GiantElectrobikeGarmin
Sivu 479 / 490 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 379 429 469 477 478 479 480 481 489 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 14.341 - 14.370 / 14677

Aihe: Mitä musiikkia kuuntelet juuri nyt (tai kuuntelit viimeksi)?

  1. #14341
    Liittynyt
    03/2024
    Viestit
    1.470
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Ohiampuja Katso viesti
    Täällä taitaa "kaikki" onneksi olla jonkinlaista härö-osastoa. Vai eikö kukaan kehtaa laittaa että täällä soi Juha Tapio ja Arja Koriseva?
    En mä sentään tuollaista s****a kuuntele. Mulla soi äsken PMMP, Kaija Koo, Taikapeili ja muuta.

    Musiikin suhteen olen kaikkiruokainen, sillä en ymmärrä musiikkia: fiilispohjalta kaikki thrash metallista popin kautta bluegrassiin käy.

  2. #14342
    Liittynyt
    03/2006
    Paikkakunta
    Alasiperiassa
    Viestit
    821


    Band-Maid - Don't you tell ME

    Ei ehkä nykyistä valtavirtaa, mutta vähintään tämän hetken paras raakarokkibändi. Kanami & Misa -yhteissoolo - kuivailen silmäni.
    Kotikaupungin katu oli hiekkainen tie, siinä Anglia katolleen kääntyi.
    Gösta Sundqvist: Teuvo, maanteiden kuningas

  3. #14343
    Liittynyt
    06/2009
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.053
    Melkein vuosi In Times New Romanin julkaisusta ja levy sen kun paranee mitä enemmän sitä kuuntelee.

    QOTSA - Emotion Sickness

    The older I get the faster I was

  4. #14344
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.198
    ^päässyt unohtumaan ihan syyttä. Hyvä nosto.

  5. #14345
    Liittynyt
    02/2005
    Paikkakunta
    Turku, Rinkeby
    Viestit
    21.338
    Kyllä takuulla jää nuo tangokuninkaalliset kuuntelematta ja iso osa muustakin kotimaisesta iskelmämusiikista ja myös niiden lisäksi moni tekotaiteellinenkin hömppä mutta aika paha sanoa onko ne paskaa/sontaa. Onneksi nykyään on helppo valita mitä kuuntelee...

  6. #14346
    Liittynyt
    05/2005
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    7.692
    Nyt foliohattu osastoa, tai sitten ihan järkevä selitys.

    Mutta kaupallisten radiokanavien mainokset tulee lähes aina samaan aikaan? Yhdellä kanavalla kun alkaa mainokset ja siitä heti kelaa läpi 5-6 kanavaa, niin kaikissa on mainokset menossa yhtä aikaa? Onko se joku tasatuntien uutislähetys vai mikä ne tahdistaa?

    Mutta haittaa ikävästi autossa musiikin kuuntelua.

  7. #14347
    Tässä on hyvät sanat (sanat tekstitetty saksaksi ja englanniksi)

    Die Prinzen - Mein Fahrrad

    https://www.youtube.com/watch?v=S9XRY29PydU

  8. #14348
    Liittynyt
    02/2005
    Paikkakunta
    Turku, Rinkeby
    Viestit
    21.338
    Ohi, samaa telkkarin kaupallisetkin harrastaa.

  9. #14349

  10. #14350
    Nuoruuden musiikkia. Musavideoita ei silloin nähnyt.


  11. #14351
    Liittynyt
    03/2006
    Paikkakunta
    Alasiperiassa
    Viestit
    821


    Braulio Fogon - DI DI DI

    BF ottaa kantaa sähkövaihteiden puolesta?
    Kotikaupungin katu oli hiekkainen tie, siinä Anglia katolleen kääntyi.
    Gösta Sundqvist: Teuvo, maanteiden kuningas

  12. #14352
    Pari juttua joita voi pohtia ilman foliohattua. Kuinka monen emoyhtiön alaisuudessa nämä kaupalliset radiokanavat toimivat? Ja mikä näiden yhtiöiden perimmäinen agenda on?

  13. #14353
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.198
    Autossa kannattaa kuunnella omaa levykokoelmaa shufflena muistikortilta eikä mitään radioita.

    Edut:
    - pelkkää hyvää musaa
    - ei mainoksia eikä samoja uutisia puolen tunnin välein
    - kivaa aivojumppaa miettiä "mitäs tää olikaan" kun tulee joku harvemmin tai kauan sitten kuuntelemansa juttu
    - kivoja yllätyksiä "ai niin mulla on tämäkin, pitääpä kuunnella koko levy kotona joskus"

    Haitat:
    -

    Jos radiota, niin ainut kuuntelukelpoinen on Radio Helsinki (räppiohjelmat ja muu kuuntelukelvoton pois valikoiden, tietty). Tai silloin kun on joku maailmansota meneillään ja haluaa kuulla missä mennään niin vaikkapa Yle Suomi jonain tasatuntina.


  14. #14354
    Yle 1 tarjoaa aika paljon hyvää musiikkia tyyliin Muistojen bulevardi ja Faunin iltapäivä. Kiintolevyllä on nyt 1 Mokoman levy, en ole tutustunut kuinka linkittää puhelinta. Yleensä autossa ei soikaan mikään.

    Bauer ja Sanoma ainakin omistaa mm. radiokanavia ja tuottaa festareita muitaakseni..? Ilmanko samat artistit soi ja esiintyy. Näitä ei nyt tule kuunneltuakaan koska vanhat on parempia.

  15. #14355
    Tuo homma toimii erinomaisesti, ainoa mikä siitä jää puuttumaan on ne ihanat mainokset ja loistava läpändeeraus mitä ne "juontajat" suoltavat.
    Arkisin kun joutuu n. pari tuntia ajamaan autolla niin minulla on vastamelukuulokkeet joista kuuntelen YLE Areenaa, Radio Helsinkiä, musiikkia Tidalista. Ja Tidalistakin pääasiassa samoja levyjä mitkä löytyy himasta.

  16. #14356
    Liittynyt
    10/2008
    Viestit
    2.081
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti JackOja Katso viesti
    Autossa kannattaa kuunnella omaa levykokoelmaa
    Silloin kun YLE Puhe oli vielä voimissaan, tuli kuunneltua sitä autoillessa, varsinkin kun ajeli itsekseen. Siinä oppi aina satunnaisesti jotain uuttakin. Nykyisin YLE 1/Radio Suomi vaihdellen, ja vältellen erityisiä inhokkeja kuten Radio Suomen "terveisiä ja toivelevyjä" -ohjelmatyypit ja Kansanradiota.

    Kaupallisten radioiden suppeat soittolistat ja teennäisen pirteät missukkajuontajat toistelemassa itsestäänselvyyksiä (tai kuten he sen lausuisivat ITsestään SElvyyksiä) eivät nappaa yhtään.

  17. #14357
    Liittynyt
    07/2004
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    1.257
    Radiofirmat myy nykyisin mainoksettomia versioita kanavista. Mainosten tilalla on (käsittääkseni) enemmän musaa (mahdollisesti myös enemmän höpinää). Näin mainoksia tulee aina se yhden biisin pituus. Toimii tietysti vain striiminä, ei radioaalloilla. Mutta eipä tuota normiradiota ole tullut kuunneltua sen jälkeen kun kännyköistä hävisi radiovastaanottimet.

    Radion hyvä puoli on että sieltä kuulee uusia biisejä. Sekä uusia uusia että uusia vanhoja. Riippuu tietysti kanavasta kuinka usein näitä tulee mutta aika monella kanavalla on jokin viikon uutuus powerplayssa. Aina silloin tällöin kuulee jotain mikä nousee sitten omalle kuuntelulistalle. Vastaava toimii myös ainakin spotifyssä missä on niitä artist radio (samanlaisia kuin...), viikon suositukset sekä uutuuslistat. Minulle nämä on aina toimineet vähän sinne päin, artist radiot ehkä parhaiten. Muissa on se ongelma että jos jouluna soittaa koko perheelle joululauluja, spotify ehdottaa uutta joulumusiikkia vielä toukokuussa.

    Radiokanavia on sen verran paljon että luulisi niistä löytyvän joku höpisijä joka ei ärsytä. Ainakin itse olen löytänyt.

  18. #14358
    Liittynyt
    02/2005
    Paikkakunta
    Turku, Rinkeby
    Viestit
    21.338
    Spotify toimii, uutuudet löytyy ja omat soittolistat helppo laatia tilanteeseen sopivaksi... Varsinaisen radiokanavien kuuntelu minimaalista.

  19. #14359
    TOOL: Lateralus
    Kotona cd-levyltä, eilen pari kertaa ja tänään lisää.

  20. #14360
    Äsken Egotrippiä livenä Salossa.

  21. #14361
    TOOL: Fear Inoculum x 3
    Stamina: Viimeinen Atlantis
    St. Vincent: All Born Screaming
    Beth Gibbons: Lives Outgrown
    TOOL: Opiate²
    Kate Bush: Never For Ever
    Tämmöisiä tänään.

  22. #14362
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.198
    ^tosi jees!

    Steven Wilson: Cover Version -lätty soimassa.

  23. #14363
    Liittynyt
    02/2005
    Paikkakunta
    Turku, Rinkeby
    Viestit
    21.338
    Pink Floydia ja Gilmorea...

  24. #14364
    Liittynyt
    09/2022
    Paikkakunta
    Askola
    Viestit
    305
    Eilen autotallissa hyvin laidasta laitaan, kun siellä on vaan cd-soitin. Motörheadin Ace of Spades albumia ja sitten rennompaa kesämusiikkia eli Aarne Tenkasen albumia ”Edestä ja takaa”...

  25. #14365
    Liittynyt
    03/2006
    Paikkakunta
    Alasiperiassa
    Viestit
    821


    The Weather Girls - It's Raining Men
    Kotikaupungin katu oli hiekkainen tie, siinä Anglia katolleen kääntyi.
    Gösta Sundqvist: Teuvo, maanteiden kuningas

  26. #14366
    Liittynyt
    06/2009
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.053
    Metallica - Master of Puppets. Ja pari muutakin Metallican biisiä tuli kuunneltua aika täysillä.
    The older I get the faster I was

  27. #14367
    Liittynyt
    02/2005
    Paikkakunta
    Turku, Rinkeby
    Viestit
    21.338
    Apocalyptican uuttaa, ^Metallicaa sekin...

  28. #14368
    Norppaa Radio Helsingistä. Eihän tämä tietysti pelkkää musaa ole vaan ihan oikeasti juonnettua musiikkia sisältävää radio-ohjelmaa.

  29. #14369
    Toolia taas. Salival-live pyörimässä soittimessa. On karamellia korville.

  30. #14370
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Lohja
    Viestit
    995
    J.Oja osui ytimeen.
    Pari gigaa hyvää musiikkia ja yllätys - ei yhtään mainosta !
    Tarvittaessa jopa CD-levyjä, sellaisia pyöreitä ja hopeisia...
    On kivaa olla kalkkis ????
    "tasamaiden suuri yksinäinen"

    www.mtb-lohja.com

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •