PDA

Näytä tavallinen näkymä : DIY-teräsrunko?



Sivut : 1 [2] 3

ykköseero
13.08.2013, 09.15
Niin siis juottamiseen?
Hitsaustarvikeliikkeet niitä myy, ainakin, ja saattaapa Bauhausissakin olla. Sieltä mistä saa lankaa niin saa juoksutteenkin.
"Oikeassa" liikkeessä, siis hitsaustarvike-, on sekin hyvä että tietotaitoa voi odottaa enemmän kuin Bauhausin kesäpojalta...

lansive
13.08.2013, 09.31
Kyllä, juottamiseen. Hitsaus nyt oli tällainen sivuraide kun tuli vahingossa ostettua hitsauspuikkoja.

Aivan siis kuutamolla näistä lankojen seoksista, että mitä pitäisi olla teräksen juottamiseen? Onko aina kyseessä hopeapitoinen seos? Kokemusta kun ei ole kuin kupariputkien juottamisesta fosforikuparilla ja puhtaalla tinalla.

marmar
13.08.2013, 09.57
Mistä kannattaisi lähteä etsimään puikkoja? Tuo fosfotikupari ei kai kovin ideaalia ole näihin hommiin. Bauhausissa on Rothenbergerin tuotteita. Onko niistä joku sopiva? Nyt siis kyse harjoittelusta joten hopeaa älkää edes ehdottako. 16x1 pyöreä kalusteputki on alustana, jos se ketään kiinnostaa. Oikeita putkia hommaan sitten kun olen oppinut tekniikan.

Messinki taitaa olla halpaa harjoitteluun. Sillä kasailtiin joskus peruskoulussa tuuliviiri. Jotain sen jälkeenkin on tullut tehtyä. Jos sulla on fosforikupari ja tinajuotokset hallussa ja olet oppinut messingin käytöksen, niin hopea menee sen jälkeen leikiten. Mun mielstä hopea on yksi helpommista juotteista. Bauhausssista taitaa saada messinkipuikkojakin, mutta hitsaustarvikeliike saattaa olla halvempi ja ainakin varmasti juoksutteet ja juotteet toimii yhteen oikein, kun antaa myyjän kertoa mitä ostaa. Puhtaalla kuparilla (ei fosforikuparilla) kuparin juottaminen on mielestäni vaikein.

disclaimer: Harrastajaturaajan kokeile, yritä, erehdy, onnistu meiningillä hankittua "tietoa".

ykköseero
13.08.2013, 10.31
Messinki on halpaa ja sillä voi reenailla täyttöjuotoksiakin. Hopealla ne ei onnistu.
Messingistä hopealle siirtyessä lämpötilaa saa tarkkailla ettei lipsu liikaa. Mutta oikeanlainen juoksute auttaa lämpötilojen kanssa.
Eli voi juottaa hopealla, messingillä ja pronssilla. Vaikeus on vaan treenin puutetta...:)
Noista jälkimmäisten seoksista en tiedä, mutta itse olen juotellut 55%:lla hopealla.

lansive
13.08.2013, 10.53
Näyttäisi IKH:lla olevan valikoimassaan puikkoja ja jotain yhteensopivaa pulveria. Pitää päivällä käydä hakemassa niin saa taas ensi yönä harjoitella. Täyttöjuotoksia pitäisi nyt alkuun tehdä kun ensimmäinen projekti on pyörän peräkärry ja muhvirunko saa vielä odottaa. Kyllä sitä hopeaakin varmaan tulee kokeiltua jossakin vaiheessa. Treeniä tässä nyt koitetaankin vielä saada jotta sitten pääsee itse asiaan talven pimeimpinä hetkinä.

Jouduin päivittämään juotosvälineetkin kun entiseen ei saanut enää sopivia happipulloja. Rothenbergerin setin hommasin kun noin ison valmistaja välineisiin saa varmasti vielä pulloja pitkäänkin. Tehoa tuntuu riittävän kun kerran putki paloi kokeilussa puhki, mitä ei edellisellä setillä saanut aikaan.

J_K
14.08.2013, 00.53
Täytösjuotoksiin messinkikovajuotteita ja sopivaa juoksutetta osaavasta hitsaustarvikeliikkeestä. Monissa Masinon tuotteita myyvissä liikkeissä on HT-juoksutepastaa, siihen kaveriksi vaikka 1,5mm lankaa. Hopea kannattaa säästää myöhempiin kokeiluihin, kun ei sillä ole helppo tehdä täytöksiä.
Onkos nuo kalusteputket pinnoitettu millä tavalla ja oletko pinnoitteet hionut pois? Liitettävät osat kannattaa puhdistaa ensin hiomalla ja lopuksi vaikka asetoonilla pyyhkästä puhtaaksi.

lansive
14.08.2013, 09.56
IKH:lta kävin kotimatkalla hakemassa messinkiä. Toiste ei tarvitse mennä kun 6 kpl lankoja maksoi 15 euroa.:eek: Ostin kumminkin, että pääsin harjoittelemaan. Täytyy vielä jossakin oikeassa hitsaustarvikekaupassa käydä. Jos joku tietää hyvän paikan pääkaupunkiseudulla tai Hyvinkäällä niin saa vinkata.

Kotoa löytyi etsimisen jälkeen Rothenbergerin juoksutetta, joka purkin mukaan soveltuu muille paitsi rosterille. Sehän toimikin oikein hyvin ja ensimmäinen juotos tuli tehtyä. Hirveää säheltämistä kun lämmön säätely oli vähän mitä sattuu, mutta putket pysyivät kiinni ja messinki pysyi suurin piirtein siinä missä pitääkin. Täytyy ne aiemmin löytämäni juoksutteet kiikuttaa ongelmajätekeräykseen. Toisessa tuubissa kyllä sanotaan soveltuvuudeksi kaikki muut paitsi alumiini ja rst, mutta kokemus kyllä osoitti vähän muuta. Voi olla ajan hammaskin vähän syönyt kun purkit olivat arviolta 20 vuotta vanhoja.

Harjoitusputket ovat pinnoittamattomia, mutta olen silti niitä varmuuden vuoksi vähän hionut ennen juottamista. Mitenkäs tuon juoksutteen poisto putkien sisäpuolelta? Riittää ilmeisesti vedellä huuhtelu vai pitääkö tehdä jotakin muutakin?

Grr
14.08.2013, 11.44
Täytyy vielä jossakin oikeassa hitsaustarvikekaupassa käydä. Jos joku tietää hyvän paikan pääkaupunkiseudulla tai Hyvinkäällä niin saa vinkata.
http://www.hitsitalo.fi/
Alan mesta, mutta ei haittaa vaikka olisit täysi turisti. Neuvovat kyllä.

J_K
14.08.2013, 11.59
Vakiopaineella (http://www.vakiopaine.fi/hitsauslangat_ja_juotostarvikkeet.cat) näyttäisi olevan aika laaja valikoima ja hinnatkin kohtuullisia.



http://www.hitsitalo.fi/
Alan mesta, mutta ei haittaa vaikka olisit täysi turisti. Neuvovat kyllä.

Neuvovat kyllä, mutta itse sain täysin vääriä neuvoja hitsauslangoista.

lansive
14.08.2013, 12.01
Sitten kysymys putkien taivutuksesta. Mitenkäs noita kannattaisi taivuttaa kun pitää tehdä isoa kaarta (säde 200-250 mm)? Putki siis millin seinämällä ja ohentamatonta.

J_K
14.08.2013, 23.56
Teet vaikka puusta taivutuslestin sopivalla säteellä, jyrsimellä ura putkea varten. Olisi myös hyvä olla lesti vastapuolelle, mielellään vielä sellainen joka seuraisi säteen mukaisesti taivutuksen edetessä.
Nopeasti googlaamalla löytynyt kuva aiheesta

http://cdn.instructables.com/FTX/J2O4/ZNQEP27T1D9/FTXJ2O4ZNQEP27T1D9.MEDIUM.jpg

Tai sitten tällänen kun videossa, vähän yksinkertaistettuna.

http://www.youtube.com/watch?v=6ge6oWOzu9s

lansive
15.08.2013, 13.46
Eli puuseppää aina tarvitaan (http://www.youtube.com/watch?v=WyuyqQe3Jmg). Puuhommiin löytyy hyvin työkaluja ja tavaraakin on varastossa. Täytyypä ryhtyä askartelemaan sopivaa välinettä.

lansive
02.09.2013, 16.08
Ensimmäiset kokeet tehty oikeilla aineilla. Kävin hitsitalosta hakemassa messinkipuikkoja (ja yhden hopean tulevaisuutta varten). Muuta ei ollut kuin juoksutteella päällystettyä ja sekin aika kallista, mutta ostin kumminkin kun kerran sinne asti vaivauduin. Helppo sillä oli juottaa ja jälki oli kerralla aika siistiä. Pienellä viilauksella tuli tällaista:

https://lh5.googleusercontent.com/-DmK2cQWrze8/UiR98iemV6I/AAAAAAAAAQY/DLHTxeWWuHk/s800/2013-08-31%252018.15.33.jpg

Bauhausista löytyi päällystämätöntä messinkiä ja juoksutetta pulverimuodossa, joten ostin niitäkin kokeeksi. Nyt se tyhmä kysymys: miten tuota pulverijuoksutetta käytetään? Tähän asti minulla on ollut vain pastaa tai nestettä, mutta tämä jauhemalli oli uusi tuttavuus. Heitetäänkö tuota lusikalla kohteeseen kun on lämmitetty ensin, vai miten tuon kanssa pitäsi menetellä? Ei se ainakaan kuivana pysy oikeassa paikassa.

YocceT
02.09.2013, 16.19
Bauhausista löytyi päällystämätöntä messinkiä ja juoksutetta pulverimuodossa, joten ostin niitäkin kokeeksi. Nyt se tyhmä kysymys: miten tuota pulverijuoksutetta käytetään? Tähän asti minulla on ollut vain pastaa tai nestettä, mutta tämä jauhemalli oli uusi tuttavuus. Heitetäänkö tuota lusikalla kohteeseen kun on lämmitetty ensin, vai miten tuon kanssa pitäsi menetellä? Ei se ainakaan kuivana pysy oikeassa paikassa.

Ennenvanhaan yläasteen metallikässän tunneilla opetettiin että lämmitetään messinkipuikkoa liekillä pikkasen ja tökätään jauheeseen.

lansive
02.09.2013, 16.33
Ennenvanhaan yläasteen metallikässän tunneilla opetettiin että lämmitetään messinkipuikkoa liekillä pikkasen ja tökätään jauheeseen.

Kerrassaan loogista. Itseltä jäi aikanaan kyseinen oppi saamatta kun koulumme toisella kässänopella oli kaksisuuntainen mielialahäiriö, eikä kekkosslovakian aikaan sellaista saatu pois viralta. Aineenhan pystyi valitsemaan, muttei opettajaa. Ehtiihän sitä näin vanhanakin oppia saamaan.

Täytyypä illalla taas harjoitella vähän lisää.

Timo W
02.09.2013, 16.45
Hopealla juottaessahan on tärkeää, että juoksute pitää (vaikkapa muhvin sisällä) pinnat puhtaana hopeaa varten. Näin ollen jauhetta sekoitetaan pieneen määrään vettä, jolloin siitä syntyy pastaa. Vesi kiehuu nopeasti pois, mutta se fluxi käy läpi vaiheet isosti kuplivasta vähän kuplivaan, jolloin se on kirkasta ja siirappimaista. Oikeassa lämpötilassa ne kuplat ovat juuri kadonneet näkyvistä.

Tarvittaessa juotteen voi tökätä vielä suoraan jauheeseenkin.

Uskoisin, että ihan sama toimii messinkijuokutteillekin.

YocceT
02.09.2013, 16.59
koulumme toisella kässänopella oli kaksisuuntainen mielialahäiriö, eikä kekkosslovakian aikaan sellaista saatu pois viralta.

Kekkoslaisella 70-luvulla minäkin olin yläasteella. Metallikässän opettaja tissutteli viinaa työpaikalla koko lukuvuoden, mutta kerran sillä meni pikkasen liian pitkälle: oli päivän umpikännissä kopissaan ja rehtori tuli iltapäivän puolella poliisin kanssa noutamaan pois. Ei ukkoa sen jälkeen näkynyt.

lansive
02.09.2013, 17.10
Hopealla juottaessahan on tärkeää, että juoksute pitää (vaikkapa muhvin sisällä) pinnat puhtaana hopeaa varten.

Vielä ei ole muhveja, eikä hopealla ole tullut harjoiteltua, mutta sekin on edessä joten kiitos vinkistä.

Bauhausista ostin muuten uushopea-puikkoja ROLOT 601 (päällystettyjä nekin) ihan vain koemielessä. Onkohan tuon ominaisuuksista mitään tieto verrattuna messinkiin?

Timo W
02.09.2013, 17.33
ROLOT 601 (päällystettyjä nekin) ihan vain koemielessä. Onkohan tuon ominaisuuksista mitään tieto verrattuna messinkiin?

Eipä ole tuon muista ominaisuuksista tietoa, mutta aika kovan lämpötilan (http://www.rothenberger-industrial.de/produkte/stangenlot/rolot-601.htm) (920) näyttää vaativan hopeaksi.

lansive
03.09.2013, 09.40
Eipä ole tuon muista ominaisuuksista tietoa, mutta aika kovan lämpötilan (http://www.rothenberger-industrial.de/produkte/stangenlot/rolot-601.htm) (920) näyttää vaativan hopeaksi.

Uushopeahan ei ole hopeaa nähnytkään, vaan on kuparia (60), nikkeliä (20) ja sinkkiä (20).

Tuli eilen uusi ongelma, eli lakkasi yllättäen kaasun tulo polttimeen. Pullo ei ole tyhjä (kokeiltu toisella polttimella), pulloventtiili toimii ja paineensäädin toimii. Polttimesta vaan ei kulje mitään läpi. Happi kulkee kuten ennenkin. Poltinta ei saa purettua mitenkään, joten pitänee viedä takaisin Bauhausiin. Saahan nähdä miten kauan kestää takuukierros, vai saisikohan saman tien uuden satsin matkaan.

J_K
13.09.2013, 20.45
Eilen sain muhvipyörän nippuun, osat pääosin myydystä hiilikuituhimmelistä. Värit osissa ei sovi kovin hyvin yhteen, mutta korjataan ja lisätään runkotarrat joskus.
Geometria muutokset verrattuna hiilikuituhimmeliin ensilenkin perusteella on onnistuneet, runko on melkein turhankin jäykkä eli olisi riittänyt ihan normaalit ylikoon putket.

Heikko kuva tältä päivältä, pitäs opetella kuvaamaan.

http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/yv/lug_zpsd1e945b6.jpg

Timo W
13.09.2013, 22.20
hiano !

Kare_Eskola
13.09.2013, 22.43
Komea on. Kerrotko vähän putkien koosta lisää?

J_K
13.09.2013, 23.14
Vaakaputki 31.75mm 0.65/0.45/0.65mm
Alaputki 34.925mm 0.65/0.52/0.65mm
Satulaputki 31.75mm 0.7/0.5mm
Seatstayt 17mm 0.5mm ja Chainstay 0.7/0.5mm, molemmat mallia short taper.
Haarukassa normaalit Columbuksen SL jalat.

Runko painaa maalattuna vähän alle 2kg ja haarukka on 700g, ihanan kevyttä.
Pitää kai tehdä ensi kesäksi vastaava, mutta hitsattuna ja kuituhaarukalla ja mielellään alle kahden kilon runkosetti.

ykköseero
16.09.2013, 21.22
Nättihän se, ja hyvin tehty.
No, stemmi-tankokombinaatiosta olisin eri mieltä mutta jos se toimii ja sopii niin hyvähän se silloin on. Makuasioita ulkonäköseikat.
Ja nuo paksut putket... juu, tukevaa, kevyttä mutta ei niin siroa... :)

Tuota olen moneen otteeseen miettinyt tuota seatstayiden ( :) ) liitosta satulamuhviin. Tehdäänkö se yhä noin siksi kun se vaan on aina noin tehty? Omissa molemmissa on satulamuhvissa reiät seatstayille, joka on mielestäni enempi funktionaalinen tapa liittää ne. Samanlaisella muhvilla kuin avattaressani.
Molemmat varmasti kestävät, ei sen puoleen.

Mutta, ettei tulisi epäselvyyttä: hieno runko ja asiantuntevasti tehty ja dokumentoitu. Onneksi olkoon!

J_K
16.09.2013, 22.33
Nyt ajettu muutama lenkki ja ei runko enää tunnu liian jäykältä vaan juuri sellaiselta mitä toiveissakin oli. Ehkä ensireaktiot johtui, siitä kun viime aikoina on tullut ajettua pääasiassa fiksillä ja se on pehmeetä Zonaa ja siihen oli vaan tottunut.


Nättihän se, ja hyvin tehty.
No, stemmi-tankokombinaatiosta olisin eri mieltä mutta jos se toimii ja sopii niin hyvähän se silloin on. Makuasioita ulkonäköseikat.
Ja nuo paksut putket... juu, tukevaa, kevyttä mutta ei niin siroa... :)

Stemmi-tankokombinaatio on harkittu yhdistelmä, tosin värit ei toimi yhteen kun osat nyt vaan jäi ylimääräiseksi ja johonkin ne oli iskettävä kiinni.
Modernit osat ja muhvirunko isoilla putkilla oli tarkoitus alunperinkin tehdä. Kuskikaan ei niin siro ole joten...
Tarroja se vielä kaipaisi, kehitteillä on mutta ei osaa päättää.



Tuota olen moneen otteeseen miettinyt tuota seatstayiden ( :) ) liitosta satulamuhviin. Tehdäänkö se yhä noin siksi kun se vaan on aina noin tehty? Omissa molemmissa on satulamuhvissa reiät seatstayille, joka on mielestäni enempi funktionaalinen tapa liittää ne. Samanlaisella muhvilla kuin avattaressani.
Molemmat varmasti kestävät, ei sen puoleen.

Mietin seatstay liitoksen toteutustapaa ja tuo oli se mistä tykkäsin eniten ja nyt maalattuna vielä enemmän. Hieman tehdessä arvelutti miten sen hopealla tehtynä toimii, no yksi parhaita ja lopulta helpoimpia liitoksia tehdä. On se vaan mukava kun näkee miten juote juoksee saumassa ja sitten kun se pysähtyy sinne minne pitääkin.
Tuleviin projekteihin miettinyt juuri tuota avattaressasi olevaa liitostapaa ja sirompia muhveja



Mutta, ettei tulisi epäselvyyttä: hieno runko ja asiantuntevasti tehty ja dokumentoitu. Onneksi olkoon!

Kiitos!
Asiantuntevuudesta en mene takuuseen, mutta yritys on kova ja taustatutkimusta teen päivittäin ;)
Dokumentaatio voisi olla parempaa.

Jatketaan seuraavia projekteja kunhan vaan uudet rakentelutilat järjestyy. Putkia on odottamassa reilu kasa, yksi runko jopa jäi pahasti kesken tilojen kadottua.

kmw
16.09.2013, 22.39
J K: rossipyörä on HIENO!

J_K
16.09.2013, 23.09
Höh, ei se oo rossipyörä vaikka se kuvassa onkin sienen päällä ;), pitäs varmaan ottaa selkeempiä kuvia.
Ois miulla runko tehtynä rossipyörällekin, pitäs maalauttaa ja hankkia muutamat osat.

kmw
16.09.2013, 23.11
Olkoon mikä vaan. Hieno kuitenkin.

J_K
03.12.2013, 20.56
Jotain uutta tulossa joskus.
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/5_zps324edd50.jpg

Jami2003
04.12.2013, 10.22
Todella mielenkiintoista luettavaa saikkupäivän ratoksi vaikkei taidot, hermot ja aika koskaan varmaan riitäkkään pyörän tekemiseen noin alkutekijöistä. Ja hienoja lopputuloksia. Jatkakaahan tarkkaa kuvallista ja sanallista dokumentointia :)

pekoni
04.12.2013, 11.26
Jotain uutta tulossa joskus.


Läskiä?

J_K
04.12.2013, 13.12
Läskiä?

Kyllä, lopulta kiusaus kävi liian suureksi ja piti projekti aloittaa.

lansive
04.12.2013, 13.22
Mistä putkista läski syntyy? TIGillä ilmeisesti liitokset tuon teaserin perusteella?

J_K
04.12.2013, 13.33
Putket on .9/.6/.9 vahvuista 631 Reynoldsia tässäkin koska Columbuksella ei ole mieleisiä putkia, seat/chainstayt on ohentamatonta 4130 putkea itse taivutettuna. Haarukka myös 4130 ohentamattomana. Tigillä hitsaan edelleen.

https://dl.dropbox.com/sh/64m81b57fg443mt/zcghKD5Peb/1.JPG

lansive
04.12.2013, 13.40
Mistä löytyi sopiva putki keskiölle? Vain ihan stanukamasta ja itse kierteet?

J_K
04.12.2013, 13.51
Paragon Machine Works tekee 100mm keskiöitä, oma ostettu Ceewayltä. Ei ole välineitä itse tehdä ja valmiiden hinnalle ei kannata teettää, olemassa olevalla Cycluksen rotsaus-työkalulla ei pysty kuin kierteet putsaamaan ja pinnat oikaisemaan.
Tuossahan tuo näkyy paremmin

https://dl.dropbox.com/sh/64m81b57fg443mt/OyOWTuenx3/2.JPG

El-Carpaso
04.12.2013, 19.34
Itsellä on myös läskirunko suunnittelussa ja cadissa valmistumassa. Haarukka näyttää tuossa niin toimivalta että tuollaista voisi peräti yrittää laittaa kokoon. Tosin Levyjarrukorvakkeet mietityttävät.
Jos kaikki tähdet osuvat kohdalleen niin kesällä on käytössä asetyleeniliekki ja tarvittavat juotostarvikkeet fillet brazingiä varten. Putket varmaan hommaan reynoldsilta.

Suurin ongelma jonka olen läskin suunnittelussa havainnut on juurikin chainstayt. Oma runko tulee 190mm takanavalla ja tilaa pitää olla BUD/LOU combolle clown shoe vanteella ja lisäksi 29er knardille rabbit hole vanteella. Liikkumavaraa rengastilan, kampien ja double rattaiden kanssa ei siis todellakaan ole paljon edes 460mm chainstay pituudella. 450mm ei voisi edes kuvitella. Itsellä ei ole mahdollisuutta taivuttaa putkia eikä noin pitkiä chainstayputkia oikein saakkaan mistään niin hommaan normaalit ovaalistayt ja isken 4130 chromo pyöreäksi taivutetun lattateräksen renkaan ympärille johon stayt liittyvät. (tosin 4130 on käytännössä mahdotonta saada suomesta lattana saati putkena joten voi olla että joutuu turvautumaan mietoon jousiteräkseen/vastaavaan)
Toinen haaste on tarpeeksi pitkien putkien löytäminen valmiista kuvastoista. Rajaa putkien paksuuksia ja näillä näkymin esim. viistoputkesta tulisi aika jytky. rungosta tulee 23"-24"
Nyt kun oppisi vielä tekemään CAD:illä 3D mallin tuosta runkosuunnitelmasta niin voisi laittaa tänne näytille.

BTW. paljonko maksaa putkisatsi reynolds 631 esim maastopyörään? Pitää vähän ruveta jo arvioimaan budjettia.

J_K
04.12.2013, 20.40
^Aika samanlaiset on omatkin suunnitelmat, 190mm, bud/bud clown shoe vanteilla ja 1x10. Chainstayt tulee joko 460mm tai 465mm.

Jos päädyt latasta tekemään yoken niin tue poikittain hyvin, se latta tulee joustamaan sivuttain paljon. Yksi pitkä ja reilulla taivutuksella varustettu chainstay vaihtoehto on Nova Cyclesin 29er malli (http://www.cycle-frames.com/bicycle-frame-tubing/NOVA-MTB-29R-S-BEND-24mm-OVAL-x-450mm-NOV_COCS_SBND_29R.html), tuossa on taivutuksen etupuolellakin riittavästi tavaraa sopiakseen läskiin.
Pääkolmion putket reynoldsina noin 90€. Reynoldsilla ja True Temperilla on hieman monipuolisemmat valikoimat putkia kuin Columbuksella, molemmilta luulisi löytyvän tarvittavat putket. Reynoldissa kannattaa muistaa, että minimitilaus taisi olla 250€ ALV 0%.

Tänään aloitin hitsaamaan haarukkaa, mutta tietysti kaasu loppui kun oli niin vähissä.

Ainii onhan miullakin jotain räpellyksiä 3D:nä, pitäs opetella renkaat jne. mallintamaan.
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/3d2_zps782377a5.jpg
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/3d1_zpsb908c91a.jpg

pekoni
04.12.2013, 23.11
J_K taisi jo mtbr:n sivuilla selvitellä eri chainstay vaihtoehtoja ja oliko se niin, että valmiiksi taivutettuja vrt. Moonlander ei ole saatavilla ja pitäisi itse väännellä? Nimim. offset Mukluk

Esitelin muuten tänään duunissa kaverille J_K:n tekeleitä ja sain pienen pureman tartutettua. Kaveri on hitsaillut joskus itselleen rungon, joten jos sais sen mukaan niin ois edes vähän näkemystä miten hommaa vois tehdä. Iltapäivällä muuten sama mies yllätettiin ceewayn sivuilta :)

J_K
04.12.2013, 23.43
J_K taisi jo mtbr:n sivuilla selvitellä eri chainstay vaihtoehtoja ja oliko se niin, että valmiiksi taivutettuja vrt. Moonlander ei ole saatavilla ja pitäisi itse väännellä? Nimim. offset Mukluk

Esitelin muuten tänään duunissa kaverille J_K:n tekeleitä ja sain pienen pureman tartutettua. Kaveri on hitsaillut joskus itselleen rungon, joten jos sais sen mukaan niin ois edes vähän näkemystä miten hommaa vois tehdä. Iltapäivällä muuten sama mies yllätettiin ceewayn sivuilta :)

Näin vaikuttaisi olevan, mutta tuo Novan chainstay voisi toimia, en ole vaan eestynyt sitä mallintamaan.
Nyt kun asiaa on tullut pähkäiltyä reilusti, niin omaan silmään 3/4" pyöreä putki toimii hyvin. Tietysti sitäkin joutuu hieman litistämään, eli mutkan kohdalle tulee hieman muotoa.

Tykkään kovasti tuosta tekele sanasta, käytän sitä myös itse näistä tekeleistä ;)

Mukavahan täällä olisi muidenkin projekteja nähdä.

J_K
05.12.2013, 20.03
Tänään viimeistelin "kruunun" hitsauksen, uuden kaasupullon turvin. Seuraavaksi sitten crown race seat:n juottaminen ja sorvaus.

Vielä havaittavissa jotain liimajäämiä teipistä jolla reijät suljettu juurikasuttelun ajaksi, asetoni ei poistanut joten huomenna kokeillaan ksyleeniä.

https://dl.dropbox.com/sh/64m81b57fg443mt/PvTgNhEdDC/6.JPG

Konga
05.12.2013, 22.23
J_K:n kruunu näyttää hyvältä, muutenkin odotan innolla läskin valmistumista.

Oma projekti on maannut tallin pöydällä tässä kuosissa jo 9kk, mutta toivottavasti kohta ehdin hieman juottelemaan putkia toisiinsa kiinni.
http://farm6.staticflickr.com/5452/9510541233_f5770cbe5c_b.jpg (http://www.flickr.com/photos/46678502@N03/9510541233/)

Aloitin viime viikonloppuna tekemään uutta runkojigiä, muutama päivä menee varmaan vielä tuon kimpussa.
http://farm3.staticflickr.com/2832/11178674826_492f464ba4_b.jpg (http://www.flickr.com/photos/46678502@N03/11178674826/)

Btw. vanhasta jigistä jäänee käyttämättömäksi t-ura alumiiniprofiilia, olisiko tuo nyt ollut 50x100mm, n. 140cm ja 70cm pätkät, joten jos jollakulla on tarvista niin voisin mahdollisesti myydä edullisesti.

J_K
06.12.2013, 21.33
Kongan semifätin etenemistä odotetaan täällä. Mikäs tuo ohjainputkeen tuleva holkki on, vai tuleeko se edes siihen?

Tänään juotin haarukkaa hieman, jätin veteen juoksutteen poistoon niin huomenna pääsee viilaamaan.

https://dl.dropbox.com/sh/64m81b57fg443mt/61uBuF-Luy/7.JPG

Konga
06.12.2013, 22.19
...Mikäs tuo ohjainputkeen tuleva holkki on, vai tuleeko se edes siihen?
Holkkia olin suunnitellut ruotoon tuomaan hieman lisäpaksuutta, jotta jalat saa siistimmin juotettua kiinni. Pitää nyt kuitenkin katsoa laitanko vai enkö.

J_K
07.12.2013, 20.26
Holkkia olin suunnitellut ruotoon tuomaan hieman lisäpaksuutta, jotta jalat saa siistimmin juotettua kiinni. Pitää nyt kuitenkin katsoa laitanko vai enkö.

Varmaan juotettaessa on ihan hyvä kun tulee liitos tulee isompaan putkeen kuin itse jalka, pinta-alaa enemmän. Saakos noita jostain valmiina?

Tänään putsasin eiliset juotokset, ensi viikolla toivottavasti sorvin kautta seuraavaan vaiheeseen eli jalkojen juottamiseen.

https://dl.dropbox.com/sh/64m81b57fg443mt/o8s3whkyZR/8.JPG

Konga
07.12.2013, 22.56
Varmaan juotettaessa on ihan hyvä kun tulee liitos tulee isompaan putkeen kuin itse jalka, pinta-alaa enemmän. Saakos noita jostain valmiina?
Ceewayltä löytyy ainakin; Art. 491.

J_K
08.12.2013, 20.18
Ceewayltä löytyy ainakin; Art. 491.
Hyvä tietää, vois ollakin yhdessä tulevassa projektissa käyttöä ehkä.

Putket on nyt taivutettu, chainstayhin pitää lisätä pieni monttu renkaan kohdalle, nyt renkaan leveimallä kohdalla tilaa on noin 130mm. Seatstayt 5/8"x0.035" ja chainstayt 3/4x0.035". Huonossa kuvassa putket on 1:1 piirustuksen päällä ja kulmat täsmää tarpeeksi hyvin.

https://dl.dropbox.com/sh/64m81b57fg443mt/y12q5Aunww/9.JPG

J_K
17.12.2013, 21.42
Muutama kuva haarukasta, vielä tosin puuttuu kiinnike satulalle.

https://dl.dropbox.com/sh/64m81b57fg443mt/S_KkJK7f0v/11.JPG
https://dl.dropbox.com/sh/64m81b57fg443mt/RCw-K5jR-j/12.JPG

Dropouttien muotoilu ilman mallia hieman vaikeaa, no aika lähelle ne sai muodoiltaa toisiaan.
Huom. laadukas "ruuvipenkki" ;)
https://dl.dropbox.com/sh/64m81b57fg443mt/qNNMC1vcaZ/13.JPG
https://dl.dropbox.com/sh/64m81b57fg443mt/nxi0mg0Cy_/15.JPG
https://dl.dropbox.com/sh/64m81b57fg443mt/HWtoGWIsFP/14.JPG

J_K
23.12.2013, 23.09
Haarukka alkaa olla valmis, lyhentämättömänä painoa 1213g.

https://dl.dropbox.com/sh/64m81b57fg443mt/scabNfGwqR/18.JPG

J_K
28.12.2013, 16.52
Hitaasti etenee miettiessä

Chainstayt muokattuna ja työkalut muokkaukseen. Putken puristelu lisäsi taivutusta vähän odotettua enemmän joten joutui hieman soveltamaan kun en halunnut uusiakaan taivuttaa.
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/21_zpsac4032af.jpg
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/20_zps8f9da079.jpg
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/22_zpsda16aa39.jpg

Pääosin alkaa olla valmista hitsattavaksi ja juotettavaksi
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/23_zps64d47472.jpg

Tilaa on noin 146mm.
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/24_zps17dd5d2b.jpg

J_K
04.01.2014, 19.37
Jatkan yksinpuhelua.

Liikaa tullut käytettyä aikaa pähkäilyyn ja suunnitteluun, mutta nyt pientä edistystä.

Heftailtu kasaan ja dropoutit juotettu paikoilleen, huomenna jatkuu hitsaus kun juoksutteet on liotettu pois.
Monta asiaa olisi voinut tehdä chainstayden osalta toisin, no tehdää seuraavassa joka tulee varmaan tämän jälkeen seuraavaksi ehkä.

