MPMessutGarminGiantElectrobike
Sivu 2 / 2 EnsimmäinenEnsimmäinen 1 2
Näyttää tulokset 31 - 52 / 52

Aihe: Suomalaiseen jalkaan sopivat pyöräilykengät?

  1. #31
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Uantaa
    Viestit
    10.362
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti slow Katso viesti
    Ei suoraan alkuperäisen kysyjän aiheeseen, mutta läheltä kuitenkin...

    Omana ongelmanani on ollut enemmänkin se, että valtaosa lukkokengistä kapenee voimakkaasti sisäreunaltaan kärkeä kohti. Ukkovarvas taas tykkäisi olla suorassa.
    Toistaiseksi vähiten huono kenkä tähän räpylää on ollut Shimanon ME7. Maastoon ja hiekkateille. Sopii keskileveään jalkaan, koko sama kuin kävelykengissä. Hieman tilava kantapäästä, mutta mennään tällä.
    Sama vika.
    Spessun Reconit sopii aika hyvin, jotkut Spessun aikaisemmat mallit myös. Shimanoista jotkut vanhemmat sopi kohtuullisesti mutta muuten en ole ollut täysin tyytyväinen. Muita kenkiä on ollut mm. NW, Fizik, Sidi ja Bontrager joilla on pärjännyt kun on ollut pakko.

    Flattikengistä Freeride Prot sopii melko hyvin mutta kokona on pitänyt ottaa pikkaisen iso.

  2. #32
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti F. Kotlerburg Katso viesti
    Northwaven kuten monenkaan muun kaikissa kengissä ei ole sama lesti joten ne hyvät itselle löytyy sovittamalla. Muiden suosituksista ja dissauksista voi hakea vinkkejä, mutta sovitus on se mikä kertoo.
    Aika samoilla linjoilla, en osta päälleni tai jalkoihin juuri mitään sovittamatta. Jalkineissa monet keskustelufoorumit on olleet hyvä tietolähde kun etsin leveälestistä ajokenkää. Kannattaa kuitenkin muistaa että merkin sisällä on joitain malleja jotka ovat leveällä lestillä, siksi ei kannata tuomita kenkämerkkiä koska mallistosta usein löytyy kapeaa ja leveää lestiä, sekä kaikkea niiden väliltä.
    Kylätason pyöräilijä

  3. #33
    Liittynyt
    01/2011
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    2.940
    Suomessa on aika köppäiset valikoimat kenkiä sovittaa, esim. Lakea ei taida myydä tällä hetkellä kukaan (paitsi jotain hajakokoja/malleja). Itselle semileveään jalkaan on parhaiten sopinut Laken competition lestin kengät (joita löytyy myös puolikokoja), ja yllättäen Spessun Recon meni myös ihan ok.
    Laken kokotaulukko on aika hyvä, ja ohjeet jalan mittaamiseen myös: henkkoht uskaltaisin niiden avulla lähteä kenkää myös tilaamaan.

  4. #34
    Liittynyt
    09/2013
    Paikkakunta
    Hel
    Viestit
    1.527
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti marco1 Katso viesti
    Sama vika.
    Spessun Reconit sopii aika hyvin, jotkut Spessun aikaisemmat mallit myös. Shimanoista jotkut vanhemmat sopi kohtuullisesti mutta muuten en ole ollut täysin tyytyväinen. Muita kenkiä on ollut mm. NW, Fizik, Sidi ja Bontrager joilla on pärjännyt kun on ollut pakko.

    Flattikengistä Freeride Prot sopii melko hyvin mutta kokona on pitänyt ottaa pikkaisen iso.
    Omassa jalassani Recon taasen aiheutti Monty Python- mielleyhtymän espanjalaisen inkvisition odottamattomasta paikallesaapumisesta.
    Se, että on kerran mennyt isovarpaan murtamaan saattaa vaikuttaa asiaan.
    Memento mori

  5. #35
    Sidin mega mallisto sopii omaan suontarpojan räpylään mainiosti, shimanon leveä malli ei sovi ja Laken leveempi malli mahtuu numeroa isompana. Meillä on myymälässä pohjallisten teko varten jalan mittauslaite, josta näkee hyvin oman koiven mitat ja holvikaaren korkeuden.

