ElectrobikeFillariHephaGiant
Sivu 105 / 128 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 5 55 95 103 104 105 106 107 115 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 3.121 - 3.150 / 3837

Aihe: Mitä asensit tai säädit viimeksi?

  1. #3121
    Liittynyt
    07/2006
    Paikkakunta
    Iisalmi
    Viestit
    3.851
    Ruuvailin Citikan katolle pyörä & kajakkitelineet. Kesä saa tulla, olen valmis.

  2. #3122
    Liittynyt
    02/2005
    Paikkakunta
    Turku, Rinkeby
    Viestit
    21.224
    Pullotelineet paikalle ja hienosäätöä...

  3. #3123
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.627
    Läskiin vaihdoin Magura MT5:n tilalle vihdosta viimein nelimäntäiset Shimano XT:t. Samalla vaihtui liipaisin, kun vanha ei käynyt kiinnityksiin.

    Ei sillä, että projekti olisi kovin pitkään ollut kohdassa ”tekemistä vaille valmis”. Jarrut tilasin RCZ:sta ennen koronaa…

    Noi Magurat ei pysyneet säädöissään koskaan. Shimpat oli taas heittämällä käyttöön, vaikka molemmat letkut piti lyhentää.

  4. #3124
    K.Kuronen Guest
    Laitoin vastoin järkeä 11-nopeuksiseen XT-pakkaan kaksi ohuempaa spaceria rattaiden väliin. Nyt pakka on 0.10 mm kapeampi.

    Pitäisi kait hankkia uusi runko, sillä Kinesis on valmis -keventämiseen en viitsi lähteä, eikä tuota taida saada ajamalla loppuun.

  5. #3125
    Liittynyt
    03/2012
    Paikkakunta
    Kitee
    Viestit
    6.066
    Pari tukkeutunutta tubelessventtiilin sielua vaihdoin ja piti maantiesisureista "lainata"
    I väntan på ännu dåligare tidet

  6. #3126
    Vaihdoin hissitolpan liipasimen Oneup vkakkoseen. Pääsin helpolla kun sain hyödynnettyä vanhan vaijeri sekä kuoren. Vanha suhteellinen käsite tässä, olleet kiinni puoli vuotta ja eikä 20 tuntia ajettu.
    Ihan kohta päästämään Tempestin lokarit kesälepoon.

  7. #3127
    Liittynyt
    07/2008
    Paikkakunta
    Raasepori
    Viestit
    3.312
    Minä taas vaihdoin Bontragerin elite tolpan tilalle tuon Oneupin. Ihan ei istunut vaijerinkuoren päätytulppa hahloon, mutta jos tuo pysyisi. Tämän päivän lenkillä alkoi toisen pyörän tolppa jähmimään ja lähempi tarkastelu osoitti että metalli siinäkin tullut pinnoitteen alta esiin eli sekin tarvii vaihtaa kohta.
    Polku se on paikallaan polkeva polkukin... Aurora


  8. #3128
    K.Kuronen Guest
    Vähän oli tarvetta puuhastella, niin bongasin vapaan kiekkoparin ja kaivoin kaapista parin vuoden takaiset vähälle ajolle jääneet Teravail Rutland L&S 42 mm-renkaat. Napsahtivat terävästi hyllylle, mutta eivät pitäneet kovin hyvin kuivina ilmaa. Litkua sisään ja näyttivät tiivistyvän.

    Kohtuulisesti ajettu Microshift 11-40-pakka kiinni ja jarrulevyjä katsomaan: vielä ajokelpoiset vanhat löytyivät ja kevyen hionnan jälkeen päässevät paikoilleen.

    Maantiepyörästä pyyhin pölyt ja pumppasin renkaat täyteen.

    Innostuksen vallassa imuroin kodin.

    Järjestelin myös vähän huoltotilaa ja ehkä otan kohta yhden oluen ja järjestelen sekaisin olevia työkaluja.

  9. #3129
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.114
    Asensin ketjuihin Squirt lubea.

