GP 4000:ia pari kappaletta.
Alennusmyynnit tuli taas kalliiksi, kun menin ja tilasin Shimanon zee pysäyttimet. Kun oikeesti en mitään tarttisi. Toki kohtuullisen edukkaan hintaiset Canyonin alessa tänään. Tai no, 160 euroa about posteineen. Slx:ät olisi saanut satasella ja xt:t myös noin 160 eurolla. Mutta alkaapahan xc pyörä pysähtelee äkimmin ;)
No en ollut alkuperäisistä Sramin Guide R jarruista oikein koskaan tykännyt. Noi zeet on toki overkillit mutta ne siirtyy sitten toivottavasti vuoden sisällä hankittavaan trail/endurotäpäriin. Esim harkinnassa olevassa Santa Cruzin mallistossa on just sramin guideja ja ne vois sitten heti uutena ottaa irti ja laittaa zeet tilalle ja alkuperäiset myyntiin.
Alennusmyynnit tuli taas kalliiksi, kun menin ja tilasin Shimanon zee pysäyttimet. Kun oikeesti en mitään tarttisi. Toki kohtuullisen edukkaan hintaiset Canyonin alessa tänään. Tai no, 160 euroa about posteineen. Slx:ät olisi saanut satasella ja xt:t myös noin 160 eurolla. Mutta alkaapahan xc pyörä pysähtelee äkimmin ;)
No en ollut alkuperäisistä Sramin Guide R jarruista oikein koskaan tykännyt. Noi zeet on toki overkillit mutta ne siirtyy sitten toivottavasti vuoden sisällä hankittavaan trail/endurotäpäriin. Esim harkinnassa olevassa Santa Cruzin mallistossa on just sramin guideja ja ne vois sitten heti uutena ottaa irti ja laittaa zeet tilalle ja alkuperäiset myyntiin.Mulla läskissä Zeet ja Stachessa Guidet. Nyt läskissä Stachen joustokeula ja jarru edessä. Tuntuma ja teho eroa ei oikeastaan ole, mikä minun ajossa tulisi esille. Kahvakin on, niin samantuntuinen, että sekajarruillakin ajaa hienosti. Zeet voipi olla tehokkaammat, mutta vaatii isompia mäkiä erottuakseen.
Jami2003
18.07.2017, 22.45
Tilasin spacereita kun yllättäen ei laatikoista löytynyt viimeiseen projektiin...
Litkua, venttiilejä, geelejä, sisureita, jarrupaloja. Siinä ne taisi olla.
Shimano S-Phyre XC9, kun Toni&Tonilla oli nekin -25%.
Koko alkuvuoden olen ihmetellyt, mikä siinä on kun cyclocrossi ei kulje samaan tapaan kuin maantiepyörä. Ajoasento on muuten todella lähelle sama mutta sentin lyhyempi, eikä pyörissä ole muutenkaan merkittävää eroa silloin kun cyclossa on maantierengastus alla. Lähinnä olen syyttänyt velttoja & painavia hinnat alkaen kiekkoja.
No tänään se selvisi - flegut maastokengät. Johan rupesi cyclokin nousemaan mäkeä kun laittoi jäykkyysindeksi 11:n kengät jalkaan.
Kuusi tölkkiä Karhu olutta klapihommien nesteytykseen.
Shimano S-Phyre XC9, kun Toni&Tonilla oli nekin -25%.
Koko alkuvuoden olen ihmetellyt, mikä siinä on kun cyclocrossi ei kulje samaan tapaan kuin maantiepyörä. Ajoasento on muuten todella lähelle sama mutta sentin lyhyempi, eikä pyörissä ole muutenkaan merkittävää eroa silloin kun cyclossa on maantierengastus alla. Lähinnä olen syyttänyt velttoja & painavia hinnat alkaen kiekkoja.
No tänään se selvisi - flegut maastokengät. Johan rupesi cyclokin nousemaan mäkeä kun laittoi jäykkyysindeksi 11:n kengät jalkaan.
En ole tuota jäykkyys indeksiä koskaan tiennyt olevankaan. On ollut vain löysiä, vähemmän löysiä ja jäykkiä kenkiä. -80 luvulla jäykimmät olivat Duegit, joissa oli puupohja!
Synology DS416play DiskStation + 2 x Seagate Ironwulf 4TB.
Thomsonin tolppa ja hiilikuitukeula läskipyörään, pojalle uus pyöräilykypärä, ajotakki ja hanskat, sekä junnukoon jalkapallo..
Garminin wattipolkimet ja Park Toolin huoltotelineen.
Mulla on tässä viikon sisällä hankinnat kiinankuitusatula, Zeen jarrut, tuulenpitävä aluspaita, irtolahkeet ja tangonpääsuojat talvea varten.
Endura maasto shortsit ja yksi wanha Omega krono ranteeseen.
Arhipoff
22.07.2017, 23.55
Kuituläski.
Lähetetty minun NEM-L21 laitteesta Tapatalkilla
Geelejä, vaijerin päitä, jarrupalasarja, tubeles venttiilit, litkua, michelinin keveitä sisureita. Puolet tuli eilen ja loput varmaan maanantaina.
Endura maasto shortsit ja yksi wanha Omega krono ranteeseen.
Omegasta kuva rannekellosäikeesen.
Markku Liitiä
25.07.2017, 16.48
Tunnin kuluttua viimeisin hankintani on pölynimuri. Edellinen (perintönä saatu) ei olekaan kuin +25 vuotta vanha ja imuteho on huvennut ikävästi.
kuovipolku
25.07.2017, 20.43
Electrolux, Miele, Volta?
Poistoilman hiukkassuodatus ja äänettömyys lienevät nykyisten pölynimureiden parhaat puolet ja ne erot joita ei varmasti voi olla huomaamatta.
Irtolahkeet.
Semmoisia täypitkiä mulla ei olekaan aiemmin ollut. Castellin Nanot piti sekä lenkkikavereiden että foorumikirjoittajien kehujen ansiosta hankkia, vaan eipä ollut sopivaa kokoa ja vertailun vuoksi Craftin Shieldejä kokeiltuani tuumasin että nehän olivat sopivan ja mukavantuntuiset ja tuskin ovat kauheasti huonompia.
PS Kassajonossa keksin vielä että ainakin Uudenmaan teillä näkee ilmankin aivan tarpeeksi mustia ajovaatteita ja asusteita joita koristaa valkoinen skorpioni punaisella pohjalla.
Munarello
25.07.2017, 20.51
https://1554652485.rsc.cdn77.org/i/p/3/8/134383_00_c.jpg
nopparis
27.07.2017, 14.08
Castelli Perfetto Light jersey XXL:stä satkulla, normihinta 150 eur. Sopii hyvin Suomen kesään...
Sent from my iPhone using Tapatalk
Asukkaita päivitettyyn akvaarioon. Parvi kilhakoita helmimonnisia ja
pariskunta avainkirjoahvenia. Pari leväbarbia tarvitaan vielä putsareiksi
sekä yksinäiselle töyhtökääpiöahvenelle seuraa.
Uudet ajohanskat pojan nyysimien tilalle.
cyclomiha
28.07.2017, 07.30
Biltemasta 9000mAh IP67-luokiteltu varavirtalähde. 35€. Hyvä ostos, saan ladattua laitteita siellä missä sähköä ei ole saatavilla ja kestää vähän rajumpaakin menoa.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Cruiseri varastettiin, joten ryhdyin etsimään jotain tilalle. Tori.fi:ssä tuli tällainen vastaan. Ihan viimeisimmät hankinnat onkin sitten mustelmia. :D
https://farm5.staticflickr.com/4298/36304795115_d84e93c4b5_b.jpg
Kuorrutettua polystyreeniä kallon päälliseksi pyöräilytoimeen. Vaan olikin mallin muotoilu muuttunut sitten viime näkemän joten palautukseen menee.
Ei voi saksalaisinkaan luottaa.
Käytetty pakoputkisto uudempaan maamoottoripyörään.
Blackborow
02.08.2017, 12.23
Ryobi akkuporakone.
Electrolux, Miele, Volta?
Poistoilman hiukkassuodatus ja äänettömyys lienevät nykyisten pölynimureiden parhaat puolet ja ne erot joita ei varmasti voi olla huomaamatta.
Irtolahkeet.
Semmoisia täypitkiä mulla ei olekaan aiemmin ollut. Castellin Nanot piti sekä lenkkikavereiden että foorumikirjoittajien kehujen ansiosta hankkia, vaan eipä ollut sopivaa kokoa ja vertailun vuoksi Craftin Shieldejä kokeiltuani tuumasin että nehän olivat sopivan ja mukavantuntuiset ja tuskin ovat kauheasti huonompia.
PS Kassajonossa keksin vielä että ainakin Uudenmaan teillä näkee ilmankin aivan tarpeeksi mustia ajovaatteita ja asusteita joita koristaa valkoinen skorpioni punaisella pohjalla.
Minulla on yhdet craftit ja onhan ne huonommat, mitä lofflerit tai nanot. Eivät pysy kunnolla ylhäällä ja materiaali hiostaa aika paljon. Mutta kaippa noita craftejakin on erillaisia.
Deocrystal, suolakivi deodorantti. Tää on HYÄ!
Kahden palan (=viiden hengen) mansikkakermakakun varasin just LKD:sta (LähiKonDitoriasta) kun niillä kuulemma siellä vielä oli niitä vapaana. Käyn hakee kohta kotimatkalla.
Painepesuriin vaahdotin ja 5l vaahtoavaan pesuainetta, autojen ja kurapyörän pesua varten
Markku Liitiä
04.08.2017, 16.20
Electrolux, Miele, Volta?
Electrolux, 229 euroa.
Prkl, kun Prismassa ei voi tinkiä. Mielipuuhaani on ottaa hinnoista löysät pois. Gigantissakin onnistuu, vaan ei Prismassa.
Electrolux, 229 euroa.
Prkl, kun Prismassa ei voi tinkiä. Mielipuuhaani on ottaa hinnoista löysät pois. Gigantissakin onnistuu, vaan ei Prismassa.
Kyllä ainakin Kouvolan Prismassa on tinkiminen onnistunut, riippuu toki tuotteesta.
tempokisu
08.08.2017, 15.36
Piruvie hermot menee kun nuken mekot ei vaan suostu tuleen.
Tein vaihtoehtoisen suunnitelman; ostin nukelle Saaga-korumallistosta hirvenpää-korut, iso ja pieni pää. Toisesta tulee "pääkoriste" ja toisesta "rintaneula" turkikseen.
( en tinkinyt )
Tämmöiset vahvuuksilla, oli tullut taas -0,25 lisää per öga. Piti ostaa kovalla rahalla kun 2012 hankkimani Jawbonet eivät millään suostu hajoamaan.
http://www.rxsport.co.uk/product_images/p/clear__15070.jpg
Ituhippi kävi mökiltä fillarilla kylillä. Spottiin ledivaloa, viemärinavaustarvikkeita, fillaritarvikkeita, sadeviitta. Ruisleipää, vajaa kilo suklaata, vajaa kilo keksejä ja leivonnaisia, vajaa kaksi kiloa lihaa (karitsanpotkaa ja kanaa) ja kolme tomaattia.
Uusi vakuutus vanhaan autoon, ei ehdot eikä vakuutusyhtiökään vaihtunut, If on keväällä muuttanut bonussysdeemiään, kantsii laskea netissä uudelleen mitä tänään vakuutus maksaisi.😮
- 5 x Vichy Homme 48hr Anti-Perspirant Deodorant Sensitive Skin 50ml
- 2 x Vichy Homme Hydra Mag-C Body & Hair Shower Gel 200ml
Ja alle puoleen hintaan mitä täällä perselävessä. Piti käydä yksi ylempi ostaa täältä hädissäni kun vanha varasto pääs loppuu yllättäen kesken niin näki hintatason täällä versus mun hovihankintapaikka mistä aina näitä V-tuoteita tilailen.
H. Moilanen
11.08.2017, 14.17
Hieromahärveli. Vieläkun Posti saisi sen kiikutettua himaan.
Tilasin uuden lautailutakin. Käy myös yleistalvitakista. Oli just yksi kpl haluamaani tiilenpunaista L koossa jäljellä vuodelta 2016 ja hinta GT takiksi kohdillaan. 224 € posteineen. Meinasin tuota jo viime talvena hankkia mutta Suomen kaupoisssa oli vain yhtä omaan silmään rumaa väriä tarjolla ja tuota punaista ei muistaakseni saanut edes Burtonin Eu kaupasta mun koossa, jenkkisivuston tuotteita ei voinut tilata.
https://www.burton.com/fi/en/p/burton-radial-jacket/W17-149931.html?dwvar_W17-149931_variationColor=14993101224
Sinistä olisi myös edelleen L kokona jäljellä.
Saanut hyvät arvostelut GoodRide sivustolta.
https://thegoodride.com/snowboard-jacket-reviews/burton-radial-snowboard-jacket-review/
4 cd paketti : Lee Aaron, Baby Animals, Lynyrd Skynyrd ja Ted Nugent......
muutenkin on nurkat täynnä ja 400 levyä kaapissa odottaa divariin menoa, mutta olkoot
toistaiseksi siellä vararavintona......
tempokisu
16.08.2017, 15.26
On jo poronsarvet ja hirven pää, niin nyt vielä saman sarjan joutsen-koru. Nukelle menee joutsenkin.
