Olen lähdössä 13.11.2007, siis ensi viikolla Teneriffalle. Paikka on Los Gigantes. Poikkeukselliseen yksin matkailuun yhdistyisi luonnikkaasti maantiepyöräily. Tarvitsen vinkkejäsi. Kiitos jo etukäteen.
Olen lähdössä 13.11.2007, siis ensi viikolla Teneriffalle. Paikka on Los Gigantes. Poikkeukselliseen yksin matkailuun yhdistyisi luonnikkaasti maantiepyöräily. Tarvitsen vinkkejäsi. Kiitos jo etukäteen.
Olen seudulla käynyt pari kertaa, ja oma haaveeni on maastopyöräily ylhäällä vuorella. Olen ehkä viimeaikoina tullut ylivarovaiseksi, mutta paikalliset tiet, liikennekulttuuri ym. eivät minua houkuttelisi maantienlaidalle.
Wuorella on kumpuilevaa, kantavaa vulkaanista kivituhkaa, jonka päällä luulisi maastopyörän rullaavan hienosti. Pensaiden välissä olisi sopivasti tilaa rullailla. Alempana olisi hienoja mäntymetsiä..
Jokatapauksessa toivon, että pistät palstalle kokemuksistasi tietoa kun palaat.
Ainakin täällä kotimaassa autoilijoilla olisi oppimista Gran Canarian liikennekulttuurista.
Tuskin se naapurisaarella sen pahempaa on.
terve,
heitin raskaana olevan puolisoni kanssa viikon reisssun tuonne gigantesiin viime helmikuussa, juuri vastaavanlaisin toivein kuin sinä: eli maantiepyöräilyä loistavissa olosuhteissa ja hienoilla reiteillä. no, petyin pahemman kerran:
teneriffan topografia on äärimmäisen haastava maantiepyöräilyä ajatellen. toki jos tykkää mäestä, siis kovasta mäestä, niin sitten reitit ovat aika mukavia. toinen yllättävä seikka oli se, että asfaltin tms. kunto varsinkin pienemmillä teillä oli hyvin vaihteleva. jonkun reitin alkupätkä saattoi olla ihan helmeä mutta jossain vaiheessa pinta muuttui aivan kauheaksi.
tässä sinulle oiva linkki: tenerife-training.net
kaverin nimi on Les, häneltä saat varmasti hyvää palvelua. sivuilla on kaikennäköisiä reittejä ja muita juttuja ja maininta, että teiden kunto on yllättävän hyvä, mielestäni teiden kunto on tasolla surkea, maantiefilua ajatellen.
kokemukseni perusteella ottaisin maastopyörän, toimii paremmin noissa olosuhteissa. jotkut reitit saarella, esim Mascan kierros, ja pohjoisosassa santacruzin yläpuolelta ylös rinteille, ovat aivan jumalaisen hienoja. mutta esim osa mascan reitistä on todella huonoa pinnoitetta.
no joo, tsekkaa toi linkki ja ota yhteyttä Les Browniin, hän osaa kertoa kaiken oleellisen pyöräilystä saarella.
TV
tuo paikka on kyllä harvinaisen syvältä noin niinkun lomakohteena, ei juurikaan hiekkarantaa ja hirveät matkat jokapaikkaan... noh .. toiset tykkää olla rauhassa
noin pyöräilyä/autonvuokrausta harkittaessa voisi sanoa että ehdottomasti!
mielestäni lomapaikaksi olisi kannattanut ehdottomasti valita santa cruz tai americas/cristianos
Vanha mutta lihava.
Yhdyn edellisiin se PYÖRÄILIJÄN KUNNIOITUS on etelä euroopan maissa omaa luokkaansa, varsinkin jos verrataan SUOMEEN!!!
Eikun huoletta sotkemaan vain...( yllätyt kuinka autoilijat antaa tilaa)..![]()
Osa porukkaa on kyllä aika huoletonta, illaliset pitkiä ennen rattiin kiipeämistä (OK, et varmaan ajele iltapimeässä). Varmaan kuitenkin yleisesti asenne ystävällisempi. Turisteja vaihtelevin kalustoin paljon liikkeellä.
Asiantunteva reittien valinta varmasti auttaa, jotkut tiet tosiaaan voivat vaihtua aivan surkeiksi yllättäen. Jos vuokra-autollakin ajo hirvittää niin maantiefilolla voi olla toosi mielenkiintoista.
OFFTOPIC osio: Suosittelen muuten "turnajaislinnassa" käyntiä, vaikka voi kuulostaa lapselliselta. Enpä ole moista hevosurheilua muualla nähnyt![]()
recycling will save the planet, especially if you eat all your plastic and die
Onko kellään tietoa missä siellä saa nykyään ajaa maastopyörällä? Jostain kuulin että melkein koko Teide olisi nykyään luonnonsuojelualuetta. Ennenhän suojelualuetta oli vain ihan huipun alue, missä nyt ei kai juuri ajettavaa muutenkaan olisi.
Päädyin suositellulle tenerife-training.net -sivustolle. Sain Leslien kiinni ja asiani etenee.
Oliko kokemusta busseista? Ottavatko kyytiin, jos harkintakyky pettää? Bussien aikataulut vaikuttivat päiväsaikaan ihan tyydyttäviltä.
Masca ja Teno ovat suositeltuja kohteita. Onko joku ajanut alatietä (TF 47) Adejeen? Aikaisempien vinkkien perusteella ainakin pinnoitteen kunto kiinnostaa.
Tiistaina jo koneeseen. Pinnanmuodot vaikuttavat haasteelliselta, mutta eniten mietityttää tuo kokeneiden varoitus pinnoitteen heikkouksista. Taidan tyytyä neljän päivän satulaistuntoon. Lämpö (25) ja allasalue tekevät kapuamisesta ehkä jälkikäteen nautittavan. Kiitos kommenteista.
Ommik suositteli turnajaisia. Ja tarkoitit?
Onko muilla kokemuksia, joista voisin ottaa oppia ja lisätä lomamatkan riemua?
Eräs parinkunta, paikallisia yrittäjiä, pisti pystyyn linnan jossa järjestetään turnajaisia. Siis, äijät ensin vastakkain ratsastaen mätkii toisiaan, no mitä ne nyt on, peitsillä?!. Sitten miekoilla. hintaan sisältyy keskiaikainen illallinen & runsaasti halpaa vinkkua. Aivot narikkaan, likaiset farkut ja T paita päälle, ja hirveetä huutoo..
(Mitenkähän toi duuni on selitettävissä työsuojeluviranomaisille, tai vakuutusyhtiöille?)
http://sivut.koti.tpo.fi/noodz/tene1.jpg
http://sivut.koti.tpo.fi/noodz/tene2.jpg
http://sivut.koti.tpo.fi/noodz/tene3.jpg
http://sivut.koti.tpo.fi/noodz/tene4.jpg
http://sivut.koti.tpo.fi/noodz/tene5.jpg
tuos muutama kuva maisemista, tuo ei ollut siis ollut pyöräreissu, eli varsinaisesti melkein ainoot saaren teistä otetut kuvat on auton ratissa
Vanha mutta lihava.
Innostavia kuvia.
Valitsin road biken kolmeksi päiväksi. Kohteeksi valikoituu Los Gigantesista ainakin Masca, Tanque ja reitille osuu myös Puerto de Erjos (huippu 1.717 vrt.Teide 3.717).
Jos innostun niin ehkä jatkan erillisellä päivällä Puerto dl Cruzin itäpuolella. Se vaatii bussireittien ja -aikataulujen opiskelua.
Leslie muuten varoitteli myös TF38 tien kunnosta, kuten joku ystävällisesti valisti mua täälläkin.
Turnajaiset otin alustavasti ohjelmaan. Kv. iltaretki ja illallinen.
