Lainaus Alkujaan tämän lähetti Ohiampuja Katso viesti
Tarkoitin juuri sitä aikaa kun ihmisillä oli sukset oven pielessä ja siitä monot jalassa käveltiin ladun varteen.
Meillä sukset olivat minun lapsuudessani parvekkeella ja ovat siellä nytkin Mutta aina kun puhutaan menneistä ajoista, muistikuvat voivat olla petollisia. Minäkin muistan päällimmäisinä ne talvet tai ne jaksot talvista, jolloin hiihdettiin. Kuitenkin voisin kaivaa muististani ne talvet tai valtaosan talvista, kun sukset pysyivät kellarissa tai vietiin välillä takaisin.

Lähilatuhiihtäjiä on yhä niin paljon että voidan puhua kansanhiihdosta liikunnasta. Veikkaan että keskimääräinen tavis, jolla on sekä sukset että fillari, hihtävät useamman kerran talvessa kuin käyvät ajamassa kesällä

Voi olla että kehitys kehittyy meilläkin siihen suuntaan että kunnilta ei enää heru tarpeeksi rahaa latujen lumetukseen ja kunnossapitoon. Silloin voidaan meilläkin mennä siihen Keski-Euroopasta tuttuun meininkiin, että on maksullisia hiihtopasseja jotka oikeuttavat hiihtämään jonkun alueen (meillä esimerkiksi pääkaupunkiseudun tai jonkin maakunnan) tykkilumiladuilla. Se tietysti vaatii uutta ajattelua, mutta päähän on jo auki kun moni niin sanottu ensi lumen latu on nytkin maksullinen.