  10. #3130
    Liittynyt
    10/1999
    Paikkakunta
    Eura
    Viestit
    11.392
    Asensin talvisäilöstä akun Husqvarnan Rideriin ja testistartti heti perään. Nätisti lähti käymään.

  11. #3131
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.627
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti JackOja Katso viesti
    Asensin ketjuihin Squirt lubea.
    Tähän tavaraan olen ollut varsin tyytyväinen. Hinta/laatu/käytön helppous kohdallaan.

  12. #3132
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.222
    Asensin pullotelineen kiinnikkeet rouvan gg:hen, joka on alkujaan niin cx, että siitä puuttui pullotelineiden paikat tyystin. Vähän kylmäsi porata reikiä runkoon, mutta en päässyt postaamaan voe bergele -ketjuun. Lopputulos on parempi kuin hyvä, vaikka itse sanonkin.
    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  13. #3133
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.114
    Toisinaan olisi tarve kolmannellekin pullolle viistoputken alapinnalle. Titsku taitaa olla melko kovaa ja vaikea porattava. Melkein tarttis jonkun ohjurin poraamiseen.


  14. #3134
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.222
    Mun käsittääkseni titsku on terästä pehmeämpää. Pienellä terällä ensin ja sitten isommalla perään. Mulla on nyt kierreniittipihdit ostettuna ja lainaan mieluusti, jos on tarviit. Laitoin 4 mm kierteellä olevat niitit. Ne tarvii 6 mm reiän. Niitit varmistin epoksilla ja vedin mustaa miranolia päälle, kun runkokin on musta.

    Hurjan ohutta on kyllä tommonen Zona-viistoputkikin keskeltä. Harvemmin pääsee näkemään. Oon koittanut aina välillä ehdotella uutta pyörääkin Kajsalle, mutta ei se oo kuulevinaankaan, joten ajattelin, että virittelen nyt sitten ton nykyisen käytännöllisemmäksi.
    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  15. #3135
    Liittynyt
    12/2018
    Paikkakunta
    LPR
    Viestit
    32
    ^No ei todellakaan ole pehmeämpää. Aika sama ku rosteria porais.

  16. #3136
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.222
    ^ Sen verran tulee töissä työstettyä noita silmälasikehyksiin käytettyjä titskuja, että piti oikein tarkistaa. Nopean googlailun perusteella esim. Ti-6al-v-seoksen HRC on luokkaa 40-45. Lämmöstä kovettuvien ”heat treated” runkoputkien kovuuksista oli hankalalahkoa löytää yksiselitteisiä lukuja, mutta esim. 25crmo4 (Zona) mainittiin jossain kovimmillaan olevan HRC 50-62. Lopullinen kovuus noissa kaiketi riippuu monesta muuttujasta, joten voi olla täysin väärässäkin

    Titaanista ei kai juurikaan valmisteta esimerkiksi veitsen teriä, toisin kuin lämpökäsitellyistä teräksistä.
    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  17. #3137
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.217
    Niin rautaahan on pirusti eriillaisia laatuja. Kovimpiin on tosi hankala porata halppis hss poralla reikää.

    Mutta noin on saletisti titaaninikin kanssa. Se silmälasin sangoissa käytettävä titksulaatu on tuskin samaa mitä pyörän rungossa.

  18. #3138
    Liittynyt
    08/2020
    Viestit
    2.024
    Pyörissä käytettäneen yleisimmin 3/2,5 titaania, eli titaaniin (cp=commercial pure) sekoitetaan 3 % alumiinia ja 2,5 % vanadiinia. Toinen käytetty seos on 6/4.
    Näin Mootsista kerrottiin bikeradarin podcastissa. 6/4 on kovempi ja jäykempi ja sitä on hankalampi työstää. Moots käyttää 3/2,5:sta.
    Seoksia voi olla varmaan myös muita, mutta ideana on se että titaani on puhtaana aika pehmeää.

    lisäys: bikeradarissa on podcastit eri pyörien materiaaleista, titaani on tässä
    https://open.spotify.com/episode/3s35fRr0yCVyhGLRr1Bzw3

  19. #3139
    Liittynyt
    12/2018
    Paikkakunta
    LPR
    Viestit
    32
    Pistepuikolla isku ja pienellä terällä kierroksia niin maan perkeleesti.

  20. #3140
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.222
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti paaton Katso viesti
    Se silmälasin sangoissa käytettävä titksulaatu on tuskin samaa mitä pyörän rungossa.
    Silmälasipokissa käytetään ainakin noita ”Beta Titanium” tms. kauppanimellä varustettuja eli luultavimmin juurikin Ti-6Al-4V, koska se on teollisuudessa eniten käytetty seos ja lääketieteelliseen käyttöön kelpaava. Sitten käytetään kauppanimellä ”Pure Titanium” myytävää tavaraa, joka ei ilmeisesti(?) sisällä muita metalleja.
    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  21. #3141
    K.Kuronen Guest
    Vaihdoin maantiepyörään satulan, sillä vanha rutisi ja tuntui löysältä. Samalla tiputin tankoa viitisentoista milliä alemmas ja vietin lopun päivän säätäen. Nyt tuntuisi olevan taas kohdallaan.

  22. #3142
    Liittynyt
    07/2004
    Paikkakunta
    Pietarsaari
    Viestit
    2.532
    pari fillaria kasaan ja toimitus asiakkaille, ilmaiseksi homma meni, mutta onnellinen poika oli parempi palkkio kuin raha.
    "Stop being a little baby and get up. Life is pain. Get used to it!"

  23. #3143
    Liittynyt
    04/2020
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    31
    Gravelin päivitystä (Sutra ltd):

    - Uusi eturäkki (Pelago alumiini M-koko)
    - Uusi takarengas kun useamman paikkausyrityksen jälkeen vanha vuosi edelleen (WTB venture 50 - tubeless tietty)
    - Uudet ketjut, vanhat oli venähtänyt salakavalasti 0,75% yli…

  24. #3144
    Liittynyt
    05/2009
    Viestit
    2.395
    Vaihdoin maantiepyörään uuden satulatolpan. Samalla uudet 32mm GP5000 + Barbierin TPU-sisurit alle. Säädin etuvaihtajaa. Vähän ketju päösee hankailemaan edelleen ääriasennoissa. Tarttee jatkaa säätöä.

    Huomenna snadi testilenkki. Sunnuntaina sitten pidempi.

  25. #3145
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.114
    Käväisin säätämössä vaihtamassa gräveliin ykköskiekot alle.

  26. #3146
    Liittynyt
    03/2012
    Paikkakunta
    Kitee
    Viestit
    6.066
    Löysin tallista hyvässä piilossa olleen Ritchey WCS carbon 1-bolt tolpan ja asensin sen maantiepyörään.
    I väntan på ännu dåligare tidet

  27. #3147
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.160
    Virittelin parkkipyörään uuden suojan ankkurihissin aiheuttamaa hankausta varten. Käytetty Schwalbe Big Betty sai toimia elintenluovuttajana.

  28. #3148
    F. Kotlerburg Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti MRe Katso viesti
    Tähän tavaraan olen ollut varsin tyytyväinen. Hinta/laatu/käytön helppous kohdallaan.
    Minusta tämä on jotenkin paskaa. Kerää sellaista mustaa jankkia, joka tippuu paloina pyörästä varaston lattiaa sotkemaan. Varmaan ue.

    Tänään gravelin ja maantiepyörän vaihtajien rissoista tuota taas kaivoin. Ärsyttävää ja sotkevaa ainetta. Asensin myös eilen puhdistetut ketjut molempiin ja pesin kummankin pyörän.

  29. #3149
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.627
    Vaihdoin sähkäriin kesäkumekset välikausirenkaiden tilalle. Samalla piti takavanne teipata uudelleen. Katsotaan pitääkö laakista.

  30. #3150
    Liittynyt
    03/2007
    Paikkakunta
    Kempele
    Viestit
    5.933
    Vaihdoin suoratankoiseen aamulla lähtiessäni 11-32 maastopakan tilalle maantiepakan 14-25, ja kun kammissa 46/36 niin jopahan kulki mukavasti näillä tuulisilla tasangoilla.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •