ElectrobikeHephaGarminGiant
Sivu 167 / 168 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 67 117 157 165 166 167 168 ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 4.981 - 5.010 / 5028

Aihe: Jousituksen pienet kysymykset

  1. #4981
    Liittynyt
    06/2015
    Viestit
    172
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Kiituri Katso viesti
    Mihin vain keulaan. Millähän hakusanoilla asiasta voisi löytää lisätietoa parhaiten tai olisko jokin foorumi missä tästä asiassa jutustelua?
    Mtbr foorumilla on paljon juttua eri vaimentimista ja niiden muokkaamisesta. Haulla löytyy lisää.

    Rokkarin charger 2.1

    https://www.mtbr.com/threads/charger...094321/page-41

    Fox grip 1

    https://www.mtbr.com/threads/i-repai...page-3#replies

    Ja lisää grip1

    http://www.supercross-online.de/Z/Rhythm36.html

    https://davidharuch.github.io/projec...ripdamper.html

  2. #4982
    Liittynyt
    08/2005
    Viestit
    201
    ^Voisi näistä jousituksen tuunaamisista keskustella myös täällä suomeksi. Epäilen että ns hiljaista tietoa olisi paljon. Eri asia sitten halutaanko sitä jakaa. Menisi kuitenkin ehkä paremmin vaikka "Jousituksen suuret kysymykset" otsikon alle.

  3. #4983
    Liittynyt
    05/2009
    Viestit
    1.613
    Tuumiskelin jos ostaisi toisen charger 3.1 conversio kitin ZEBiin ja alkaisi tutkimaan miten saisi sen HSC:n leppäventtiilin (shimmi) löysemmäksi. Palstalla aiemmin joku mainitsikin että nesteen ohentaminen ei auttaisi eikä se tosiaan kovin paljon autakaan koska venttiilillä on tietty voima (=iskarin liikenopeus) millä se lähtee aukeamaan. Sen jälkeen HSC-piirin virtaamaa säädellään nupista kuristamalla kulkua.
    Harmi etä HSC-piirille ei ole erikseen aukeamisvoiman ja virtaaman säätöä.

  4. #4984
    Kuinka usein etujousitusta kannattaa huoltaa jos ajaa kesäisin 2-5 kertaa viikossa kilsan lenkin ja satunnaisesti vähän pidempiä pätkiä, ei talviajoa?

    Mietin ostanko etujousitun vai ilman jousitusta, suht huoltovapaan pyörän haluan.

  5. #4985
    Liittynyt
    08/2012
    Viestit
    2.204
    Kerran vuodessa ainakin olisi hyvä tehdä ns alajalka huolto. Aika helppo homma tehdä ite vähä riippuen mikä keula kyseessä. 50-70€ luokkaa maksaa halvimillaan liikkeessä tehtynä.

  6. #4986
    Takaiskarin kiinnitys silmukat on nyt samansuuntaisesti, iskarin yläpää on oikeassa vaakassa asennossa mutta alapää pitäisi kääntää pystyasentoon, miten tuon saa käännetyä oikeaan kiinnitys asentoon eli pystyasentoon. Ainakaan käsivoimin en saanut alapäätä käännettyä yhtää mihinkään.

  7. #4987
    Liittynyt
    08/2011
    Viestit
    48
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti SBIAN Katso viesti
    Takaiskarin kiinnitys silmukat on nyt samansuuntaisesti, iskarin yläpää on oikeassa vaakassa asennossa mutta alapää pitäisi kääntää pystyasentoon, miten tuon saa käännetyä oikeaan kiinnitys asentoon eli pystyasentoon. Ainakaan käsivoimin en saanut alapäätä käännettyä yhtää mihinkään.
    Oliko iskarissa paineet kun yritit kääntää? Helpottaa hommaa, jos paineet laskee pois.

  8. #4988
    joo paine on, jaa ajattelin juuri sitä että päästäisin paineet pois, mutta en sitten. Paine poisko ja muuta kun kääntää??

  9. #4989
    Liittynyt
    08/2011
    Viestit
    48
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti SBIAN Katso viesti
    joo paine on, jaa ajattelin juuri sitä että päästäisin paineet pois, mutta en sitten. Paine poisko ja muuta kun kääntää??
    Joo se ilmajousen paine painaa sen männän aikas tiukasti sinne laitaa vasten, jolloin on varsin tiukka myös pyöräyttää. Paineet pois ja painaa vaikka mäntää vähän sisäänpäin samalla kun pyöräyttää, niin pitäisi ihan kivuttomasti liikkua.

