Lainaus Alkujaan tämän lähetti Hammer Katso viesti
Josta pääsemme aiheeseen. Jokin aika sitten täällä spekuloitiin miten mitata valokuviota. Jotain tallin seinä ideoita heiteltiinkin ja ne muistuivat mieleeni kun kattelin noita valokuvion kuvia. Toimisiko joku samanlainen mittausjärjestely kuin tossa testissä.
Mulla on valkoinen autotallinovi ja joskus sitä vasten teinkin testejä. Koska valon hiipuminen etäisyyden kasvaessa voi laskea, olisi se TM-tyylinen valokuvio tehtävissä autotallinovesta otetusta kuvasta.

Gear reviewn valonjakaumakuvasta ei voi päätellä esim Hammerstarin valokuvion muotoa. Siinä kun on leveät optiikat suunnattu alaspäin ja kapeat hieman ylemmäs. EI siitä ainakaan pyöreää valokuviota synny. Sen sijaan heidän "target photo" paljastaisi enemmän valokuvion muodosta, jos sen laskisi TM-tyyliseksi valaistun pinta-alan kuvaksi.