Jack, eläkeläine häviää siinäkin kun ei ole arkipyhiä, pekkasia eikä kesä/talvilomia... On se niin väärin!
Jack, eläkeläine häviää siinäkin kun ei ole arkipyhiä, pekkasia eikä kesä/talvilomia... On se niin väärin!
Hylkylistalla: Arvatkaa kuka...
^eläkeläinen voittaa aina: pelkkää arkipyhää, lomaa ja pekkasia! Odotan tulevaa eläkeikää kuin kuuta nousevaa: vapautumista työn ikeestä!
Kun hankkii sähköpyörän, niin ei tarvii airoja.
^46… päivää
Don't ride faster than your guardian angel can fly!
http://pd.kuvat.fi/
46 päivää täälläkin. Tehnyt 4 tuntista viimeset 3 vuotta (1/2 sairas eläkkeellä)
Työnteko loppui jo 1.10 (lomautus vielä viime tippaan + talviloma ja kertynyt kesäloma)
Kerrankin kerkiää harrastaa...joo, tulopuoli vähän heikko, mutta verenpaineetkin jo selvästi alemmat kuin aiemmin.
Ei kukaan mukaan saa enää sitä työsuhdepyörääJa sä saat eläkettä, 20 vuoden päästä on kassa tyhjä ja eläkettä tuskin tulee meille silloin eläkkeelle jääville euroakaan. Ja oletus on että eläkeikäkin on niin korkea että ei sillä niin väliä vaikka hautaan ei mitään eläkettä saakaan. Eli kannattaa vaan nauttia.
Vähän on kiinni miten asiaa tarkastelee, että mittaako kaikkea rahassa ja etuuksina. Itse ajattelin opetella piipun polton ja kannolla istuskelun jalon taidon. Jos vielä mukana sattuu olemaan taskumatissa vähän teräviä, niin sitä parempi.
Nuorena luin aika paljon ja ajattelin myös sen taidon opetella uudelleen. Rahan tuhlaamisen sijaan tuhlaan aikaa.
Kirjanmerkit