GarminGiantElectrobike
Sivu 86 / 89 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 36 76 84 85 86 87 88 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 2.551 - 2.580 / 2654

Aihe: XXL

  1. #2551
    Liittynyt
    08/2012
    Viestit
    2.217
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti arctic biker Katso viesti
    "Takajarruvaijeri rikki" @jones mäkinen
    Ja minä kun olen luullut että GX Eagle on
    nestelevyjarruilla

    GX eagle on voimansiirron osa eikä ota kantaa mitenkään minkätyyppiset jarrut pyörässä on.

    jones mäkinen puhui tuossa jarruvaijeri asiassa Apex sarjasta, joka on siis droppikahvat, joista on olemassa vaijerivetoinen jarruversio...

  2. #2552
    XXL:ssä menossa kesäalet ja Parktoolin työkalusarja alessa https://www.xxl.fi/park-tool-home-me...183680_1_style

    Itselläni ei ole tuosta sarjasta vielä muita työkaluja kuin noi muoviset rengasraudat, ruuvimeisseli ja kuusiokolo- ja torxkärkiä kyllä löytyy.

    Onko toi hyvä ostos aloittelijalle tuohon hintaan vai onko olemassa parempia vaihtoehtoja? Ei taida Suomesta löytää tota sarjaa halvemmalla.

  3. #2553
    Liittynyt
    02/2011
    Viestit
    463
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Polunetsijä Katso viesti
    XXL:ssä menossa kesäalet ja Parktoolin työkalusarja alessa https://www.xxl.fi/park-tool-home-me...183680_1_style

    Itselläni ei ole tuosta sarjasta vielä muita työkaluja kuin noi muoviset rengasraudat, ruuvimeisseli ja kuusiokolo- ja torxkärkiä kyllä löytyy.

    Onko toi hyvä ostos aloittelijalle tuohon hintaan vai onko olemassa parempia vaihtoehtoja? Ei taida Suomesta löytää tota sarjaa halvemmalla.
    Ei taida saada mistään muualtakaan halvemmalla. Ihan hyvä setti varmasti, noilla pärjää pitkälle pyörän huoltojen kanssa.

    Ehkä momenttiavain vielä kaveriksi, varsinkin jos on kuituosia. Momenttiavaimen hinnalla kun ei välttämättä saa kuin esim. uuden stemmin rikkinäisen tilalle. Jaa mistäkö tiedän..

  4. #2554
    Liittynyt
    08/2011
    Viestit
    1.168
    ^^Kyllä kannattaa varman päälle mennä näissä asioissa niin ei jälkikäteen harmita jos jotain puuttuu kun huolto kesken: https://www.worldwidecyclery.com/pro...aster-tool-kit

  5. #2555
    Liittynyt
    07/2011
    Viestit
    2.391
    Ei mulla ole tarkkaa tietoa paljonko noilla tietyillä Park tooleilla on yksittäin hintaa, mutta eikö tuo silti ole hieman kallis paketti jos kaiken pilkkoo osiin? En ainakaan itse laskisi tuolle kirjalle, pakille tai harjalle muutamaa kymppiä enempää hintaa, mutta ymmärrän jos joku välttämättä nekin haluaa.

    Samalla sit osan työkaluista (vaijerileikkuri, kuusiokoloavaimet, ruuvarit) voi ostaa oikeilta nimekkäiltä työkaluvalmistajilta huomattavasti halvemmalla, jotka todennäköisesti vielä parempaa laatua. Ketjutyökalunkin ottaa mielummin täysikokoisena.

    Park Toolissa maksaa brändi kohtuullisen paljon ja vähän yliarvostettuja laadun puolesta. Muitakin edullisempia ja saman laatusia pyörätyökalumerkkejä on olemassa, joista voi valita korvaavia tuotteita niille mitä ei rautakaupasta saa. Jos pyöräliikkeidenkin työkaluja katsoo niin aika usein näkyy jotakin muuta kuin sinistä elleivät pidä Park toolia myynnissä.

  6. #2556
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.309
    Jep ja rengasraudoillakaan ei tee mitään.

  7. #2557
    Itse vierastan noita tuonkaltaisia settejä, niissä usein tulee mukana sellaista mitä ei ikinä tarvitse ja ei välttämättä edes edulliseen hintaan. Oma taktiikka on ollut hakea kantapaikastani Motonetista työkalu sitä mukaa kun sellaista on tarvinnut, ja näin pikkuhiljaa kerryttää omaa settiä. Osa työkaluista on toki fillarispesifisiä (kuten joku pakka-avain), mutta osa löytyy ihan normikalujen puolelta. No niissä työkaluissa ei sitten lue varressa ParkTool, vaan BBB tai Pro tai Bahco tai MTX, mutta se ei ole minua haitannut.

  8. #2558
    Liittynyt
    02/2011
    Viestit
    463
    Itselläkään ei ole valmista settiä, mutta tuossa en näe yhtään työkalua jolle ei olisi ollut joskus tarvetta.
    Jos kysyjä on aloittelemassa, ja tietämättä hänen huolto tai säilytystiloista, puhumattakaan olemassa olevista työkaluista, niin tuossa on pakissa melko pitkälle tarvittavat peruskalut huoltoon ja kuluvien osien vaihtoon.

    Jos esim pakkia ei ole valmiina, ja joitain kunnollisia perustyökaluja, niin en näe tuossa setissä mitään huonoa. Pysyy siististi kasassa ja kalut paikallaan.

    Mulla on ainakin kokemuksia että olen ostanut tarpeen mukaan halvan työkalun yhtä kertaa varten. Kuinka ollakkaan niin se on ollut ihan paska ja olen ostanut perään kunnollisen kun sitä on kuitenkin tarvinnut.

    Yksitellen klikkailemalla verkkokaupasta tai rautakaupasta saa varmasti kasattua hyvän setin vähän halvemmalla, kunhan välttää niitä halvimpia romuja.

  9. #2559
    Sen tässä on itsellekin elämä opettanut, että halpahallien muka-työkalut kannattaa jättää ostamatta. Sitä ostaa jonkun akkuporan tai muun kapineen "kun enhän mä tätä tartte kuin vähän" ja sitten kiroilee kun jiirisirkkeli arpoo listoituksessa kulmat sinnepäin tai se halpis-akkupora on ergonomialtaan aivan paska ja akunkestoltaan huono. Sitten pitää mennä ostamaan se hyvä.. Sama juttu harrastusvälineissä tai missä tahansa muussakin: halpaa ja hyvää ei vaan ole.

  10. #2560
    Googlailin ja laskin pikaisesti auki tuon xxl:n setin hinnat, käytännössä työkalut saa ParkTool -merkkisinä ostettua tuolla samalla hintaa yksitellenkin, tuohon settihintaan noin 170 euroa. Kirja ja muoviboksi tulee sitten ns kaupan päälle. Mutta tuo xxl:n "normaalihinta".. se on silkkaa kusetusta.

    Jos kelpuuttaa muita merkkejä, tai esim kuusiokoloja jo on ennestään olemassa, niin edullisemminkin saa saman setin koottua.

  11. #2561
    Liittynyt
    02/2011
    Viestit
    463
    ^
    Kyllä.

    Joku ketjupiiska jne toimii kyllä markan versioinakin ihan hyvin, noihin kuusiokolo-, pakka- jne avaimiin ja leikkureihin kannattaa sijoittaa muutama euro extraa että ei heti tuhoa kohdetta.

  12. #2562
    Kiitos vastanneillee kun kyselin tuosta XXL:ssä alennusmyynnissä olevasta Parktoolin starter kitistä onko se hyvä ostos. Hyvin tuli hyviä neuvoja ja ohjeita ja jätän niiden perusteella tuon ostamatta ja keräilen yksittäisistä työkaluista oman pakin pyörähuoltoon.

    Olen luullut että Parktoolilla on laadukkaat työkalut ja siksi kiinnostuin tuosta tarjouksesta. Olen joskus aikoinaan ostanut mukamas hyviä "Anttilan ainutlaatuisia" työkaluja ja käyttöä ne eivät juuri ole kestäneet.

  13. #2563
    Liittynyt
    09/2007
    Paikkakunta
    Pori
    Viestit
    1.138
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Polunetsijä Katso viesti
    Olen luullut että Parktoolilla on laadukkaat työkalut ja siksi kiinnostuin tuosta tarjouksesta. Olen joskus aikoinaan ostanut mukamas hyviä "Anttilan ainutlaatuisia" työkaluja ja käyttöä ne eivät juuri ole kestäneet.
    Ei Parktoolin työkaluissa mitään laadullista vikaa ole, mutta jotkut Parktoolin työkalut ovat hintavia. Hyvä made in Germany pyörätyökaluvalmistaja on Cyclus. Useimmat erikoistyökalut 10-20% halvempia kuin Parktoolilla. https://cyclus.ra-co.de/wp-content/u..._2023_DE-1.pdf Noita löytyy useista Saksalaisten verkkokaupoista. Valitettavasti valmiita työkalusarjoja ei taida olla valikoimassa.
    Vastustan tyranniaa viimeiseen asti
    Ei lähde saatana Moskovasta, njet

  14. #2564
    Liittynyt
    06/2016
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    4.679
    Unior työkalut pitäis olla ihan laadukkaita.

  15. #2565
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Uantaa
    Viestit
    10.340
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti lai Katso viesti
    Ei Hyvä made in Germany pyörätyökaluvalmistaja on Cyclus.
    Hyvin keskinkertaista laatua on nuo mutta ajavat asiansa.

  16. #2566
    Liittynyt
    05/2014
    Viestit
    1.009
    Asiaan liittyen Pedro's vehkeet on hyviä, näyttää löytyvän myös xxl ainakin nettikaupasta.

    https://www.xxl.fi/starter-bench-kit...197852_1_style

  17. #2567
    Liittynyt
    06/2016
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    4.679
    Btw, näyttää noiden ”parempien” merkkien kalut värikoodia(toisilla nekin samat) tai logoa lukuunottamatta samalta kalulta. Ties vaikka samalta tehtaalta tuliskin tms.

  18. #2568
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Turku->Pori
    Viestit
    1.968
    Jos joku on AINA halunnut nimenomaan BikeFinder seurantahärpäkkeen tankonsa sisään... Porissa on yksi tarjouspöydällä 40€. Vieressä hyllyssä uudempaa erää norm. hinnalla 152€... myyjä ei osannut sanoa onko niissä mitään eroa.


  19. #2569
    Liittynyt
    03/2020
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    31
    Ihan jeppis(?) hinta tällä 1950€.

    https://www.xxl.fi/ridley-fenix-slic...1_style?page=1

  20. #2570
    Liittynyt
    11/2014
    Viestit
    1.897
    ^Kyllä tuohon rahaan ihan järkevä hankinta, jos on tuollaista vailla. Harvoin alle 2000e pyörän kanssa saa vaijereita/kaapeleita piiloon. Ulkonäöllisesti siitä plussaa ja huollon kannalta miinusta

  21. #2571
    Liittynyt
    09/2014
    Viestit
    320
    Vaikuttaakohan tuommoset mutkat mekaanisten vaihteiden toimintaan? Tuo pyörä oli livenä yllättävän hieno

  22. #2572
    Liittynyt
    05/2014
    Viestit
    1.009
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti c0fein Katso viesti
    Ihan jeppis(?) hinta tällä 1950€.

    https://www.xxl.fi/ridley-fenix-slic...1_style?page=1
    Tuossa on erinomainen runko eli oiva kohde myös hifistelypäivityksille tulevaisuudessa jos nälkä kasvaa syödessä.

  23. #2573
    Liittynyt
    06/2011
    Paikkakunta
    Sääksmäen srk
    Viestit
    501
    XXL:issä aina Shimanon klossit hyllyiltä ja pyörähuollon tiskiltä poismyyty ! Niin Lielahdessa kuin Kalevassa.
    Olen haeskellut toistamiseenkin Norjan sivustolta, missä XXL on Tromssassa: virheellinen osoitetieto (tarkistakaapa itseksenne)!
    No, päivän kiipeilyurakalta palauttani näin ison rakennuksen lähellä lentokenttää.
    | PKK |
    Irma eksytti seuraajat, lenkillä laite näytti isoja lukuja. (11)

  24. #2574
    Liittynyt
    07/2018
    Viestit
    233
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Il ciclista di Roine Katso viesti
    XXL:issä aina Shimanon klossit hyllyiltä ja pyörähuollon tiskiltä poismyyty ! Niin Lielahdessa kuin Kalevassa.
    Olen haeskellut toistamiseenkin Norjan sivustolta, missä XXL on Tromssassa: virheellinen osoitetieto (tarkistakaapa itseksenne)!
    No, päivän kiipeilyurakalta palauttani näin ison rakennuksen lähellä lentokenttää.
    Okei, eli jos klosseja ei löydy Tampereelta, niin voi tarvittaessa käydä hakemassa Tromssan lentokentän vierestä?

  25. #2575
    Liittynyt
    06/2011
    Paikkakunta
    Sääksmäen srk
    Viestit
    501
    Näin tulen tekemään, kun lopulta paikallistin liikerakennuksen sijainnin.
    Viimeistä päivää Tromssassa 29.06.2023

    Minulla ilmeni Pirkan Pyöräilyssä 2023 kaksi ongelmaa:
    - Toistuva ääni 666 ms välein (jos kadenssi 90): Arvelin omassa arvioissani syynä olevan takakiekon laakerit. Vein takakiekon Seven Bikesiin ja kyllä - syynä kuluneet laakerit. Aivan kuin olisi saanut uuden takakiekon, niin erilaiselta ensikäyttö tuntui ("Anna mun olla syynä sun hymyyn" referenssi).
    - Helvetillinen tai korkea vuoksituska varpaissa viimeisen 10 km aikana. Osasin odottaa näkymää, kun poistin sukan: Vasemman isovarpaan kynsi mustunut 90 %:sti.
    Ostin uudet Shimano RC701-kengät Suomen Urheilupyörästä, mutta halusin säästää eurojani hankkimalla ne klossit muualta. Koetin tingata SUPlta klossit alle kahteen kymppiin, myyjän laskimeen ilmestynyt arvo ei ollut yhteensopiva kaupanteolle.

    Klossit on yhä ostamatta, uutukaiskengät siis Pirkanmaan talousalueella (pyörä hotellihuoneessa, mutta en aio pyöräillä / en ole pyöräillyt Norjan kurjilla teillä).
    | PKK |
    Irma eksytti seuraajat, lenkillä laite näytti isoja lukuja. (11)

  26. #2576
    Liittynyt
    06/2011
    Paikkakunta
    Sääksmäen srk
    Viestit
    501
    Ostettu kaksi pakettia (Shimano SM-SH11), yht. 438 NOK. XXL Tromssa.

    Ensinnä luulin, ettei niitä ole lainkaan.
    Pakkausmalli on muuttunut, yllättävän pieni, harmaa kartonkirasia, tupakka-askin kokoinen. Saattaa hämätä Härmälässäkin niitä hamuavia näkymättömyydellään.
    | PKK |
    Irma eksytti seuraajat, lenkillä laite näytti isoja lukuja. (11)

  27. #2577
    Liittynyt
    05/2018
    Paikkakunta
    Lempäälä
    Viestit
    1.026
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Il ciclista di Roine Katso viesti
    Saattaa hämätä Härmälässäkin niitä hamuavia näkymättömyydellään.
    Vilkasu hyllynreunaan jotakuinkin siellä missä olettaa tuotteen olevan tai kysäisy myyjältä kenties poistaa osan ongelmaa.

  28. #2578
    Liittynyt
    05/2009
    Viestit
    2.395
    ^ Iso plus-merkki kysymiselle.

    Kerran etsittiin erästä ei-pyöräilyyn liittyvää tarviketta pojalle. Ei näy nettisaldoissa eikä hyllyssä. Mennään myyjän puheille kyselemään, että olisko ko. tuotetta tulossa joskus. Myyjä naputtelee konettaan ja sanoo: "hetkinen." Marssitaan erään hyllyn viereen ja myyjä sanoo: "tässä!" Ja kappas, tuotetta oli hyllyssä vaikka nettisaldoilla ei ollut mitään.

    Kysyminen kannattaa.

    Ja vaikka ko. lafka varmasti jakaa mielipiteitä niin itse olen saanut sieltä poikkeuksetta hyvää palvelua. Kerran mulle speksattiin uudet luistimet kaiken maailman testereiden avulla ja kun mistään XXL-myymiöstä ei löytynyt oikeaa mallia, niin sellaiset etsittiin kilpailijoiden valikoimista.

  29. #2579
    Liittynyt
    05/2016
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    2.829
    Eli riippuu paljolti asiakaspalvelijasta elikkäs myyjästä.

  30. #2580
    Liittynyt
    05/2014
    Viestit
    1.009
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Kanuuna Katso viesti
    Eli riippuu paljolti asiakaspalvelijasta elikkäs myyjästä.
    Täähän se on. Xxl:n aukioloajat on niin laajat vrt erikoisliikkeen "virastoaukiolo" että käydessä huomaa sattuuko sua neuvomaan vakkarina töissä oleva aikuinen asiantuntija vai joku 20v kerran viikossa työvuorossä käyvä opiskelija. Toki hyvä myyjä selvittää jos ei lonkalta tiedä jotain spesifiä asiaa.

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •