SorahiisiElectrobikeGiantVelosportContinentalFantic
Näyttää tulokset 1 - 24 / 24

Aihe: Voimansiirto alamäkiajoon

  1. #1
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.124

    Voimansiirto alamäkiajoon

    Menin vaihtamaan päittäin trailipyörän ja parkkipyörän vaihtajan ja vaihteensiirtäjän. Eli trailipyörään pääsi parkkipyörässä ollut Sram gx vaihtaja ja liipaisin ja trailipyörän mukana tullut nx-sarja siirtyi alamäkipyörään. Molempien pyörien kiekoissa on kiinni gx-pakka ja ketjut on x01 sarjaa.. No vaihteethan siirtyy ihan tarpeeksi hyvin tuolla nx-vaihtajallakin kun ei niitä niin hirveästi bikepark ajossa tarvitse. Mutta ketju kolisee röykytyksessä selvästi gx-vaihtajaa enemmän. Ihan kuin tuossa nx-vaihtajassa ei ole kytkintä ollenkaan. Tosi löysästi liikkuu häkki käsinkin kokeillessa. Viime syksyinen tuo eli ikääntynytkään se ei mahdottomasti vielä ole.

    Ensin aloin miettimään, että vaihtaisko shimanon deroreen takavaihtajan. Shimanon vaihtajissa kun on paljon jäykempi tuo kytkin plus että sitä voi itse säätää. Mutta liipaisinkin pitäis varmaan samalla vaihtaa (ei toki kallis vaikka ottais xt:n liipaisimen). Ja sitten että pitäiskö olla shimpan ketjukin ja pakka jotta toiminta olisi smootthia ja pakkaahan ei pysty vaihtamaan, kun tuossa on sram xd vapari. Tai jos vaihtais vain vaihtajan ja liipaisimen mutta ei pakkaa ja ketjua? Toimiiko shimano vaihtaja ja vaihteensiirtäjä sram pakalla ja ketjulla ihan ok?

    Mutta Nuuksion bike-parkissa tuli tänään sitten juteltua ja sain vinkin, että miksen vaihtaisi pelkän takavaihtajan alamäkisarjan vaihtajaan. 7 vaihdetta ja lyhyt häkki. https://www.bike-discount.de/en/sram...ear-derailleur Säätäis vain rajoittajilla toimimaan tyyliin toka pienimmältä takarattaalta 7 pykälää ylöspäin eli nykyisen gx-pakan rattaille 12-14-16-18-21-24-28.
    Pitäis saman pakan ja vaihteensiirtäjän. Sama 12-ketjukin jäis.

    Onko joku muu koittanut siirtyä tällä tavalla mahdollisimman pienillä muutoksilla 12-vaihteisesta 7-vaihteiseen pelkän takavaihtajan vaihtamalla? Onko toiminut hyvin tarkoitukseensa tai onko tässä jotain mitä en nyt hoksaa ja olen mokaamassa? Mulla on erikseen trailiajoon pyörä eli tällä fillarilla ajettais tosiaan lähinnä hissiavusteista ajoa.
    Toki voisinhan minä vain ostaa uuden esim gx-takavaihtajan ja siihen ehkä vielä x0-sarjasta tukevamman kiinnityspultin. Mutta kyllä tuolla gx-vaihtajallakin ketju jonkin verran hakkaa eli ei senkään kytkin ja toiminta alamäkiajoon ole optimaalisinta.

    edit. Miten muuten mulla oli jäänyt mieleen jutustelusta, että dh-vaihtajat olis 8 pykäläisiä. Mutta tuo sramin gx dh on on 7. No ehkä kuulin tai sanottiin väärin, ei väliä.
    kauris muokkasi tätä : 25.05.2023 at 22.07

  2. #2
    Liittynyt
    04/2001
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    2.151
    Takavaihtajien kitkakytkimet vaikuttavat olevan kulutustavara. Jonkinlainen korrelaatio on tosin olemassa, että mitä enemmän vaihtajaan on valmis satsaamaan, sen pidempään kytkin säilyttää ominaisuutensa. TRP DH7 -sarja olisi mielenkiintoinen kokeilla.

