Lainaus Alkujaan tämän lähetti Kupla Katso viesti
Tässä oli pienen kevennyksen kautta mun jutun clouna se että ylivuotiset myydään, siis joudutaan myymään, aina alennuksella. Paitsi 2020-2022, joka tässä nyt monella myyjällä ilmeisesti on vielä mielessä. Jos alkuperäinen täysjärjetön väite hinnan pysymisestä samana vuodesta toiseen olisi totta, miksi tarttisi ikinä myydä alennuksella?
No täähän on totta: ylivuotinen pyörä on epäkurantti, koska sen haluttavuus laskee uusien vuosimallien tullessa markkinoille. Mutta se ei sulje pois sitä että varaston pitää myös kiertää ja varastossa seisova tavara aiheuttaa kustannuksia. Hinnanalennuspaine tulee kahta kautta: kysyntä heikkenee ja kustannus kasvaa.

Fillaritorilla on varmasti myyjillä pilkintääkin: pannaan fillari myyntiin, lätkäistään siihen sikamainen hintapyyntö ja katsotaan tarttuuko joku (tyhmä) koukkuun. Ei siis välttämättä olla aidosti tilanteessa jossa pyörästä pitää tai haluttaisiin päästä eroon. Kuhan kokeillaan.