Per puoli reilu puoli metriä 1.5mm lankaa.
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/25_zpsebeb146c.jpg

http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/26_zpsd80a520e.jpg

Valtavan leveä perä, näyttää aika järkyttävältä.
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/27_zps8bf777e0.jpg

kmw
04.01.2014, 20.44
Anteeksi että keskeytän J_K:n monologin, mutta mun silmään leveä perä on näyttänyt aina hyvältä ja niin tämäkin. Eka joka jäi mieleen oli Jane Mansfield.

stenu
04.01.2014, 23.09
Joo ei oo leveessä mitään vikaa, mutta ootko varma ettei tuu leveen lisäks löysä..? Meinaan, kun aika lintassa putket tuosta taivutuksen kohdalta. Hienolta näyttää kyllä muuten.

J_K
04.01.2014, 23.20
^En voi olla varma, mutta ei huoleta kyllä yhtään. Kunhan tuossa on kaikki putket paikoillaan niin rakenne jäykistyy huomattavasti, mutta ei tuohon kuitenkaan mitään siltaa tule putkien välille.

stenu
05.01.2014, 09.20
Hyvä - mahdoton tietysti ulkopuolisen arvailla, miten joustelee, varsinkaan kun ei ole koskaan ollut mahdollisuutta päästä tuollaista vain yhdestä päästä kiinni olevaa chainstaytä vääntelemään :).

J_K
05.01.2014, 21.30
Eipä sitä tosiaan tiedä mikä jäykkyys tulee olemaan, toki litistys vaikuttaa sivuttaisjäykkyyteen.

Nyt on hitsaukset tehty.

http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/28_zpsd27bf4a9.jpg

TT-HT
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/29_zpsf9b0f52d.jpg

Edellinen sisältä, ensimmäinen runko jonka juurikaasuttelin, tukee mukavasti sisältä ja estää läpi palamista.
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/31_zps6edab5fd.jpg

http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/30_zpsc8f37268.jpg

Juha Rämälä
08.01.2014, 09.47
Siitä se lähtee:
https://lh3.googleusercontent.com/-eA1xxFJ6rME/Uszz4_b2y7I/AAAAAAAACJo/Jj6MS2ij_d4/w591-h788-no/1501778_10151980305498052_644149120_n.jpg

J_K
08.01.2014, 19.51
Mikäs siitä tulee? Hitsattu, juotettu, muhvit?
Valehteleeko silmä vai onko putki todella ohutseinämäistä?

Läski etenee hitaasti, seatstayt viilattu paikoilleen. Nyt vaan mietin odottaakko ennen hitsausta, että navat tulee niin saisi varmistettua, että rengas mahtuu halutulla tavalla. Kuvia ei ole kun kamera oli jäänyt päälle ja akku tyhjentynyt.

Juha Rämälä
08.01.2014, 22.48
Putki on 0,9 mm seinämällä eli aikasta paksua. Juottaa aattelin, ilman muhveja. Eka runkoyritelmä ceewayn peruskitistä. Seuraavassa sitten jotain kevyempää.

Juha Rämälä
08.01.2014, 22.56
Väänsitkö J_K chain stayt kylminä? Mun tarvitsisi myös taivutella omia jotta levyjarruadapteri/levy mahtuisi (tulee siis sinne seat stayn ja chain stayn kainaloon) ja mietin pitääkö putkea lämmittää jotta se taipuu.

J_K
08.01.2014, 23.29
Kuva hämää sitten paljon seinämävahvuutta.

Ihan kylmiltään on taivutettu, voimaa vaan vaatii taipuminen.

J_K
10.01.2014, 19.48
Läski kasaantuu. Nyt pitäs löytää sopiva paikka jauhemaalaukselle ja päättä vetäskö värin överiks.

http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/34_zps61e8bc7a.jpg
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/36_zps0fc90a34.jpg
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/35_zps5bb440fa.jpg

Aakoo
10.01.2014, 20.30
Jotkut ne vaan osaa. Todella asiallista meininkiä, tätä ketjua on mukava seurailla.

JackOja
10.01.2014, 23.50
...vetäskö värin överiks...

Ääni tälle.

Eri
11.01.2014, 00.16
On kyllä hienoa katseltavaa

Hissitolppa
11.01.2014, 05.01
Aina ääni övereille väreille!

greenman
11.01.2014, 07.54
Överit ehdottomasti!

J_K
12.01.2014, 21.31
Tästä.....
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/39_zps52a4718d.jpg
Tähän, tais tulla kovempi hiki näitä viilatessa kun aamun lenkillä, ainakin viilatessa joutui riisumaan vaatteita pois.
Yllättävän hyvin onnistui vaikka ei ollut mitään havaintoa ennen tekemistä miten pitäisi toteuttaa. Eikä mikään yleisin tapa tehdä.
Vielä pitää vähän teräviä kulmia pyöristellä, että maali tarttu paremmin ja paksummin.
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/41_zps69ff8c10.jpg
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/40_zpsd5512793.jpg

Silta puuttuu vielä, mutta on jo viilattu valmiiksi.
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/42_zps45ff1974.jpg

Juha Rämälä
12.01.2014, 23.57
Perästä tullaan :)

Vinoputki viilailtuna ja jigissä:

https://lh3.googleusercontent.com/-NFj3YfvbR5c/UtL-cJ_RH8I/AAAAAAAACK8/HoYo0w_YcG8/w711-h533-no/1606937_10151989817363052_799853028_n.jpg

Chain stayt taivutettuna ja hahmollaan. Huomatkaapas: laiskana ajattelin tehdä keskiön alueen muhvilla. Saanpahan testailla molempia tekniikoita samassa rungossa ja aika monta viilausta vähemmän näin.


https://lh6.googleusercontent.com/-xkd5qI6-2HA/UtL-crAcvmI/AAAAAAAACLA/iG3TWSNzyfs/w711-h533-no/1546097_10151989817383052_937216102_n.jpg

Ja vielä takajarrukorvake.

https://lh6.googleusercontent.com/-jzCwQz4CKAw/UtL-bWC1JqI/AAAAAAAACKw/IPpUP3AN3Dk/w711-h533-no/1522242_10151989817378052_243074969_n.jpg

J_K
13.01.2014, 22.33
^Sehän näyttää hyvältä. Monesti miettiny miltä nuo dropoutit näyttäisi, no hyvältä eli paremmalta kuin Paragonin low-mountit.


Läski on maalausta vailla. Vielä pitäisi väri päättää, mutta musta tai valkoinen on pois laskuista. Kolme vaihtoehto on loppusuoralla, yksi on överiveto ja kaksi muuta maltillisempia, vai vieläköhän sitä jonkun muun vaihtoehdon keksisi.

Silta juotoksen jälkeen, hopealla juotettu. Kuvasta ei käy selville, mutta putkea on litistetty tartunta-alan lisäämiseksi.
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/43_zpsd1957780.jpg

Silta siivottuna.
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/44_zps61c2757b.jpg

http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/45_zps9c5ce4d0.jpg

Johan Moraal
14.01.2014, 08.04
Joo, varmuuden vuoksi överiks! :-D

maapaa
14.01.2014, 10.19
Tikkurilan temadur 20 ruosteenestopigmentoitu puolihimmeä akryylipolyuretaanimaali mieleisellä sävyllä.

Juha Rämälä
14.01.2014, 14.33
^^^Noi on kyllä kivan näköiset dropoutit. Seat stayn kulma on ehkä vähän väärä ja optimaalista olisi taivuttaa seat staytä vähän mutkalle ulospäin, jotta istuisi täydellisesti. Nyt täytyy vähän viilata seat stayn päätä vinoon että istuu hyvin.

Uu, pääsispä kohta hiomaan saumoja. :) Ihanan näköistä tuollainen hiottu sauma.

// Juha

riding highstone
15.01.2014, 03.49
[QUOTE=Juha Rämälä;2151403]Perästä tullaan :)

Chain stayt taivutettuna ja hahmollaan. Huomatkaapas: laiskana ajattelin tehdä keskiön alueen muhvilla. Saanpahan testailla molempia tekniikoita samassa rungossa ja aika monta viilausta vähemmän näin.

QUOTE]

Mistä hankit tuon keskiön muhvin? Ceewayltäkö?

Minkä hintasia nuo ceewayn muhvit tai runkoputket on?

Juha Rämälä
15.01.2014, 09.43
^ Kaikki osat ovat Ceewaylta. Tilasin joskus reipas 1,5 vuotta sitten kitin sen enempää miettimättä ja sitten myöhemmin tilailin lisäjuttuja (head tube ja drop outit).

Peruskitti (oversized road frame) maksaa tuolla http://ceeway.com/Tubeandpartsbundle.htm 189 eur sisältäen toimituksen. Ota huomioon että ko. kitti sisältää heidän valitsemansa dropoutit ja muhvit. Emäputki on lisäksi tarkoitettu 1" keulalle, eli jos haluaa jotain vähän nykyaikaisempaa täytyy vaihtaa ko putki. Helpointa on tietty ostaa kitti ja tehdä siitä sellainen runko kun tulee. Uskoisin kyllä että pienet vaihdokset onnistuu helposti ja ainahan voi tilata juuri sellaiset putket kuin haluaa.

J_K
17.01.2014, 20.22
Maalausta odotellessa ajattelin tehdä vielä toisen haarukan, tällä kertaa rakea 5mm enemmän ja ilman muhveja. Samalla testaan toimiiko dropboxista linkitys, photbucketin kaistankäyttö alkaa olla käytetty?
http://dl.dropboxusercontent.com/s/faso7h40dqivzzp/46.JPG

Juha Rämälä
18.01.2014, 15.44
Tää on jo varmaan muutaman kerran kysytty ja vastattu, mutta mistä tuota pro-mallista alumiinikiskoa saa? Vanerijigi toki toimii mutta oishan tuo komeempaa.

Timo W
18.01.2014, 17.23
Tää on jo varmaan muutaman kerran kysytty ja vastattu, mutta mistä tuota pro-mallista alumiinikiskoa saa? Vanerijigi toki toimii mutta oishan tuo komeempaa.

Mä suosittelen lämpimästi alumiiniprofiilia, jota saa tilattua Profican-nimisestä firmasta. Siinä on se hyvä ominaisuus, että uraan käy suoraan 8mm pultin kanta.

Jukka Määttänen
18.01.2014, 19.42
Teollisuus- yms. käyttöön tarkoitettujen alumiiniprofiilien valmistajia on kymmenittäin. Pikku pulmana niiden kanssa on, että suurinpiirtein jokaisella valmistajalla on oma mitoituksensa ja systeeminsä.
Käytettyä tavaraa on viime vuosina vapautunut suuria määriä Suomessa mm. elektroniikkateollisuuden maastapaon vuoksi.
Mulla ei valitettavasti ole tarkempaa tietoa mihin romukauppoihin tuota olis kasaantunut (jotakin on tuolla: scemosystems.fi) .
Jos jostain hyvän lähteen löytää, niin kannattaa hankkia yllä mainitusta mitoitussyystä kerralla tarpeeksi tavaraa, myös erilaisia kiinnityselementtejä jos niitä on tarjolla. Profiilit on monikäyttöistä raaka-ainetta fillarimekaanikolle, mm. rihtauspukki syntyy ketterästi

Ideoita voi etsiä esim. tuolta:
http://www.minitec.fi/finnish/ecatalogue_fi.htm
http://www.boschrexroth.fi/country_units/europe/finland/fi/esitteet_ja_dokumentaatiot/downloads/kokoonpanotekniikka_2012.pdf

Olen itse katkonut alumiiniprofiileja kotioloissa rakennussirkkelillä. Kunnolliset suojaimet, kovametalliterä, Sinolia jäähdytykseen ja paljon varovaisuutta tarvitaan.

Tämä on mielestäni foorumin TOP5 kuuluva thread ehdottomasti.

izmo
18.01.2014, 23.14
http://www.sks.fi/www/_alumiiniprofiilijarjestelmat&id=Maytec_alumiiniprofiilit

tuolta tilasin joskus kun suunnittelin hiomakonetta... ääh susi siittä tuli ja painava:cool:

J_K
26.01.2014, 22.33
Mites Juhan rojekti etenee?

Läski on maalauksessa, joten uusi yksivaiheinen rojekti alotettu.
Ensin haarukka, Max Paragonin dropouteilla. Pientä siistimistä vielä tarvitsee tehdä.

https://dl.dropbox.com/s/l9tmlkhclytfe2y/1.JPG
https://dl.dropbox.com/s/i5s5826pexqmaqp/2.JPG
https://dl.dropbox.com/s/wjufvi5hofwpnmq/3.JPG

Juha Rämälä
26.01.2014, 23.19
Kiitos kysymästä. :) Eipä ole edennyt. Jospa vaikka ensi viikolla saisi putket kuosiin ja vaikka seuraavalla juotokset. Kivan näköinen keula.

riding highstone
27.01.2014, 11.57
Onko teillä aloittelevalle rungontekijälle ohjeita? Aloitin opinnot aikuispuolella metallipuolella ja fättirungon teko olisi hyvä projekti ajatellen opintojakin :D Olette tilailleet noita putkia ihan spesiaaliliikkeistä. Murtolujuudet näillä putkilla vissiin lähempänä tuhatta. Sehän mahdollistaa ilmeisesti vaikka millisellä putkella rungon teon. Rautaruukillakin olisi 900 murtolujuudella olevaa levyä, ja näitä ilmeisesti koululla. Onko mitään mahdollisuuksia esimerkiksi manuaalisorvauksella tehdä navat pyöriin, kun ovat kalliimmasta päästä kuitenkin. Tuo taito pitää kuitenkin hallita jossain vaiheessa koulutusta.

skela
27.01.2014, 16.29
Anteeksi, etten malttanut olla vastaamatta, vaikka en juuri mitään metallitöistä tiedäkään.

Rautaruukillakin olisi 900 murtolujuudella olevaa levyä, ja näitä ilmeisesti koululla.
Ajattelitko taivuttaa levyn itse putkiksi?
Miten olisi vanhan Jopon tyylinen yhden viistoputken levyrunko? Eikös se vaatisi jonkinlaisen muotin tekemisen levyprässiä varten? Haarukat ja keskiö pitäisi varmaan edelleen tehdä putkista tai valmiista aihioista.

Onko mitään mahdollisuuksia esimerkiksi manuaalisorvauksella tehdä navat pyöriin, kun ovat kalliimmasta päästä kuitenkin. Tuo taito pitää kuitenkin hallita jossain vaiheessa koulutusta.
Epäilen kovasti tuota napojen sorvaamista ilman CNC-välineitä. Etunapa voisi ehkä onnistua helpommin, mutta siinäkin saanee miettiä, miten pinnanreiät työstetään navan laippohin ja pitääkö laakeripintoja jotenkin karkaista (jos käytät kuulakehiä vaikkapa teollisuuslaakerin sijaan). Joissain vanhoissa etunavoissa näyttäisi olevan niin, että kuoressa on yhdistetty ontto putki kahteen päätykappaleeseen, joissa on pinnanreiät ja laakerikupit. Yhdestä kappaleesta työstämällä riittäisi jyrsittävää, ja mahtaakohan kovin moni napa olla alumiinia? :)

Itsok
27.01.2014, 17.55
Aika moni napa on alumiinia. Urakuulalaakereilla kun tekee, niin pääsee jo aika helpolla. Takanap on haastava vapaarattaanosalta. Jos napojen tekemiseen lähtee niin kannattaa ehdottomasti tutkia valmiita (hyviä) ratkaisuja ja kopioda niitä sieltä. Esim DT-navat.

riding highstone
27.01.2014, 20.09
Anteeksi, etten malttanut olla vastaamatta, vaikka en juuri mitään metallitöistä tiedäkään.

Ajattelitko taivuttaa levyn itse putkiksi?
Miten olisi vanhan Jopon tyylinen yhden viistoputken levyrunko? Eikös se vaatisi jonkinlaisen muotin tekemisen levyprässiä varten? Haarukat ja keskiö pitäisi varmaan edelleen tehdä putkista tai valmiista aihioista.

Epäilen kovasti tuota napojen sorvaamista ilman CNC-välineitä. Etunapa voisi ehkä onnistua helpommin, mutta siinäkin saanee miettiä, miten pinnanreiät työstetään navan laippohin ja pitääkö laakeripintoja jotenkin karkaista (jos käytät kuulakehiä vaikkapa teollisuuslaakerin sijaan). Joissain vanhoissa etunavoissa näyttäisi olevan niin, että kuoressa on yhdistetty ontto putki kahteen päätykappaleeseen, joissa on pinnanreiät ja laakerikupit. Yhdestä kappaleesta työstämällä riittäisi jyrsittävää, ja mahtaakohan kovin moni napa olla alumiinia? :)

Ehkä tuo viistoputki voisi mennä vielä itse pyöristelemällä ja tehä siihen jonkilaiset kantit jäykistyksen takia, mutta varmaan näin aluksi menen valmiilla, yksinkertaisilla putkilla. Eiköhän niitäkin löydy koululta taikka sitten tilaamalla vaikka tuolta ceewayltä, muhvitkin vaikka samalla jos niillä väsään.

Koululta löytyy cnc-välineetkin.

Varmaan pitää uhrata rahaa valmiiseen napaan ja tutkia sitä. Tietenki vapaaratas-systeemin voisi tilata valmiina pakettina, eikä alkaa tekemään koko napasysteemiä itse.

Onkohan kellään linkkiä valmistajien tarkempiin napojen mittoihin?
Runkoputkien mitatkin kelpaisi.

Juha Rämälä
27.01.2014, 23.33
Seat stayt ilmestyivät. Olivat kyllä tähän mennessä hankalimmat viilattavat kun ei ollutkaan paperikaavaa apuna. Tarvitsee vielä pikkuisen viilailla että istuvat hyvin. Vähän ehkä menivät lyhyiksi kun en osannut arvioida oikein pituutta kun aloin päätä työstää. Jarrusiltaa täytyy miettiä seuraavaksi, taidan tehdä jonkun lattarautaversion, jota muotoilen. Ehkä ontto, ehkä ei. :)
https://lh3.googleusercontent.com/-3BUwHmRxYPM/UubADM240oI/AAAAAAAACOc/tu7jZfNlDj4/w2298-h1724-no/IMG_0067_2.jpg

J_K
28.01.2014, 00.23
Seatstayt osaa olla hankalat, yleensä on joutunut tekemään lopullisen sovituksen silmämääräisesti paperimallin jälkeen. Seatstay-satulaputki liitos on tähän mennessä ainut minkä haluaisin tehdä muuten kuin viilaamalla.
Tällä onnistuu seatstay paperimallien teko, joko kuvasta kulmien määritys tai mittaamalla (http://www.cycle-frames.com/bicycle-frame-tubing/Tabbed-Tube-Notcher.html)

J_K
28.01.2014, 00.34
Onko teillä aloittelevalle rungontekijälle ohjeita? Aloitin opinnot aikuispuolella metallipuolella ja fättirungon teko olisi hyvä projekti ajatellen opintojakin :D Olette tilailleet noita putkia ihan spesiaaliliikkeistä. Murtolujuudet näillä putkilla vissiin lähempänä tuhatta. Sehän mahdollistaa ilmeisesti vaikka millisellä putkella rungon teon. Rautaruukillakin olisi 900 murtolujuudella olevaa levyä, ja näitä ilmeisesti koululla. Onko mitään mahdollisuuksia esimerkiksi manuaalisorvauksella tehdä navat pyöriin, kun ovat kalliimmasta päästä kuitenkin. Tuo taito pitää kuitenkin hallita jossain vaiheessa koulutusta.

Suosittelen käyttämään hieman aikaa ja tutustumaan moniin eri lähteisiin ja tekemään niistä omat johtopäätökset miten mikäkin olisi hyvä tehdä. Eli blogeja, foorumeita jne. lukemaan.
Oma läskirunko on 0.9/0.6/0.9 seinämäistä putkea etukolmion osalta ja takapään putket ohentamatonta 0.9mm seinämäistä 4130 cromoa. Etukolmion putkia en lähtisi tuosta ohentamaan ilman halkaisijan kasvattamista, tässä tapauksessa vaakaputki on 31.75mm ja alaputki 34.925mm.

Juha Rämälä
28.01.2014, 18.50
Tällä onnistuu seatstay paperimallien teko, joko kuvasta kulmien määritys tai mittaamalla (http://www.cycle-frames.com/bicycle-frame-tubing/Tabbed-Tube-Notcher.html)

Hoo. Kiitos tästä. Seuraavassa rungossa sitten tämä käyttöön.

Konga
31.01.2014, 13.08
Menee hieman otsikon ohi, mutta uuden jigin rakentelu, joka on siis alumiinia, on edennyt hitaasti mutta varmasti. Lähes kaikki osat on valmiina, joten seuraavaksi olisi edessä niputtaminen.
http://farm3.staticflickr.com/2837/12226994473_28bbb2612d_c.jpg (http://www.flickr.com/photos/46678502@N03/12226994473/)

http://farm6.staticflickr.com/5535/12233411903_f1322b59ba_c.jpg (http://www.flickr.com/photos/46678502@N03/12233411903/)

Tuossa vielä pieni teaseri myös teräsrungosta.
http://farm8.staticflickr.com/7421/12135973195_b006c7685c_c.jpg (http://www.flickr.com/photos/46678502@N03/12135973195/)

Riding highstone; Kuten J_K tuossa jo aikaisemmin mainitsikin, niin käytä aikaa asiasta lukemiseen. Foorumeilta ja blogeista löytyy englanniksi materiaalia todella hyvin. Taitaapa jonkin verran suomeksikin löytyä. Ei tietenkään mikään helpoin tie, mutta palkitsevin vs. että joku sanoisi suoraan mitä materiaalia, putkea, vahvuutta jne. Mm. Columbuksen ja Reynoldsin putkia voi kysellä jossain määrin myös minun kautta, tilailen kuitenkin säännöllisen epäsäännöllisesti tehtailta suoraan.

riding highstone
01.02.2014, 07.35
Kiitos vihjeistä. Luen ja tulen opiskelemaan vielä paljon. On tämä niin mukavaa hommaa. Ei niinkään määränpää vaan matka siihen työn aloittamiseen. Tuli tilattua kehät jo niin rupeaa projekti hissunkissun etenemään.

J_K
01.02.2014, 22.33
Fatsosta tiiseri, ketjua ja kampia vaille valmis, kammista puuttuu tarvittavat spacerit joita ooteltu neljä viikkoa ja piti olla perjantaina täällä.


https://dl.dropbox.com/s/er0xer9i4k7hd87/47.JPG

Johan Moraal
01.02.2014, 23.34
Menikö väri niin överiks että kehtaat vaan laittaa mustavalkosta kuvaa:)

J_K
01.02.2014, 23.58
No ei nyt sentään vaikka yritystä oli, mutta näytetään väri kun kokonaan kasassa ;)

Hissitolppa
02.02.2014, 05.49
No ei nyt sentään vaikka yritystä oli, mutta näytetään väri kun kokonaan kasassa ;)

Ääh, tätä on venattu ja sit vielä kiusaa. :D Värikuvia kiitos!

J_K
02.02.2014, 14.15
Ääh, tätä on venattu ja sit vielä kiusaa. :D Värikuvia kiitos!

Hyvä etten ole ainut joka oottaa valmistumista ;)
Jatkan kiusaamista niin pitkään kun ne spacerit tulee ja saan kasaan.

Jake_Kona
02.02.2014, 15.15
J_K.
Miten pystyt laskemaan poljinkampien tarvitseman tilan, etei osu runkoon? Ja riittävän ketjulinjan.

steelmän
02.02.2014, 15.31
https://dl.dropbox.com/s/er0xer9i4k7hd87/47.JPG

Harvemmin on tullut näin spontaanisti kirosana mieleen - on se pähee !

Jotenkin tuo renkaitten ja itse rungon materiavahvuuden epasuhta on silmäänottavan hienoa, etenkin takahaarukan putkien 'nöyrä' (= vähemmän kulmikas ) muotoilu on kaunista silmälle.

J_K
02.02.2014, 15.53
J_K.
Miten pystyt laskemaan poljinkampien tarvitseman tilan, etei osu runkoon? Ja riittävän ketjulinjan.

Vaikka näin, kun tiedetään kampien sisäleveys ja ketjulinja.
https://dl.dropbox.com/s/mhv83cdpaqf28pn/cs.jpg




Jotenkin tuo renkaitten ja itse rungon materiavahvuuden epasuhta on silmäänottavan hienoa, etenkin takahaarukan putkien 'nöyrä' (= vähemmän kulmikas ) muotoilu on kaunista silmälle.

Tämä oli tavoitteena ja vaikuttaisi onnistuneen aika hyvin. Satulaputkikin on mitoitettu niin lyhyeksi kuin 410mm Thomson vaan antaa käyttää, tällä sai takakolmiota pienennettyä hyvin.

Jake_Kona
02.02.2014, 15.59
Nostan hattua. Toimivan, keveähkön ja hyvän näköisen rungon tekeminen on kyllä tosi ammattilaisten touhua.

J_K
04.02.2014, 18.39
14,56kg läskiä valmistui tänään, muuta kevennysosaa ei ole kuin kammet. RAL4010 hilelakalla tuli väriksi.

Tässä kuvaspämmiä.
https://dl.dropbox.com/s/qziay99msvxv0hv/1.JPG
https://dl.dropbox.com/s/dbjypcnngknayzp/2.JPG
https://dl.dropbox.com/s/nrw8n54qwhfoynx/3.JPG

Tilaa on ns. reilusti, renkaan ja ketjun väliin jää n.15mm isolla takarattaalla ja renkaaksikin menisi helposti ainakin 10mm leveämpi.
https://dl.dropbox.com/s/ute203072fq6hoc/4.JPG
https://dl.dropbox.com/s/i2le5on3hiv4opu/5.JPG
https://dl.dropbox.com/s/io64zp89t1q4ehl/6.JPG

Tästä näkyy väri vähän paremmin, ensin perusväri pohjalle ja päälle hilelakka.
https://dl.dropbox.com/s/pymy6ocacar520e/7.JPG

IncBuff
04.02.2014, 18.41
Oijoi kun on hieno. Värikin on kiva.

Iglumies
04.02.2014, 19.22
Vau !

miku80
04.02.2014, 19.31
kypärän nosto jäsen J K:lle... todella huikee peli!!

Kyrdis
04.02.2014, 19.53
No huhhuh hattua nostettava, sain inspiraatiota mopedin laittoon kun lueskelin ketjua

Hissitolppa
04.02.2014, 20.41
Se voi olla livenä varsin häikäisevä näky tuo väritys. :D Joko on tuotantoon siirtymässä toi läski? :D Kysyntää varmaan löytyis.

J_K
04.02.2014, 22.16
Se voi olla livenä varsin häikäisevä näky tuo väritys. :D Joko on tuotantoon siirtymässä toi läski? :D Kysyntää varmaan löytyis.

Ei se väri häikäisevä livenä ole, mutta ei kuvissa pääse kunnolla oikeuksiinsa.
Ei siirry tuotantoon varmaan sen enempää kuin, että yhden vähän isomman teen kunhan saadaan kuviot selviksi. Varmaan omaan käyttöön tulee tehtyä toinen joskus myöhemmin.

Tuossa vielä yksi kuva mistä väri näkyy ehkä vähän paremmin, vähän hankala väri kun sävy muuttuu aika paljon riippuen valaistuksesta ja lakka vaalenta perusväriä aika paljon.
https://dl.dropbox.com/s/g74y2zj7xbczfxv/8.JPG

steelmän
04.02.2014, 23.17
14,56kg läskiä valmistui tänään, muuta kevennysosaa ei ole kuin kammet. RAL4010 hilelakalla tuli väriksi.



Onko tästä jo jonotusnumeroja hetkelle kun myyt tätä ? B-)

J_K
05.02.2014, 00.23
Onko tästä jo jonotusnumeroja hetkelle kun myyt tätä ? B-)

Juu ei. ;)
Ei riitä rahkeet kaupalliseen tuotantoon.

Kongahan tekee kustomin jos sellanen kiinnostaa.

toripolliisi
05.02.2014, 10.48
Loistavaa työtä J_K! Muutenkin mahtavaa, että jotkut vielä hallitsee "käsityön" eivätkä tyydy ostamaan valmista. Kypärän nosto myös täältä ÄIJÄLLE!

J T K
05.02.2014, 12.22
Ei osaa sanoa mitään muuta kuin että HUIKEA! Ihan käsittämättömän hienoa jälkeä. Mahtavaa!

Konga
07.02.2014, 01.17
J_K:n läskiä tulikin jo kehuttua toisella foorumilla mutta kyllä se on niin hieno, että sitä voi täälläkin hieman ylistää! Upea on.

Uusi jigi tuli vihdoin laitettua tänään kasaan. Askartelin samalla tuollaisen ständin jigille. Jigin saa tarvittaessa kiepautettua 360° ympäri ja tiltattua tarvittaessa vaikka vaakatasoon.
http://farm8.staticflickr.com/7431/12351599614_bf300f30ae_o.jpg (http://www.flickr.com/photos/46678502@N03/12351599614/)

kooki
07.02.2014, 08.57
Tämä ketju ei kyllä millään tavalla helpota alitajuista pakkomiellettäni alkaa kasaamaan oma runko. Kongan jigi vaikuttaa varsin käyttökelpoiselta; toivottavasti sille tulee paljon käyttöä!

mhelander
26.02.2014, 12.03
Hienoja runkoja on täällä tehty !

Itse kötöstelin toissa syksyllä muutamassa viikossa tämmösen vekottimen:

http://goo.gl/b83vG

Rakennusmateriaalina toimi kaksi Yosemite-fillaria ja miesten Nopsa jotka olivat kaverilla menossa metallinkierrätykseen. Rälläköin rungot pätkiksi, järjestelin niitä vähän uusiksi ja ripustelin lankkujigissä sitten komponenttien ympärille tarvittavat korvakot yms.

Tässä on kaikki putkiosat maalauksen jälkeen:

http://goo.gl/oVmbo


Tältä se näytti tuossa syksyn viimeisessä CX-mestaruuskisassa:

https://lh4.googleusercontent.com/-9epSZwWJV7w/UlmykCFuxGI/AAAAAAAAMoQ/IQ_MJg9JhJo/w1005-h670-no/_MG_9766.JPG

Alumiinia ei rakenteissa enää ole muualla kuin takajousituksen nivelkolmioissa.

Nyt on tarkoitus tehdä seuraava prototyyppi, tällä kertaa käyttäen CrMo-putkia, jättää nelikanttikeskiö pois takahaarukan nivelöinnistä ja muutenkin vähän järkeistää rakenteita. Putkia olen katellu Arigosta ja Aircraft Spruce EU:sta ja Nova Cycles:stä keskiömuhvia, emäputkia ja takakorvakkoja.

Kasaus edelleen pääosin tai pelkästään TIG-hitsaamalla. Teen asiallisemman jigin rungon ja takahaarukan hitsausta varten ja tarkoitus on tehdä päärunkoa kahdella mitalla jotta tytärkin lyhyempänä saa kokeiltavakseen mokoman.

Oli tarkoitus tehdä joustohaarukan emäputki tapered-keuloille mutta on piisannu vaikeuksia löytää sopivaa putkitavaraa tai valmista emäputkea. Columbus:n valikoimista sellainen löytyy mutta siihen pitäisi vissiin sitten juottaa ne rinkulat integroituja laakereita varten.

Samoin tuollaiselle suoraputkiselle takahaarukalle ei ihan helposti löydy asiallisia levarikorvakkoja, etenkin jos myös vaihtajan kiinnityskorvakko olisi vaihdettava.

J_K
26.02.2014, 14.12
Jäädään seuraamaan tätäkin projektia, ainakin poikkeaa paljon siitä mitä täällä on nähty.




Oli tarkoitus tehdä joustohaarukan emäputki tapered-keuloille mutta on piisannu vaikeuksia löytää sopivaa putkitavaraa tai valmista emäputkea. Columbus:n valikoimista sellainen löytyy mutta siihen pitäisi vissiin sitten juottaa ne rinkulat integroituja laakereita varten.



Paljon tarvitsee emäputkella olla mittaa?
Löytyisi 44mm standardin ohentamatonta True Temper emäputkea josta voisin tarvittaessa katkaista sopivan pätkän.

Omat projektit ei etene muuta kuin suunnitteluasteella, no ehkä ens viikolla alkaa taas tapahtua kunhan saan vaan loputkin putkivalinnat tehtyä.

mhelander
26.02.2014, 16.01
Paljon tarvitsee emäputkella olla mittaa?
Löytyisi 44mm standardin ohentamatonta True Temper emäputkea josta voisin tarvittaessa katkaista sopivan pätkän.


Onko toi 1-1/8" ohjainputkelle ja ottaa sisäänsä integroidun laakerin juotettavan koolin ?

En nyt muista kuinka pitkiä nuo nyt on mutta alle 200mm kipale kuitenkin. Hyvällä prässillä toisesta voisi ehkä painaa alapään 56-milliseksi 1.5" laakerikoolille.



Sent from my Lumia 1020 using Tapatalk

J_K
26.02.2014, 18.06
Onko toi 1-1/8" ohjainputkelle ja ottaa sisäänsä integroidun laakerin juotettavan koolin ?

En nyt muista kuinka pitkiä nuo nyt on mutta alle 200mm kipale kuitenkin. Hyvällä prässillä toisesta voisi ehkä painaa alapään 56-milliseksi 1.5" laakerikoolille.


Siihen saa 1-1/8" ja tapered keulat 1-1/4" ja 1-1/2" alakoolilla. IMO paremman näköinen kuin tapered emäputki.
Alla kuva josta asia selviää tarkemmin.

http://chrisking.com/files/upload/headsets/44mm-Headtube-Fit-Guide.jpg

mhelander
26.02.2014, 18.55
No tuossahan on järkeä, kiitos !

Sent from my Lumia 1020 using Tapatalk

J_K
26.02.2014, 22.10
Siinä on hyvinkin paljon järkeä, laakerivaihtoehtojakin löytyy paljon.

J_K
28.02.2014, 23.12
Jos ketä sattuu kiinnostamaan, niin myyn "ylimääräisiä" runkomateriaaleja täällä (http://www.fillaritori.com/index.php?/topic/27317-runkomateriaaleja-columbus-ja-reynolds/), jotain pientä tavaraa mitä ei ole vielä tuonne listattu löytyy täältä (https://dl.dropbox.com/s/36mv64wnqpmqk0t/osat.JPG).

saint
03.03.2014, 20.55
arvon rungon tekijät. Tarvitsen jonkun osaavan apua, kun olen tilaamassa kiinasta 29+ titaani runkoa ja olen piirrättänyt sen kiinan pajalla ja haluaisin saada jonkun osaavan kommentit rungon toimivuudesta. laitan yv:llä piirustukset jollekin joka voisi auttaa. löytyykö auttajaa?

Saint

mhelander
06.03.2014, 11.43
Jotain uutta tulossa joskus.
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/fat/5_zps324edd50.jpg

Tulitko punninneeksi paljonko haarukalle tuli painoa ? Millaista putkea käytit jaloissa ja olkapäässä ? Onko ohjainputki perus 1-1/8" ja siinä laakerin koolille joku prikka ?

Jos yrittäis alkaa paskarteleen CrMo-pohjalta sitä linkkukeulaa:

http://twentynineinches.com/wp-content/uploads/2010/09/5_GERMAN-A-KILO-252x500.jpg

lansive
06.03.2014, 13.36
Jos yrittäis alkaa paskarteleen CrMo-pohjalta sitä linkkukeulaa:
* Germaanian ihmeen kuva*


Joko tulee läskipyörät nojakkiin, kun tuolla rakenteellahan saa haarukkaan leveyttä vaikka miten paljon?

mhelander
06.03.2014, 13.44
Joko tulee läskipyörät nojakkiin, kun tuolla rakenteellahan saa haarukkaan leveyttä vaikka miten paljon?


No voisi tulla. En vaan oikein usko läskirenkaisen tarvitsevan juurikaan jousitusta, etenkään mun konstruktioon ja eteen...

Wacky:lla on jo läskirenkainen nojakki... Mä en vaan osaa ajaa niin hiljaa tai niin pehmeessä että tarvisin lisää läskiä kiekkoihin.


Sent from my Lumia 1020 using Tapatalk

J_K
06.03.2014, 13.49
Tulitko punninneeksi paljonko haarukalle tuli painoa ? Millaista putkea käytit jaloissa ja olkapäässä ? Onko ohjainputki perus 1-1/8" ja siinä laakerin koolille joku prikka ?



Tuo haarukka painoi valmiina 1210g, 1" jalat jotka ehkä turhan ohutta seinämältään. Muhvit on 1-1/8"x0.058" eli slipfit 1" putken päälle. Ohjainputki perus 1-1/8" ja laakerikoolille tällänen (http://www.paragonmachineworks.com/cgi-bin/commerce.cgi?preadd=action&key=MS2005) joka pitää koneistaa hitsauksen tai juottamisen jälkeen oikeaan mittaan.
Kuvan haarukka ei ole vielä ollut edes ajossa, kun tein toisen jossa 5mm enemmän rakea. Toinen versio on 1-1/8"x0.049" jaloilla ja "sillat" 1-1/8"x0.058", paino lyhennettynä ja maalattuna 1260g.
https://dl.dropbox.com/s/faso7h40dqivzzp/46.JPG
https://dl.dropbox.com/s/b8h6c29ks8bcgb9/haarukka.JPG

mhelander
07.03.2014, 15.13
Tuo haarukka painoi valmiina 1210g, 1" jalat jotka ehkä turhan ohutta seinämältään. Muhvit on 1-1/8"x0.058" eli slipfit 1" putken päälle. Ohjainputki perus 1-1/8" ja laakerikoolille tällänen (http://www.paragonmachineworks.com/cgi-bin/commerce.cgi?preadd=action&key=MS2005) joka pitää koneistaa hitsauksen tai juottamisen jälkeen oikeaan mittaan.

Ok. Mulle saattais välttää tuumanen hontelompikin haarukkaputki kun painoahan tuolle ei tule saati sitten voimia kovinkaan paljoa.


Kuvan haarukka ei ole vielä ollut edes ajossa, kun tein toisen jossa 5mm enemmän rakea. Toinen versio on 1-1/8"x0.049" jaloilla ja "sillat" 1-1/8"x0.058", paino lyhennettynä ja maalattuna 1260g.
https://dl.dropbox.com/s/faso7h40dqivzzp/46.JPG
https://dl.dropbox.com/s/b8h6c29ks8bcgb9/haarukka.JPG

Niin tämä on sitten se ajossa oleva tukevampi mutta vain himpun painavampi haarukka ? Näyttäisi että omatekemät post-mount:t jarrusatulalle...

Ja seuraavaksi romiskolle penkomaan josko löytyisi tuota puristettua alumiiniprofiilikiskoa jotta saa asialliset jigit tehtyä.

J_K
07.03.2014, 16.52
Niin tämä on sitten se ajossa oleva tukevampi mutta vain himpun painavampi haarukka ? Näyttäisi että omatekemät post-mount:t jarrusatulalle...

Ja seuraavaksi romiskolle penkomaan josko löytyisi tuota puristettua alumiiniprofiilikiskoa jotta saa asialliset jigit tehtyä.

Tuo kuvien haarukka on tosiaan ajossa, noin 150g on noiden kahden haarukan ero painossa kun otetaan lyhennys huomioon.
Post-mount on satulalle, seuraavaan versioon on jo parempi idea mielessä, pitää vaan hankkia kuulia jotka ei ole karkaistuja.
https://dl.dropbox.com/s/rexd82zxwi4aupf/18.JPG

lansive
20.03.2014, 09.55
Talviloma olisi kuukauden päästä ja silloin pitäisi ryhtyä sitten tositoimiin: kasaamaan juniorille pyörää 24 tuumaisilla kiekoilla.

Ajatuksena oli pitää paino minimissä kun kerran junnupyörästä on kyse. Runkogeometrian pähkäilyn ja mittailun jälkeen näyttäisi siltä, että vaakaputki pitää tehdä ohentamattomasta kun ohennetuissa ei lyhennysvara riitä mitenkään (mahdollisesti satulaputkella sama kohtalo). Nämä nyt ovat pikku juttuja, kun ei tuossa nyt monta grammaa häviä noin lyhyillä putkilla vaikka ohennusta ei olisikaan. Muhveja ei ole tarkoitus käyttää kuin ehkä haarukan kruunussa. Alunperin ajattelin laittaa V-jarrut, mutta kun tuota 24 tuumaisten kehien tarjontaa katsoo, niin vaihtoehdot ovat aika vähissä. Rigidalta löytyy kyllä kehiä, mutta ne eivät ole erityisen keveitä taikka tukevia. Leveistä kehistä löytyykin sitten paremmin valikoimaa ja heräsikin ajatus tehdä tuosta "puoliläski" eli vähän leveämmät kehät ja renkaiksi Rocket Ronit tai vastavat ison bemaksi kumit. Levyjarruista tulee noin 300 grammaa lisäpainoa, koska kehät eivät juurikaan painoa tuo lisää.

Nyt sitten kysymyksiä: tuleeko tuon kokoisessa haarukassa ongelmia renkaan leveyden ja jarrukiinnityksen kanssa? Takanahan ongelmaa ei ole kun sinne saa valmiina haarukanpäät jossa on kiinnitykset. Miten tuo etujarrun kiinnitys kannattaisi tehdä? Modaanko takapään osasta sopivan vai kannattaisiko tuo tehdä suoraan itse? Post mount vai IS? IS sopisi sen puolesta, että minulta löytyy valmiiksi Park Toolin jarrupintojen oikaisuhärveli, jota voisi käyttää jiginä. Onko ajatuksia miten haarukka kannattaisi kasailla? Juotosvälineet löytyy ja harjoitusta on tehty erilaisilla pätkillä. Hitsauspuolelta löytyy mahdollisuus lainata Migiä.

Entä ehdotuksia takahaarukkaan - mistä putkista kannattaisi tehdä? Mittaa tulee alaputkille aika vähän: alle 400 mm josta sitten vielä päiden osuus tulisi vähennettäväksi (joka levyjarrujen tapauksessa on aika iso).

J_K
20.03.2014, 14.04
Haarukka juotosvälineillä tehtynä on helpoin kasata valetulla kruunulla. Tuossa sitten ongelmana on haarukanjalkojen toimiminen levyjarrun kanssa, monet saatavilla olevat jalat on alapäästä liian ohuita kestämään levyjarrun rasitukset. Sitten on tuo yllä oleva oma tapa tehdä, siinä on helppo sovittaa kulmia muuttamalla eri kokoiset renkaat, eikä 100mm keulalla pitäisi tulla ongelmia leveyden suhteen.
IS-kiinnitys on helpompi tehdä vaikka ilman jigiäkin, kun voi käyttää satulaa sovitukseen. Tällänen (http://www.paragonmachineworks.com/cgi-bin/commerce.cgi?preadd=action&key=BK2009) olisi hyvä kiinnike eteen kun se jakaa rasitusta isomalla alueella, leikkautin itse vastaavia yhteen tulevaan haarukkaan.

Columbuksella on taivutettuja putkia takahaarukkaan, tämän (http://ceeway.com/Columbus%20Tubing.htm) sivun alareunassa piirustukset taivutuksista, pätkii vaan ylimääräiset pois jos taivutukset muuten sopii. Tai sitten tekee ohentamattomasta ja taivuttaa itse.

lansive
20.03.2014, 14.42
Ei nyt ole tässä työmaalla käsillä suunniltelmia, mutta nopeasti vilkaistuna näyttivät Columbukset taivutetut putket soveltuvilta. Ongelmaa ei oikeastaan muuten olisi, mutta pitää etukäteen olla kaikki materiaali käsillä kun käytännössä on vain yksi viikko aikaa. Kovin moneen paikkaan jos joutuu tilauksia laittamaan niin kiire tulee kun loma on heti pääsiäisen jälkeen.

Jos lähden tuolla sinun tavallasi tekemään haarukkaa, niin tuuman putki riittää varmasti kun junnupyörästä on kyse, vaikka sitten olisikin levyjarrut. Olisi sekin hyvä puoli, että voisi eteen voisi tehdä kiinnityksen 140 mm levylle joka tuossa käytössä riittäisi enemmän kuin hyvin. Kai juottamalla kasattu kestää tuossa käytössä?

J_K
20.03.2014, 15.14
Ceewaylla näyttää olevan vähän Paragonin jarrukiinnikettä vastaava kiinnike tarjolla, eli sekin hoituisi samasta paikasta.
http://ceeway.com/NEWPARTSPAGES/NEWIMAGES/IMG_0359.jpg

Kyllä tuumanen riittää ihan hyvin ja juottamalla kasattukin kestää.

lansive
20.03.2014, 15.49
Ceewayn sivut ovat - no jääköön sanomatta. Kyllä niistä lopulta informaation löytää kun oikein etsii. Noiden uusien jarrukiinnikkeiden löytymisen johdosta joutuu vielä vähän pohtimaan takapään rakennetta. Takahaarukan putkien kulma tulee sen verran terävä, että satula ei sovi niiden väliin, mutta ulkopuolelle oli parikin hyvää vaihtoehtoa.

J_K
20.03.2014, 20.19
Ceewayn sivut tosiaan on mielenkiintoiset, no palvelu pelaa kuitenkin vaikkakin kerran päivässä vastailee maileihin.
Taakse jarrukiinnikkeeksi vaikka alla oleva, löytyy sieltä what's new osiosta.

http://ceeway.com/images/808n.jpg

lansive
21.03.2014, 10.29
Tekeekö noilla 300 euron inverttereillä yhtään mitään jos laittaa tig-varustuksen? Voisin tämän projektin varjolla hankkia uutta kalustoa, jos tuossa hintaluokassa on jotakin järkeä. Kaasupullo on kumminkin suurin kustannuserä (Woikosken 20 kilon pullo ensitäytöllä oli 440 euroa). Tigillä kuitenkin olisi eniten käyttömahdollisuuksia niissä hommissa mitä itselle tulee vastaan.

mhelander
21.03.2014, 11.39
Semmosen tossa hokasin että voi helpottaa jigien suhteen jos putket heppaa mig/tig menetelmällä ja sitten juottaa. Näin näyttää Rob tekevän ainakin viimeisimmässä projektissaan.

Itse otin Woikoskelta vuokralle 20 kilon pullon. Se ja regulaattorit mittareineen kyllä kirpaisi vaikka sainkin tig:n halavalla...

Sent from my Lumia 1020 using Tapatalk

lansive
21.03.2014, 11.59
Semmosen tossa hokasin että voi helpottaa jigien suhteen jos putket heppaa mig/tig menetelmällä ja sitten juottaa. Näin näyttää Rob tekevän ainakin viimeisimmässä projektissaan.


Onhan tuokin vaihtoehto. Jos Tig tulee taloon niin sitten taitaa mennä kaikki hitsihommiksi ja pikkukikkareet tulee juotettua



Itse otin Woikoskelta vuokralle 20 kilon pullon. Se ja regulaattorit mittareineen kyllä kirpaisi vaikka sainkin tig:n halavalla...


Kun kysyin paikalliselta niin Woikosken vuokrapullo viideksi vuodeksi maksaa saman kuin omaksi osto. Tietty sen saa nopeammin täyteen kun voi käydä vain vaihtamassa. Minulla käyttö on sen verran vähäisempää, että kannattaa varmaan omaksi ostaa.

Mikä kone sulla on? Katsellut nyt noita ja joku karvalakkimallin tasavirtakoneet on tosiaan aika edullisia (noname 300, Esab 500+). Kun alumiinia ei ole tarkoitus hitsailla niin vaihtovirtaa tuskin tarvitsen.

mhelander
21.03.2014, 12.14
Mulla on Wallius, muistaakseni Wameta 2000. 150A DC, 200A AC. Mukana tuli Millerin 150A kahvalla jossa kytkin putkistot ja puikkovarustus. Ovh jotain 2k€, lähemmäs tonnia oli lopullinen hinta.

Erittäin hyvä laite, sulatin kyllä hilut tuohon kahvaan kun tein alumiinihommia... Tunkkasin sitten tilalle Kiinasta Millerin 200A kahvan, kovajuotin hopealla ilmastointinippaan 150A kahvasta letkun liittimen.

Sent from my Lumia 1020 using Tapatalk

J_K
21.03.2014, 13.05
Tekeekö noilla 300 euron inverttereillä yhtään mitään jos laittaa tig-varustuksen? Voisin tämän projektin varjolla hankkia uutta kalustoa, jos tuossa hintaluokassa on jotakin järkeä. Kaasupullo on kumminkin suurin kustannuserä (Woikosken 20 kilon pullo ensitäytöllä oli 440 euroa). Tigillä kuitenkin olisi eniten käyttömahdollisuuksia niissä hommissa mitä itselle tulee vastaan.

En tiedä noista 300 euron laitteista, mutta aikanaan noin 500 euron fronius oli oikein hyvän oloinen kosketussytytyksellä.
Itsellä edelleenkin se vähän alle 200 euron kiinalainen tiggi, tässä (http://www.stahlwerk-schweissgeraete.de/en/wig-tig-200-puls/stahlwerk-wig-tig-200-puls.html) vastaava muutamilla parannuksilla.
Vähän käyttävän kannattaa hankkia joko omistuspullo tai katsella Agan unicyl tai woikosken awocyl tai ari liquide albee vaihtoehtoja.


Semmosen tossa hokasin että voi helpottaa jigien suhteen jos putket heppaa mig/tig menetelmällä ja sitten juottaa.

Tuossa on ongelmana se, että putkien sisälle on vaikea saada juoksutetta heppailun jälkeen.

lansive
21.03.2014, 13.58
Itsellä edelleenkin se vähän alle 200 euron kiinalainen tiggi, tässä (http://www.stahlwerk-schweissgeraete.de/en/wig-tig-200-puls/stahlwerk-wig-tig-200-puls.html) vastaava muutamilla parannuksilla.


Kiitos! Tuohan näyttää oikein hyvältä. Voisin perustella tuon itselleni nykyisen puikkovehkeen korvaajaksi ja bonuksena saisi tig-mahdollisuuden.

J_K
10.04.2014, 20.34
Tällänen tuloillaan

https://dl.dropbox.com/s/6iz9dlh3olts51z/7.JPG

J_K
12.04.2014, 15.22
Tässä mennään, seatstayt puuttu vielä.

https://dl.dropbox.com/s/0ewj1wwsitvenjw/11.JPG

J_K
16.04.2014, 20.32
Seatstayt puuttuu edelleen, mutta on jo sovitettu paikoilleen.

https://dl.dropbox.com/s/zwd0ep4ac9qqxvw/12.JPG

https://dl.dropbox.com/s/u3ovvm6c4g93fub/13.JPG

https://dl.dropbox.com/s/r9wcliw5j4bg51i/14.JPG

J_K
21.04.2014, 20.48
Alkaa olla valmista maalaukseen, puuttuu vaan värin valinta ja maalari.

https://dl.dropbox.com/s/h84qcyfvhmzcpvo/15.JPG

https://dl.dropbox.com/s/90q0d5qgpuhspai/16.JPG

"Jarrusilta" juotettu hopealla.
https://dl.dropbox.com/s/zg6w2481l3furfi/18.JPG

https://dl.dropbox.com/s/zk5hxwdeogfvwwt/19.JPG

https://dl.dropbox.com/s/m9om1wxtw901ijb/20.JPG

Tärkein, eli paino. Harmittavasti ei löytynyt edellisen rungon painoa, mutta aika samoissa lukemissa se oli, ehkä jopa pari grammaa painavampi.
https://dl.dropbox.com/s/e3wxo5w03kzss8g/21.JPG

https://dl.dropbox.com/s/69bmg8pxpquu8ur/22.JPG

Tank Driver
21.04.2014, 21.00
Lakka pintaan. Voi perärööri kun pystyisi tuollaiseen.

J_K
21.04.2014, 21.43
Kyllä siihen väri tulee pintaan, kunhan vaan löytyy maalari ja osaa muutamista vaihtoehdoista valita sen väärän värin.

J_K
04.05.2014, 20.04
Maali puuttuu edellisestä projektista vieläki, joten aika tehdä muuta.

Haarukasta lähtee liikkeelle.

https://dl.dropbox.com/s/9sgreeuezqdzcd5/1.JPG

Timo W
04.05.2014, 22.40
Tuohon omaan kulkineeseen sovittelin vähän renkaita. Ei tuu levareita tuohon runkoon, mutta jotain tulee sitten joskus :)


https://dl.dropboxusercontent.com/u/23879444/%E8%87%AA%E8%A1%8C%E8%BD%A6.jpg

Sipuliitta
04.05.2014, 22.54
Tässä mennään, seatstayt puuttu vielä.

https://dl.dropbox.com/s/0ewj1wwsitvenjw/11.JPG


Mahtuuko tuon kokoinen takarengas pyörimään vai joutuuko laittaan matalamman...?

J_K
04.05.2014, 23.08
Hyvä, että Timo W:n projektikin etenee!



Mahtuuko tuon kokoinen takarengas pyörimään vai joutuuko laittaan matalamman...?

Mahtuu, kun ketju on säädetty oikeaan tiukkuuteen tulevalla välityksellä, välykseksi jää n. 4mm. Ihan dropouttien pohjassa pitäisi juuri ja juuri toimia 23mm renkailla.

Timo W
04.05.2014, 23.15
Hyvä, että Timo W:n projektikin etenee!


Tokihan se etenee, vaikkakin verkkaisesti. Taas pari viikkoa tossa pohdiskellut työkalujen hankintaa. Tuossa kun on 1" emäputki, mutta ei viitsis esim. sille työkaluja hommata, jos jatkossa tekee tuumasten sijaan 1 1/4":ia...

Milläs työkaluilla J_K viimeistelee rungon?

/tw

J_K
04.05.2014, 23.37
Milläs työkaluilla J_K viimeistelee rungon?



Cycluksen työkaluja on muutama kertynyt, 1-1/8" ja 44mm emäputkille työkalut ja keskiölle. Ostin nuo bike-discountista lukuun ottamatta 44mm emäputken työkalua joka oli ebay löytö.

34mm sisämitalle, samaa runkoa ilmeisesti pystyy käyttäämään muillekin koolle kunhan vaihtaa terät joita saa irrallaankin. 44mm on vastaava, mutta tarkoitettu integroiduille laakereille joten siihen piti teettää holkki jolla sai lisää syvyyttä ulkoisille kupeille.
http://www.cyclus-tools.eu/typo3temp/pics/86322980e1.png

Keskiölle on tämä parempi malli, on kyllä hintansa väärti, hoituu rotsaus ja feissaus samalla kertaa. Ohjuritappi saisi olla vähän pitempi 100mm keskiölle. Kallishan se oli harrastelijalle, mutta ei se ole ilmasta käyttää liikkeessäkään teettämässä kun kahteen kertaan joutuu per runko homman tekemään.
http://www.cyclus-tools.eu/typo3temp/pics/90566d5d33.png

Timo W
05.05.2014, 00.01
Vastaavat cyclukset ja muutakin ollut jo muutaman kerran bike-componentsin korissa. Satulaputken kalvaimeksi oon kyllä suunnitellut säädettävää chadwickiä. No pohdinta jatkukoon vielä.

J_K
05.05.2014, 00.21
Satulaputken kalvaimena on halpa säädettävä aasialainen 27.2mm kokoon ja jytky kiinteä 1-7/32" 30.9mm satulaputkelle, lisäksi pallohooni viimeistelyyn.

Tuommonen
http://i1237.photobucket.com/albums/ff461/j_u_k_i/yv/41_zps97799a5b.jpg

lansive
05.05.2014, 09.58
Keskiölle on tämä parempi malli, on kyllä hintansa väärti, hoituu rotsaus ja feissaus samalla kertaa. Ohjuritappi saisi olla vähän pitempi 100mm keskiölle. Kallishan se oli harrastelijalle, mutta ei se ole ilmasta käyttää liikkeessäkään teettämässä kun kahteen kertaan joutuu per runko homman tekemään.


Ainakin siihen halvempaan malliin sopii ihan suoraan saman merkin ohjainlaakeriprässistä tappi. Ilman sitä ei olisi vara riittänytkään.

Justiina
08.05.2014, 21.01
Anteeksi pieni OT, mutta täällä varmaan tiedettäisiin, että mikä olisi paras paikka puhalluttaa ja maalauttaa teräsrunko ja mitä sellainen suurin piirtein maksaisi? Tein helmilöydön eBaysta ja mikäli ko. fillari hyppysiini päätyy, pitäisi budjettiin laskea myös tuo rungon puhallutus ja maalaus (ja siis ihan oikea maalaus metallihohtovärillä, ei mikään pulverikuorrutus).

lansive
09.05.2014, 11.31
Itsellä edelleenkin se vähän alle 200 euron kiinalainen tiggi, tässä (http://www.stahlwerk-schweissgeraete.de/en/wig-tig-200-puls/stahlwerk-wig-tig-200-puls.html) vastaava muutamilla parannuksilla.


Tuo oli nyt loppu, joten S-mallin laitoin tilaukseen. Nyt on pirulla vähän enemmänkin kuin pikkusormi hallussa.:p



Vähän käyttävän kannattaa hankkia joko omistuspullo tai katsella Agan unicyl tai woikosken awocyl tai ari liquide albee vaihtoehtoja.


Ensi viikolla on paikallisella rautakauppiaalla Woikosken kaasupäivä, jolloin kuulemma kannattaa käydä pullokauppaa tekemässä. Ihan itse antoivat vinkin kun kävin pullojen hintoja kysymässä.

lansive
12.05.2014, 14.39
Muutama kuva haarukasta, vielä tosin puuttuu kiinnike satulalle.
https://dl.dropbox.com/sh/64m81b57fg443mt/nxi0mg0Cy_/15.JPG


Oliko nuo dropoutit Paragonin DR2046 vai DR2047?

J_K
12.05.2014, 17.44
Oliko nuo dropoutit Paragonin DR2046 vai DR2047?

Ne oli DR2047, nimenomaan oli, tuossa niistä on jäljellä ainoastaan laipat.

Nykyiset tulee tuollasista osista.

https://dl.dropbox.com/s/dak7dergwa51mcl/osat.JPG

lansive
12.05.2014, 19.06
Ne oli DR2047, nimenomaan oli, tuossa niistä on jäljellä ainoastaan laipat.

Mikä niissä oli vikana/ominaisuutena, etteivät kelvanneet sellaisenaan?

J_K
12.05.2014, 19.18
Mikä niissä oli vikana/ominaisuutena, etteivät kelvanneet sellaisenaan?

Ei mitään vikaa, ne vaan tuohoutui kun juurikaasusysteemi veti jostain välistä ilmaa suojakaasun sekaan ja se aiheutti ongelmia hitsauksessa.

lansive
12.05.2014, 19.24
Ei mitään vikaa, ne vaan tuohoutui kun juurikaasusysteemi veti jostain välistä ilmaa suojakaasun sekaan ja se aiheutti ongelmia hitsauksessa.

Onko sinulla koko ajan juurikaasu käytössä? Tuplasäätimelläkö syötät kaasun?

J_K
12.05.2014, 21.33
Onko sinulla koko ajan juurikaasu käytössä? Tuplasäätimelläkö syötät kaasun?

Näissä kahdessa viimeisessä projektissa on ollut juurikaasu käytössä. Suurin vaikutus on satulaputkessa ja emäputkessä, viimeistely on helpompaa kun ei ole toista palkoa sisäpuolella.

Tuossa kuva vielä säätimestä.
https://dl.dropbox.com/s/cwby9f5z3fvyhrs/saadin.JPG

Pajazo
14.05.2014, 00.05
Uushopeahan ei ole hopeaa nähnytkään, vaan on kuparia (60), nikkeliä (20) ja sinkkiä (20).

Tuli eilen uusi ongelma, eli lakkasi yllättäen kaasun tulo polttimeen. Pullo ei ole tyhjä (kokeiltu toisella polttimella), pulloventtiili toimii ja paineensäädin toimii. Polttimesta vaan ei kulje mitään läpi. Happi kulkee kuten ennenkin. Poltinta ei saa purettua mitenkään, joten pitänee viedä takaisin Bauhausiin. Saahan nähdä miten kauan kestää takuukierros, vai saisikohan saman tien uuden satsin matkaan.

Taitaa olla tyyppivika tuossa Bauhausin Rothenberger Roxy-polttimessa, mulla kävi samoin parin käyttökerran jälkeen. Vaihtoivat uuteen ja nyt toimii, saa nähdä miten pitkään. Miten sulla kävi tuon kanssa?

Onko jollain tietoa mistä saisi hyvää juoksutetta messingillä juottamiseen? Bauhausista ja IKH:sta löytyisi jauhemuotoista, mutta pastatyyppisellä olisi varmaan helpompi juotella.

lansive
14.05.2014, 10.33
Taitaa olla tyyppivika tuossa Bauhausin Rothenberger Roxy-polttimessa, mulla kävi samoin parin käyttökerran jälkeen. Vaihtoivat uuteen ja nyt toimii, saa nähdä miten pitkään. Miten sulla kävi tuon kanssa?

Nyt on toiminut ihan hyvin. Pari happipulloa on tullut jo käytettyä ja palava kaasukin piti jo vaihtaa uuteen.


Onko jollain tietoa mistä saisi hyvää juoksutetta messingillä juottamiseen? Bauhausista ja IKH:sta löytyisi jauhemuotoista, mutta pastatyyppisellä olisi varmaan helpompi juotella.

Minä olen käyttänyt Rothenbergerin jauhetta. Veteen sekoittamalla saa ihan hyvän pastan. Olen myös tikkua päällystänyt kuumana jauheella ja silläkin menetelmällä tulee ihan hyvää jälkeä. Vähän vähemmän on siivottavaa kun juoksute osuu tarkasti työkohteeseen. Enemmän tarkkuutta tuolla tavalla tarvitaan kun juoksute (valitettavasti) on vain siinä mihin tikulla tökkää.

mhelander
15.05.2014, 16.36
Hei onko ehdottaa millasta fixin dropout:a kannattais lähteä metsästämään tai tekemään kun tarkoitus on laittaa jarrusatula kelluvaksi kuten tässä:

http://img.photobucket.com/albums/v626/Jimmy-pop/floater65.jpg

http://fcdn.mtbr.com/attachments/downhill-freeride/196211d1158252991-floating-brake-kona_07_stinky_primo_dope.jpg

Tässä on ajatus tehdä tommonen takajousitettuun värkkiin ja sellasella korvakolla jolla voi säätää ketjun kulumisen venymän pois. Ja takakiekko olisi kiva saada kuitenkin kohtuudella pois, jonkin sortin pikalinkku ratkaisu siis.

http://cdn.mos.bikeradar.com/images/news/2009/11/03/1257271245751-1vkasvszayqn0-670-70.jpg

Ideaa siis metsästän, olen varautunut että joutuu tekemään koko kapistuksen CrMo-rakenteisiin ja ehkä liikkuvat alumiinista...

J_K
15.05.2014, 23.02
Onhan noita valmiina, Ceewaylla jotain, mutta niissä taitaa olla kulma vähän erikoinen tai saattaisihan se nojakissa toimiakin.

2soulscycles voisi olla toinen kohtuu hintainen vaihtoehto, muutamaa erilaista liukuvaa osaa tarjolla.

http://www.2soulscycles.com/media/com_hikashop/upload/img_3298.jpg (http://www.2soulscycles.com/index.php/store/fb/product/3-evo2-slider-dropouts-set)

Pajazo
31.05.2014, 13.08
Tuosta rothenbergerin jauheesta saa näköjään parempaa tahnaa aikaiseksi kun jauhaa sen vähän hienommaksi morttelissa.

J_K
16.06.2014, 21.30
Juuh.

Tommosta, joutunee kirkasosakauppaan kun on niin tunkkasen näkönen. Väriin ja maalarivalintaan todella tyytyväinen.
https://dl.dropbox.com/s/pgiclk2a68hmb9k/23.JPG

Karkkiväri
https://dl.dropbox.com/s/qu9kfgud0nd0ux0/24.JPG

kmw
16.06.2014, 22.05
^ sitten kun on valmis niin kuvat pornoketjuun, pliis. Ihan *piip* hieno väri & maalaus.

J_K
16.06.2014, 22.44
^Kuvat saa pronoketjuun linkata joku muu jos lopputulos miellyttää sen verran, pitää ettiä joku ottamaan myös paremmat ama-kuvat.
Maalaukseen olen kyllä todella tyytyväinen, parempi kuin osasin odottaa. Jälki on kyllä kalliimman hinnan arvoista ja oikea valinta maalaamon suhteen tuli tehtyä.
Väri ei pääse kuvissa oikeuksiinsa, onneksi paistoi päivällä maalauksesta hakiessa vielä aurinko niin näki kunnolla miltä näyttää.

Huomenna jos viimeistelisi kasauksen. Tänään oli lähinnä keskiön/emäputken työstöt listalla sekä kotelosuoja-aineet putkiin sisälle.
Runko painaa maalattuna 1675g, ihan kohtuu kevyt kokoisekseen.

Tilasimpa sitten Ceewaylta kasan osia seuraavaan projektin, ehkä ensi viikolla pääsee sitten sen kimppuun.

J_K
18.06.2014, 20.26
https://dl.dropbox.com/s/9lysycf9eox5tkd/1.JPG

https://dl.dropbox.com/s/meyiu89tfct26po/3.JPG

https://dl.dropbox.com/s/dfddb36rn110ou2/4.JPG

VanhaPate
18.06.2014, 21.55
On se komee!

Mihail
18.06.2014, 22.42
Mykistävää kyllä

J_K
28.06.2014, 19.56
Siniseen tuli myös Enve haarukka.

https://dl.dropbox.com/s/tpk5jgvsg1a36gx/5.JPG

Uutta projektia pukkaa taas.

https://dl.dropbox.com/s/6j8y6iicihgybgc/1.JPG

Satulaputken muhvista poistettu rumat ulokkeet ja hieman ohentamista aloitettu, loppu ohennus kun joutettu paikoilleen. DIY lug vise on ruma, mutta hyvin toimiva ja halpa.

https://dl.dropbox.com/s/rzlx8ut615tx0zc/2.JPG

Lähtötilanne ja nykytilanne, yli puolet muhvista katosi sahatessa ja viilatessa.

https://dl.dropbox.com/s/rhzlti0d5sc5w8x/3.JPG

J_K
29.06.2014, 21.02
Lissää kuvaspämmiä. Yllättävän paljon saa menemään aikaa tuommoseen pieneen hommaan.

https://dl.dropbox.com/s/it3ztqo91h64xye/4.JPG

https://dl.dropbox.com/s/zv3u1u7ueqjhneg/5.JPG

https://dl.dropbox.com/s/n49268grnnw728g/6.JPG

https://dl.dropbox.com/s/nkkjslaxdujw26e/7.JPG

https://dl.dropbox.com/s/tjnaswj36flhc5g/8.JPG

lansive
11.07.2014, 12.35
Mistähän löytyisi sopivaa materiaalia omien drop outtien tekemiseen, kun käytössä on työstöön viila, penkkihiomakone ja pylväspora? Kärryprojektiin tein tavallisesta 50 x 4 mm lattaraudasta, mutta kiinnostaisi joku vähän parempikin materiaali.
https://lh4.googleusercontent.com/-a76KDQvPnRU/U7-hQ_NZM1I/AAAAAAAAAUo/DAIkmmyuN1Y/s800/do_800x600.jpg
Ei saa katsoa liian tarkkaan. Kevennysreiät on vähän miten sattuu, kun ajattelin tuosta tulevan harjoituskappaleen. Kiireen vuoksi menee kumminkin käyttöön saman tien.

Avokid
05.08.2014, 11.27
Mistähän löytyisi sopivaa materiaalia omien drop outtien tekemiseen, kun käytössä on työstöön viila, penkkihiomakone ja pylväspora? Kärryprojektiin tein tavallisesta 50 x 4 mm lattaraudasta, mutta kiinnostaisi joku vähän parempikin materiaali.
Ei saa katsoa liian tarkkaan. Kevennysreiät on vähän miten sattuu, kun ajattelin tuosta tulevan harjoituskappaleen. Kiireen vuoksi menee kumminkin käyttöön saman tien.
Sopiiko alumiini? Ainakin työstäminen olisi paljon helpompaa.

lansive
05.08.2014, 11.55
Terästä pitäisi olla, kun muutenkin tulee kaikki teräksestä.

El-Carpaso
05.08.2014, 12.08
Kannattaa esmes teräsrengiltä kattoa jos sieltä löytyis esmes cromolevyä tai vastaavaa matskua paksuna lattana tai levynä. Cromollehan on kyllä vastaavia materiaaleja tommoseen käyttöön (eli ei oo niin justiinsa)

lansive
05.08.2014, 12.49
Kiitoksia vinkistä. Tuolla teräsrengillä tosiaan näytti olevan hyvin valikoimaa. Kännyllä en jaksanut selata mitä kaikkea löytyy, mutta kun lupaavat myydä yksityishenkilöillekin niin oikein varteenotettavalta vaikutti.

El-Carpaso
05.08.2014, 14.43
Lähinnä on puukkoseppien suosiossa mutta kuten sanoit niin valikoimaa löytyy kohtuu paljon kaikenlaisista teräksistä.

Jos olis mikä tahansa muu osa niin suosittelisin jotain 1045 tyyppistä, mutta dropoutti vaatii jonkin verran ruosteen kestoa joten jokin kromilla seostettu olis siihen applikaatioon hyvä. Maali kuitenki kuluu puhki aina dropouteista

Eri
14.08.2014, 20.10
Tälläinen tuli vastaan, mahtaako tehdä mitään?

http://tuontitukku.fi/tuote/putkenporaus-penkki-astekulmalla-erikoisty%C3%B6kalu-putkirunkojen-valmistukse/997700160649/

lansive
14.08.2014, 20.44
En tiedä tekeekö mitään mutta työkalufriikkinä pitää laittaa tilaukseen. Jos ei fillarihommissa niin muissa metallitöissä ainakin on hyödyksi.

J_K
14.08.2014, 22.08
^^
Joskus mietin tuollasen ostamista, mutta jäi hankkimatta kun ei ole penkkiporakonetta millä käyttää. Ehkä käyttökelpoisempi paksumpi seinämäisten putkien kanssa.
Paperimallit, saha ja viilat toimii omiin tarkotuksiin oikein hyvin, helposti hitsattavia tiukkoja liitoksia on saanut 0.7mm putkeenkin.

Muhvipyörä projekti onkin jumahtanut paikoilleen suunnitelmien jatkuvasti vaihtuessa, jatketaan talvella.
Uuden kaksysin teko on aloitettu tänään, chainstayt taivuttelin ja jigin asettelin valmiiksi, viikonloppuna tarkotus päästä jo enemmän tekemään. Sitten varmaan vuorossa uutta läskipyörää.

J_K
16.08.2014, 21.53
Tästä lähtee uusi yksivaiheinen maasturiprojekti, tähän on hankittu myös korvakkeellinen insertti jos yksivaiheilu ei olekaan se juttu.
Chainstayt 3/4"x0.035" putkea, pienet montut pitää vielä painaa rengastilan kasvattamiseksi.

https://dl.dropbox.com/s/xtwwzepxc4pbj8c/1.JPG

J_K
17.08.2014, 21.22
Nyt kun muistui mieleen, niin ostitko Lansive sen Stahlwerkin tigin?


Kuvasaastetta lisää.

Steve Garro tyyliset seatstayt, 5/8" ja 1/2" putkea juotettuna yhteen, taivutukset puuttuu vielä.

https://dl.dropbox.com/s/gg677cdpkfiv28a/2.JPG

https://dl.dropbox.com/s/vle8sny21rgsncu/3.JPG

J_K
24.08.2014, 21.45
Hitaasti etenee, mutta jotain sentään tapahtunut, alkaa olla valmiina hitsattavaksi.

https://dl.dropbox.com/s/3vwixpv9xz4bg35/4.JPG

https://dl.dropbox.com/s/w0nta64uxnju2kz/5.JPG

lansive
24.08.2014, 22.00
Nyt kun muistui mieleen, niin ostitko Lansive sen Stahlwerkin tigin?


Stahlwerkin 200 Puls DC tuli taloon. Erinäköisistä syistä projekti on ollut muuten jäissä koko kesän. Edes kaasupulloa ole vielä saanut kiinni vaan puikkohommia on tehty se vähä mitä on konetta käytetty. Juniori alkaa olla kärsimätön kun vanha pyörä on jo turhan pieni joten ehkä tänne jotain edistyskuvia olisi tulossa.

J_K
26.08.2014, 22.43
Pientä edistystä tänään, etukolmio hitsattu ja chainstayt heppailtu paikoilleen.
Suurin osa osistakin on jo saapunut maailmalta ja loputkin pitäisi olla tällä viikolla hallussa.

Chainstayt poikkeaa vähän keskiön keskilinjasta helpomman hitsauksen kannalta, olisi läskiinkin pitänyt tehdä samalla tavalla.

https://dl.dropbox.com/s/85srz55dkwu7cv4/6.JPG

https://dl.dropbox.com/s/pwqrglt0ylzg3ti/7.JPG

J_K
27.08.2014, 22.40
Pientä hommaa tänään taas.

https://dl.dropbox.com/s/re0xawsbne6hta7/8.JPG

Juurikaasuttelua
https://dl.dropbox.com/s/4nh3dsvmxdqhjct/9.JPG

Chainstay bulletti dropouttiin
https://dl.dropbox.com/s/pe8wrv3yik0xj8d/10.JPG

Tämän hetken tilanne, tasan 1900g ja emäputkikin on pätkästy oikeaan mittaan. Paksua putkea niin painoakin on ja dropoutit on painavat.
https://dl.dropbox.com/s/af320fg0l2stgfm/11.JPG

Kammet
https://dl.dropbox.com/s/b5dw1ccey0pfgqr/kammet.JPG

Tank Driver
27.08.2014, 22.58
Tämä ketju aiheuttaa riipivää kateutta ja masentavaa alemmuudentunnetta.

J_K
30.08.2014, 21.31
Peräpäähän lisää kurveja.
Dropoutit etuasennossa mahtuu pyörimään 2.25" ISP, säätöväli on 430-451mm ja tulevalla välityksellä chainstay pituus asettunee noin 440mm tietämille.

Vielä päätettävä hitsaanko vai juotanko seatstayt satulaputkeen.
https://dl.dropbox.com/s/0ixutewq7pfkxw8/12.JPG

Tämä liitos tullaan täyttämään Fillet Prolla. Dropouttien päätkin on taivutettu ja kaikki liitokset on suoria, on aika tiukkaa tavaraa tivuttaa tuo 17-4 ruostumaton teräs.
https://dl.dropbox.com/s/3z168twjhah1151/13.JPG

https://dl.dropbox.com/s/2szzw5ppvtcmvka/14.JPG

kmw
30.08.2014, 21.36
Komppaan tankkia *huokaus*

Mihail
30.08.2014, 21.46
Ehdottomasti foorumin parasta sisältöä tuottaa kylla J_K

J_K
31.08.2014, 22.26
Mukava jos tykkäätte.

Homma etenee, seatstayt hitsattu ja juotettu paikoilleen.

https://dl.dropbox.com/s/9u7ybteyq4mr7vz/15.JPG

https://dl.dropbox.com/s/11ppz958l5tbbl9/16.JPG

https://dl.dropbox.com/s/bq7eamv709acqrm/18.JPG

Näitä pitää vielä pieni kourallinen lisätä ja silta seatstayden välille.

https://dl.dropbox.com/s/qgx5eavy0r397qf/19.JPG

IncBuff
31.08.2014, 22.34
Tämä ketju aiheuttaa riipivää kateutta ja masentavaa alemmuudentunnetta.
Tähän plus yksi

J_K
01.09.2014, 22.23
Sarjassamme surkeat kuvat osa xxxxx.

Viimeistelyä vaille valmista maalaukseen, pitänee huomenna käydä aikatauluja kyselemässä.

Silta sovitettuna.
https://dl.dropbox.com/s/0sbps09vnxcajuq/21.JPG

Tässä oli tarkotus näkyä paremmin peräpään kurvit, mutta eipäs näykkään.
https://dl.dropbox.com/s/lsahuk4izh0y361/22.JPG

J_K
02.09.2014, 23.19
Huomenna maalarille, värikin pitäisi vielä päättää. Maalaamaton paino 2183g.

https://dl.dropbox.com/s/vzreso91al0z01b/23.JPG

https://dl.dropbox.com/s/e5qlr0yr7ts9d2q/24.JPG

https://dl.dropbox.com/s/gzoap8gbm9hzhpy/25.JPG

https://dl.dropbox.com/s/f958547r0pjezfy/26.JPG

https://dl.dropbox.com/s/rcziv0hb93wptqa/27.JPG

https://dl.dropbox.com/s/4mvkkir0jhc3hk7/28.JPG

kmw
03.09.2014, 00.10
Tässä on kaikki ylistyssanat käytetty jo moneen kertaan. Ihailen mykistettynä.

edith. Jos väriksi jotakin jolla takapään kaarien seksikkyys vielä korostuu niin avot.

J_K
03.09.2014, 00.23
^ Värin valinta tuottaa tällä hetkellä vähän vaikeuksia.

Toisaalta hillityllä linjalla olisi tarkotus mennä tai sitten juurinkin joku muotoja korostava väri. Tietyt väri on mielessä, mutta onko ehdotuksia?

kmw
03.09.2014, 01.16
Mtn osaa ehdottaa. Kunhan täältä porstuasta huutelen.

JackOja
03.09.2014, 11.06
Toisaalta hillityllä linjalla olisi tarkotus mennä tai sitten juurinkin joku muotoja korostava väri. Tietyt väri on mielessä, mutta onko ehdotuksia?

RAL6018 on mun ehdotus. Jotain kimalletta hiukan sekaan :)

twentyniner
04.09.2014, 22.24
Hienoja ajatuksia ja projekteja poijaat, itse tehty on aina itse tehty, vaikka olisikin yhtä komea, kuin tuo Sirkkeli :D Ihastelin jo vuosia sitten Ursinin Markon tekemää runkoa kakkosnelosessa ja kaikki respekti rakentajille.

Tsemppiä projekteihin, itselleni tuo tehdasrungon tilaaminen rapakon takaa on jo suoritus ;)

Nyt kävi semmoinen vahinko, että tuollainen Markon tekemä runkosetti eksyi talliin :)

J_K
23.09.2014, 18.30
Vielä ei ole maasturin maalaus valmistunut, mutta seuraavan projektin palikat on tipahneet tontille.

https://dl.dropbox.com/s/s53gfs1vlldgv7z/4.JPG

J_K
30.09.2014, 21.26
Ruostesuojaus ja jotain pientä asentelua tuli tänään puuhasteltua.

Väristä tuli syksyisen harmaa.

https://dl.dropbox.com/s/n2s8y3h1f261gfm/29.JPG

https://dl.dropbox.com/s/1njggoc9c5qhent/30.JPG

https://dl.dropbox.com/s/2wqmzyjsx71o6tq/31.JPG

https://dl.dropbox.com/s/3lnhkt6ltcjolqy/32.JPG

https://dl.dropbox.com/s/oi6kshblfgpheup/33.JPG

Mihail
01.10.2014, 00.07
http://www.fridaylovesong.net/bloggity/wp-content/uploads/2013/11/Homer_Food.jpg

pekoni
01.10.2014, 01.44
on KYLLÄ taas niin HIENOA settiä tulossa!
(Voin aina lohduttautua sillä, että vaikka osaisin tehdä jotain yhtä hienoa, ei mulla ois kuitenkaan varaa laittaa siihen noin hyviä komponentteja) :)

petjala
01.10.2014, 09.22
J K:n runko näyttää kyllä niin pornolta, jotta sen voi vetää vaikka harmaaksi. Ei paljo tarvii vaatteilla koreilla, kun on tollaista jälkeä. Mielellään trumpetilla vetäisin fanfaarin ja samalla kieppusin kärrynpyöriä, mut en osaa kumpaakaan ees yksikseen.

riding highstone
01.10.2014, 20.13
Mitä myötö/murtolujuuksia maastopyörän teräsputket vaatii? Ceewaylta en löytäny lujuusarvoja käyttämistään putkista.

KJP
01.10.2014, 23.52
Katsoitko tätä (http://www.framebuilding.com/acrobat%20files/Columbus%20TUBE%20SETS_2014_bassa.pdf) ? Kun selaa tarpeeksi pitkälle eli ohi erilaiten putkimallien, tulee vastaan tekstisivu, jossa on kerrottu edellä olleiden putkien lujuusarvot. Oikeanpuoleisella palstalla englanniksi. Myös tästä (http://www.framebuilding.com/Tubing%20Materials.htm#top) löytyy arvoja. Täältä sivusta huutelen vaikken runkoja rakentelekaan, mutta mielenkiinnolla olen tätä seurannut.

El-Carpaso
02.10.2014, 08.30
Maastureissa käytetään kait aika usein chromoa 0.9-0.6-0.9 putkivahvuuksilla. En tiiä sit mitä murtolujuuksia niissä on, mutta kohtuu kestävää kuitenkin. Paremmasta putkesta voi tehdä vähän ohuemmalla seinällä

J_K
02.10.2014, 22.29
Maastureissa käytetään kait aika usein chromoa 0.9-0.6-0.9 putkivahvuuksilla.

Kyllä tai riippuu tietysti tekijästä, omiin maastureihin ei ole mitään halua laittaa käyttämiäni putkikokoja ohuempi seinamäisenä. Columbuksen tarjonta on naurettavaa maastureihin soveltuvissa putkissa, omiin maatureihin ei ole löytynyt yhtään sopivaa putkea.

Reynoldsilla ja True Temperilla on paremmat valikoimat putkia, erilaisia ohennuksia löytyy Columbusta enemmän. Seuraava runko tuleekin sekoitelmasta Reynolds, TT, ja 4130 cromo.

J_K
03.10.2014, 22.01
Toistaseks saa olla tässä kuosissa, välitystä pitää pohtia kun pääsee ajamaan.

https://dl.dropbox.com/s/ak0lu4lnp2is3qp/34.JPG

El-Carpaso
03.10.2014, 22.30
Kyllä tai riippuu tietysti tekijästä, omiin maastureihin ei ole mitään halua laittaa käyttämiäni putkikokoja ohuempi seinamäisenä. Columbuksen tarjonta on naurettavaa maastureihin soveltuvissa putkissa, omiin maatureihin ei ole löytynyt yhtään sopivaa putkea.

Reynoldsilla ja True Temperilla on paremmat valikoimat putkia, erilaisia ohennuksia löytyy Columbusta enemmän. Seuraava runko tuleekin sekoitelmasta Reynolds, TT, ja 4130 cromo.

Minkä paksusta seinää sulla on ja mikä teräs?

Sit joskus hamassa tulevaisuudessa ajattelin tehdä kaikki rungot suoraan reynolds 853, oli maantie tai maasturi ja vaihdan sit seinämävahvuutta ja halkaisijaa tarpeen mukaan. Ilmakarkenee ni ei tarvii huolehtia juottamisen aiheuttamasta heikkenemisestä

J_K
03.10.2014, 23.05
Minkä paksusta seinää sulla on ja mikä teräs?

Tuo yllä oleva on 631:stä, TT 31.75 .9/.6/.9 ja DT 34.925 .9/.6/.9 ja ST 4130 cromoa 31.75 0.035" seinämällä. Sininen fixi Columbus spirit TT 31.75 .7/.5/.7, DT 34.925 .7/.5/.7 ja ST 0.5/0.7.

631 on niin halpaa, että olen pitäytynyt toistaiseksi siinä.

Uusi fatbiek tulee 853 + 631 + True Temperin Supertherm.

J_K
30.11.2014, 20.36
Eikö kukaan muu tee mitään?

Laihaläskin tekeminen aloitettu.

Napasettikin on jo hallussa.
https://dl.dropbox.com/s/2n82d5ituzoxaqh/i9.JPG

Runko juttuja
https://dl.dropbox.com/s/77cdwjhmd59eb1j/5.JPG

Tähänkin tulee tuollaset tapered seatstayt.
https://dl.dropbox.com/s/2orohr8gesj0fte/7.JPG

https://dl.dropbox.com/s/37rk8q99ggdb53k/8.JPG

Tälläset holkit on seatstayssa, joten kolmi-osaiset ovat.
https://dl.dropbox.com/s/x1oprq7s5tucdoh/6.JPG

Nufan
30.11.2014, 22.10
^Mun piti jo viime talvena opetella juotoshommat, mutta ajanpuutteen vuoksi jäi. Joku voisi tehdä sellaisen aloittelijan oppaan, että pääsisi alkuun. Lähinnä materiaalien hommaamiseen apuja tarttisin. Jos jostain yhdestä paikkaa sais tilattua tarvikkeet. Omilla tiedoilla ei kehtaa lähteä liikkeistä kyselemäänkään.

J_K
01.12.2014, 00.14
^Kyllä kaikki tarvittavat materiaalit on mahdollista hankkia Ceewayltä ja Peter auttaa valinnassa tarvittaessa.

Tämä (http://forums.mtbr.com/frame-building/frame-building-forum-faq-351632.html) on ihan hyvä paikka aloittaa tutustumaan mitä ja miten.

Timo W
01.12.2014, 11.57
Paterek on toki tehnyt melkoisen kattavat ohjeet, joilla pääsee alusta pitkällekin.

J_K, kyllä me muutkin tehdään, mutta paljon hitaammin. Nytkin haarukka odottanut monta viikkoa päätöstä viedäkö se jonnekin rotsattavaksi, hankkiako itselle työkalu vai käviskö sen sorvaamassa.

J_K
01.12.2014, 19.05
Nytkin haarukka odottanut monta viikkoa päätöstä viedäkö se jonnekin rotsattavaksi, hankkiako itselle työkalu vai käviskö sen sorvaamassa.

Sorvi on ihan hyvä vaihtoehto, omat olen sorvauttanut. Sen mitä noista haarukantyöstyvälineistä olen lukenut niin, olen toistaiseksi jättänyt ostamatta ja säästän Bringhelin työkaluun joka tuntuu olevan kovasti kehuttu.

Timo W
01.12.2014, 19.27
Bringhelin haarukkajigi vai haarukanrotsaustyökalu?

J_K
01.12.2014, 19.33
Bringhelin haarukanrotsaustyökalu.

Timo W
01.12.2014, 19.50
Joo, se tässä vähän itsellä jarruttaa, kun toi on vika tuumainen, niin ei viitsi siihen työkalua hankkia.

Nufan
01.12.2014, 21.14
Putket yms ceewaylta toki, mut mistä juotteet yms.

J_K
01.12.2014, 21.36
Juotteetkin löytyy Ceewaylta, http://ceeway.com/Framesaver.htm
Sif 101 lankaa ja Cycle Design LFB juoksutteeksi.

Nufan
01.12.2014, 23.35
No kappas, eipä osunut aiemmin silmään. Kiitokset.

lansive
10.12.2014, 16.56
Eikö kukaan muu tee mitään?

Joskus vaan tulee esteitä, eikä muutenkaan mene mikään suunnitellusti. Juuri pistin tarjouspyynnön Ceeway:lle, joten nyt oikeasti lähtee projekti liikkeelle. Jouluna on pitkät vapaat, joten on aikaa värkkäillä runkoa. Vielä kun kerkeäisi opettelemaan hitsausta vähän etukäteen niin ei mene kalliit materiaalit hukkaan.

Työkalut vielä vähän mietityttää kun puuttuu vielä valikoimasta aikamoinen kasa: emäputken ja satulaputken kalvaimet ja keskiön kierteiden avaustyökalu. Jarrujen IS-kiinnitykset ja keskiön pintojen oikaisuun on jo ennestään välineet, kun niille on ollut tarvetta kaupallistekin runkojen kanssa.

J_K
11.12.2014, 00.07
Joskus vaan tulee esteitä, eikä muutenkaan mene mikään suunnitellusti.

Näin tahtoo harrasteiden kanssa usein käyvän itselläkin.


Työkalut vielä vähän mietityttää kun puuttuu vielä valikoimasta aikamoinen kasa: emäputken ja satulaputken kalvaimet ja keskiön kierteiden avaustyökalu. Jarrujen IS-kiinnitykset ja keskiön pintojen oikaisuun on jo ennestään välineet, kun niille on ollut tarvetta kaupallistekin runkojen kanssa.

Työkalut on itselläkin nyt ostoslistalla ja jotain on tullut jo hankittuakin ja jotain tulossa ensi vuoden puolella.

Tuollanen pötkylä kolahti tänään postissa, saa nähdä onko mitään apua hitsatessa.
https://dl.dropbox.com/s/arkbpgimitmknfg/sths.jpg

Chainstaytkin sain taivutettua, etummainen taivutus on jätetty tarkoituksella vajaaksi kun taipuu litistäessä vähän lisää.
https://dl.dropbox.com/s/swx6hmg4cb6bsf8/9.JPG

lansive
11.12.2014, 11.37
Tuollanen pötkylä kolahti tänään postissa, saa nähdä onko mitään apua hitsatessa.


Mikä tuon tarkoitus on? Tuetaan putkea sisäpuolelta?

Ceewaylle lähti rahat ja nyt jäädään odottelemaan paketin saapumista. Yllättävän edullisiahan nuo putket olivat, kun en ottanut mitään ohennettuja (tulee niin pieni runko, ettei riitä lyhennysvara missään putkessa). Takapään putket otin valmiiksi taivutettuina kun mittausteni mukaan saa tulee sopivat. Nähtäväksi jää onko käytäntö sitten jotain muuta.

Seuraavaksi pitäisi piirtää puhtaaksi suunnitelmat ja rakentaa jigit rungolle ja haarukalle.

Tässähän jännittää joulua melkein yhtä paljon kuin 6-vuotiaana.

El-Carpaso
11.12.2014, 13.24
Eikös toi oo heatsink? auttaa lämmönhallinnassa hitailujen lomassa.

J_K
11.12.2014, 18.12
Mikä tuon tarkoitus on? Tuetaan putkea sisäpuolelta?

Ceewaylle lähti rahat ja nyt jäädään odottelemaan paketin saapumista. Yllättävän edullisiahan nuo putket olivat, kun en ottanut mitään ohennettuja (tulee niin pieni runko, ettei riitä lyhennysvara missään putkessa). Takapään putket otin valmiiksi taivutettuina kun mittausteni mukaan saa tulee sopivat. Nähtäväksi jää onko käytäntö sitten jotain muuta.

Seuraavaksi pitäisi piirtää puhtaaksi suunnitelmat ja rakentaa jigit rungolle ja haarukalle.

Tässähän jännittää joulua melkein yhtä paljon kuin 6-vuotiaana.

Heatsink kuten El-carpaso tuossa yllä totesi. Alkuun vain satulaputkeen kun sen epämuodostuminen on ollut suurinta, saa nähdä onko tuosta mitään apua.

Toimii varmasti hyvin valmiit taivutukset, etenkin jos otit niitä mtb-malleja.

24" renkaatko tulee?

lansive
11.12.2014, 21.55
Mtb-malleja otin, kun kuvien perusteella näyttivät mitat sopivilta. 24" kiekoille tulee, mutta tilaa on tarkoitus saada 2,5 tuuman kumille.

lansive
17.12.2014, 13.12
Ceewaylle lähti rahat ja nyt jäädään odottelemaan paketin saapumista.

Seurannan mukaan lähtenyt eilen Gatwickista. Jollakin aasivankkurilla ilmeisesti paketti matkaa tähän suuntaan.

J_K
17.12.2014, 18.13
^Kyllä ne jollain muulla kuin aasivankkurilla tulee jos Fedex tai DHL, yleensä neljä arkipäivää on ollut toimitusaika. Odottavan aika on tietysti pitkä ;)

lansive
18.12.2014, 11.08
Jahas. Putket ovat nyt tuossa pöydällä ja heti kättelyssä huomasin, että emäputki tuli tilattua väärä: vahvikerenkaat mahtuivat putken ulkopuolelle. :(

https://lh5.googleusercontent.com/-ilqa5Lfl2ps/VJKMRXr9PrI/AAAAAAAAAYo/OdMkIAk_cBY/s800/20141218_101109.jpg

@J_K onko jäänyt nurkkiin ylimääräistä pätkää emäputkea kun tarkoitus on käyttää perinteisiä laakereita 1 1/8 ohjainputken kanssa?

lansive
18.12.2014, 11.29
Varmuuden vuoksi laitoin vielä Peterille kysymyksen mitä maksaisi pelkän emäputken lähetys. Toivottavasti olisi vähän halvempi kuin 19 puntaa+alv.

lansive
18.12.2014, 16.16
Toivottavasti olisi vähän halvempi kuin 19 puntaa+alv.

Olisihan se ollut postilla kympin halvempi muttei olisi ehtinyt tänne jouluksi, joten DHL:llä tulee. Ei tässä konkurssissa tunnu enää missään kun vertaa noiden työkalujen hintoihin.

J_K
18.12.2014, 18.15
Putkea olisi löytynyt, mutta en päässyt aikaisemmin vastaamaan.

Ja eikun tekemään. Mitäs työkaluja olet jo hankkinut rungon työstöön?

Taas tuli tänään koneistajalta työkaluja, saa nähdä toimiiko halutulla tavalla, kuvia joskus myöhemmin.

lansive
18.12.2014, 20.03
Putkea olisi löytynyt, mutta en päässyt aikaisemmin vastaamaan.

Laitoin YV:tä - nyt tarvitaan tuplavarmistus tai joulu menee pilalle. Ja jotenkin tuntuu ettei tämä nyt viimeiseksi rungoksi jää mitä tuolla tallissa syntyy, joten ei se Ceewaylta tilattu putkikaan käyttämättä jää.


Ja eikun tekemään. Mitäs työkaluja olet jo hankkinut rungon työstöön?


Keskiön oikaisuvälineet löytyy, samoin IS-kiinnikkeiden oikaisuvälineet. Puuttuu keskiön kierretyökalu, sekä emäputken ja satulaputken kalvaimet. Ajattelin Bike-Componentsista tilata noita Cycluksen kaluja kun niitä on ennestäänkin eikä ole ollut valittamista.

Jigi tulee vaneerialustalle ja siihen sitten taustalle kakkosnelosesta jäykistettä. Vähän täytyy suunnitella, ettei tulisi ihan kertakäyttöistä, vaan jos voisi seuraavissakin hyödyntää. Haarukan jigiin ei ole vielä mitään ideaa.

lansive
18.12.2014, 20.29
Nopealla sovituksella dropoutit olivat vähän väljät noihin putkiin mitä haarukkaan ajattelin.
https://lh4.googleusercontent.com/-u1pkYhs-Cjc/VJMLoKsMrJI/AAAAAAAAAZQ/OF8SLCtsS7Y/s800/20141218_190938.jpg

Ei varmaan haittaa, mutta pitäisi kyllä tarkemmin lukea nuo mittatiedot, kun vasta toinen fiba tässä tilauksessa.

J_K
18.12.2014, 21.12
Noita dropoutteja ei taida ollakaan tiukalla sovituksella ja ei ole ongelma jos hitsaat ne kiinni.

Noista työkaluista vielä, itse olen ollut Cyclukseen tyytyväinen. 27,2mm satulaputken kalvain on halppis säädettävä ja 30,9mm kalvain on tuumamittainen kiinteä jolla saa sopivan sovituksen.

lansive
18.12.2014, 23.42
Työkaluista vielä: ehdin vähän mittailemaan ja sovittelemaan osia. Näyttää tuo haarukan alapää (unicrown holkki) olevan reilusti ylikokoinen (30,8 mm!). Pitää ilmeisesti tilata työkalu tuohonkin? https://www.bike-components.de/de/Cyclus-Tools/Planfraeswerkzeug-fuer-Gabelkonus-mit-Halter-p4516/

Onhan se sijoitus tulevaan, jos vaikka nimeän joululahjakseni...

J_K
19.12.2014, 00.49
Tuosta Cycluksen crown-race seat työkalusta on vähän ristiriitaista kommenttia ollut liikkeellä, ilmeisesti suurin ongelma on keskitys.

Omat haarukat olen toistaiseksi käynyt sorvarilla koneistuttamassa, tuommonen läskipyörän haarukka vaatii jo vähän isomman sorvin mahtuakseen pyörimään.

ykköseero
19.12.2014, 20.21
Eikö kukaan muu tee mitään?

No ei vielä, mutta kevväämmällä muhvi-mixte olisi ajatuksissa kun muhveja sellaiseen nyt taas saa, ja siihen hyvin motivaatiota antaa näiden sun juttujen seurailu. Hyvä meininki, kiitos kun jaksat jakaa!

J_K
20.12.2014, 15.32
Hitaasti etenee, mutta etenee kuitenkin.

Etukolmio on valmiina hitsattavaksi, chainstayt sovitan tosin ennen hitsauksen aloitusta.

https://dl.dropbox.com/s/pbbg7li6alymj7p/10.JPG

Viilattuna.
https://dl.dropbox.com/s/e624qk8fjl8b381/11.JPG

Uusi tarkastustaso.
https://dl.dropbox.com/s/02r89iuhd1ohpn2/table.JPG

lansive
20.12.2014, 16.00
No ei vielä, mutta kevväämmällä muhvi-mixte olisi ajatuksissa kun muhveja sellaiseen nyt taas saa

Mistä löytyy mixte-muhveja?

J_K
20.12.2014, 16.09
Mixte muhveja löytyy ainakin Ceewaylta, lugs sivulta Cast Lugs for Ladies Frames.

lansive
20.12.2014, 16.24
Niinpä näkyy. Vaimolle ollut suunnitteilla mixte runko, mutta ei osunut silmään tuolta.

Taitaa olla seuraava projekti nyt speksattuna.