  6. #36
    Liittynyt
    04/2011
    Viestit
    1.213
    Itellä oli missio löytää vihdoinkin sopivat pyöräilykengät gravelille ja maastoon. Päädyin tilaamaan Laken MX238-X niiden omasta alesta plus WELCOME20 koodilla pari kybää pois ekasta tilauksesta.
    Nyt on kenkä joka ei purista. Shimanon RX8 pääsin testaamaan mutta ei ollut leveänä. Kutosta löysin mutta ei ollut kokoa. Laken sport lestillä oleva MX168-X Enduro kävi myös jalassa ja jätti positiivisen muistijäljen. Vois olla hyvä retkigravelointiin endurona tai ilman.
    Raahe Cycling Club - www.facebook.com/raahecc - www.raahecc.fi

  7. #37
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Uantaa
    Viestit
    10.362
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti slow Katso viesti
    Omassa jalassani Recon taasen aiheutti Monty Python- mielleyhtymän espanjalaisen inkvisition odottamattomasta paikallesaapumisesta.
    Se, että on kerran mennyt isovarpaan murtamaan saattaa vaikuttaa asiaan.
    Olikos kyse siitä kengän etuosan jousto-osasta? Sitä ei taida olla S-Works-versiossa mutta edullisemmissa on.

    Näytti olevan Spessun sivuilla Reconeja aika hyvissä alennuksissa jos pirteämmät värit maistuu.

  8. #38
    Liittynyt
    09/2013
    Paikkakunta
    Hel
    Viestit
    1.527
    Ei, vaan samasta lestin kapenemisesta kärkeä kohti. Myönnän, tuo vaurioitunut varvas alkaa ajan myötä tulla entistä herkemmäksi.

    Shimpan ME7 tuntuu tosiaan melko toimivalta kompromissiltä, vaikkei ehkä kelpaa hipsterigraveljalkineeksi. Pohja on riittävän jäykkä klosseihn saakka, ja varvasosan notkeus helpottaa tallustelua.
    Memento mori

  9. #39
    Päädyin juuri vastaavasta syystä Bontiin ja olen ollut tyytyväinen. Aiemmin täytyi valita numeroa tai jopa kahta liian suuri fillarikenkä, jotta varpaille oli riittävästi tilaa. Oletin ensin, että Bontiltakin minun täytyy valita leveä malli. Kun sitten mittasin jalkani heidän ohjeidensa mukaan, yllätyin, että normaali malli riittää. Helsingissä iBikelta löytyy ainakin maantiekenkää.

  10. #40
    Liittynyt
    07/2011
    Viestit
    2.391
    Itselläni myös maantielle Bontin kengät normaalilevyisenä ja suomalaiseen tapaan melko leveä lesti. Mulla on siviilikenkää verraten silti yhden koon suurempi, koska korvasin pohjallisen enemmän tilaa vievällä tiukkaan urheilukenkäkäyttöön tehdyllä enemmän tukea antavalla pohjallisella. Se Bontin vakiopohjallinen on aivan onneton lärpäke minkä voi heittää ensimmäisenä mereen, yleinen kritisointikohde myös muilta Bontin käyttäjiltä. Jos olisin käyttänyt tuota Bontin omaa pohjallista niin ehkä puoli kokoa siviilikenkää suurempi olisi ollut riittävä ohuella sukalla. Mittaustaulukko on hyvä, mutta kannattaa huomioida käsketäänkö lopulliseen taulukon arvoon lisäämään puoli senttiö.

