On näkynyt ja hyvä niin.
On näkynyt ja hyvä niin.
Joko Golf-onni on kääntynyt?![]()
Kotikaupungin katu oli hiekkainen tie, siinä Anglia katolleen kääntyi.
Gösta Sundqvist: Teuvo, maanteiden kuningas
Tampereella sataa hiljakseen lunta ja taitaa sataa vielä vuorokauden verran lisää. Positiivisesti voi aina ajatella, että
![]()
Kotipihassa noin 12cm uutta lunta vanhan lumen lisäksi.
Kyseinen retorinen kompa on suunnattu kaikille sen lukeville.
Siihen voi myös vastata. Avainsana ei ole mailapeli tai automalli, vaikka näillä ympäristölle haitallista toimintaa suoritetaankin.![]()
Kotikaupungin katu oli hiekkainen tie, siinä Anglia katolleen kääntyi.
Gösta Sundqvist: Teuvo, maanteiden kuningas
Niin eihän sitä tiedä
Gulf Stream could collapse as early as 2025, study suggests
https://www.theguardian.com/environment/2023/jul/25/gulf-stream-could-collapse-as-early-as-2025-study-suggests
--
Keikahtavatko Atlantin merivirrat uuteen tilaan?
https://bios.fi/keikahtavatko-atlant...-uuteen-tilaan
Vielä sitä lunta pihalla näkyy
Iltapäivällä useita lumikuuroja. Osin lumi on jäänyt maahankin. Voisi jo lämmetä. Ei kiinnosta pyöräily näillä säillä. Liian kylmää.
Kyllä se on ihan ajettava polku...
Kyllähän tuo sateli. Maa valkeena.
I väntan på ännu dåligare tidet
Aamulla maassa pari senttiä uutta lunta, joka päivän mittaan suli pois.
Ensilumi on Kuopiossa myöhässä. Nyt ehkä milli tai kaksi paikkapaikoin lumen ja kuuran sekoitusta
Kyllä se on ihan ajettava polku...
Onhan toi pysynyt maassa jo toista päivää Vihdissä.
Don't ride faster than your guardian angel can fly!
http://pd.kuvat.fi/
Eipä ole onneksi näkynyt.
Ei ole ja harras toivomus ettei tuliskaan!
Hylkylistalla: Arvatkaa kuka...
Oiskohan reilu kymmenen senttiä tullut. Surkeaa märkää loskaa. Vmp.
Kiitos vinkistä. Asia on kyllä ollut harkinnassa jo pitkään, koska lumi ahdistaa joka ainoa syksy yhä enemmän ja enemmän.
Täytyy nauttia tästä lumettomuudesta vielä niin kauan kun voi. Onneksi Turun seudulla tuo todennäköisyys lumesta on pienempi kuin muualla manner-Suomessa.
Lumihan ei ole se paskin seikka mutta se v:n jää, loska ja liukkaus häiritsee. Toivon oikein että ilmasto muuttuisi nopeammin, talvet unohtuisi ja Seinäjoen torilla vesi valuisi saappaan varresta sisään.
Hylkylistalla: Arvatkaa kuka...
Ei ole näkynyt, paitsi eilen räntänä.
Jos saisin päättää, niin maastoon saisi sataa lumet ja tulla pienet pakkaset, niin olis taas kivaa ajaa. Soratiet ja muut voisivat olla sulat koko talven.
Osoittaa kyllä täydellstä luonnosta vieraantumista, jos vakavissaan toivoo, että lunta ei olisi talvella.
^mun luonnossa välillä on runsaasti lunta ja välillä on talvia, joina ei lunta ole oikeastaan ollenkaan. Ja vaikka kuinka hartaasti toivoisin, että tulisi kunnon lumitalvi, niin silti tammikuussa voi olla kurakelit.
Tuli edellisenä yönä nurmikoille ja autojen katoille hiukkasen.
Tulee sitten jatkossa tai ei tule. Eihän sille mitään voi. Itsekin olen harkinnut jonnekin lämpimään muuttamista talveksi mutta ei sekään aivan yksinkertaist ole.
Vielä lisäyksenä, kun miettii tätä nykymenoa luonnon kannalta, voi päätellä, että suurin osa ihmispopulaatiosta on luonnosta vieraantunut.
Ei ne varmaan sielläkään toivo usean asteen keskilämpötilan nousua.. mikä BTW meillä saattaa johtaa Siperian säähän.
Mun puolesta nyt vois olla sellaista +10 kuivaa aurinkoista ja joulukuussa sitten paikat mennä jäähän niin että pääsee retkiluistelemaan muttei turhan kylmä. Sitten kun on luistellut järvillä ja vesillä "riittävästi" voisi tulla hiihtokelit, lämpötila saisi kyllä olla -10 yläpuolella että tarkenee.
Ensin kunnon pakkaset, että maa jäätyy ja sitten vaikka 60-80 cm lunta. Ja jatkossa sopivia pakkasia.
Lumettomuus ei todellakaan luonnosta vieraantumista, suurimmassa osassa maailmaa lumi vieras ilmestys ja silloinkin voi nauttia luonnosta.
Hylkylistalla: Arvatkaa kuka...
Kirjanmerkit