Lainaus Alkujaan tämän lähetti Mazisika Katso viesti
Päitä putoilee sellasta vauhtia, että rumimpia saa potkia kauemmas.. **** mitä touhua, eikö se rangaistus olisi pitänyt tulla sieltä Tanskasta jo ajat sitten. Mutta jälleen kerran oman maan ykköspojun rikkomuksia katsottiin läpi sormien. Näitä erikoistapauksia ja poikkeuksellisia olosuhteita on käytetty jo tarpeeks omien suojeluuni!! Kaikki rangaistukset pitäisi jakaa jossain maan ulkopuolisessa elimessä, niin tälläistä ei ehkä tapahtuisi niin usein.
Tanskan liiton aktiivisuus oli avainasemassa Rasmussenin saamiseen ulos Tourilta. Tanskan liitto sulki Rasmussenin maajoukkueesta 21. kesäkuuta ja vaati Rabobankia hyllyttämään Rasmussenin. Rabobank venkoili hetken aikaa, mutta järki voitti.

Tanskan liiton motiivien spekulointi on mielestäni helppoa, kun ottaa huomioon tanskalaisen ammattipyöräilyn lähimenneisyyden Jesper Skibbyn (http://www.fillarifoorumi.fi/forum/s...ad.php?t=25563) ja Bjarne Riisin tunnustusten perusteella. Vaikka tämä lähimenneisyys ei poikkea mitenkään muiden pyöräilyn huippumaiden menneisyydestä, lajia on vaikea markkinoida nuorille ja sponsoreille, jos liitto ei puutu dopingiin sekaantumiseen.