Lainaus Alkujaan tämän lähetti JohannesP Katso viesti
Mutta mieti minkä kokoinen maa Kanada on Suomeen verrattuna. Google mapsistä measure distance työkalu auki ja ihmettelemään.

En ole ikinä käynyt, mutta jos yhtään Yhdysvaltojen kaltainen julkinen liikenne niin sitä voi kuvata olemattomaksi. Ja siellä vasta yhdyskuntarakenne on tehty autoilun varaan ja pidemmissä matkoissa lentokone hyvin yleinen kulkumuoto. Meillä on ihan hyvin toimiva julkinen liikenne ja pidämmissä matkoissa juna on suosituimpia kulkumuotoja.

Olisin voinut veikata vähän korkeammaksi Japanista, mutta en lähellekkään Amerikan mantereelle.
Julkinen liikenne Suomessa paljon parempi vaikka vertaisi vain Torontoon ja Vancouveriin. Muualla maassa ei julkista liikennettä ole siinä määrin että olisi mitenkään mielekästä verrata Suomeen. Joku autojen ikä on myos aika näpertelyä kun täällä autojen keski-ikä on 10 vuotta, autot isompia ja isommalla iskutilavuudella.

Liikenne vaikuttaa kummalliselta, mutta asuminen taasen sopii ainakin minun aistiharhaan.