Kylläpä oli pitoa. T9 Bucherit molemmissa päissä. Sähköllä pari tuntia kunnon kivikko juurakko polkuja ylös ja alas.
Lehdet oli vielä lisäämässä liukkautta, mut täytyy sanoo ,et omasta ajovirheestä johtu jos lipsu. Aika hurja pito oli.
Pääasiassa varmaan tulee aluksi ajeltua polkuja missä saattaa olla juuria, ehkä vähän kalliota jossain kohdin, sekä ihan asfalttia. En oo nyt siis 6vuoteen ajanut pyörällä kun oli aivoverenvuotoja pari jne, ja toi oikea jalka ei ihan täysissä tunnoissaan vielä ole, niin vauhti on myös sen mukainen. Pääasia ettei päätä iske minnekään. Mitä renkaita suosittelisitte, kun renkaina on 2,6" koossa Vittoria Barzo ja Mezcal, sekä 2x Magig Mary softina, 2,5" koossa on pari maxxiksen assegaita dh kyljillä, 2,4 tuumasta on pari maxxiksen dissectoria, sekä Continentalin kryptotalia Dh versiona, supersoft ja soft, sekä nobby nicit super ground softina, ja pari maxxiksen dhf 2,3" rengasta.
Oma pää ei oikein raksuta mikä olisi pitävä mutta jotenkin edes rullaavat. Kryptotalit jättäisin mielellään ensi vuoden puolelle kun on ihan uudet, ja todennäköisesti en hyötyisi vielä niin rajuista renkaista. Nobby nicit ja Vittoriat sekä magic maryt uusia, mutta niitä voi kyllä käyttää. Näyttää vaan tuo assegai/dissector aika järeeltä ihan ensi ajeluihin vuosiin. Purgatory t9/t7 trail myös setti löytyy 2,4" koossa.
Saattaa olla sekava teksti mut jos joku saa selvää, ni saa ehdottaa. Ite mieluiten laittaisin Barzon eteen ja Mezcalia taakse kun kevyet on, kun ei nykykunnosta vielä tarkkaa tietoa pyöräillessä. Painoa se himpan päälle 120.
^Valintaan vaikuttaa nappulakuvio, kumiseos ja käytettävät paineet
Viimeksi alle laittamani Maxxis Forekaster 2.6" (uudempi II -versio) dual -seoksella tuntuu toimivalta.
Eron kapeampaan vanhan version Forekasteriin huomaa, varmaan alhaisemmat paineet isommalla ilmatilalla suurin tekijä.
Sehän tässä on, ku en oikein oo nykypäivänä perillä noista. Vai onko kauheasti muuttunut?
Vittoriat on XC trail : Use: XC Trail
Terrain: Loose, mixed
Type: Folding tyres
Mixture: 4C Graphene 2.0
Casing: 120 tpi
Kirjanmerkit