The flying Chocobo
17.08.2017, 10.57
Tuli käytyä bikefittingissä. Sehän olikin hyvä käynti se. Oli kiva saada mitat, keskustella eri osatekijöistä ja kokeilla käytännössä. Nyt uskaltaa jo aika huoletta tilata fillarin ilman koeajoa. Helpotti oleellisesti uuden pyörän koon valintaa. Kohta päästään speksaamaan ja tilailemaan.
Simmottis..https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170817/f6526743854979e8a3c52a5f02a4156c.jpg
no nyt oli näyttävä setti!
pturunen
18.08.2017, 09.33
Kerro kokemuksia DVO:sta, kun olet saanut tuntumaa. Oma lanka voisi olla paikallaan. Missä tuon voi Suomessa huollattaa?
https://c1.staticflickr.com/5/4348/36479516202_c8fe8c3361_c.jpg
#campagnolo #singlespeed #crossiscoming
MacKonte
19.08.2017, 17.23
Hain vaimon pyörään Motonetista Gatorskinit. Samalla tarttui mukaan siirrettävä fillarinkorjausteline kakkostelineeksi. Ihan pätevän oloinen ja tukeva vehje ensikokemuksella. Entinen pro-teline on pultattu verstaan lattiaan, joten sitä ei saa kauniilla ilmalla siirrettyä pihamaalle. Siksi kakkosteline :D
Philips OneBlade Pro QP6520/20 partakone.
Mun helposti ärsyyntyvälle hipiälle vallan mainio laite.
sähköläski
21.08.2017, 17.21
Mi Band 2:een uusi "hihna". Aika kauan kesti Kiinasta tulla.
Uusia renkaita krossariin ja tubeless-setit eli Schwalben X-One ja G-one. Eggbeaterit, pakka ja satula myös.
Taisi olla Mcfk 27,2x420mm satulatolppa. Vastaanotin paketin, laitoin eilen kiinni ja totesin olevan hemmetin hyvä.
Taisi olla Mcfk 27,2x420mm satulatolppa. Vastaanotin paketin, laitoin eilen kiinni ja totesin olevan hemmetin hyvä.
Tuu testaan Nokian kallioille niin nähdään taas onko se oikeesti hyvä[emoji6]
Sent from my iPhone using Tapatalk
Saapunut L kokoinen Burtonin lautailutakki oli aika iso kaikissa suunnissa vaikka olen 185 pätkä. No laitoin nyt M kokoisen tilaukseen niin sovitan senkin ja palautan epäsopivamman. 30 päivän ilmainen palautus toimii hyvin, kun L koko saapui tänään ja tilauksesta viikko joten M kokoa ehtii sovitella hyvän aikaa.
https://www.burton.com/fi/en/p/burton-radial-jacket/W17-149931.html?regionSelector=true
Vein pyörää huoltoon jarrujen ilmausta varten ja ostin vahingossa Uswen repun, koska kauppiaalla oli hyllyssä sellainen pinkki. Melkein ostin myös GG:n, mutta karkasin takavasemmalle. Enää pitäisi hakea kiekko sieltä huollosta. Pitääkö lähettää joku kaveri hakemaan, ettei lompakko tyhjene kokonaan?
Sent from my iPad using Tapatalk
Park Tool TM-1:n ja hieman leveämmän satulan maantiepyörään. Mitään erityistä istumaongelmaa ei ole, mutta haluan verrata.
Jami2003
21.08.2017, 22.13
Käytetty 27,5+ Charge Cooker. Loistava osoitus että aina ei tarvitse olla kallista ja kevyttä ollakseen hauskaa.
Tuu testaan Nokian kallioille niin nähdään taas onko se oikeesti hyvä[emoji6]
Ehdottomasti, tullaan Nokialle nyt torstai-sunnuntai! ;)
Jopotuinen
22.08.2017, 16.51
Kaffepanna-säikeen innoittamana: Percolaattori (https://www.aliexpress.com/item/OUTAD-2-4-6-Cup-Percolator-Stove-Top-Coffee-Maker-Moka-Espresso-Latte-Stainless-Pot/32792705646.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.JT2IQN)
Mahtaakohan toimia induktiolla, ainakin kehuu olevan makee varuste induktiokeittiöön tjsp. :rolleyes:
Ellei toimi, niin mökille sitten. Kallishan tuo ei ollut.
Needleman
22.08.2017, 21.00
Gravel pyörä syksyn kurakeleille ja muuhun hauskan pitoon.
Skrama hiiliteräsmalli nahkatupella. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170822/8a41aec156c15925b41c407db97000e8.jpg
Naapurikylän huoltoukolta tilasin korjaussarjat polkimiin ja tiedustelin samalla saisiko nastoja jos tekis gc:stä talvirenkaat.
Lähetetty minun E5823 laitteesta Tapatalkilla
Lake cx217 kiiturikengät. Sain viimeisen parin 46 kokoisena oikein mukavaan hintaan. Planet x:stä tuli kahdessa päivässä!!!!! Aivan käsittämätön toimitusnopeus huomioiden, että posti oli välissä sähläämässä
Sent from my iPhone using Tapatalk
Pääsyliput tilaisuuteen.
Ihan VAHINGOSSA huomasin ihan olettamattomasta yhteydestä, että Susanne Sundfør esiintyy kolmen viikon päästä Helsingissä. Mitä ihmettä, miksei tätä ole mainostettu missään? Vähältä piti ettei mennyt ihan ohi.
Kammet ja takakiekon laakerit asennuksineen Fillariosasta. Leveä ketju Kumiluodista.
Sidin tiikerit. Nyt kyllä hetkeksi saa riittää shoppailut..
JumboJim
23.08.2017, 22.40
On se kätevä
https://c1.staticflickr.com/5/4360/36611409281_82ca5f0a74_z_d.jpg
MacKonte
25.08.2017, 13.55
Cannondale Trail 1 29" metsäpyörä
JumboJim
25.08.2017, 21.21
Bilt Hamber Autofoam 5L
Meiser 30psi mittari, fatbike/27.5+ rengaspainehienosäätöön ..
Sotanorsu666
28.08.2017, 15.19
Asunto ja iso velka :seko: No kai tuo on ihan järkevä hankinta ja mahdollinen nyt kun pyöräkalusto on vihdoin saatu kuntoon.
Jopotuinen
05.09.2017, 20.59
Keskuslukko alko poltteleen sulaketta harvakseltaan, lukkomoottori väsynyt.
Tilasin Aliexpressistä parin lukkomoottoreita (https://www.aliexpress.com/snapshot/0.html?orderId=86265253312733&productId=32821894181) 5,5 € kotia kannettuna. Elämä on :)
Sieltä olisi saanut koko lukkosatsinkin kauko-ohjaimilla ja hälärillä parilla kympillä!
GBW:n kuoritakki, Enduran sortsit ja pari juomapulloa.
GBW:n kuoritakki
Mmmikä malli
^Element koska se on just hyvä mallisto maastoon & muuhun. Ei ihan tiukin malli, muttei toivoton purjekaan. Koska se ei ole sellainen tiukka kondomi en saa kansalaisten vihaakaan päälleni tuolla kulkiessani.
Paclite-kalvolla otin. Alle satkulla @Wiggle. Active Shell GT olis tietty ollut pikkusen modernimpi, mutta myös pikkusen kalliimpi joka mestassa. Lisäksi Paclite-kankaisessa versiossa on huppu, arvostan.
Paclitesta pikkusen huonoja kokemuksia kyllä. Kaipa se kestänee taas oman käyttöikänsä. Kaukaisen maan lapset kuitenkin ompelevat koko ajan uutta varastoon ja saa niitä saa sitten ostaa jostain ellei ala kolmas maailmansota. Eikä se kuoritakin saatavuus siinä tilanteessa suurin murhe ole.
El-Carpaso
06.09.2017, 10.00
Profile designs T1+ aerotangot, castellin velocissimo bibsit ja ASSoksen pyllyrasvaa. Jos näillä eväillä alkaisi oikeasti pidemmät lenkit onnistumaan.
^Element. Paclite-kalvolla. Alle satkulla @Wiggle.
Ok. En kysele enempää, sillä viimeksi ei mennyt kauaa kuin sorruin ostamaan saman.. Onneksi ostin vähän aika sitten Partioaitan outletista Sastan windstopper-fleecetakin jota ajattelin käyttää syksyn/talven sateettomilta vaikuttavina päivinä, ja pärjätä sillä.
Nyt loppui uskallus kaahailla maantiellä mattamustalla fillarilla mustissa ajokamoissa. Wiggleltä löytyi 146e hintaan neon keltainen perfetto. 50e extraa mustaan verrattuna, mutta jotenkin tuntui järkevältä sijoitukselta. Samaan settiin vielä mukaan keltaiset päälysukat.
https://ciclimattio.com/upload/foto/m/20170222114639_PerfettoLongSleeve2017.jpghttp://www.wigglestatic.com/product-media/6360118980/DeFeet-Slipstream-4-Overshoes-Overshoes-Yellow-NotSet-DEF00672.jpg?w=430&h=430&a=7
HC Andersen
09.09.2017, 09.35
Muuli 1250XL perkärry.
MacKonte
09.09.2017, 10.22
Michelin Protek Max 700x40C pistosuojatut renkaat. Alkoi taas joka syksyinen työmatkapuhkeilu. Painakoon rengas vaikka kilon, jos kestää ruusunpiikit ja tappajasepelit.
^^Kymmenen pistettä Paattomalle! Tulet huomaamaan eron kanssakulkijoiden liikennekäyttäytymisessä.
kuovipolku
09.09.2017, 10.56
^ Tjaa. Muistelisin kyllä lukeneeni yhden jos toisenkin foorumikertomuksen tai -avautumisen jossa kirkkaan neonväriset ajovaatteet ja hyvilläkin valoilla varustettu pyörä eivät ole auttaneet välttämään tilanteita jotka ovat aiheutuneet yksinomaan kanssakulkijoiden liikennekäyttäytymisestä...
Mutta en minä ketään silti mustiin pukeutumiseen kannustaisi tai opastaisi!
Lyhythihainen ajopaita kuumahkoihin olosuhteisiin suunnitelluista materiaaleista. Vuodenaikaan nähden ehkä vähemmän ajankohtainen hankinta, mutta kyllähän tuolla vielä jonkin aikaa pitäisi pärjätä pitkähihaisen tuulelta ja sateelta paremmin suojaa antavan ohuen takin kanssa.
tempokisu
09.09.2017, 11.29
^^ minulla on heijastinliivi, joten ajotakin värillä ei ole väliä. Hienot keltaiset temposukat - käytössä ovat ehkä pari ekaa lenkkiä keltaiset.
Mutta :D :D :D "Herkun pää" numero 48 ( pahus, nyt ei ole kahdella Herkulla vaatteita, mutta eiköhän jostain jotain jossain vaiheessa ..onneksi on kaksi ylimääräistä irtovartaloa, ihan tätä tarkoitusta varten )
tempokisu
11.09.2017, 14.21
Ulkorengas fillariin ( katsoin että mitä likaa...kankaat ne sieltä paistoi, ihme ettei ole "menny rengas")
Taiga-Korumallistosta vielä ketunpäät. Näistä tulee upeat jutut ...nukeille.
Jopotuinen
11.09.2017, 18.25
CAT (ei kissa) kaapelin 5m Kiinasta 1,77 € kotio kannettuna.
Kävin ensin paikallisessa halpahallissa, mutta seinällä oli vain 10 m pitkiä hintaan 10 €
Schwalben 4,4" Jumbo Jimit, Ergon GE1 gripit, Sram X9 takavaihtaja sekä GripGrab Arctic kengänsuojat.
Antti Kuitto
13.09.2017, 11.54
2 cyclocrossia, 1 maastopyörä ja 5 paria kuitukiekkoja, satuloita, tuubeja yms edellisiin.
https://gbhbl.com/wp-content/uploads/2013/12/Monkey.jpg
sähköläski
14.09.2017, 22.10
Led-kaukovalo autoon ja majoitus Rukalla muutamaksi yöksi, alkaen lauantaina.
Pari 10-tuumaista sisuria juniorin potkulaudantapaisen renkaisiin.
Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
-MyProtein THEWHEY 1.8kg Salted-Caramel
-MyProtein THEWHEY 1.8kg Caramel-Chocolate
-MyProtein THEWHEY 1.8kg Salted-Caramel
-MyProtein THEWHEY 1.8kg Caramel-Chocolate
olisko joku supertarjous ? entä salted-caramel maku? hyvää vaiko törkeen hyvää :p :D
Oma hankinta odottaa mh.ssa noutajaa ... ffwd tuubikiekot maantielle .. Saas nähdä onko luvatussa kunnossa ja muutenkin kuljetuksen jälkeen ok .. Saattaapi maantie vielä kutsua testilenkille vkl , jos on kaikki OoKoo :D
olisko joku supertarjous ? entä salted-caramel maku? hyvää vaiko törkeen hyvää :p :D
No tällä kertaa oli hyvä tarjous. Tuolla on kokoajan "tarjous" päällä mutta tänään näytti olevan oikeesti suht halvalla käsittääkseni kun -50% ja vielä extra -15%. Tosin nuo aleprosentithan ko kaupassa on ihan täyttä kakkaa kun muuttavat "ovh" hintoja samalla = loppuhinta aina yhtä kallis. Mutta käsittääkseni nyt oli hyvin kun sai alle puoleen hintaan joten jopa noiden hintakikkailujen jälkeen jäi halvaksi.
En tiedä tästä THEWHEY tuotteesta mille suolakaramelli maistuu mutta ainakin Whey Isolate protkussa se maku on paras maku ollut mitä oon niistä maistanut. Jos on yhtään sama tässäkin niin ei huono. :)
Nyt noi makso 27e tuo 1.8kg tuubi noiden prosenttien jälkeen. Toki normi Whey proteiinia saisi paljon halvemmalla mutta nää suorastaan räjäyttää hauiksen kasvuun, ja reiden. (yeah, niin varmasti :D) Eli vähän sama kuin Spinal Tapin volume 11. Muissa on 10 mutta tuossa 11. Eli on Wheytä ja THEWAYta. :D
Iglumies
15.09.2017, 15.32
Pari kappaletta 4,6" Terrene Waziaa lähikauppiaalta.
Taimo M.
17.09.2017, 19.45
Gore-tex takki, Windstopper takki ja Power thermo housut. Saapa huomata onko hyvät.
Ens viikolla posti setä tuo niin piäsee testaan. :)
Jami2003
17.09.2017, 20.02
Xxl sunnuntai alesta MS-630 lamppu. Saapi pimeät illat tulla.
Google Chromecast Ultra. Jotta näkee pyöräilyn mm-kisat televisiosta. Tai toivottavasti näkee ainakin (UCI Channelin juutubesta siis).
Markku Liitiä
18.09.2017, 15.43
Ei ihan viimeisin hankinta, mutta 13 vuotta ja 360 tkm kestäneen, myötä- ja vastamäkiä sisältäneen suhteen jälkeen vaihdoin vanhan autoni uudempaan. Ei tarvitse enää veivailla ikkunoita eikä sulatella jäätyneitä lukkoja. Tässä uudessa on jopa radio ja jonkin sortin ilmastointi. Kyllä kelpaa, olen ajanut jo toistatuhatta kilometriä eikä kärry ole vielä lauennut.
Kyllä kelpaa, olen ajanut jo toistatuhatta kilometriä eikä kärry ole vielä lauennut.
Elämän pieniä suuria iloja! :)
Mua vituttaa kun pari kertaa on latausjohdon suojalukitus kerennyt mennä päälle uudestaan jos avaa lukot (mikä vapauttaa myös tuon johdon hetkiseksi) ja jää säätää jotain extraa niin joutuu kaivaa avaimen menbägistä jotta voi avata uudelleen lukot jotta akun latausjohdon saa irti autosta. Tuo onkin ainut skenaario milloin joutuu avaimeen koskemaan.
XXL:n poistokorista löytyi Sidin Buvelit 100e hintalapulla, joten mukaan lähtivät. Samalla lähti oma lukkopoljinneitsyys.
Google Chromecast Ultra. Jotta näkee pyöräilyn mm-kisat televisiosta. Tai toivottavasti näkee ainakin (UCI Channelin juutubesta siis).
Loistavasti toimi UCI Channel Youtubesta CU:lla. Joten homma bueno, nyt voi katsoa suoraan tv:stä sunnuntain yhteislähtökisankin, eli sen kisan missä Sagan ottaa historiallisen kolmannen voiton putkeen. Vaikkakin selostaja kyllä puhui jotain TTT:n alussa että Sagan olis jo paikalla mutta lievästi kipeenä? Toivottavasti vain lievästi.
Antti Kuitto
19.09.2017, 14.02
FMB:n super mud greenit suoraan Francoisilta Ranskasta...saapa nähä millon saapuvat! :)
Uusi maastopyörä.
https://farm5.staticflickr.com/4391/36928842740_a60d2c6142_b.jpg
Delhi-Agra ja Agra-Jaipur välisille osuuksille junaliput
kuovipolku
19.09.2017, 22.38
Satulatolppaan kiinnitettävä tarakkateline ja sen kanssa yhteensopiva satulalaukku.
Tullut kai liikaa luettua brevet- ja randonneurjuttuja ja katsottua bikepackingkuvia. Onkohan tältä tieltä enää paluuta vai pistänkö saman tien myyntiin?
PS Valmistaja on kanadalainen Arkel, ymmärtääkseni laatumerkki, ja ostopaikka saksalainen bikemarkt.mtb-news.de eli sikäläinen Fillaritori.
^Arkel tekee hyvää kamaa, mm. maailman (ilmeisesti) keveimmät sivulaukut. Ookko varma että ko tarakka ei ota kiinni satulaputken kohdalta maskuliinisiin reisiisi? Itse tein vuosia sitten vikaostoksen kun ostin jonkun vastaavan ja eihän se reisien väliin sopinut. :(
Markku Liitiä
20.09.2017, 09.48
Ruohonleikkuriin pyörä, 9 euroa.
Kohtalo on siunannut (tai kironnut) minua sillä, että joudun käymään Lahdessa nyyläämässä yhtä omakotitonttia. Siellä Hurricane-leikkurista petti oikea takapyörä. En olisi uskonut, että varapyöriä ylipäänsä myydään. On jopa ihan samankokoinen kuin hajonnut.
Tänään töiden jälkeen Hurrikaani laulamaan!
The flying Chocobo
20.09.2017, 14.11
Satulatolppaan kiinnitettävä tarakkateline ja sen kanssa yhteensopiva satulalaukku.
Tullut kai liikaa luettua brevet- ja randonneurjuttuja ja katsottua bikepackingkuvia. Onkohan tältä tieltä enää paluuta vai pistänkö saman tien myyntiin?
PS Valmistaja on kanadalainen Arkel, ymmärtääkseni laatumerkki, ja ostopaikka saksalainen bikemarkt.mtb-news.de eli sikäläinen Fillaritori.
Käy nyt ihmeessä katsomassa minne se tie johtaa kun kamatkin on hankittu. Paluu on epävarmaa viitaten omiin kokemuksiin viitaten.
250hv Evinrude ja siihen hydrauliohjaus.
Jami2003
21.09.2017, 07.56
250hv Evinrude ja siihen hydrauliohjaus.No nyt. Mihin toi tulee?
^Veneeseen;)
Four Winns Sundowner.
HC Andersen
21.09.2017, 23.47
Garmin Oregon 600 EH-Tarvikeesta
Lähi K-kaupasta pari heijastinkylkisiä Michelin Protek 1.8" kapeita pistosuojattuja sliksejä pimenevään ja sepelöityvään syksyyn kommuutterointiin halvennuksesta
The flying Chocobo
22.09.2017, 12.53
Tommonen tarttu haaviin ja tuli kotiin:
https://www.vannicholas.com/road-bikes/boreas-se
Kiekot on eri kuin kuvassa. Tasavuosikymmenet lähestyy, oma hankkima lahja pitää tietty saada etukäteen.
Ihan lupaavalta uusi tulokas vaikuttaa pikaisella kokemuksella.
tempokisu
27.09.2017, 20.27
:D just maksoin, Herkku ( tällä kertaa kokonainen Herkku) numero 49.
( enää puuttuu yksi...jolloin omistan 10% koko maailman Herkuista )
Bansku81
28.09.2017, 06.28
DT Swiss 350 boost takanapa ja Duroc 40mm kehä. Sekä Varustelekan Särmä merino huppari.
Janski80
28.09.2017, 13.26
Diadora polarex kengät talveksi, kun sopivasti alennuksessa.
Auton akkulaturin kun entinen antoi ulos vaan 9.8V.
Uusi antaa 12.5V. Onkohan se liian vähän?
tempokisu
29.09.2017, 19.25
harkinta johtaa yleensä minulla hankintaan > jotain kalajigejä, joista teen nukeille nahkiaisia. Osa on melkein valmiin näkösiä, ostin vähän erilaisia niin on järvi- ja merinahkiaisia.
https://www.vannicholas.com/road-bikes/boreas-se
No voe bärgl! Päässyt livahtamaan ohi. Mitäpä painoi "omaksi pävitettynä"?
Vielä kun saisi vaakaputkisena...:)
Löffler Thermo bibsit, kalvottomat; ketjuja, shimanon pikalukollisia; spaceri jarrulevyn alle; jarrupaloja levysellaisiin. Oikeastaan tylsää, epäseksikästä käyttötavaraa.
tempokisu
01.10.2017, 18.51
No voi....S-marketissa oli eilen vielä kolme pikkumyrskylyhtyä. Ei ollu tänään enää :( olisin kuvarekvisiitaksi...
Ostin omaan kotiin Bauhaussista tällaisen myrskylyhdyn näkösen lampun + pieni "lamppu" sinne sisälle. Tosi nätti! Olisi pitäny ostaa toinenkin!!
MacKonte
01.10.2017, 22.14
Schwalbe Racing Ralph Performance ADDIX 29x2.25 ja sisurit Prestoilla.
Kymmenpykäläinen vaihteisto läskiin. Ja jos kantti kestää ja rahaa löytyy niin toinen läski[emoji23]
Lähetetty minun E5823 laitteesta Tapatalkilla
The flying Chocobo
02.10.2017, 12.47
No voe bärgl! Päässyt livahtamaan ohi. Mitäpä painoi "omaksi pävitettynä"?
Vielä kun saisi vaakaputkisena...:)
No hiukan hassusti toimivan VN:n laskurin mukaan 9kg. Ei ole oikein hyvää vakaa, jolla tarkistaa paino, mutta vanha maantiepyörä painaa valmistajan sivujen mukaan 9,6 ja kyllä tää sen alle selkeesti jää. On tuossa osilla saatavissa vielä alaspäin painoa jos on tarpeen. Sinänsä tavoite oli hankkia mukavampi ajettava kuin alumiinirunkoinen nykyinen ja hiukan kevyempi. Pitkälle matkalle uusi kaveri. Joka lenkin jälkeen tuntuu aina vaan enemmän siltä, että meistä tulee hyvät kaverit.
Kampinalle
02.10.2017, 13.53
Liput Roger Watersin keikalle ensi elokuussa Hartwallilla.
Mittarista putosi pinnamagneetti jonnekin; onneksi Ebaysta saa eurolla uusia magneetteja (kuljetus kestänee). Tiedä sitten pitäisikö askarrella jääkaappimagneetista tai jostakin tilapäinen osa anturia vasten pyörimään.
Markku Liitiä
04.10.2017, 11.01
^
Luulisin, että pinnamagneetteja saa mistä tahansa pyörähuollosta ilmaiseksi tai sillä samalla eurolla. Tietysti jos haluaa odotella, kestääkö Ebay-tilauksen tulo kuukauden vai kaksi, niin mikäs siinä.
Kaksi vessan allaskaapin ovea saranoineen ostin. Aika harvoin tulee mitään ruuan ja polttoaineen lisäksi ostettua, on jo lähes kaikki tarvittava.
^
Luulisin, että pinnamagneetteja saa mistä tahansa pyörähuollosta ilmaiseksi tai sillä samalla eurolla. Tietysti jos haluaa odotella, kestääkö Ebay-tilauksen tulo kuukauden vai kaksi, niin mikäs siinä.
Hyvä vinkki vastaisuuden varalle. Pinnamagnetteja voisi löytyä tosiaan läheltäkin, en tiedä huoltojen valikoimia. Pienen googlailun perusteella löysin myös XXL:stä jonkinlaisen magneetin 5 eurolla (Polkupyörän ajotietokoneen M-Series-magneetti (https://www.xxl.fi/vdo-polkupyoran-ajotietokoneen-m-series-magneetti/p/1108638_1_style)). Mutta ei taida pinnamagneetteja olla kovin yleisesti saatavilla ainakaan netin kautta Suomesta. Ehkä sitten kyselemällä paikallisista liikkeistä.
Markku Liitiä
04.10.2017, 16.24
Lähinnä ajattelin, että huollot varmaan vaihtavat usein tavisten pyöriin uusia mittareita vanhojen tilalle ja heille jää käyttämättömiä/käytöstä poistettuja magneetteja, jotka he pistävät viisaasti vastaisen varalta jemmaan.
Joo, no pistin jo tosiaan tilaukseen sieltä Ebaysta, mutta voisihan sitä käydä kysymässä huolloista, jos löytyisi -- tai saisi vaikka lainaan siksi aikaa, kun posti kantaa uuden magneetin. :)
Magneetteja löytyy myös foorumilaisten miljoonalaatikoista useita ja niitä voisi saada kun pikkusen huutelee.
...niitä voisi saada kun pikkusen huutelee.
