Tämmöinen voisi auttaa:https://www.motonet.fi/tuote/thule-9...oduct=65-00714 ? Näin just maanantaina kun jollain ole Polen Voima tämmöisen kanssa Thulen telineessä.
Tämmöinen voisi auttaa:https://www.motonet.fi/tuote/thule-9...oduct=65-00714 ? Näin just maanantaina kun jollain ole Polen Voima tämmöisen kanssa Thulen telineessä.
ˆ tämä voisi olla ratkaisu, pitääpä hakea, kiitos!
Focus Jam2 7.9 eMtb
Onko nyt siis niin, että Velospace ei mahdu tehdasasenteiseen VAG koukkuun?
Siinä on varmaan lipsahtanut säätö vähän väärään asentoon, siitä ruuvistahan pystyy säätämään miten tiukkaan asettuu koukkuun...
Niin siis ei minulla vielä ole telinettä. Tämmöinen huhu vaan pyörii kylillä.
Ainakin Skoda Octavian alkuperäiseen irrotettavaan koukkuun menee 3 pyörän Velospace ja uskaltaisin 99,5% todennäköisyydellä veikata että ihan sama koukku on kaikissa muissakin VAG tuotteissa. Ihan en ole vielä ruuvia saanut niin kireälle säädettyä että teline ei kuorma päällä pikkuisen nitkahtaisi vaaterista (laitoin ns. karavaanarin vatupassin telineeseen että saa suoraan) mutta ei tuo nyt iso puute ole kun puhutaan aika pienestä liikkeestä.
www.kaupinkanuunat.net
OK, tarkennuksena vielä että epäilys koskee sähköistä puskurin alle taittuvaa koukkua.
Kyllä se vetokoukun kuula on sen verran tarkkaan standardoitu mitoiltaan, että taitaa huhut olla huhuja.
Juu niin varmasti, tuossa sähköisessä on vaan pistoke aika lähellä kuulaa, se ilmeisesti ahdistaa.
Thulen sivulta löytyy ohjetiedosto jossa on määritelty mitat puskuriin ja pistokkeeseen. Lisäksi siinä mainitaan ettei aluminnistä tai GGG40 materiaalista tehtyyn koukkuun pidä telinettä kiinnittää.
https://www.thule.com/-/s/approved/s...80.pdf?rev=5.4
-- Parempi pitää kirellä ketju kuin pinna --
Onko tietoa saako tuollaiseen vetokoukkuun asennettavaan euroride telineeseen jostain adapteria leveämmälle renkaalle? Fatbike ja +kokiset renkaat pitäisi saada mahtumaan, ehkä. En löytänyt nopealla vilkaisulla. Kaverin puolesta kyselen.
laiskana en jaksa lukea triidiä läpi, mutta Thulen Wingbar-taakkateline viheltää jossain 80-100 km/h nopeuksissa. On kumiliuskat jne., silti viheltää, voiko jotain tehdä? Nim. onneksi itse puolikuuro, mutta parempi puolisko hermostuu
Viheltääkö molemmat telineet? Pystyykö telineitä siirtämään eteen/taakse, jos vaikka korista nuosee sopiva ilmavirtaus, jota synnyttää 'vihellyksen'?
Nimimerkillä 'yedi' vuosia sitten. Wanha salasana on unohtunut, niin jatketaan uudistetulla nimimerkillä...
Muistaakseni jotkut askarrelleet Thulen telineisiin kuminarua harvakseltaan spiraalimaisesti ympäri rikkomaan ilmavirtauksia. Jos telinettä ei pysty liikuttamaan niin tuskin paljoa muuta pystyy tekemään. Todella autokohtaisia asioita ja varmasti raivostuttavia jos sopiva yhdistelmä tulee vastaan. Googlella löytyy varmasti paljonkin vinkkejä.
Omat Wingbar Edget ovat onneksi hyvin hiljaiset. Muutoin olisi varmaan lähtenyt jo telineet tai auto vaihtoon, kun en kestä laisinkaan tällaisia autoilun sivuääniä.![]()
Onko siinä kiinnitysmöllikässä avoimia onkaloita joihin se pilli voisi muodostua? Itse koettaisin vaikka teipata niitä testimielessä umpeen.
Kun siis miettii miten pajupilli toimii.![]()
^ei ole jos ne alapuolen urat on tukittu kumiliuskoilla tai vaikka teipillä kuten kuuluu. Omassa autossa Wingbarit humisee ärsyttävästi. Taaemmas siirtäminen auttoi, mutta rajansa siinäkin kuinka taakse ne voi laittaa. Humina on sellainen ettei noita turhaan viitsi katolla pitää. Harkinnassa päivitys Wingbar Edgeen.
Samoisin että päivitys Edgeen ei välttämättä kannata. Humisee nekin. Joskus enemmän, joskus vähemmän.
Itsellä on ollut vuosia koukkuun kiinnitettävä Thulen kasaan taiteltava teline ja se ei humise eikä vihellä (tai huminat ja vihellykset jää, niin taakse ettei ne kuulu). Eli päivitys koukkutelineeseen voisi auttaa. Toki koukkuteline ei ole niin monikäyttöinen ja hiukan v-mäisempi säilyttää...
Nimimerkillä 'yedi' vuosia sitten. Wanha salasana on unohtunut, niin jatketaan uudistetulla nimimerkillä...
Wingbar hiljenee, kun laittaa siihen lisää pyörätelineitä kiinni. Kolme vaikutti optimilta, enempää ei olisi mahtunutkaan![]()
Itellä wingbar edge normaalikattoisessa, ajomelu kyllä lisääntyy, mutta ei mitään vihellyksiä tms. On muuten edukkaasti thulen telinettä xxl: https://www.xxl.fi/thule-fastride-ro...a79b3f62036%5D
Kannattaa huomioida, että läpiakselisetti maksaa tuohon melkein saman verran kuin itse teline. Tuo on enemmänkin suunniteltu 9 mm pikalinkuille ja Topride paremmin kaikille vaihtoehdoille. Ainakin pikalinkkupyörille halpa ja tukeva teline.
Nojoo kappas! Ite miettiny vähä noita kun madaltais kuormaa ja vaikuttaa tukevammilta.
Noiden syiden takia päädyin Toprideen. Ei heilu mihinkään vaikka joutuisi tiukankin väistöliikkeen tekemään ja ei tarvitse puristaa kuiturungosta. Etukiekolle pitää keksiä paikka, mutta tarvittaessa Thule myy myös etukiekolle erillistä telinettä. Ja toinen huonoa asia, että joutuu ehkä minuutin-kaksi näkemään enemmän vaivaa katolle kiinnittämisessä.
XXL on näitä poistomyynyt näitä pitkin vuotta kovilla alennuksilla, mutta nyt on nähtävästi loppu varastosta kaikki muut paitsi Fastridet. Topriden hinnat oli 120-160e (ovh 290e) ja pikalukittava etukiekontelineet 10-20e (ovh 100e). Poistohinnoista päätellen nämä ei ole olleet kovin suosittuja malleja.
Hei,
Pyöränkuljetustelinettä vetokoukkoun etsin.
Loppuviikon ajan XXL myy Thulen 3 pyörän telinettä hintaan 321€:
https://www.xxl.fi/thule-euroride-3b...t_personalized
Onko kellään kokemusta tästä?
Joskus saattaa tulla tarve kuskata myös 4 pyörää ja jos ei halua katolle boksin viereen laittaa lisäksi yhtä pyöränkuljetustelinettä, niin Thulelta ei löydy mitään 4lle pyörälle järkevänhintaista, niin onkohan kellään mitään kokemuksia tästä:
https://www.rameder.fi/pyoeraeteline...saAn-fEALw_wcB
Pelkästään katolla kuljettaminen ei vaihtoehto, koska siellä niin usein myös boksi, eikä pyörät mahdu sisällekkään joten haussa vähintään 3 pyörän teline koukkuun, saa olla myös 4 pyörän teline. Ehdottomana vaatimuksena että taitto-ominaisuus, minkä avulla pääsee käsiksi takakonttiin myös pyörien ollessa koukussa ja lukittavuus.
Tarve kuskata telineessä niin lasten maastopyöriä, kuin 1-2 aikuisten 29 maastopyörää ja joskus myös cyclo/gravelpyörää.
Itsellä on Thule Euro Classic Pro. Ostin sen joskus reilut 10 v. sitten. Sitä oli kahdelle tai kolmelle pyörälle ja lisäosalla sai yhden fillarin lisää telineeseen. Tuota ei kai tehdä enää, mutta lieneekö Thulella vastaavaa nykymallia.
Nahkahousuilla muistaakseni oli laadukkaita alumiinisia telineitä useammalle fillarille, mutta harmillisesti en muista mikä niiden merkki oli.
Nimimerkillä 'yedi' vuosia sitten. Wanha salasana on unohtunut, niin jatketaan uudistetulla nimimerkillä...
Thulen velospace xt3 ja siihen lisäosana yhelle pyörälle lisäpaikka, ni saa 4. Itellä xt2 + lisäpaikka. Ei mitään moitittavaa telineessä tai sen käytössä.
Mulla oli tuollainen Euroride kahden pyörän versiona. Melko onneton kapistus nykyaikaisten pyörien kuskaukseen. Lasten fillareille varmaan ihan hyvä.
Millaisia kokemuksia Epos 2 tellingistä? Onko hintansa väärti? Toinen vaihtoehto voisi olla uusi Easyfold 944, ei kyllä uutuutena ole juuri Eposta halvempi. Kaksi pyörää, pitää mahtua isot täpärit vaivatta ja varmasti kyytiin.
Kirjanmerkit