  10. #4990
    Kiitos, nyt iskari on jo paikallaan ja koe ajokin suoritettu nyt alkaa sitten säätö...

  11. #4991
    Liittynyt
    07/2016
    Paikkakunta
    Kajaani
    Viestit
    360
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Polestar Katso viesti
    Kuinka usein etujousitusta kannattaa huoltaa jos ajaa kesäisin 2-5 kertaa viikossa kilsan lenkin ja satunnaisesti vähän pidempiä pätkiä, ei talviajoa?

    Mietin ostanko etujousitun vai ilman jousitusta, suht huoltovapaan pyörän haluan.
    Onkos minkälainen pyörä kyseessä?

    Lähetetty minun CPH2307 laitteesta Tapatalkilla
    Kona kikapu deluxe 2004

  12. #4992
    Liittynyt
    01/2020
    Viestit
    61
    Ei jousitusta = Huoltovapaa, etenkin jos tieajoa niin jousitus aika turha.
    Mutta itsellä vanha (35v.) Tunturi kierrejousilla ja toimii edelleen, vaikka ei koskaan tehty mitään huoltoa.
    Felt 920 ilmajousilla kesti 10v./10000km kun ei tehty mitään huoltoa. Sitten ilmat pihalle ja öljyt myös. Korjaus alle 50e (täysi osa sarja 27e + öljyä) "halpaa kuin saippua", huolto 5e/vuosi.
    Jos päädyt ilmajousitukseen, niin kuin edellä ehdotettiin niin vaikka talvisin huolto...

  13. #4993
    Tuli tossa kuukausi takaperin hommattua radon render 8.0 ja muutaman lenkin jälkeen aivan loistava kapistus muuten mutta selkävammasella alkaa tiheässä juurakkossa/kivikossa ottaan tärinä selkään. Vähän kaipaisi siis herkkyyttä takajousitukseen, takaiskarina Fox Float X Performance josta oon paineet säädetty nyt niin ettei ainakaan laskea voi enempää tai alkaa pohjaan, kannattaako tota ruveta vielä aukoon ja kokeileen tokeneilla säätöä vai suosiolla ettiä parempaa iskaria? Kuskilla n.65kg painoa.

  14. #4994
    ^Itselläni ja vaimollani on myös alaselkävammat ja jousitetut satulatolpat ovat auttaneet paljon. Aiemmin oli XLC SP-S05, joka jo aika paljon helpotti. Vaihdon myöhemmin kuitenkin SR-Suntour SP17-NCX tolppiin.

  15. #4995
    Liittynyt
    08/2005
    Viestit
    201
    Laita maksimi tokenit sisään niin voit käyttää minimipainetta. Tosin muut ominaisuudet voi kärsiä. Coil iskari on sitten mahdollisimman herkkä ja pehmeä.

  16. #4996
    Nyt kun sähköpyörän keulia on myös 1.8" kaartiolla normi 1.5" verrattuna niin keulan kruunujakin löytyy 68mm halkaisijalla verrattuna normi 58mm. Tuli vaan eteen kun tilasin uuden keulan sähköpyörään.

  17. #4997
    Foxin keuloissa on alajalkojen takana yläosassa paineen tasausventtiilit jossa nappi jota painamalla paineet tasaantuu, tuossa minun keulassa on samat mutta pelkät ruuvit ei nastaa josta paineet voisi tasata niin tapahtuuko paineen tasaus ruuvia aukaisemalla vai onko tuossa ollenkaan ks. ominaisuutta ja onko tuolla edes mitään sen kummepaa vaikutusta.

  18. #4998
    Liittynyt
    04/2019
    Paikkakunta
    Kehä 6
    Viestit
    338
    Käytettynä joskus ostettu rokkarin 230x65mm takaiskari jossa mallimerkintä 06T80699669. Tämä viittaa Sramin sivuilla siihen että on tyypiltään RS-SDLX-RCT-A1 Super Deluxe RCT (2017-2022)

    Tuosta on nyt akseli viallinen ja uutta pitäisi saada hommattua samalla kun täyshuolto meneillään. Luulin että tiivisteet vain paskana kun ei paineet pysyneet kauaa sisällä, mutta olikin akselissa pihtienjälki joka katkaissut akselin lähes kokonaan.

    Kaikki dokumentaatio näyttää että tähän A1 malliin menee tämä akseli https://www.performancebike.com/rock...9896?v=1284049

    Mutta sisällä olikin tällainen jossa on tuo rebound needle (musta osa) ja tämä on uudemmalle B1 mallille. https://www.performancebike.com/rock...9898?v=1315690

    Tässä erot selkeämmin.
    11.4118.064.650 REAR SHOCK DAMPER SHAFT ASSEMBLY - (INCLUDES SHAFT, PISTON STUD AND O-RING) - SUPER DELUXE RC/RCT/RTR (A1), RC3/R (A2), 57.5-65MM
    11.4118.084.650 REAR SHOCK DAMPER SHAFT ASSEMBLY - (INCLUDES SHAFT, PISTON STUD, REBOUND NEEDLE, AND O-RING) - SUPER DELUXE AIR B1-B2 (2018-2020)

    Mistähän tietäisin varmasti tilaanko tuon A1 mallin ja se sopii? Katselin tuon uudemman mallin Sram ohjeita ja siellä höpistään tuon reboundin asennuksesta niin että siellä on joku tappi jota tuo ohjaa tms. Olisiko nyt niin että noissa on sama runko ja uudemmassa vain tuo tila hyödynnetty, mutta sopii molemmat?

    Molempia näyttäisi saavan Latvialaisesta liikkeestä kyllä eikä tarvi tuon jenkkifirman kautta häslätä.

  19. #4999
    https://www.fillaritori.com/topic/29...%A4-14-paimio/

    En löytänyt pojan pyörästä muuta kuvaa netistä kuin jonkun vanhan ilmoituksen.. onko noissa keulassa jokin jäykkyyssäätö tai jotain säätöä.. jotkut korkit siinä on päällä mut ... onko vinkkejä?

  20. #5000
    Liittynyt
    01/2020
    Viestit
    1.105
    Monesti noissa "säädetään" jäykkyyttä juuri niistä yläjalkojen korkeista. Molemmista, tai vain toisesta. Jos oikein tihrustaa, niin niissä voi näkyä nuoli ja + - merkit.

  21. #5001
    Liittynyt
    10/2005
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    5.432
    Niissä korkeissa on kierrettävä nuppi jos keulassa säätöä on. Zoomin halpiksissa ei välttämättä ole.
    Kierrejousi, eleastomeerivaimennus ja mahdollinen kitkasäätö.

  22. #5002
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Larmatin Katso viesti
    https://www.fillaritori.com/topic/29...%A4-14-paimio/

    En löytänyt pojan pyörästä muuta kuvaa netistä kuin jonkun vanhan ilmoituksen.. onko noissa keulassa jokin jäykkyyssäätö tai jotain säätöä.. jotkut korkit siinä on päällä mut ... onko vinkkejä?

    Tosi asia on että eipä tuota mitenkää voi säätää eikä se ole mitenkään järkevääkää koska siitä ei saa hyvää millään konstilla muuten kuin vaihtamalla keula parempaan jos tuo ei nyt tunnu hyvälle. Mikä tuossa keulassa on se mitä haluaisit paremmaksi??

    Ps. Noilla keuloilla on tapahtunut jopa kuolemaan johtanut onnettomuus suomessa sen pettäessä, joten kannattaa olla varovainen ette tule vahinkoa.

  23. #5003
    No kevyt poika ja jouset ei ajoasennossa
    Mene kuin 0.5cm kasaan niin jos väh saisi löysättyä

  24. #5004
    Joo no voit omalla vastuulla purkaa jousen ja katsoa mitä putkien sisällä on, eli ilmeisesestikkin kierrejouset noiden putkien sisällä on jumissa rasvan puutteen ja lian takia, voit kokeilla myös irroittaa nuo muoviset tulpat jousien päästä ja laittaa öljyä hiukan putkiin tai vähintää öljytä jousen näkyviä putki ja pumpata keulaa niin että kanittaminen helpotuu jos helpottuu. On mahdollista vaihtaa nuo sisällä olevat jouset pehmeämpiin jos jostain löytyy sopivat tai jopa yksi konsti on poistaa toisen puolen jousi kokonaan jolloin keulasta tulee pehmeämpi eli konsteja on monija mutta kaikki nämä teet omalla vastuulla.

  25. #5005
    Liittynyt
    07/2016
    Paikkakunta
    Nummela
    Viestit
    299
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti SBIAN Katso viesti
    Foxin keuloissa on alajalkojen takana yläosassa paineen tasausventtiilit jossa nappi jota painamalla paineet tasaantuu, tuossa minun keulassa on samat mutta pelkät ruuvit ei nastaa josta paineet voisi tasata niin tapahtuuko paineen tasaus ruuvia aukaisemalla vai onko tuossa ollenkaan ks. ominaisuutta ja onko tuolla edes mitään sen kummepaa vaikutusta.
    Ruuvit aukaisemalla onnistuu, mutta samalla riskeeraat tiivisteen. Helpomalla pääset kun työnnät pienen, ohuen nipparin pyyhkijän ohi, jolloin paine alajalassa pääsee pois. Ne Factory-mallin nappulat saa myös jälkiasennettua halvempiin malleihin.
    MTB Engineer -blogi: Http://mtbengineer.blogspot.com
    Yeti SB150, SB120, ARC
    Giant Revolt
    Orbea Wild

  26. #5006
    Joo tuli homattua nuo nappulat ja kyllähän tuonne näyttää painetta kehittyvän pikkasen lämpötilavaihetujenkin seurauksena, sihaus kuuluu aika ajoin kun nappeja painaa. Kalliithan nuo oli mutta mikäpä ei maksaisi??

  27. #5007
    En tiedä onko tämä oikee ketju, mut kuuntelin lenkillä kuraläppä podcastiä jossa tää suomen enskahuippu Ryynänen sano et se ajaa takana Compressiot kokonaan auki ja keulassakin melkein auki. Reboundilla ja ilmalla säätää.
    Foxin iskarit tosin niin taitaa siellä auki asennossakin olla jonkun verran compressioo. Niin hi kun low.
    Jännä homma.Mitä muut mieltä?

  28. #5008
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Uantaa
    Viestit
    10.329
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Doc.blob Katso viesti
    En tiedä onko tämä oikee ketju, mut kuuntelin lenkillä kuraläppä podcastiä jossa tää suomen enskahuippu Ryynänen sano et se ajaa takana Compressiot kokonaan auki ja keulassakin melkein auki. Reboundilla ja ilmalla säätää.
    Foxin iskarit tosin niin taitaa siellä auki asennossakin olla jonkun verran compressioo. Niin hi kun low.
    Jännä homma.Mitä muut mieltä?
    Säädöt toimii varmasti niillä iskareilla tuolla kuskilla siinä ajossa. Pumput, iskarit ja keulat ei ole niin tasalaatuisia että jonkun toiset säädöt olisi suoraan kopioitavissa.

    Omia ajokkeja säätäessä kannattaa kokeilla erilaisia säätöajatuksia ja todeta niiden toimivuus omissa ajoissa.
    Aikoinaan Fillari-lehdessä suositeltiin että ajaisi keula lukossa mutta pienellä avautumiskynnyksellä - ei se ihan huono idea ole mutta toimi paremmin nopealla kuskilla vauhdikkaassa maastossa kuin hitaalla röllipoluilla.

  29. #5009
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti marco1 Katso viesti
    Säädöt toimii varmasti niillä iskareilla tuolla kuskilla siinä ajossa. Pumput, iskarit ja keulat ei ole niin tasalaatuisia että jonkun toiset säädöt olisi suoraan kopioitavissa.

    Omia ajokkeja säätäessä kannattaa kokeilla erilaisia säätöajatuksia ja todeta niiden toimivuus omissa ajoissa.
    Aikoinaan Fillari-lehdessä suositeltiin että ajaisi keula lukossa mutta pienellä avautumiskynnyksellä - ei se ihan huono idea ole mutta toimi paremmin nopealla kuskilla vauhdikkaassa maastossa kuin hitaalla röllipoluilla.
    Jep. Pahin virhe olisi lähteä maailmanluokan enskakuskin säätöjä kopioimaan omaan kannonkietoon.
    mietitytti lähinnä tuo compression puute. Aika kaukana Foxin suosituksista.
    Itsellä ei oo iskarissa ees mitä säätää jos en rupee shimmityksiä muuttamaan.

  30. #5010
    Liittynyt
    01/2020
    Viestit
    1.105
    Ikuisuuskysymys

    Minkä verran hyväksytään välystä alajalkojen liukuholkeissa? Eli pieni välys tuntuu, kun edes takaisin heiluttelee. Ajon myötä tullut ominaisuus...uutena tuota mielestäni ei ollut.

    Juuri menossa takuu keulassa umpeen, niin mietin että jaksaako vielä lähteä takuurumbaan tuon keulan kanssa.

    2023 lyric select+ siis kyseessä.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •