Juustopolku tuli Läskeiltyä eestaas Heinolasta lähtien. Auto aamulla puolenkilsan päässä sijaitsevan uimaranna "parkkiin" ja polulle. Aah kerrankin teknistä ajoa reilusti tarjolla, kyllä oli kädet muusia, kun takaisin selvisin. Pari tuntia, kun varaa aikaa suuntaansa, niin kerkee säätää ja ihmetelläkkin. En suosittele polkupyöräilijöille, mutta ne ketkä ajaa mastossa oikeesti, niin tuo on sitä itteään.
Jätski kaffet tuli vetästyä Vuolenkosken kiparilla ja vastailtua perus läskipyörä kysymyksiin.
Takas tullessa oli kiva pulahtaa jordaaniin uimaan. Heinolanpää tosiaan on reitistä helpompi. Maisemat ei, niin häävit ole, mut eipä, niitä kerkee ihaillakkaan, kun pitää keskittyä ajamisen ihanuuteen.
Se reitin puolessa välissä ole Läpiän laavun paikka on tosi hanurista. Keskellä kosteikkoa ilman maisemia ja järveä. Korven lammen laavulla voisin kuvitella yöpyvänikin se oli ihan kiva paikka.
Aina on kivaa, kun pääsee polkemaan...
Kirjanmerkit