    Sivuheittona, että lähettävät suoraan Kiinasta ja kiinalaiseen kusetuskulttuurin tapaan pakettiin liimatuissa tullauslapuissa oli laitettu hinnaksi tyyliin 10% oikeasta ostohinnasta, Bont hoitaa kaikki tullausasiat ja maksut. Sopii hyvin jalkaan, mutta laatu oli omasta mielestä melko keskinkertainen tai jopa huonohko siihen nähden mitä se joskus Aussiomistusaaikoinaan ollut kengurunnahkalla. Nykyhintoja katsoen en ehkä ostaisi uudestaan vaan katsoisin mielummin esim. Laken valikoimaa. Vaikka nekin ovat kalliita, mutta muistikuva valmistus- ja materiaalilaadun tuntumasta oli hyvä.

  11. #41
    Liittynyt
    04/2012
    Paikkakunta
    Lahti
    Viestit
    991
    En tiedä onko mulla keskivertoa leveämpi jalka mutta spessun maastokengät mulla hiersivät jalan ulkosivuista niin että oli pakko hankkia leveämmät kengät. Nyt toista kesää ollut käytössä normilestinen Lake MX 168 Enduro mikä on todella hyvin istuva mun jalkaan mutta lisänä varpaille kivasti liikkumatilaa. Netistä nuo tilasin niinkuin monet muutkin, nämä Laket oli ne joita ei tarvinnut palauttaa. Ja kyllä nuo minusta ovat laatuunsa nähden ok hintaiset. Ja tykkään tuosta jykevästä kumisesta ulkopohjasta mikä kivikossa tunkatessa on paitsi pitävä myös kestänyt erinomaisen hyvin.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    ​Mick Channon: "We've got to get bodies into the box! The French do it, the Italians do it."
    Brian Clough: "Even educated fleas do it."

  12. #42
    Liittynyt
    11/2014
    Paikkakunta
    Lpr:n kupeessa
    Viestit
    1.641
    ^ Just eilen laitoin tilaukseen tuollaiset.

  13. #43
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Uantaa
    Viestit
    10.362
    Minäkin mittasin Bontin ohjeen mukaan mutta en huomannut että mitta on toisen varpaan kohdalta. Minulla on pottuvarvas pisin niin eihän ne sopineet.

  14. #44
    Liittynyt
    11/2014
    Paikkakunta
    Lpr:n kupeessa
    Viestit
    1.641

    Suomalaiseen jalkaan sopivat pyöräilykengät?

    Lake mx168 enduro kengät tuli tänään ja on kyllä hyvän tuntuiset. Varpaille kivasti tilaa, ei kapene kärki niin rajusti. Ihan ok tuntuiset myös kävellessä. Nämä on ne normilestiset kengät, on olemassa myös wide versio näistä. Tämä normi versiokin on huomattavasti leveämpi, kuin shimanon wide lestinen kenkä, joka käytössä aiemmin. Kantapää kuitenkin istuu noissa napakasti.

  15. #45
    Liittynyt
    11/2014
    Paikkakunta
    Lpr:n kupeessa
    Viestit
    1.641
    Ikivanhat shimanon gorekengät alkaa olemaan tiensä päässä. Vinkkejä hyvistä vedenpitävistä kengistä otetaan vastaan. Nilkkapituinen varsi olis kiva ja leveähköllä lestillä.

  16. #46
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.934

    Suomalaiseen jalkaan sopivat pyöräilykengät?

    Laken Gravel-kengät on widena kunnolla leveät. Voin suositella. Tämä siis yleisenä kommenttina, ei tuohon Tinken viestiin.

    Siis nämä https://varuste.net/p138203/lake-mx239-x-gravel-wide

  17. #47
    Liittynyt
    10/2005
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    5.468
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti tinke77 Katso viesti
    Ikivanhat shimanon gorekengät alkaa olemaan tiensä päässä. Vinkkejä hyvistä vedenpitävistä kengistä otetaan vastaan. Nilkkapituinen varsi olis kiva ja leveähköllä lestillä.
    Vesikeleillä käyttämäni SH-EX900 Shimanot tuntuvat paremmalta kuin joskus käyttämäni vanhat, leveyttä on ja kevyemmät. Kyljestä tuntuu vähän ohuelta, mutta kiristys aukeaa niin että villasukka mahtuu jos on kovempi pakkanen.
    https://www.ridemore.fi/shimano-sh-ex900-gore-tex

    Kesäkenkänä on nyt Crankbrothersin Mallet, istuu hyvin, mutta pohjan pito ei täysin vakuuta metsän puolella.
    https://www.ridemore.fi/crankbrother...trap-blackgold

  18. #48
    Liittynyt
    11/2014
    Paikkakunta
    Lpr:n kupeessa
    Viestit
    1.641
    Tuo shimppa vaikuttais ihan mielenkiintoiselta, täytyy päästä sovitukselle. Kiitti vinkistä.

  19. #49
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Uantaa
    Viestit
    10.362
    Oma kenkäshow on alkamassa taas, hieman yllättäen Scottin kengät vaikuttaa olevan lähellä toivottua muotoa (ns. suora lesti) mutta en ole vielä päässyt sovittamaan juuri oikea kokoa.

    RideConceptin lukkokengät oli aika tilavan tuntuisia päkiä- ja varvasosastolla mutta kantapää ei pysynyt paikallaan yhtään.

  20. #50
    Liittynyt
    07/2006
    Paikkakunta
    Iisalmi
    Viestit
    3.882
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti MRe Katso viesti
    Laken Gravel-kengät on widena kunnolla leveät. Voin suositella. Tämä siis yleisenä kommenttina, ei tuohon Tinken viestiin.

    Siis nämä https://varuste.net/p138203/lake-mx239-x-gravel-wide
    Tänään iltapäivällä sain Varustenetin paketin ja olen todella tyytyväinen tähän "sokkona" tehtyyn ostokseen ainakin näin pirtinlattialla tehdyn koeponnistuksen jälkeen.
    Hankinna tarkoitus oli löytää eräänlainen välikelin kenkä kevään/syksyn viileille. Kesäkenkinä on Bontragerin 41 tyköistuva päkiän kohdalta kapealestinen eikä siihen mahdu kuin ohkanen sukka. Tähän leveälestiseen 42 kokoiseen Lakeen mahtuu helposti Woodlanderin paksu merinovillainen sukka ilman että yhtää ahistaisi varpaiden kohdalta.
    Kantapääkin just passeli omaan jalkaan. Sopivan napakka, mikä tarkoittaa ettei kantapää nouse pois kengästä. Ja mikä parasta -pukeminen onnistuu helposti rintavaan jalkaan.
    Käyttötarkoitus on maastoajo muutamalla sorasiirtymällä. Koeajo lykkääntyi huomiseen alkaneen sateen takia.
    Hintavahan tuo on normihinnalla 359€ , mut nyt halvennuksessa 287€ siedettävä.

    Kiitos jäsen @MRe:lle tästä vinkistä.

  21. #51
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.934
    ^kiitos kiittämisestä

  22. #52
    Liittynyt
    07/2006
    Paikkakunta
    Iisalmi
    Viestit
    3.882
    No niin nyt on päästy pirtinlattialta poluille. Kolmisen tuntia paikallisilla poluilla vahvisti pirtinlattialla saadun ensituntuman Lake:n kengistä.
    Tämänpäiväisen koeajon perusteella en keksi muuta harmitusta kuin sen että en ole ennen älynnyt hankkinut tällaisia fillaristin LAKErikenkiä.

Samanlaisia aiheita

  1. Vastaukset: 47
    Viimeinen viesti: 27.08.2020, 16.36
  2. Maantiekengät isoon jalkaan?
    By silee in forum Varusteet
    Vastaukset: 2
    Viimeinen viesti: 05.08.2020, 13.07
  3. Sopivat lasit talvipyöräilyyn
    By jamming82 in forum Varusteet
    Vastaukset: 8
    Viimeinen viesti: 15.11.2018, 11.32
  4. Maantiepyörään sopivat flättipolkimet?
    By wekkuli in forum Varusteet
    Vastaukset: 3
    Viimeinen viesti: 09.08.2016, 08.55
  5. Viileällä ja sateisella kelillä jalkaan
    By esma in forum Varusteet
    Vastaukset: 17
    Viimeinen viesti: 10.06.2015, 11.37

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •