Tänään on Cyber Monday joka tulee perinteisesti Black Fridayn jälkeen![]()
Tänään on Cyber Monday joka tulee perinteisesti Black Fridayn jälkeen![]()
Tänne ainakin nicasio tulossa hyvää vauhtia. Koko 52cm mille luvattiin 4-7 työpäivän toimitusaika.
18.11 tilaus
24.11 "odotamme lähetystä kuljetukseen"
25.11 Lübeck
28.11 Turku
edit: Pyörä saapui, rungossa väärät kokomerkinnät. Armottoman vitutuksen jälkeen mittanauha käteen ja oli kuin olikin vain väärät tarrat laitettu.
jiigeu muokkasi tätä : 29.11.2022 at 18.12
Olenko ihan väärässä vai kuvittelenko että tänä syksynä hinnat ovat tippuneet huomattavasti? BD ja Bike24 ainakin tiputtanut hintatasoa reippaasti eikä nyt puhuta mstään alennustuotteista. Vanha kunnon Magura MT5 jarrusetti-indexi on hyvä mittari. 179 -> 140 eur. Sama juttu takapakkojen jne kanssa. Onkohan nyt varastoja täytelty vähän liikaakin ja nyt kun porukka jarruttelee kuluttamista niin aletaan laskemaan hintoja?
Samaan kiinnittänyt huomiota.
Koronan ollessa puheenaiheena 2 ensimmäistä vuotta, niin ihan perusosissakin oli hirmuiset viiveet. Nyt taas osatilanne on kohentunut huonosta hyvään. Viimeaikaiset kasvavat kulut ihmisillä ja koronan jättämä liikuntakupla on osittain puhjennut niin osia löytyy ja hyvään hintaankin.
Oliko viime black fridayna edes erikoisia fillaritarjouksia, kun tänä vuonna niitä oli kivasti esim. Radonilla, Canyon ja YT.
No eikös niillä ollut kaikenlaisia valmistus- ja kuljetusvaikeuksia kun korona oli ollut vähän aikaa päällä. Nyt sitten palataan normaalihintoihin. Kyllähän jotkut hinnat jopa kolminkertaistuivat siinä pahimmassa vaiheessa. Ja myytiin ei oota.
Tämä täsmää, joskin markkina on vähän jakautunut. Koronan aikaan ostettiin nimenomaan pyöriä, joilla a) pääsi töihin kun julkinen kielletty, b) pystyi tekemään vaihtoehtoista treeniä kun harjoituspaikat oli kiinni. Kysyntä osuu silloin nimenomaan niihin, joille pyöräily on verrattain uutta ja tuotteissa käytännössä keskihintaiseen kategoriaan. Ihan kalliimpi pää kärsii myös, koska tehdastuotantoa vähennetään siellä, jotta saadaan keskihintainen kysyntä täytettyä. Molempien kategorioiden hinnat siis nousee ensin.
Kun tilanne korjaantuu, silloin keskihintaisista on ylitarjontaa, kun niitä on tuotettu isolla volyymillä. Hinta laskee alle normaalitason. Kalliimmassa kategoriassa taas ylituotantoa ei ole ollut vaan pikemminkin vajaatuotantoa, joten tilanne palaa normaalitasolle muttei lyö yli.
Keskihintaisia perusosia dumpataan nyt joulumarkkinan alla ja hinnat olleet todella edullisia. Kalliimmissa ylihinta korjaantuu mutta mitään suurta aleryntäystä ei tule. Jos hermo kestää voi koettaa odottaa tammikuun aleihin asti. Jos joulunalusmyynti ei ole tyhjentänyt varastoja, sitä perusosaa voi saada todella räkähintaan, kun alkaa olemaan pakko päästä lopuista eroon.
Videolla yhden jälleenmyyjän pari päivää vanha analyysi tilanteesta: https://www.youtube.com/watch?v=Cm4IdNukQj8
Olisko nyt mitenkään mahdollista siirtää näitä postituksenseurantaviestejä johonkin hevon persiiseen? Olemme toki kaikki hirveän huolissamme, että saatteko sitä satasen pyärää vai ette, mutta toisaalta alennusmyynnitkin kiinnostaisivat.
Samaa olin kirjoittamassa, joskus tämä ketju oli pyhitetty vain ja ainoastaan tarjouksille. Mukava saada sähköpostihälytyksiä, kun joku yksittäinen taistelija kertoo missä vaiheessa pakettiseuranta on menossa. Moderointi mennyt tämänkin ketjun osalta aika vaisuksi. En muutenkaan ymmärrä tuota hypetystä tuosta markettipyörästä, varmaan alennushintansa arvoinen siinä missä Bilteman pyörätkin, mutta ei missään nimessä alkuperäisen hintainen. Mutta miljoona kärpästä ei voi olla väärässä, *ska on hyvää.
Rule #6 // Free your mind and your legs will follow.
Onko sillä nyt niin väliä, monet ketjut täällä on pelkästään pitkään offtopicia. Niinkuin tämäkin viesti.
Keskusteluun liittyen mutta ei aiheeseen (Syvimmät pahoittleuni).
Olen tykännyt paljon TechBBS:n foorumin tarjousketjusysteemissä, jossa yksi ketju vain ja ainoastaan tarjouksille sekä oma ketju keskustelulle (Lisäksi on vielä omat keskustelut jokaiselle erilliselle tarjoukselle). Eikö täälläkin voisi hyvin olla Alennusmyynnit-keskustelu ketju, johon ohjattaisiin erilaiset turinat?
Itsekin tykkäisin kovasti, jos tarjousketjussa olisi vain tarjouksia, koska käyn silloin tällöin plaraamassa ketjua läpi nyt itse tarjoukset joutuu lonkkaamaan keskustelun seasta...
Aikoinaan ihmiset olivat läheisempiä - aseet eivät kantaneet niin kauas...
^Tarjousten metsästys ja hankinnat tai ainakin niistä raportointi on huomattavasti vilkkaampaa tuolla nörttiosastolla joten trafiikkikin on huomattavasti runsaampaa. Täällä taitaa keskimäärin olla sen verran hiljaista että pari kommenttia jostain tarjouksesta mahtuu hyvin. Mutta toki voi perustaa "Alennusmyyntikeskustelu" tms ketjun ja kommentoida tänne että toivoo pidettävän kommentit siellä. Tai perustaa "Hyvät tarjoukset" ja "Tarjouskeskustelua","Keskustelua tarjouksista" tms ja toivottaa jatkot sinne.
Täällä on niin vähän keskustelua, ja yhä vähemmän keskustelijoita, että minusta on turhaa lähteä rajoittamaan sitä viimeistäkin vähää keskustelua.
Sitten kun uusi nimimerkki sattuu osallistumaan keskusteluun, niin ei häntä saa ainakaan karkottaa pois foorumilta karkealla kommentoinnilla. Moderaattori karkottaa ihan riittävästi muutenkin.
Ja tarjouskeskusteluketju on mielestäni joskus ollutkin. Saatan muistaa väärinkin, mutta kyllä se varmaan olisi alueen kärjessä, jos olisi hyödyllinen ketju. Tai sitten se on poistettu.
Pyöräily on kivaa!
Moni tilaa sähköpostiin ilmoitukset ketjusta, jotta saa nopeasti tiedon hyvistä tarjouksista. Uusia ilmoituksia ei tule, ennenkuin on käynyt foorumilla lukemassa uudet viestit. Eli jos haluaa oikeat tarjoushälytykset, täytyy käydä "kuittaamassa luetuksi" jokainen psknjauhantaviesti, ml. tämä. Joten tarjouskeskustelulle erillisenä topikkina olisi käyttöä
Onneks oma elämä ei ole kiinni tän ketjun tarjouksista![]()
No sepä kiva tieto.
Sitten kun itse offtopicia kirjoittavat vaativat pysymään topicissa.
Noita myyjään ja (mahdollisiin virhe-)toimituksiin liittyviä juttuja vois jeesustella ko. myyjäliikkeen omassa ketjussa. Siten kokemukset ko. putkasta löytyisivät samasta paikasta.
SID SL Ultimate race day remote 29” 560€ + toimitus.
https://www.bike24.com/p2373672.html...edium=referral
Jatketaan offarilla.. ei vaan, halvalla freerider proot https://www.bike-components.de/en/Fi...-Shoes-p69899/
Oululaisessa Jussin Pyörässä on poistopyöriä myynnissä, kävin poistamassa yhden.
Bianchi Sport C3, tyytyväisyyden hyminää...täsmälleen koon puolesta ja osien puolesta yli ootusten.
Tällä ajaa väliin kippuratankoisella ajon vaihteluna.
https://www.motonet.fi/fi/tuote/4501...attu-28-32-622
Continental Spike 120 Nastarengas pistosuojattu 28" 32-622
Nyt muutamissa motoneteissa (Iisalmi, kajaani, loimaa ja Varkaus)
10,47€ (norm. 34,90€)
Jos tuollaista talvigummia tarvitset ja liikut/asut lähellä, niin tuosta tuskin talvirengas enään halpenee.. Löytynee, jos inventaarit pitävät paikkansa.
On-Onen Hello Dave tarjouksessa.
Tosin joutuu tullia maksamaan hinnan lisäksi...
https://www.planetx.co.uk/i/q/CBOOHD...cSugg#CBOOHDGX
Planet X Kaffenback -pyörä 691,08 eur toimituksineen. Tuohon sitten ne maahantuontikulut päälle. Vaikea sanoa onko hyvä tarjous vai ei, mutta vaihtoehto sille pelkän Rujon rungon tilaamiselle.
koodi: lastchance
https://www.planetx.co.uk/i/q/CBPXKB...am-apex-1-bike
Kirjanmerkit