above_forum

Collapse

Pyöräilyhousut

Collapse
X
 
  • Aika
  • Show
Clear All
new posts
  • Gran Turismo
    Vakiovieras
    • 06/2006
    • 145

    #76
    Vanha legenda kertoo ajasta ennen säämiskähousuja. Ranskan ympäri kiertäjillä oli tapana ostaa aamuisin hienoin pihvi paikalliselta teursastajalta. Pihvi nuijittiin ja laitettiin haaroihin ajohousun sisään. Kun pihvi päivän mittaan marinoitunut hiessä ja pehmentyn niin illalla se vietiin hotellin kokille joka paistoi sen. Ja oli mureaa.
    - Put me back on my Bike -

    Comment

    • Teukka-74

      #77
      Alkujaan tämän lähetti Gran Turismo Katso viesti
      Vanha legenda kertoo ajasta ennen säämiskähousuja. Ranskan ympäri kiertäjillä oli tapana ostaa aamuisin hienoin pihvi paikalliselta teursastajalta. Pihvi nuijittiin ja laitettiin haaroihin ajohousun sisään. Kun pihvi päivän mittaan marinoitunut hiessä ja pehmentyn niin illalla se vietiin hotellin kokille joka paistoi sen. Ja oli mureaa.
      Saiko syödä oman vai pitikö vaihtaa päittäin tiimikaverin kanssa

      Comment

      • Seagull

        #78
        Shimanon vaattet

        Onkos kellään kokemuksia näistä Shimanon vaatteista (tai kuka nyt ne ikinä valmistaakaan), housuista, takeista tms.?

        Bike-Discountista näyttäisi vaan saavan suhteellisen halvalla 2005 malleja.

        Comment

        • lindeju

          #79
          Alkujaan tämän lähetti Gran Turismo Katso viesti
          Vanha legenda kertoo ajasta ennen säämiskähousuja. Ranskan ympäri kiertäjillä oli tapana ostaa aamuisin hienoin pihvi paikalliselta teursastajalta. Pihvi nuijittiin ja laitettiin haaroihin ajohousun sisään. Kun pihvi päivän mittaan marinoitunut hiessä ja pehmentyn niin illalla se vietiin hotellin kokille joka paistoi sen. Ja oli mureaa.
          Ei, ei, eiiii ton on pakko olla vain urbaani legenda. Hyi s..tana, jo pelkkä ajatus kuvottaa!

          Comment

          • lindeju

            #80
            Alkujaan tämän lähetti Namma Katso viesti
            Tovin pyöräilyhousukeskustelu(j)a seuranneena vihdoin päätin että minunkin on aika ostaa itselleni pyöräilyhousut. Ensimmäisellä kokeilukerralla vielä laitoin alkkarit niiden alle kun jotenkin tuntui niin luonnottomalta ajatukselta että nekö pitäisi suoraan ihoa vasten laittaa.


            Toisella kerralla olin hivenen rohkeampi ja Löfflerin pöksyt alimmaiseksi. Nyt sitten vanhaan ei ole enää paluuta, niin paljon mukavamman tuntuista noilla oli ajaa.


            (Ja nyt vasta uskaltauduin kirjoittamaan tälle palstalle
            Tervetuloa vaan!

            Comment

            • jaggi
              Aktiivijäsen
              • 11/2001
              • 1868

              #81
              Sain sukulaismieheltä Löfflerin windstopper-housut mutta mitä mieltä olette kun koko on minusta hieman väljä?
              Kuuluuko wind-stopper housun ollakkin ihan aavistuksen löysempi kuin kesä-trikoitten?
              Pituus on juuri hyvä, mutta kangas ei "puristu" kropan ympärille niinkuin kesäkuteissa olen tottunut. Housut eivät siis roiku, mutta niihin jää hieman vekkejä(kuten esim. farkkuihin istuessa), pidänkö pökät vai kiitänkö ja palautan ne?
              Joo, koot muuten on about 179cm/75kg~54/xl pökät
              Last edited by jaggi; 30.09.2006, 20.06.
              Jumala suojelkoon Amerikkaa ja autoja joita siellä valmistetaan!

              Comment

              • mk
                Palstajyrä
                • 06/2003
                • 4423

                #82
                kyllä minulla olevat löffler ws housut on aika napakat. Jos kyse on noista succismallisista housuista niin ei pitäis kovin väljät olla jos koko on oikea. Mitäköhän tuo koko oli mun housuissa. Jos en väärin muista niin 54. Ja minulla mitat on 181cm/77kg

                Last edited by mk; 30.09.2006, 18.56.
                -- not fast but furious --

                Comment

                • Mika A
                  Aktiivijäsen
                  • 06/2001
                  • 2746

                  #83
                  Miäkin hankin Löfflerin WS-housut kesällä - kun kerran loppuunmynnistä halwalla sai - ja minullekin (190 cm, 87 kg) istuu myös koko 54 napakasti. No, on myönnettävä, että lahje on lyhyt, mutta rikos on harkittu, koska suurin osa käytöstä lienee hiihtoa (jolloin lahkeen suu jää monon sisään eikä lyhyys haittaa) ja pyöräillessäkin kengänsuojan sisään.
                  "Keep your distance and don't follow me"

                  Comment

                  • Viba!

                    #84
                    Itse hankin just alesta löfflerin WS byysat kokoa 52. Itse oon jotain 180/75. Näissä housuissa ainakin mulle on lahkeet aika ok. Housut tuntuu pikkasen löysiltä erityisesti takamuksesta ja lahkeet pitkiltä seisoskellessa mutta eipä niitä seisoskeluun hankittukaan!

                    Vähän saa tilaa ollakin. Eipä ainakaan kahnaa vastaan mistään. Mielummin pientä lepatusta ja suurta liikkuvuutta kuin täydellistä ihonmyötäisyyttä ja nihkeää liikkuvuutta.

                    Comment

                    • lindeju

                      #85
                      Alkujaan tämän lähetti jaggi Katso viesti
                      Housut eivät siis roiku, mutta niihin jää hieman vekkejä(kuten esim. farkkuihin istuessa), pidänkö pökät vai kiitänkö ja palautan ne?
                      Joo, koot muuten on about 179cm/75kg~54/xl pökät
                      Isothan nuo ovat, ei niissä mitään vekkejä saa olla, joten heivaa takaisin ja sano että pidä housus.

                      Itselläni on samankokoiset Löffet ja sopivat hyvin, alle menee lyhyet housut mainiosti, noissa Löffeissä kun ei ole pehmustetta. Itse olen 181cm/88kg ja tuo kaikki ylimääräinen täyte on polvien ja kylkiluiden välimaastossa.

                      Comment

                      • Tyhjäpuntti

                        #86
                        Millaisissa hinnoissa tuollaiset Löfflerin ws housut pyörivät?

                        Pitäisi ostaa itselle uudet talvihousut.

                        Comment

                        • lindeju

                          #87
                          Taitavat satasen nurkilla olla, ainakin täällä: http://www.bike-o-mania.de/shop/de_D..._Loeffler.html.

                          Edit: Bike-Discount myy näköjään Löfflerin pitkää WS-housua nyt halvalla, alle 60e, koko 52 löytyy ainakin.
                          Last edited by Vieras; 05.10.2006, 15.18.

                          Comment

                          • jaggi
                            Aktiivijäsen
                            • 11/2001
                            • 1868

                            #88
                            Jep, tilasinkin Shimanon talvihousut tuolta bike-discountilta kun lenkin jälkeen tulin siihen tulokseen että nuo Löffnerit valuvat hieman.
                            Materiaalina tuo windstopper on kyllä hyvä!

                            Teinkö tyhmästi kun tilasin nuo Shimanot?
                            Löffnereitäkin olisi ollut tarjolla, muttei noissa aikaisemmissa Löff. "viimeistelyn taso" ollut niin häävi etteikö voisi olla mahdollista löytää parempia?
                            Myös muoto on kovin outo, jalat lyhyehköt ja henkseli-osuus(selkä-) pitkä??
                            Kovat on odotukset Shimanon suhteen, hintaa niillä ainakin on ollut(139.90€).
                            Jumala suojelkoon Amerikkaa ja autoja joita siellä valmistetaan!

                            Comment

                            • juristeria

                              #89
                              mikäli ostamasi housut eivät ollenkaan vastaa tarkoitustaan, palauta ne ostamaasi liikkeeseen ja vaadi hinta takaisin. Kukaan ei ole velvollinen maksamaan housuista, joista ei ole mitään hyötyä!

                              Comment

                              • Marde
                                Vakiovieras
                                • 10/2006
                                • 126

                                #90
                                Entäs pehmustetut kalsarit?

                                Entäs kalsarit joissa pehmuste? Niitä löytyy ainakin Bike Planetista. Tuleeko niissä ongelmaksi se, että ne eivät ole päin persettä, kuten pitäisi, vaan luiskahtavat pois sijoiltaan?

                                Mutta jos nekin ovat muuten hyvät, niin olispa sellainenkin plussa että niiden kanssa voisi käyttää haluamiaan vaatekerroksia säiden mukaan.

                                Kokemuksia näistä?

                                Edit: Perehdyttyäni vinkkeihinne tarkemmin ostin viikkoa myöhemmin yllämainitut "kalsarit", eli Löfflerin Comfort Extremet. Ne ovat kokoa 50M, olkaimelliset ja muuten vähän kalsareiden tai bodyn oloiset, Mutta niissä on "vaippa" pehmusteena. Maksoin niistä suomalaisen pyöräliikkeen syyshintana 118 eur, ehkä sittenkin liikaa?

                                Tämän mittaiselle (81 kg ja 179 cm) atleetille nuo sopivat mainiosti, ja pyöräily on ollut yhtä juhlaa sen jälkeen kun aloin käyttää niitä, lukuunottamatta sitä kertaa kun jätin ne kokeeksi pois. Suht kovan satulan kanssa tuntuu että niiden puolesta voisi polkea tuntikausia yhteen menoon! Voin tosiaankin suositella niitä.

                                Niiden kanssa pitää tietenkin harrastaa kerrospukeutumista näin syssyllä. Saa nähdä, kehtaako pelkästään niiden kanssa pyöräillä kesällä, on ne sen verran FreddyMercuryn tyyliset. Pakko laittaa jokin suht peittävä paita päälle, ainakin..
                                Last edited by Marde; 22.10.2006, 14.29. Syy: Ostin "kalsarit"
                                Polje, polje! Kyllä maapalloa riittää...

                                Comment

                                Working...