Voitelujutuissa on sekin metka puoli että asioita ja ilmiöitä kuvataan ja selitetään termeillä, jotka eivät välttämättä ole oikeita eli ne eivät vastaa sitä mitä fysikaalisesti tapahtuu (tai ei tapahdu).
Haihtuuko muovista vettä vai mitä oikein tapahtuu silloin kun suksenpohjat kuivahtavat? Aikaisemmin taidettiin puhua hapettumisesta, kunnes osoitettiin (ja vihdoin uskottiin) ettei mitään hapettumista tapahdu.
Mitä on tapahtunut, kun pohja ei ota voidetta vastaan? Ovatko huokoset sulkeutuneet? Ja onko muovissa ylipäätään huokosia, joihin voide imeytyy?
Jotkut tavat voivat olla täysin toimivia, vaikka niille yleisesti annettu selitys olisikin puuta heinää - mutta lienee myös tapoja, joita noudatetaan siksi että niin on ennenkin tehty. Esimerkiksi pohjien suojavahaaminen kesäsäilytystä varten voi olla yksi sellainen. Jotkut niin sanotusti vakavasti otettavat suksihuoltoihmiset ovat vankasti sitä mieltä ettei suojavahaa tarvita.
Ei siitä varmasti haittaa ole, mutta onko siitä todellista hyötyä - tai onko säilyttäminen ilman suojavahaa todella ollut syypää koettuun ilmiöön?
Tämä on varmasti totta että termit voi olla mitä sattuu ja voitelussa on tiettyä mystiikkaa. Kuin esimerkiksi kerrosvoitelu...voiko siitä olla olla hyötyä.
No yhtä kaikki toiset asiat toimivat vaikka fysikaalisesti termit onkin väärät.
Muun muassa eräs maajoukkueen voitelumestari sanoi että hän suojavahaa pohjat kesäksi.
Taitaa luisteleminen vaatia paremmin luistavat sukset kuin hiihtäminen?
^miksi pitää provoilla asiallisessa ketjussa? Kyllä se on niin, että luisteluhiihto huonosti luistavilla suksilla on yhtä tuskaa, joten luisto on ihan oleellinen asia. Perinteisen suksillahan voi vaikka kävellä ja niinhän moni hiihtäjä tuolla laduilla tekeekin.
^ Miksi näit m-52:n kommentin provoiluna?! Kysyy nimim. "Vilpittömästi ihmeissään".
Mutta tottahan se on että vaikka hiihto huonosti luistavilla suksilla on yhtä tuskaa persatenkin, niin sanotaanko se minimitaso jota luistolta vaaditaan jotta hommassa olisi mieltä ja että tekniikan saisi toimimaan on perinteisellä jonkin verran matalampi.
Sillä vaan ei ole mitään tekemistä sen kanssa että suksilla kävelijöitä harvemmin näkee liikkeellä luisteluhiihtovehkeillä.
PS Odotan innolla ja uteliaisuudella mitä Rexin mies tietää kertoa ja mitä antaa neuvoksi.
PPS Facebookin Hiihtokeskustelu-ryhmässä toinen toistaan tietävämpiä vastauksia varmaan satelisi...
^ Tähän suurta hämmästystä kuvaava hymiö. Tuollainen lukutapa ei tullut mieleenikään - ensinnäkin siksi että taisin lukiessani täydentää lauseen sanalla "perinteisen" ja toiseksi siksi että en muista milloin olisin törmännyt väitteeseen tai näkemykseen ettei luisteluhiihto ole hiihtämistä.
En edes mielipiteeseen että se olisi jollain tavoin alempiarvoista tai vähemmän aitoa tai oikeaa hiihtämistä kuin perinteisen hiihtäminen. Siis kun puhumme ajetuilla laduilla tapahtuvasta hiihtämisestä. Vaikka en minä tunne ainuttakaan hiihtäjää, joka olisi sitä mieltä että umpihangessa tai hiihtäen avatuilla laduilla hiihtäminen olisi hienompaa tai parempaa kuin baanahiihtäminen...
Juuri näin. Paljon on taikauskoa ja vääriä olettamuksia. Olen tässä lueskellut tieteellisiä julkaisuja lumen ja jään tribilogiasta sekä suksien luistosta. Aika heppoisia on nuo tutkimuksetkin mitä olen löytänyt. Käytännössä erityistapauksia ja pieniä testimääriä.
Kaikki SEM kuvat mitä olen nykysuksien pohjista nähnyt on kyllä täysin huokosetonta. Ainoastaan pinnankarheutta ja muotoa niissä näkyy. Eli ei voide mihinkään huokosiin imeydy. Minkä verran sitten voidetta edes kerrostuu? Siitä en ole köytänyt mitään mittauksia. Luulisi, että kertostuminen on vähäistä. Ennemminkin lämmityksissä tulee sekoittuminen. Toki syvimmät onkalot voivat kerrostaakin voidetta. Ja täysin erilaisen vahan kerrostaminen nestemäisenä ja pulverien yms lisääminen varmastikin luo kerroksia.
Oli tänään tarkoitus käydä testaamassa paljaiden suksien pakkasluistoa, mutta ei ollut lähiladulle menemistä. Aivan hiekka, sora ja muu moska pinnassa. Ei kannattanut lähteä suksia naarmimaan pilalle. Huomenna pitää ottaa auto alle ja lähteä etäämmälle etsimään hiihtokuntoista baanaa.
REXin miehiltä odottelen minäkin vinkkejä! Paljon on varmasti sellaista tietoa voidetehtailla, mitä ei voida julkistaa, mutta yleistä tutkittua tietoa voisi varmaan kertoa?
Pakko kysyä kuka on tämä mystinen Rexin mies ? Alla liittyen suksen harjaukseen.
https://youtu.be/3cpUBKgzy3o
Kannattaisiko ostaa Swixin voitelupöytä XXL:n tarjouksesta? Vanhalla telineellä alkaa olemaan tunnit täysi ja uutta pitää alkaa katselemaan.
Miten vanha teline loppuu? Eikös tuollainen ole likimain ikuinen peli, ellei sitä sitten jotenkin riko tai sitten se on ollut jo tehtaalta tullessaan jotenkin huono. Satanen Swixin pöytä&telineyhdistelmästä on ihan OK - mutta puuilosta sen saa puolella siitä - ilman pöytää
https://www.puuilo.fi/nuorkami-suksien-voiteluteline
Eli sama kai minkä noista ostaa - halpa voi olla ihan yhtä hyväkin kuin merkkituote. Se on tuuripeliä mikä niistä on se, joka on omaan makuun passeli.
Itsellä ollut parikymmentä vuotta Puurun teline. Tein laikkakoneella pienet viillot aikanaan pilot sidettä varten. Edelleenkään en keksi miten sen laitteen voi sitä kummemmaksi tehdä, eli veikkaan että se kestää minulla hiihtouran loppuun saakka ellei joku tapaturma sitä riko.
^
Joo ihan samoilla linjoilla. Telineen merkkiä/hintaa tärkeämpi seikka, että miten saa sen telineen akkuroitua paikoillen niin ette se -varsinkaan siklatessa -teline lähe vaeltelemaan.
Ittellä joku mikälie ikivanha halpisteline on omilla jaloillaan aika hutero ja siksipä kotona pultatttuna "apujalkojen" avulla seinään. Reissun päällä ollessa koittanut telineen jotenkin ankkuroda niin ettei se keiku.
![]()
Mutta onko kokemusta, että onko tuo xxl swix yhtään sen tukevampi kuin muut mainitut?
Oma teline kanssa heiluu kun siklaa tai painaa kuviota.
Sent from my 2201123G using Tapatalk
Allerkirjoitan tuon Puuilon telineen mahdolloisen epävakauden - se näkyy ehkä kuvastakin. Itsellä käytännössä tämän telineen muinainen malli ja se ei kyllä minun käytössä ihmeemmin heilu
http://www.puuru.com/puuru-tuotteet/...voiteluteline/
Swixistä ei ole kokemusta, mutta näppituntuma on, että mitä järeämpi teline sen vakaampi se on ja tuo Swixin pöytämalli on aika järeän oloinen. Vanhempien luona voitelen mallilla, jossa yhden suksen teline ruuvataan kiinni ruuvipenkkiin ja jämäkkä on sekin. pumpumilla oli hyvä näkemys - huterastakin tulee hyvä, jos sitä kiinnittää lattiaan, eli harvoin voitelutelineeseen tulee mitään sellaista mitä ei voisi jotenkin itse korjailla ja viritellä. Ihan samaan tapaan minulla on Motonetin halpis pyöränkorjausteline ja yhdellä lisäpopniitillä siitä tuli erittäin jämäkkä.
Ihan kommentointia tänne filalrifoorumin suksivoiteluosastolle. Suksien kuumavoitelu siklauksineen ja harjaamisineen ei sitten sovi samassa tilassa tehtäväksi pyörien kanssa. Viime talvena pilasin voitelupistettä lähimpänä olleiden pyörien takapään jarrupalat (takapäät oli alle 2 m päästä voitelupisteestä). Pito katosi molemmista samalla kertaa erään voitelusession jälkeen..
Nykyään, jos kuumavoitelen, kuumalevitykset sisällä. Siklaus ja harjaus ulkona
Sisällä on pöydän reunaan kiinnitettävä 3 osainen teline ja ulkona on tällaane Swix
https://www.haijaa.fi/swix-t767-3-xc...2/#description
”Mitä enemmän somessa seuraa muiden elämää, sitä vähemmän ehtii elää omaansa…..”
Ei ole teline ikuinen. Jotain 30 v. vanha Kosken metallin telineessä on jo niin paljon löysyyttä että sukset ei pysy paikallaan siklatessa/harjatessa voimakkaasti ja tippuu pahimmillaan tukirautojen ulkopuolelle toisesta päästä.
Ei oo tarvinu telinettä pahemmin kaivaa esiin enää ku siirty nesteluistoihi. Ehkä kerran vuodes raahaan pihalle.
Oi niitä aikoja ku sotki kylppäris ihan kunnolla. Vaikka oli pressu alla
Oittaalla on jopa voitelukoppi. Omat tämän vuosituhannen voitelut rajoittuu johonkin kynttilän ja sittemmin parafiinin levitykseen suksen pohjaan lämpöpuhaltimen tms avustamana mökkiolosuhteissa ja joidenkin random universaali-pitovoiteiden tai kirppikseltä löydetyn universaalitervan laittoon pohjiin. Sittemmin meinasin kyllä jo viime talvena harkita luiston lisäämistä luistelusuksiin
Olen saattanut joskus olla tuota mieltä kun satunnainen hiihtely on ollut omien polkujen kulkemista
Viesti poistettu. Väärä topic
usko juntunen muokkasi tätä : 16.01.2023 at 06.08
Itse tilasin muutama vuosi sitten skistartista Swixin pöydän ja profiilit 150Egeen.
Erittäin tyytvänen ostokseen.
https://www.skistart.fi/p-56503-swix...ne-t0075w.aspx
https://www.skistart.fi/p-56499-swix...ili-t0766.aspx
Jokunen kymppi on nyt tullut paljailla suksilla vedettyä. Ei se siklaaminen ihan höpöpuhetta ole! Luisto ei missään nimessä ole onnistuneen voidellun suksen veroista, mutta eipähän romahda kesken lenkin.
Seuraavaksi alan kokeilemaan voitelun rakentamista. Seuraavalle lenkille sutaisen pelkästään keliä vastaavaa rcf:ää pohjiin ja katsotaanpa miten luisto käyttäytyy.
Nimimerkki Plus ei ole vissiin hoksinut, että täällä kaipaillaan ammattilaisen vinkkejä.
^ Siksi häntä tähän ketjuun kaipaillaankin.
Ruotsalaiset siklatuilla ja voitelemattomilla suksilla hiihtävät harjaavat suksiaan melko ahkerasti, Yleensä pari vetoa messingillä tai hienolla rosterilla ja sitten nailonilla reilummin ja jotkut vielä poleeraavat liinalla. Parin lenkin välein tai pitemmän lenkin jälkeen taas pari vetoa messingillä.
Sitten jos vakuuttuu siklaamisesta niin että päättää lopullisesti luopua luistovoiteista, voi alkaa hifistellä erilaisilla sikleillä, Kuzminlla on plussaa ja miinusta, Skimaterialla (jonka tuotteilla on kannattajansa) omansa. Jos ne eivät riitä, kelinmukaiseen viimeistelyyn on tietysti olemassa rillereitä,
Viime keväänä hiihtokauden jälkeen vein pertsasukset (pitokarvoilla) huoltoon. Silloin laitettiin pohjaan lopuksi sinistä luistoa ja suksien huoltaja sanoi että sukset on sitten valmiina ensi talvena hiihtämisestä varten eikä niille ei tarvi tehdä mitään kuin lähteä hiihtämään. En sitten tehnyt niille mitään ennen hiihtoa, en edes harjannut koska pinta oli täysin sileä. En ole vieläkään voidellut niitä hiihtämisen jälkeen (n. 170 km), vain harjannut harmaat kohdat pois pohjasta. Hyvin on luistovoide kestänyt pohjassa.
Mä olen hiihdellyt siklatuilla suksilla jo useamman vuoden. Kelailin, että ne on ihan OK kun täkäläinen normitalvi on kylmä ja kuiva. Kuluva talvi on ollut vaan varsin lämmin kun on menty jo viikkotolkulla pikkupakkasia, eli lämpimämpää kuin -10. Ajattelin kokeilla nesteluistoja, niin onko noissa mitään merkittäviä eroja?
Tai kyllä toi luisto on ollut aika herkullista ihan siklatuilla-harjatuilla suksillakin kun vertaa johonkin normaaliin -20-25 talvipakkaseen. Nyt on kiva vetää vapaatakin muutenkin kuin kahtena päivänä talvessa.
6.7 WTF/kg
Jos Roden rossa jäi kotiin, niin auton öljytikusta korvaavaa tilalle.
Kuulostaa siltä että suksessa on melkoisia painepiikkejä, joista mikä tahansa voitelu kuluu. Jos suksen hionta pohja on nukkainen, se näkyy harmautena painepiikkien kohdalta hyvin pian. Kuzmin-siklaaminen poistaa nukan, niin voiteetonkin pohja näyttää siistiltä jonkin aikaa. Kuumavoitelu sinisellä ja mustalla kuulostaa kyllä perusteellisesti tehdyltä.
Kirjanmerkit