Ot, mutta ei voi mitään. Kerran fillari-lehden torilla pikkasen huutelin ja joku tarjoutuikin ystävällisesti lähettämään minulle pinnamagneetin. Sen perilletulo kesti viikkoja, ehdin jo luopua toivosta. Kun kirjekuori lopulta pääsi perille (Rovaniemellä), se näytti siltä että se olisi matkustanut 56 kertaa maapallon ympäri ja toiminut mm. intialaisen riksakuskin vessapaperina, bulgaarialaisen huumetirehtöörin kurkunleikkausvälineenä, etiopilaisen koululuokan oppikirjana sekä Izmon lokasuojana. Epäilen näin olevan siksi, että se magneetti oli tarttunut jok'ikiseen metalliseen pintaan jonka se matkallaan kohtasi. Näin ollen suosittelen lämpimästi magneetin pakkaamista muullakin tavalla, kuin vain heittämällä sen paljaana kirjekuoreen ja nuolemalla kiinni.
1*24" maantierengas, pari sisuria tuohon ja mugoffin drylubea.
Tulossa 15mm tiptoppeja ja ulkokumin paikkoja.
Yari 140mm, 27.5x2.6" Ice spikerit, pro hissitolppa, ESI grippejä, one up eturatassysteemi
Kai se nyt jo tähän kategoriaan luiskahtaa.... Canyon Dude 2015 vuosmallia.
Lähetetty minun E5823 laitteesta Tapatalkilla
Poskisärky ja vitutus.
Viisaudenhammas leikattiin (mm. leukaluuta poraamalla) pois, tuo tokenee kyllä aikanaan. Mutta lopullinen hinta ns. pudotti perseelleen.
Eläköön verot ja julkinen hammashoito! Johon veronmaksaja ei käytännössä edes pääse. Yksityinen kiittää ja kuittaa.
tempokisu
07.10.2017, 22.01
^ iteltä leikattii pois kaksi epäonnistuneesti laitettua hammasimplantti-juurta. Olivatkin tulehduilleet siinä 3kk ajan.
20minuuttia ( ja kun ajattelin että nyt varmaan aletaan poistaa...hammaskirurgi totesi että laitetaan paketti kiinni...) 750euroa + matka Helsinkiin.
Pitelin jääpussia kotimatkan ajan, ja seuraavana päivänä kaikki oli ok. Ei turvotusta, ei mustelmaa, ei tulehdusta no vähän kipua. Kyllä mä ammattimiehen osaamista arvostan.
Ai joo jotain aiheeseenkin: Honkkarista lisää nukkein nahkiaisia, löysin myös pienen ja vielä pienemmän valkoisen "myrskylyhdyn" rekvisiitaksi, itelle ja mazdalle juotavaa.
H.Brooks
08.10.2017, 14.26
No se Surly Krampus. Minulle kerrottin, että hankintani on nyt tapissa joksikin aikaa🙊
kuovipolku
10.10.2017, 14.03
Garmin Edge 800.
Käytetty oli sopivasti tarjolla juuri kun entisen laitteen eli vanhan Edge 500:n akku on ruvennut sammumaan kesken lenkin eli jopa ennen kuin on ajettu 80 km. (Aluksi luulin ongelman olevan vain USB-latauksessa kun vaikutti siltä että laturia käyttämällä sai laitteen jatkamaan latausta.)
PS Mulle tuollainen yli viiden vuoden takainen tekniikka on melko passeli. En todennäköisesti edes käytä senkään kaikkia hienouksia ja mahdollisissa ongelmatilanteissa - joita lienee huomattavasti vähemmän erinäisten bugien jo paljastuttua ja tultua päivityksill korjatuksi - apu löytynee nopeasti googlaamalla.
Shimanon 6800 kammet. Käytetyt sattui passelisti kohdalle. :)
sähköläski
10.10.2017, 22.23
Oho. Kysyin kaverilta, että paljonkohan tosta G-Shockista vois pyytää, että voin tilata uuden? No, kaveri tähän, että hänhän vois sen ostaa. Eli tilasin sit sen uuden.
12-60mm linssi, pari wanhaa kelloa, 36V akku ja yksi vanha kovalevy. Melkein tuli vielä hommattua käytetty peliläppäri, huh
4kpl 27.5x2.6" ice spikereita, Genesis cda20 työmatkailuun, Specialized Epic Ht Comp Carbon talvimaastoiluun ja Spessun Element takki ja housut talvea varten..
Janski80
13.10.2017, 00.12
Läskiin uudet jarrupalat ebc:n punaiset.
Raceface turbine satulatolppa.
Lähetetty minun E5823 laitteesta Tapatalkilla
Iglumies
14.10.2017, 23.08
Kuitukehät Mcarbonilta.
MrValdemar
14.10.2017, 23.11
Trek Roscoe 9
Lähetetty minun ONEPLUS A3003 laitteesta Tapatalkilla
Valuuttapolittisella tarjouksella kotteron kaamosdonitsien/vanteiden&kapseleiden pesun.
Tässä vaiheessa elämää teinistö alkaa olla hyödyksi korvausta vastaan.
tempokisu
15.10.2017, 00.50
...löytyihän vielä se viideskymmenes - Herkun Pää :D :D ( onneksi tuossa on juuri tähän varattuna vielä yksi varavartalo )
Jopotuinen
15.10.2017, 08.06
Auton väsyneeseen keskuslukko-ohjainyksikköön 2 kpl uusia releitä, 1,32 € / kpl kotia kannettuna, ei paha. Kauppakeskus Aliexpress, löytyy vaikka mitä autojen varaosia ja kilpailukykyiseen hintaan. Myös mallisuojattuja osia…
Maastopyörään tarkoitettua hiilikuitua suorempaan ja hieman pyöreämpään muotoon paistettuina profiileina.
Minä ostin sen uuden Kellolehden 1. numeron. Ihan ok tällä alennetulla hinnalla. Melko monta kirjoitusvirhettä kyllä osui silmiin ja jotkin asiat vähän tökki muutoinkin ensi selaamisella. Moni juttu on vielä lukemattakin toki.
Raceface turbine stemmi ja nelituumaset jumbo jimit sekä pari surlyn sisuria fättikoossa.
Lähetetty minun E5823 laitteesta Tapatalkilla
Punaista heijastinteippiä puuilon nettikaupasta ja mäkhiilarilta on nastasetti tulossa.
Lähetetty minun E5823 laitteesta Tapatalkilla
tempokisu
18.10.2017, 19.09
Aamulla tilasin Taigakorusta "Kultapuro" ja "Korona"-sarjan riipuksen, korvanapit ja isomman korun ( nukeille tulee). Päivällä tuli jo viestiä että tilaus on lähtenyt matkaan, hienoa.
Siis kokonaisuudessaan hienoa, nämä on tyylikkäitä suomalaisia koruja ja tulee hienoihin projekteihin.
Carreran digi 132 autorataan neljäs auto, siihen ohjain, vanhoihin autoihin uudet gummit, yhteen uusi moottori, uusi keskusyksikkö ja siihen sopiva sijoitus ja kierroslaskintolppa. Niin ja 3 uutta suorapalaa (1 tulee sen kierrostolpan mukana). 200 euroa lähti tästä hyvästä Saksaan.