Aurinkoista viikkoa!
Ja kiitos.
sadepäivinä on sitten yleensä vuoristossa aurinkoinen(kuten kuvista näkee eli pilvien yläpuolella paistaa aurinko) .. tuo vitoskuva on sadepäivänä otettu...
Vanha mutta lihava.
izmo muokkasi tätä : 11.11.2007 at 23.12
Ah, olisipa keksinyt tämän ketjun ennen reissua. Pari viikkoa tuli sitten treenailtua pelkästään juosten. Upeita lenkkipolkuja saarelta toki löytyykin kunhan hakeutuu tarpeeksi korkealle (yli kilometriin).
Nuo näyttävät erittäin päteviltä sivuilta. Tuoltahan löytyy selkeät reittikartat parhaille maantielenkeille.
Vaikka en ole itse kokeillut, tuntuisi saari sopivan vielä paremmin maastopyöräilyyn. Maanteillä liikenne on yleensä aika vilkasta, kun taas ylempänä rinteessä risteilevät maastoautotiet sopivat mainiosti pyöräilyyn. Rinteiden mäntymetsät ovat kauniita, ja näköalapaikoilta aukeaa hienot maisemat alas laaksoon ja merelle. Tiet kulkevat rinteen suuntaisesti loivasti ylös ja alas. Toki jyrkkiäkin nousuja + laskuja löytyy ihan tarpeeksi. Metsissä näkyi pienemmillä poluilla jotain paikallisia alamäkiajajia. Ilmeisesti hyväpohjaiset polut sopivat siihenkin. Reittien löytämiseksi kannattaa hankkia kirjakaupasta kunnon vaelluskartta (1:50000 tai 1:100000).
Kaiken kaikkiaan Teneriffa sopii erittäin hyvin niin pyöräilyyn kuin juoksenteluun. Näin talvisaikaan kelitkin ovat ihanteelliset.
Olin vaimon kanssa viimeksi jouluna 2006 Puerto de la Cruz:ssa ja nyt juuri 9.3 taas reissulle Teneriffalle Play de la Americas:n.
Molemmille reissuille olen vuokrannut pyörät Tenerife-training:n Leslielta, ja ainakin ensimmäisellä reissulla pyörä oli aivan loistava, ja Leslie toi pyörän suoraan hotellille.
Tälläkin kertaa homma tuntuisi hoituvan kivuttomasti.
Itse pidän saarta aivan loistavana pyöräilyyn, niin teiden kuin liikenteen puolesta. Mitä nyt mäet on hieman kotosuomea jyrkempiä![]()
Hei,
minäkin vuokrasin pyörän Leslieltä, ja kaikki sujui aivan jees.
El Medanossa majaillessa tuli huomattua, että sielläkin on pyörävuokraamo:
http://www.medanobike.com/
He eivät toimita pyöriä majapaikkaan, mutta esim järjestävät retkiä.
Teneriffan eteläkärki on ehkä hieman tasaisempaa maastoa, mutta kyllä sielläkin mäkeä riittää..
Polje, polje! Kyllä maapalloa riittää...
Marraskuun puoli välissä olin Teneriffan Americasissa ja ajoin saksalaisfirman (www.digasports.co.uk/home.htm) yhden ohjatun maantielenkin. Noin 60E sai Scottin 105-osin, ihan ok, polkimet&kypärän ja yhteensä noin 6h kestäneen kimpalenkin 6 sakemannin + toisen suomalaisen kanssa.
Erinomainen pätkä ajettiin: pakulla Americasista Vilaflorista pikkusen ylemmäs, TF21 fillarein pari km nousua, Teiden tasankoa TF21, sitten TF24 observatorion kukkuloiden ohi, ja alamässä kurvi TF523 kohti Arafo/Guimar, jossa serpenttiinialamäen lopuessa pakuun ja takas Americasiin.
Hyvää asfalttia ja vähän autoja. Noin 60km, 4h taukoineen, 700-800 nousum, kokoajan noin 2000m korkeudessa teki vauhdin hitaaksi (ihan lopussa yli 1000 laskum). Opas ajo pakulla edellä ja pysähteltiin kokoamaan porukka noin 30min välein, eli omaa vauhtia sai ajaa, mutta hitaimpia odotellessa tuli välillä viileää.
Suosittelen kuiteski.
Pakko lähteä kanarialle otsikon päivämäärällä, Puetro d.l. Crutsiin, ja ajankuluksi tarkoitus juniorin kanssa maastopyöräillä. Jos on samanhenkistä väkeä lähdossä, pistäkää privaattiviestiä. Toiveissa olisi pari ajopäivää.
Vinkit hyvistä oppaista/reiteistä/vuokrafirmoista olisivat äärimmäisen tervetulleita.
kävin minäkin tenerifalla ja la gomeralla tammi-helmikuun vaihteessa. Tenskulla osallistuin Lavatrax -firman järjestämälle retkelle, josta löytyy lisätietoa ja video ko. keikasta täältä:
La Gomeralla vuokrasin fillarin täältä:
http://www.bike-station-gomera.com/
Opastettua retkeä eivät saaneet järkättyä väen puutteen takia, mutta hyvillä vinkeillä löysin polkuja iteksenikin.
Voin suositella molempia firmoja jokseenkin varauksetta. Palvelu ja fillarit (Marin Eastpeak ja Univega 560 ht) toimivat moitteetta. Etenkin Lavatraxin Darren on varsin leppoisa kaveri, joka ainakin mun tapauksessa osasi järkätä tismalleen sellaista ajelua ja polkua kun tilaisinkin.
http://picasaweb.google.com/usko.jun...LOGgoTo-vyQhgE#
Tuossa muutama. "Hiukan" wanhoja(-88) mutta ei ne mäet oo mihinkää hävinny
Kokemuksia http://www.mtb-active.com/ järjestämästä päivän pyöräilystä
Ko firma sijaitsee lähellä bussiasemaa. Bussilla pääsee ylös Teidelle fillareiden kanssa - aamuisella oli paljon muitakin menijöitä meidän lisäksemme. Omistajat saksalaisia, Englannin kieli ei ongelma.
Uusia Bioniconin fillareita erinomaisessa kunnossa ja hipo-osin.
Reissulla oli kuulemma 850 m nousua. Se nousu oli sitten heti aluksi, ja lopuksi 2000+ laskua. Laskua oli itseasiassa niin paljon, että levarin nesteet alkoivat kiehahtaa ja piti pysähtyä jäähdyttelemään.
Itse olisin kyllä pitänyt enemmän ajelusta tasaisemmalla maalla - tunnin jarruissa roikkuminen oli sinänsä kokemus, mutta kävi aika pian tylsäksi. Maisemat ylhäällä tasangolla ovat kyllä upeat. Lopussa reitti tuli kaupunkiin, ja en oikein suosittele nuoremmalla väelle, joilla ei ole vielä kokemusta kaupunkiliikenteessä ajosta. Reissun vetäjillä oli hivenen huoleton ote liikkumiseen.
Polut olivat XC miehelle (ja pojalle) liian vaativia, lisäksi terävät laavakivet näyttivät siltä että alamäkiajelu ilman suojia ei ole viisasta. Siispä kuljimme metsäteitä pitkin.
Eli, tasaiseen suomalaiseen maastoon tottuneella ei DH kuskilla voi olla onnettomuusriski. Jos et halua kuvatunlaista reissua, kerro se selvästi. Todennäköisesti Bussilla ylös - ajamalla alas on heille helpoin järjestää. Vievät kyllä autolla muuallekin.
Bioniconin pyörät, joita voi säätää lennossa nousu/laskuasentoon, toimivat upeasti. Pyörissä myös ohjaustangon etöisyys ja korkeussäätö parilla kuusiokolo-avaimella. Lukkopolkimet (SPD tai Vispilät) olivat tarjolla tarpeen mukaan.
Jatketaan tähän ketjuun, kun samalla saarella pysytään. Tuli tämän syksyn lomalla kerättyä parin päiväretken kokemukset Lava Trax -nimisestä retkenjärjestäjästä, joka operoi Playa de las Americas...Los Cristianos -sektorilta käsin. Ei valittamista. Darran (firman omistaja) oli perusbritti, joka selvästi nautti työstään ja jonka kanssa tuli helposti toimeen. Retkiä on kovin erilaisia ja itse tuli valittua kaksi ennakko-odotusten valossa pidempää ja teknisesti helppoa mutta varsin erityyppistä reissua: The Long Way Down ja La Esperanza. Pyörät eivät olleet firman omia vaan vuokraamosta, ihan ok kamaa perusretkeilyyn. Homma toimi kaikkiaan kivasti ja varsin vaivattomasti: aamulla Darran nouti pakullaan suoraan hotellilta ja retken lopuksi toi takaisin hotellille. Itse ei tarvinnut muuta kuin nauttia maisemista ja ajamisesta. Ihan mukavaa vastapainoa altaalla löhöilylle.
The Long Way Down tour -päivän reitti ja kuvia löytyy täältä. Valitettavasti tallenne meni kahteen osaan ja jälkimmäinen osa on täällä. Kaiken lisäksi akku loppui vähän ennen Medanon kylää, joten aivan viimeiset kilometrit jäivät tallentamatta. Tämä oli semmoinen turistireissu, jonka parasta antia oli El Teiden luonnonpuiston maisemien katselu. Etenkin kun meille sattui harvinaisen kirkas päivä ja hyvä näkyvyys joka suuntaan. Noin 500 nousumetriä ja, kun startti oli noin 2400 m merenpinnasta, laskuakin kertyi riittävästi.
La Esperanza -päivän dataa on täällä. Tämä oli jo semmoinen retki, jonka voi laskea jonkinlaiseksi treeniksi. Noin 1000 nousumetriä pakattuna pariin hyvään nousuun ja hienoja polkuja.
In triathlon, the suffering is so central and the other rewards so peripheral that one could only do it for the suffering.
Jos haluaa mennä nimenomaan maantietä ajamaan Teneriffalle niin kannattaa olla kova kunto. Se on Kanarian saarista selkeästi mäkisin ja se tarkoittaa että todella mäkinen on. Normaalikuntoilijalle esimerkiksi Lanzarote on paljon palkitsevampi kohde. Sieltäkin löytää mäkiä, mutta Teneriffalla ei suoraa ole ylipäätään.
Nonih, bookkasin joulukuun alkuun reissun Americasiin. En taida jaksaa roudata omaa fillaria mukaan, kun periaatteessa olen menossa perhelomalle.
Maantietä voisin ajella, Bike Point on kai tässä tapauksessa sitten se paras vaihtoehto? Americasista en ainakaan pikaisella nettisurffauksella löytänyt mestaa.
"It doesn't get any easier - you just go faster" - Greg Lemond
Välimatkat eivät ole pitkiä: Americasista pääset kyllä helposti ja halvalla bussilla/taksilla Rennerbikes:iin.
Ylihuomenna pitäisi jo olla neidon kanssa Teneriffalla, omat fillarit mukana. Finskin lomalennoilla 25 euroa per suunta per fillari.
Vinkki reitteihin ja olosuhteisiin: GoogleMapsin satelliittikuva on Teneriffalta hämmästyttävän tarkka. Niistä kuvista voi katsoa päällysteen laadun ja liikenteen määrän.
Eikä siinä vielä kaikki - katunäkymäpalvelu antaa panoraamakuvia hyvin suuresta osasta Teneriffan teitä. Siinä voi katsella, onko reitillä hyvä maisema, onko kylässä kahvilaa ja löytyykö varjoa. Hämmentävää & addiktoivaa.
Kirjanmerkit