Kaunis, lähes kesäinen syyspäivä.![]()
Päivän puolukka saalis ja vain kaksi hirvikärpästä paidan sisällä.
Olisi evästä loppuelämän reissuille...
https://kuivalihakundi.com/tuote/lihakontti/
Mcarbonilta paketti ja naapurin mies lupas lisää polttopuuta, parin motin verran jo toikin. Säästän sähköä ja saastutan ilmaa.
arctic biker muokkasi tätä : 22.09.2023 at 08.59
I väntan på ännu dåligare tidet
Sunny Car Center -saaga kaikkine käänteineen jaksaa hymyilyttää edelleen. Vaikka oikeasti pitäisi kai itkeä![]()
Talven reissun majoitus ja menomatka hoidettu!
Sain ajettua nykyään lähinnä varapyörän virkaa toimittavasta Trekistä 4 chainstayn takuu vaihtokuntoon, juuri ennen 5V takuun loppumista.
Aina on kivaa, kun pääsee polkemaan...
VP:t 118/71. Lääkityksellä tosin.
Loistavat kaupat pyörän tarvikkeista
Husqvarna MC2
Fantic XEF 1.8
No ainakin hymyilytti hieman, kun hoksasin, että 50v. sitten menin armeijaan eli 15.10.1973.![]()
Tämä niin kovasti mainostettu valinnanvapaus. Nyt ei ole kyseessä SE valinnanvapaus, vaan tämä eläkeukon päiväohjelma. Aamuisin -tai miten nyt sattuu heräilemään, voi vapaasti päättää lähekkö halkosavottaan vai maastolenkille. Tai molempiin. Kaiken lisäksi säästyy kallista sähköä, kun ei tarvitse valopatteria pyörään/kypärään viritellä. Kuulaan kirkkaat syyspäivät tarjoo lumeneita ihan ilmaiseksi.
Tulevasta kellojen siirrosta. Pitäkää kellonne.
ylänaapurin älämölöineen muutti hus helkkariin, nyt on hiljaista hetken aikaa, kunnes...seuraava ylläri tulee sinne.
"Stop being a little baby and get up. Life is pain. Get used to it!"
Kas, erään nimimerkin bannit ovat päättyneet. Hyvä kun tulee eloa foorumiin.
EDIT: samalla aloin ihmetellä (ihmettely on foorumilla kielletty puheenaihe ja "Hiljentyneet foorumilaiset" -topsukin kadonnut, niin vaikka tässä sitten), että missäs paaton luuraa?
Sitä en uskalla luvata, mutta ajattelin että on itsestäkinkiva antaa jotain elonmerkkiä niin Jaakosta kuin itsestänikin.
Pitkin kevättä, jos ei suoraan niin rivien välistä, aisti ko. herran jonkinmoisen tylsistymisen foorumin meininkiin. Näyttää hän kuitenkin käyneen palstalla kuukausi takaperin. Ehkäpä kam-bäk koittaa joskus?
Ja sen verran aiheesta, ja vaikka pyöräilystä ei olekaan kyse, että olipas kiva käydä juoksulenkillä päivällä. Rintakehän mikälie vamma onkaan ei enää juurikaan haittaa juoksemista.
Joku spandex-julli painoi työmatkalla myötätuulessa suoralla kauheaa kyytiä ohitse ja päästi suustaan samalla ilmeisesti itseään huvittaakseen tai setämiestä säikäyttääkseen sellaisen formula-auton ohiajoa imitoivan karjaisun. Kaverilla ei kuitenkaan reisi riittänyt pitämään takanaan mun nastarenkailla, tarakalla ja sivulaukulla varustettua, 25 km/h rajoitettua sähkömankelia siinä kehä ykkösen kelvin mäkisemmällä pätkällä vaan sieltä se alkoi selkä lähenemään. En malttanut olla nousematta rinnalle ja hymyssä suin kannustin jaksamaan vielä vähän matkaa.
Mukava piristys muuten niin märkään ja synkkää kommuuttiin ja tuntui tuo toinenkin olevan ihan hyvällä huumorilla liikkeellä, vaikka seuraavan laskun jälkeen erkanikin reitiltä eri suuntaan![]()
Se, kun tänään olen suunnitellut lähteä junalla ensi keväänä Berliiniin pyöräilemään ja kuuntelemaan jazzia.
Tämä hymyilytti aamulla nettilehdestä nähtynä ja hymyilyttää vieläkin.
![]()
Aamulliset lumityöt ja sen jälkeen puhtaille valkeille laduille.
Etusivun kuva paikallisessa aviisissa. Ei siksi, että kaappa-aato lopettaa ajamisen vaan tunnelma kuin jostain ikivanhasta kotimaisesta elokuvasta.(Joskus pyörälenkillä tuosta puodista jäätelön ostanut.)
https://www.iisalmensanomat.fi/
^hieno kuva! Lapsuuden mummolareissujen tähtihetki oli aina myymäläauton saapuminen, sieltä Pandan lakua niin paljon, että sai mahan kipeäksi.
Soitin työsuojelun puhelinneuvontaan ja he antoivat hieman lainopillistakin neuvontaa, miten menetellä hankalien esimiesten kanssa sisäilmaongelmissa.
*
La chance, c’est comme le Tour de France : on l’attend longtemps et ça passe vite. -Jean-Pierre Jeunet, Amelie
Lenkillä kaikki autoilijat toimi kiitettävästi, kaikki jätti hyvin tilaa ja osa jopa odotti kiltisti takana kun vastaan oli tulossa auto. Tätä ei todellakaan tapahtdu usein.
Don't ride faster than your guardian angel can fly!
http://pd.kuvat.fi/
Kirjanmerkit