Mikko Asikainen
19.10.2017, 00.01
Led Lenser SEO B2R ladattava takavalo. Hyvältä vaikuttaa, kaikinpuolin. Halpa oli, possutarjouksesta 5€ (19,90€).
Runkolaukku miinus 25% noihin rojekteihin
Mikko Asikainen
19.10.2017, 16.34
^^ Kärkkäisen Sikapäivät , 15.10-17 Päivän Paukku, verkkokauppa ja Oulun tavaratalo. Kauppa Suomi - julkaisusta pongasin tarjouksen.
Minä tilasin stemmin, pari paria ebc punaisia jarrupaloja, vajaan litran notubesin litkua, pari usb ladattavaa edullista 200 lumenin ohjaustankolamppua vaimon ja lapsen pyöriin kaupunkikäyttöön, yhdet tankotupit sekä yhden 26 nappulakumin rouvan Commencal-vanhukseen.
Janski80
20.10.2017, 18.08
Guide rs jarrut hankittu läskiin.
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/91h9ylhSCDL._SL1500_.jpg
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/811SnBLytqL._SX342_.jpghttps://i.pinimg.com/736x/56/7e/2f/567e2fdd5bad63f771b40c3a7ecd05e0--to-catch-a-thief-blu-ray.jpg
18 sinisäde cockkia 70e
http://cdn.edgecast.steamstatic.com/steam/apps/353380/header.jpg?t=1508349693
Steam Linkki 25e
pturunen
21.10.2017, 22.32
Custom made runkolaukku
http://www.alpinethreadworks.com/images/performance-satchel-1.jpeg
Vaimolle kolme joululahjaa.
T: Nim. Kerrankin ajoissa.
H. Moilanen
23.10.2017, 15.52
Pullo viiniä. Ja sekin jäi juomatta. Epäonnistunut hankinta siis...
Liput Jarkko Martikaisen keikalle.
TA X110- rattaat 48/36 ja tarpeet maantiepyörään. Sopinee sitten paremmin omaan ajooni.
Fenix BC30R pyöränvalo, rataspakka, 2xketjut ja Diadora lobster talvipyöräily hanskat.
kuovipolku
26.10.2017, 09.41
Ass Saver Extended maantiepyörään (sillä tulee se kevät ensi vuonnakin)
SKS X-Blade cyclocrosspyörään (sillä kura voi lentää ikävästi talvellakin)
Näiden hankintojen jälkeen tilanne on ainakin väliaikaisesti hämmästyttävä: kaikki mitä voi kuvitella pyöräilyvarusteiden osalta tarvitsevansa on olemassa eikä uusia hankintoja ole edes käynyt mielessä. Tietysti on olemassa hienompaa ja parempaa ja kiinnostavaa ja kokeilemisen arvoista ja ennen kaikkea uutta, mutta ei mitään mistä en samalla joutuisi myöntämään että kyseessä olisi hankinta hankinnan vuoksi.
PS Onneksi on silti fillaristeja jotka kokevat nämä asiat toisin tai joilla ei ole samanlaisia henkisiä esteitä, sillä ilman heitä käytettyjen pyörien, osien ja varusteiden markkinat olisivat paljon aneemisemmat!
Viinipullo, oluita, levy.
Blackborow
27.10.2017, 21.33
Crossari/GG härveleihin kiekkosetti. Tulee GG masiinaan gravel-renkaille ja työmatka-crossarille talvirenkaille.
Jopotuinen
29.10.2017, 15.11
Bike24:
2x Schwalbe MaraW 35-622 + 2x Schwalbe sisuri.
24" IPS QHD monitori herätehankintana
IPA-valikoima herkutteluun.
Jopotuinen
03.11.2017, 19.42
Cambridge Audio DacMagic XS USB-DAC
Pitkäaikainen haave toteutettu. Ac/dc tig hommattu.
Mitäpä vielä?
pturunen
03.11.2017, 22.22
Pullo punkkua ja pari levyä.
Jopotuinen
10.11.2017, 22.24
HERÄTYS!
Black Friday ja hyviä netti tarjouksia vielä muutaman tunnin.
Alilla ostoksilla kävin ja tinaimurin kuumentimella ostin (elektroniikkajuttuja, Kisulle tiedoksi (kysyy muuten)).
Tänään sille tuli tarve, kun vanha ehti kenkkuilla fataalisti, ennen kuin alkoi toimia.
Sadesuoja kypärään ja 30kpl renkaanpaikkaussarjoja[emoji205]
Lähetetty minun E5823 laitteesta Tapatalkilla
kuovipolku
13.11.2017, 23.13
Kun pakkauksessa on kuusi paikkaa, voit paikata 180 sisuria. Jos paikkaushommiin joutuu 1000 kilometrin välein - mikä on mielestäni reilusti alakanttiin heitetty arvio ympärivuotisessakin ajossa - voit ajaa voit ajaa 180 000 kilometriä ennen kuin joudut hankkimaan täydennystä. Tosi jos ajattelee että yhden sisurin voi paikata maksimissaan kuusi kertaa, sinulla pitäisi olla sisureita varastossa (jo käytössä olevat mukaanlukien) 30 kappaletta.
Tai sitten olet päättänyt laittaa renkaanpaikkaussarjat palkinnoiksi paikallisen fillariporukan pikkujouluarpajaisiin.
Kool Stop Eagle 2 jarrupalat. "Uudet käytetyt" ja tietenkin lohenpunaiset eli "Salmon". Jarrutehoa tuli heti niin paljon lisää että oli jopa huvittavaa kuinka vanhojen ja kuluneiden jarrupalojen aiheuttama terve epäluottamus hankaloitti alamäkiajoa täysin turhaan.
Vittoria Cross XG Pro 34 renkaat. Eivät tosin maksaneet mitään, kun sain ne kaverilta (joka ilmeisesti edellisellä lenkillä kyllästyi katselemaan liukasteluani sliksirenkailla) käytettyinä, mutta yleensähän nämä jutut tuppaavat menemään vastavuoroisuuden merkeissä, vaikkei sellaista kukaan edellytäkään. Ovat muuten pitävät renkaat; toki löytyy eri olosuhteissa pitävämpiä mutta yleisrenkaana mainiot.
"Tai sitten olet päättänyt laittaa renkaanpaikkaussarjat palkinnoiksi paikallisen fillariporukan pikkujouluarpajaisiin."
Jotain ton tyylistä, mutta toukokuussa vasta[emoji108]
Lähetetty minun E5823 laitteesta Tapatalkilla
Vanhaa mallia saa suht halvalla.
https://i.imgur.com/WeyZUr3.jpg
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.