    Jos ketjun kolinat haluaa minimoida, STFU:n tuotteet ovat tutustumisen arvoisia.

  3. #3
    Liittynyt
    06/2016
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    4.574
    Itselläkin ketjun vipatus tyyliin ainoa melunlähde tällä hetkellä. Vähän tuntuu tup gx:äkin väsyneen. Oliskohan gx asx jämympi, ois muullakin tapaa upgreidaus.

  4. #4
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.124
    Pinkbiken artikkeleista muistan lukeneeni, että sramin sähköisten (tais olla kalleinta sarjaa, ei siis gx) kytkin on liian löysä ja huonompi kuin kalliin pään mekaanisten vaihtajien.

    Edit. En löytänyt pinkbiken juttuja (olivat varmaan jonkun pyöräarvostelun yhteydessä jossa oli axs vaihteet) mutta tällainen osui silmiini gx-sarjasta. https://www.mtbr.com/threads/sram-gx...noise.1206555/
    Loppupuolella kommentteja yksi kertoi näin mielipiteekseen. Eli vaihtajan kiinnityskohta on se johon pitäis saada axs:n osalta lisää kitkaa.

    The issue is not the clutch. Because axs is wireless you no longer have the shifter cable tension. The cable does not allow the derailleur to pivot from the hanger. I saw an article on the issue comparing wireless to wired. The wireless swings at the hanger pivot point creating chain slap. There are a few hacks using rubber grommets or o rings if you can find one that fits.

  5. #5
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.124
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Jukka4130 Katso viesti
    Takavaihtajien kitkakytkimet vaikuttavat olevan kulutustavara. Jonkinlainen korrelaatio on tosin olemassa, että mitä enemmän vaihtajaan on valmis satsaamaan, sen pidempään kytkin säilyttää ominaisuutensa. TRP DH7 -sarja olisi mielenkiintoinen kokeilla.

    Jos ketjun kolinat haluaa minimoida, STFU:n tuotteet ovat tutustumisen arvoisia.
    Juu tuota stfu-tyylistä vaihtoehtoa myös pähkäilin. Olis halvin ratkaisu. Sieltä yläpuolelta se isoin meteli tietty taitaa aina tulla ja tuollainen auttaisi vaikka tuon vaihtajan hyvin löysä häkki silti jatkais vatkaustaan toki.

    No pitää vielä miettiä tässä. Dh-vaihtajan kokeilu kyllä vähän houkuttelisi. Jos vetosuhde on sama niin kai se toimis. Vaikka pakan ja ketjun jättäis 12-sarjalaiseksi. Tähän kaipaisin edelleen vahvistusta tietäjiltä.

  6. #6
    Liittynyt
    01/2020
    Viestit
    1.065
    Pystyykö Sramin lukkoa kiristämään, niin kuin Shimanon?

  7. #7
    Liittynyt
    06/2016
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    4.574
    Periaatteessa sen vaihtajan jousen vois ylikiristää, en tosin tiedä kestääkö sitä. NX itellä, löystyi se kansi mikä piti jousen paikallaan ja jousi sitten liikahti ja vaihtaja kuoli. Sit takas kiristäessä mietin, että pitäiskö vetää ylimääräinen kierros

  8. #8
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    6.659
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Jukka4130 Katso viesti
    Takavaihtajien kitkakytkimet vaikuttavat olevan kulutustavara.
    Paljonko noiden pitäisi kestää? Mulla on nyt kestänyt 5 tkm ovaalin rattaan kanssa. Ei tosin alamäkeä.

  9. #9
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.124
    Hmm. Tai jos ostais vain pelkän Shimanon deore tai slx-sarjan takavaihtajan. Ei nekään ikuisia ole mutta edullisia (deore varsinkin https://www.bike-discount.de/en/shim...ear-derailleur ) ja säädettävällä kytkimellä. Mitä nyt hetken googlasin, niin toimis ilmeisesti ihan ok vaikka muu setti sramin 12-sarjaa. Isoimman 52t takarattaan jättäis vaikka varmuudeksi vielä pois rajoitinruuvin avulla.

  10. #10
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.124
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti MRe Katso viesti
    Paljonko noiden pitäisi kestää? Mulla on nyt kestänyt 5 tkm ovaalin rattaan kanssa. Ei tosin alamäkeä.
    Joo siis on tuo minunkin viime syksynä ostettu nx vaihtaja ehjä. Mutta häkin liikettä jarruttava kytkin niin löysä, että alamäkiajossa juurakossa ja kivikossa vaihtaja ja siten ketju heiluu holtittomasti ja pitää ääntä ja hakkaa chainstsyhin. Chainstay on toki suojattu kunnon kumikerroksella eli vaurioita ei sinänsä mihinkään aiheudu.
    Mutta kyseessä siis nämä alamäkiajon ongelmat ja niidenkin osalta turhamainen ylimääräisen metelin vähentäminen. Samalla auttaa toki myös siihen se jäykkä kytkin, että ketju ei vahingossa vaihda rattaalta toiselle.

  11. #11
    Liittynyt
    07/2000
    Viestit
    3.028
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kauris Katso viesti
    Pinkbiken artikkeleista muistan lukeneeni, että sramin sähköisten (tais olla kalleinta sarjaa, ei siis gx) kytkin on liian löysä
    Eagle Transmissionissa kytkin on huomattavasti jäykempi. SRAM jopa sanoo et takavaihtajan akku kestää sen takia hieman vähemmän kuin vanhassa AXS:ssa.

  12. #12
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.124
    Viimeisin pohdintani 11-sarjan slx lyhyellä häkillä. Lyhyt häkki ei kulje niin lähellä kiviä ja heiluu vähemmän. Asentais gx pakalle niin, että isoin ratas jää vain käyttämättä. Skaala on tuossa 10-46. https://www.bike-components.de/en/Sh...illeur-p49898/

    Oletan, että 11-sarjassa on sama hyvä säädettävä kytkin kuin Shimpan 12 slx:ssä. Säätö toki ns. sisäinen wli pitää kansi ruuvata auki.

  13. #13
    Liittynyt
    06/2016
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    4.574
    Enemmän mä näitä kytkinongelmia oon simpassa kuullu, kuin srameissa. Mut tuosta dh setistä, joku just facen puolella valitti että dh vaihtajan kytkin menny löysäks

  14. #14
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.124
    Heh, no ei sekään sitten autuaaksi tee.

    Edit. Mä tein nyt ratkaisun mitä kokeilen. Eli Shimpan 11-sarjan slx lyhyemmällä häkillä parkkipyörään 52 euroa. Trailipyörän gx:ään samalla tilauksella 20 euron x01 kiinnityspulttisetti parantamaan sen toimintaa. Muut osat entiselleen. Aluslakkia maantielle ja rengasrautaa myös mukaan samaan tilaukseen. B-d:stä tällä kertaa eli posteja tuli kyllä 15 euroa päälle.

    Kertoilen sitten joku päivä kokemuksia.

  15. #15
    Liittynyt
    05/2009
    Viestit
    1.591
    Hydraulinen vaimennin voisi olla hyvä juttu vaihtajaan kovassa ryskeessä. Tiedä sitten onko niitä. Ehkä ei.
    Joku DIY kaveri voisi sellaisen rakentaan RC-auton iskunvaimentimesta.

  16. #16
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.124
    Shimpan 11-slx saapui kotiovelle juuri hetki sitten. Erittäin suuri ero näin käsin kokeillessa tuossa häkin jarrussa srameihin verrattuna. Jousi on jäykempi häkin off-asennossakin kuin Sramin uudehkon nx ja kuluneen gx-vaihtajien kytkin. On-asennossa ero vielä kasvaa, kun jousi jäykistyy lisää ja mukaan tulee jarrutoiminto. Viikonloppuna sitten tositoimiin testaamaan jollen jo tänään ennätä.

