Kuten aiemmista viesteistä näkyy, niin vaihtaminen pois Suunnon-leiristä on ollut mietteissä. Polarin sykevyön kanssa yhteiselo on ollut varsin onnistunutta. Nyt julkaistu Suunto 9 Peak Pro sai vielä entisestään epäilemään leirinvaihdon tarpeellisuutta. Varsin tyylikäs kello ja isoja päivityksiä ovat saaneet aikaan. 499 €:n hintapistekin tuntuu varsin houkuttelevalta. 130 € kalliimpi titaaninen versio löytyy myös. Millaisia ajatuksia herättää jengissä?
Speksit: https://www.suunto.com/fi-fi/Tuottee...pro-all-black/
DC Rainmakerin alustava testi vaikutti myös ihan lupaavalta: https://www.dcrainmaker.com/2022/10/...point.html/amp
Jengistä en tiedä, mutta ikänäkövammaisena kaipaisin suurempaa näyttöä. Hintalaatu lienee kyllä kohdallaan ja mielestäni kyllä tyylikkäin urheilukello.
^Itsellä Suunto 9 Peak titaanisena ja tykännyt kovasti, pieni ja kevyt sekä akku kestää kellokäytössä pitkään. En pahemmin tutkinut miten tuo Pro versio poikkeaa.
kuraa?
Kymmenisen vuotta sitten käytin Suunnon vyötä paljonkin ja uskoin tuloksiin. Ehkä en ole paremmasta tiennyt tai en ole osannut vaatiaToki "analyysini" sykekäyristä jäi lähinnä max:n ja sykkeen putoamisen jyrkkyyden seuraamiseen.
Jos Suunnon sykevyö on huono, niin miten sitten rannemittaus esim. Suunto 9 Peak:ssa / Pro ?
Vai onko aina Suunnon kellon tueksi otettava Polarin sykevyö ??![]()
Oman kokemuksen perusteella voin ton kuraa -arvion varmistaa. Huonoimmillaan vyöt kesti kolme kuukautta ja parhaimmillaan ehkä kuusi kuukautta päivittäistä käyttöä. Oon varmasti 10 eri vyötä omistanut ja kaikki menneet samalla tavalla rikki: alkaa näyttää liian korkeita synkeitä, joka johtuu kosketushäiriöstä vyössä. Ei jaksanut enää sitä takuurumbaa ja vaihdoin Polarin vyöhön, joka toiminut ongelmitta. Suunnon vöitä oon käyttänyt ihan ohjeiden mukaan, joten käyttäjässä vika ei ole ollut.
Mitä rannesykkeeseen tulee, niin parhaimmillaan ihan kohtuu tarkka, mutta riippuu vähän lämpötilasta ja lajista. Oman kokemuksen mukaan luotettavimmillaan juoksussa. Aina toki mieluummin mittaus sykevyöllä, mutta hyvä backup tuo on, jos vaikka vyö unohtuu ottaa mukaan viikonloppureissulle.
... ja kyllähän hakusanat:
"Suunto sykevyö kokemuksia"
Googleen antaa Johnnyn kokemuksia vastaavia kokemuksia. Vyöosa ei kestä käyttöä.
Ok...
Unohdin että kyllähän se Suunnon sykevyö mullakin hajosi.Mutta kesti sentään 6 v, joten syytin omaa käyttöäni.
Toinen vyö, taitaa olla Dual, on vielä käyttökelpoinen mutta ehkei kytkeydy Peak 9:n kanssa. Mutta vanhan kellon kanssa saisi ainakin vertailumittauksia Peak-rannemittauksille ...
Suunto 9 Baro on nyt ollut viisi vuotta käytössä ja tuntuu, että akku alkanut hieman väsähtää. Etenkin vähän viileämmällä kelillä tuntuu akunkesto heikentyneen. Eilenkin pyörälenkille lähtiessä oli akkua 25 % jäljellä ja vajaan tunnin ajon jälkeen meni virransäästötilaan. Pakotin takaisin normimoodiin ja kesti kuin kesti lenkin loppuun. Onko jollain vastaavia kokemuksia? Kello on ollut ostamisesta lähtien päivittäisessä urheilukäytössä ja öisinkin ranteessa. Treeniä päivittäin ja niistä about 5/7 GPS:ää hyödyntäen. Aiemmin riitti lataus noin 5-6 päivän välein, mutta nyt tuntuu lyhentyeen. Yllättyi itsekin, että ollut kello jo noin pitkään käytössä ja tähän asti toiminut varsin hyvin.
Oletko tätä kokeillut:
"Tarkistettuasi asian voit antaa kellon akun tyhjentyä kokonaan. Kytke sen jälkeen kello latauskaapelilla pistorasiaan ja anna akun latautua täyteen. Kun akku on latautunut täyteen, tee täydellinen tehdasasetusten palautus."
https://www.suunto.com/fi-fi/Tuki/fa...uunto-product/
Ostin alkuvuodesta käytetyn 9 Peakin jonka akunkesto tuntui vähän nihkeältä. Jostain syystä tuo yllä oleva resetti auttoi asiaan.
Onko Shimanon sähköpyörillä ajavat kokeilleet yhdistää Suunnon kelloa pyörään? Ainakin maastossa lienee ihan turha ominaisuus, että tehoja tai avustustasoja näkyy kellossa, mutta jälkeenpäin olisi mielenkiintoista nähdä pyörästä tullutta dataa. Tai näin ainakin kuvittelen. Niin ja olihan siinä samassa julkistuksessa maantiepyörien Di2-vaihteet saatavilla näytille.
Minkälaisia kokemuksia muilla on monilajiharjoituksen suorittamisesta Suunnon kelloilla? Itsellä on Vertical ja ainakaan uinti - juoksu-kombinaatio ei tunnu toimivan millään tavalla. Jos yrittää tehdä "pitkän kaavan mukaan" eli vaihtaa manuaalisesti suoritusta, niin mittaa uintiosuuksille matkan vain noin yhden kerran viidestä uintiosuudesta (joo, odotin sen aikaa, että oli varmasti satelliitissa kiinni). Juoksumatkat mittaa ihan oikein. Pelkkää uintia tehdessä toimii ihan hyvin. Jos yrittää tehdä "lyhyen kaavan mukaan" eli käyttää Swimrun-uintisovellusta, niin silloin näyttää koko suorituksen juoksuna. Suunnon tuki ei osaa ottaa kantaa asiaan.
-Pyöräilyn ei tarvitse olla totuus, mutta on hyvä jos siinä on totuutta-
Kirjanmerkit