Pyöräilyyn panostaminen olisi luullakseni aika halpaa moneen muuhun lajiin verrattuna. Harjoituspaikkoja kun ei tarvi rakennella niin pelkästään tapahtumien järjestäminen riittäisi. Nythän tapahtumat on vähenemään päin kun se on aika vaativaan homma vapaaehtoispohjalta. Järjestäjät kun itse ei sitten pääse edes osallistumaan.
En tiiä miten laskema menisi että jos minun verovaroja käytettäisiin vaikka 100€ vuodessa pyöräilytapahtumien järjestämiseen niin lisääntyisikö harrastamaminen niin että saman satkun sitten säästäisi myöhemmin ikääntyvien lääkärikuluissa. Tai olisiko paremmat saumat saada olympiamitalisti pyöräilystä.
Panos-tuotto-prospektit jotenkin itselle tuntuu paremmilta tuossa kun vaikka futiskenttien rakentamisessa. En kyllä vastusta futiskenttien rakentamistakaan, päinvastoin.








Lainaa viestiä vastauksessa
Kirjanmerkit