  17. #17
    Liittynyt
    05/2009
    Paikkakunta
    Akaa
    Viestit
    235
    Voin hyvin kuvitella - spessussa oli vakiona NX ja oli vetelä, jouston takia tipautti ketjuja, vaikka rajoitin oli oikien säädetty. Vaihto XT vaihtajaan poisti ongelman täysin. Toisessa pyörässä GX vaihtaja, ei ole kertaakaan ryppyillyt, sen parina SLX liipasin (kombo vaatii säätöä 200-400 km välein - eli mielluummin tuohonkin XT vaihtaja, kohan nyt sattuu muistamaan).

  18. #18
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.124
    Ei nyt ihan täydellisesti vaihda vaihteet Sram 12 nx-vivulla ja 12 gx pakalla ja 12 X01 ketjulla kun takavaihtajana on tämä shimanon slx 11. B-ruuvilla ei saa rissojakaan ihan niin lähelle pakkaa kuin muutoin voisi laittaa, koska toisiksi isoimmalla (fyysisesti) takarattaalla häkki rissan ympärillä osuu muutoin isoimpaan 52 rattaaseen. Isoin 12. ratas ei siis ole käytössä vaan rajoitinruuvilla estetty.

    Vaihtamisen ongelma on sellainen, että raskaammalle jos laittaa vaihtajan vaihtamaan ilman suurempia viivytyksiä, niin kevyemmälle vaihtaessa vaihde ei tahdo vaihtua ellei huomaa painaa nx-vivun liipaisimesta ikään kuin vähän yli. Jos painaa vain tasan kliksuun asti niin jää ketju arpomaan nousematta valitulle yhtä keveämmälle vaihteelle. Tai jos vaijeria vähän kiristää, että tämä ongelma poistuu niin sitten ei vaihda enää alaspäin.
    Mietin auttaisiko Shimanon liipaisin vai johtuuko ongelmat osin myös sramin pakasta. Veikkauksia/tietoa?
    Shimpan xt 11 liipaisin olis 45 euroa ja MisMatch adapteri jolla se sopis Sramin Code jarrujen kiinnikkeeseen 17 euroa lisää. Plus postit. Pakkaa en voi vaihtaa tuohon nykyiseen Sramin xd-vapariin.

  19. #19
    Liittynyt
    08/2013
    Viestit
    1.496
    Mä vaihdan mun bikepark pyörästä dropperin kiinteään tolppaan kun en tarvitse sitä mihinkään ja yllättäen tulikin mieleen että pitäisikö laittaa DH-vaihteet samalla . Tulisi miniDH-pyörä. Mulla on HG vapari niin siihen kävisi suoraan Sramin 7-vaihteinen DH pakka ja siihen pariksi DH GX vaihtaja, vipu ja 11-v. ketju. Noi oli kaikki aika halpoja bike-discountissa eli jos jotain hajoaa niin olis halpaa korjata...

  20. #20
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.124
    Hmm. Itse asiassa minäkin voisin vaihtaa trailipyörän 150 mm hissitolpan ja tän alamäkikäytössä olevan pyörän 180 mm tolpan päittäin. Trailipyörän 150 mm säätövara on tuntunut liian lyhyeltä. Satulaa ei saa niin alas pois tieltä kuin haluaisi. Alamäkipyörässä 150 mm riittäis kun sen slämmäis pohjaan. Se että se sitten nousisi siitä reilu 3 cm vajaaksi optimaalisesta polkemiskorkeudesta ei niin haittaisi.

  21. #21
    Liittynyt
    08/2013
    Viestit
    1.496
    Mäkin testasin sunnuntaina Sappeella mun tulevaa DH penkkiasentoa, ehkä joku 5cm pohjasta ylöspäin nostettuna. Ihan hyvin pystyi istualtaan polkeen siirtymät icebreakerille vaikka penkki oli niin alhaalla. Eikä ajossa haitannut vaikka ei ihan pohjassa ollutkaan. Tämä oli hyvä koska olin tilannut jo uuden tolpan ja penkin

  22. #22
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.124
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kauris Katso viesti
    Hmm. Itse asiassa minäkin voisin vaihtaa trailipyörän 150 mm hissitolpan ja tän alamäkikäytössä olevan pyörän 180 mm tolpan päittäin. Trailipyörän 150 mm säätövara on tuntunut liian lyhyeltä. Satulaa ei saa niin alas pois tieltä kuin haluaisi. Alamäkipyörässä 150 mm riittäis kun sen slämmäis pohjaan. Se että se sitten nousisi siitä reilu 3 cm vajaaksi optimaalisesta polkemiskorkeudesta ei niin haittaisi.
    Tämä operaatio nyt suoritettu. Ihan iso homma. Satulatkin piti siirtää tolpasta toiseen kun halusin pitää ne samoina. Onneksi pystyin hyödyntämään sisäisten vaijerinvetojen kuoret sentään. Vaijerit meni uusiksi ja toisen kuorta piti lyhentää. Ärsyttävästi toisen tolpan vaijeri oli vaijerin päätymollukka liipaisimen päässä ja toisessa hissitolpan päässä. Nyt parkkipyörässä on siis 150 mm tolppa eli 3 cm vajaa mutta asensin sen tosiaan lähes pohjaan niin pystyn pitää mahdollisimman alhaalla ja poljinkorkeus ihan ok siihen mitä tuolla nyt vähän polkee joskus kaukaisemman reitin alkuun tai vastaavasti hissille.

  23. #23
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.124
    Voimansiirron osalta Saksasta nyt tulossa Shimanon deore tason vaihteensiirtäjä (liipaisin). 22 euroa kun tuo nyt maksoi ja uskon ja toivon, että toiminta shimanon vaihtajan kanssa on parempaa kuin sramin nx liipaisimella.

  24. #24
    Liittynyt
    08/2013
    Viestit
    1.496
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kauris;[URL="tel:3224101"
    3224101[/URL]]Tämä operaatio nyt suoritettu. Ihan iso homma. Satulatkin piti siirtää tolpasta toiseen kun halusin pitää ne samoina. Onneksi pystyin hyödyntämään sisäisten vaijerinvetojen kuoret sentään. Vaijerit meni uusiksi ja toisen kuorta piti lyhentää. Ärsyttävästi toisen tolpan vaijeri oli vaijerin päätymollukka liipaisimen päässä ja toisessa hissitolpan päässä. Nyt parkkipyörässä on siis 150 mm tolppa eli 3 cm vajaa mutta asensin sen tosiaan lähes pohjaan niin pystyn pitää mahdollisimman alhaalla ja poljinkorkeus ihan ok siihen mitä tuolla nyt vähän polkee joskus kaukaisemman reitin alkuun tai vastaavasti hissille.
    Mä vaihdoin kanssa just tolpan, huomattavasti helpompaa ottaa dropperi vaan pois ja kiinteä tilalle kivasti siisteytyi ohjaamo ja painoa lähti samalla 400g kun vaihdoin satulan samalla…

Samanlaisia aiheita

  1. X caliber 8 2018 voimansiirto
    By jentsku in forum Jarrut, vaihteet, vanteet...
    Vastaukset: 10
    Viimeinen viesti: 08.06.2022, 07.53
  2. 1x7 voimansiirto
    By Road racing in forum Jarrut, vaihteet, vanteet...
    Vastaukset: 6
    Viimeinen viesti: 24.06.2021, 15.42
  3. Edullisin 1x voimansiirto 11-40/42
    By J4nn3R in forum Jarrut, vaihteet, vanteet...
    Vastaukset: 18
    Viimeinen viesti: 28.05.2021, 11.39
  4. 1X voimansiirto maantiepyörä
    By UWS in forum Jarrut, vaihteet, vanteet...
    Vastaukset: 10
    Viimeinen viesti: 21.11.2017, 13.28
  5. 1x voimansiirto cyclocrossarissa, kokemuksia?
    By tiaalto in forum Jarrut, vaihteet, vanteet...
    Vastaukset: 89
    Viimeinen viesti: 22.10.2017, 10.31

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •